Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Žaketem vytrvalci nazývají stavy, které se rovnají výrazům a frázím jako hlaďák, „totálně mi došlo“, „jsem vysoslej“, „jsem v hypošce“ a další. Souvisí s hladinou krevního cukru, která odráží množství glukózy putující v krvi a sloužící jako zdroj energie pro buňky v těle, včetně mozkových. Jakmile se kvůli sportovní aktivitě dostane hladina krevního cukru příliš nízko, nedostatek glukózy v krvi (tedy nedostatek energie pro svoji činnost) dává mozek najevo právě tím, že vyvolá pocity slabosti, ochablosti až nemohoucnosti. Studený pot a nemožnost se udržet na nohou nejsou výjimkou. Prostě to nejde – hýbat se, přemýšlet, komunikovat...

 

Jak se žaketu vyhnout

Je jasné, že tohle nechce nikdo zažít, a tak je potřeba se žaketu vyvarovat. V zásadě je potřeba dodržet dvě pravidla: nerozházet si hladinu cukru v krvi před začátek sportu a doplňovat energii průběžně během výkonu. Obě dvě věci zajistí organizmu potřebné množství glukózy v krvi a nedovolí její pád na takovou úroveň, která by pro vás byla fatální.

V době 2 hodin před sportem doporučujeme nejíst sladké. Příjem sladkého jídla či pití by vám „vystřelil“ hladinu krevního cukru vzhůru a stejně rychle by se poroučela i dolů – až do stavu hypoglykémie, kdy máte glukózy v krvi nedostatek. Odtud i zmiňovaný výraz „hypoška“ z úvodu. Nejlepším řešením před sportem je sportovní výživa v podobě speciálního sacharidového želé s nízkým glykemickým indexem, bez obsahu tuků či bílkovin - Enervit PRE Sport.

Během sportu je pak potřeba doplňovat energii ze sacharidů, protože sacharidové energetické zásoby v těle máme velmi omezené. Jde o již zmiňovaný glykogen, který je uložený ve svalech (vždy přitom využíváte jen glykogen svalů, které právě pracují) a v játrech – ten má za úkol dorovnávat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo právě k nežádoucí hypoglykémii. Pomůžou vám energetické tablety, gely, koncentráty nebo tyčinky, které poskytnou rychle vstřebatelnou energii.

 

Nemusí jít jen o sport

Pocity žaketu můžete prožít i bez sportování. Stačí si po vydatném nedělním obědě ke kávičce dopřát nějakou sladkou tečku, která ještě více podpoří vyloučení inzulinu. Hormonu, jehož cílem je snížit hladinu krevního cukru, který vám po takovém jídle vylétne hodně vysoko (viz výše). Adekvátně tomu se vyloučí i množství inzulinu. Najednou vstanete a jdete něco aktivně dělat – okopávat zahrádku, sekat trávu, štípat dříví, v zimě třeba vyhrabovat sníh. Stačí jakákoli fyzická aktivita, která vyžaduje krevní cukr jako zdroj energie. Kvůli inzulinu a fyzické aktivitě ubyde glukóza v krvi tak výrazně, že si až musíte sednout, nebo byste sebou sekli. Blahopřejeme, právě jste poznali, co je to žaket.

Kdo tento stav nikdy nepoznal, raději to prosím nezkoušejte, jde o život. Raději s sebou vždy vozte energetické tablety, gely, koncentráty nebo tyčinky, které rychle doplní potřebnou energii. A v danou chvíli pro vás budou mít cenu zlata.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Více aktualit

AKTUALITY

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

28/11
Rozdáváme vánoční dárky v předstihu - chcete také jeden?

Zbývá měsíc do Vánoc a my pro vás máme právě teď nachystané vánoční dárky pro každého! U nás totiž Ježíšek vzkazy poctivě čte a vždy přání splní. Stačí objednat na našem e-shopu od 27. 11. do 10. 12. a říct si o jeden z dárků, který pro vás máme připravený.

25/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Více aktualit