Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.
Žaketem vytrvalci nazývají stavy, které se rovnají výrazům a frázím jako hlaďák, „totálně mi došlo“, „jsem vysoslej“, „jsem v hypošce“ a další. Souvisí s hladinou krevního cukru, která odráží množství glukózy putující v krvi a sloužící jako zdroj energie pro buňky v těle, včetně mozkových. Jakmile se kvůli sportovní aktivitě dostane hladina krevního cukru příliš nízko, nedostatek glukózy v krvi (tedy nedostatek energie pro svoji činnost) dává mozek najevo právě tím, že vyvolá pocity slabosti, ochablosti až nemohoucnosti. Studený pot a nemožnost se udržet na nohou nejsou výjimkou. Prostě to nejde – hýbat se, přemýšlet, komunikovat...
Jak se žaketu vyhnout
Je jasné, že tohle nechce nikdo zažít, a tak je potřeba se žaketu vyvarovat. V zásadě je potřeba dodržet dvě pravidla: nerozházet si hladinu cukru v krvi před začátek sportu a doplňovat energii průběžně během výkonu. Obě dvě věci zajistí organizmu potřebné množství glukózy v krvi a nedovolí její pád na takovou úroveň, která by pro vás byla fatální.
V době 2 hodin před sportem doporučujeme nejíst sladké. Příjem sladkého jídla či pití by vám „vystřelil“ hladinu krevního cukru vzhůru a stejně rychle by se poroučela i dolů – až do stavu hypoglykémie, kdy máte glukózy v krvi nedostatek. Odtud i zmiňovaný výraz „hypoška“ z úvodu. Nejlepším řešením před sportem je sportovní výživa v podobě speciálního sacharidového želé s nízkým glykemickým indexem, bez obsahu tuků či bílkovin - Enervit PRE Sport.
Během sportu je pak potřeba doplňovat energii ze sacharidů, protože sacharidové energetické zásoby v těle máme velmi omezené. Jde o již zmiňovaný glykogen, který je uložený ve svalech (vždy přitom využíváte jen glykogen svalů, které právě pracují) a v játrech – ten má za úkol dorovnávat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo právě k nežádoucí hypoglykémii. Pomůžou vám energetické tablety, gely, koncentráty nebo tyčinky, které poskytnou rychle vstřebatelnou energii.
Nemusí jít jen o sport
Pocity žaketu můžete prožít i bez sportování. Stačí si po vydatném nedělním obědě ke kávičce dopřát nějakou sladkou tečku, která ještě více podpoří vyloučení inzulinu. Hormonu, jehož cílem je snížit hladinu krevního cukru, který vám po takovém jídle vylétne hodně vysoko (viz výše). Adekvátně tomu se vyloučí i množství inzulinu. Najednou vstanete a jdete něco aktivně dělat – okopávat zahrádku, sekat trávu, štípat dříví, v zimě třeba vyhrabovat sníh. Stačí jakákoli fyzická aktivita, která vyžaduje krevní cukr jako zdroj energie. Kvůli inzulinu a fyzické aktivitě ubyde glukóza v krvi tak výrazně, že si až musíte sednout, nebo byste sebou sekli. Blahopřejeme, právě jste poznali, co je to žaket.
Kdo tento stav nikdy nepoznal, raději to prosím nezkoušejte, jde o život. Raději s sebou vždy vozte energetické tablety, gely, koncentráty nebo tyčinky, které rychle doplní potřebnou energii. A v danou chvíli pro vás budou mít cenu zlata.