Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.
Předpokladem pro anabolické okno je sportovní výkon. Během něho v organizmu startují různé procesy zrychleného zásobování svalových buněk energií ve formě glukózy a fruktózy. Transportéry glukózy dopravují glukózu přes buněčnou membránu a jejich počet se během výkonu na povrchu buňky zvýší na 20-30násobek. Tento stav přetrvává i během dalších zhruba 30 minut po skončení výkonu, byť samozřejmě s klesajícím efektem. To je důvod, proč bychom už během 30 minut po skončení intenzivní fáze výkonu měli začít regenerovat prostřednictvím regeneračního nápoje, a proč by v něm měly převládat sacharidy.
Jak využít anabolické okno
V první fázi regenerace, během prvních desítek minut po cvičení, je doplňování glykogenu ve vláknech pracujících svalů rychlejší. Je to tím, že glukóza se z krve přesouvá ke svalovým vláknům bez nutnosti zvýšené hladiny inzulínu v krvi. Podle Price (Price a kol., 1994) svalová vlákna v období po cvičení postupně vykazují pokles ve schopnosti absorbovat glukózu a v produkci glykogenu, přičemž po uplynutí jedné hodiny poklesne na jednu pětinu a po dvou hodinách už je to jen jedna devítina maxima, jak ukazuje graf.
Jaký typ sacharidů po výkonu doporučit?
Teoreticky lze v první fázi obnovy vyčerpaných glykogenových zásob (jelikož tato fáze je na inzulínu nezávislá) přijímat i sacharidy s nízkým glykemickým indexem, protože díky anabolickému oknu se molekuly glukózy mohou dostat do svalových vláken bez nutnosti vysoké hladiny inzulínu. Nicméně v praxi je přesto vhodnější zvolit sacharidy s vysokým glykemickým indexem (GI) i v této fázi, a to i proto, že díky nim se zvýší hladina glukózy v krvi rychleji, což má vliv na dřívější zapojení transportérů glukózy do svalových vláken a podporu syntézy glykogenu.
Proto také regenerační nápoje Enervit obsahují sacharidy s vysokým glykemickým indexem – maltodextrin (GI 100) v případě Enervit R2 Recovery Drink a sacharóza s maltodextrinem (GI 100) v případě Enervit After Sport. Oba regenerační nápoje pak obsahují také aminokyseliny pro obnovu poškozených svalových vláken a s rychlostí vstřebání pomáhá i řídká konzistence ve formě nápoje.
Využijte anabolického okna a zařaďte regenerační nápoj do 30 minut po výkonu!