Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta má stříbro z Pečecké desítky a vyhlíží Pražský půlmaraton

Minulý víkend se posedmé postavil na start jarní klasiky, Pečecké desítky, a vybojoval stříbrnou příčku. Jeho hlavní jarní vrcholy ale teprve přijdou v podobě Pražského půlmaratonu a maratonu, který by měl být tím závodem, ke kterému směřuje příprava.  „Ta byla přes zimu kvalitní, tak věřím, že ji na nadcházejících závodech prodám. Hlavní teď je zůstat zdravý,“ říká v rozhovoru člen Enervit Teamu Vít Pavlišta.

Vaše příprava aktuálně míří k dubnovému půlmaratonu v Praze. Jak se zhruba 14 dní před startem cítíte a co je třeba případně ještě doladit?

Na Pražský půlmaraton chci být určitě ve formě, ale ani ten by neměl být vrcholem jara - vše směřuji k Pražskému maratonu. Do půlmaratonu jsem si dal za cíl především dostat se do běžecké pohody několika rychlejšími tréninky na dráze a úbytek týdenní kilometráže nahradit regenerací a odpočinkem. Věřím, že těch 14 dní mi na to bude stačit.

 

Minulou sezonu jste dlouho laboroval se zraněním, jaký je aktuální stav, je vše v pořádku?

Moje achilovky byly celou zimní přípravu v klidu, což se mi snad ještě žádnou sezónu udržet nepodařilo. Bojoval jsem trochu s bolestí chodidla, ale nebylo to nic, co by mě úplně vyřadilo z tréninku. Postupně bolest odchází a věřím, že do prvních důležitějších závodů bude pryč.

 

Dá se říct, kdy přesně začala vaše příprava na novou sezonu a co všechno jste už během ní absolvoval?

Na novou sezónu jsem začal trénovat začátkem října. U mě je zimní příprava tradičně o tempových bězích a síle. Jako zpestření jeden den v týdnu zařazuji běžecké cvičení a posilování v tělocvičně a jednou v týdnu rychlejší běhání v hale. Jako doplněk a náhradu dlouhých volných běhů občas používám lyže. Během zimní přípravy jsem vyrazil dvakrát na týden do teplých krajin k dočerpání sil a naběhání rychlejších kilometrů na suchém asfaltu.

 

Bez čeho se během tréninků a závodů neobjedete, budeme-li se bavit o nezbytné sportovní výživě?

Spoléhám na Enervit. V tréninku především na Enervit BCAA aminokyseliny a regenerační nápoj Enervit R2 Sport. Při závodech je to již tradičně Enervit PRE Sport a energetické koncentráty Enervitene Sport.

 

Absolvoval jste už letos i nějaké další závody, případně čekají vás do startu v Praze ještě nějaké? Máte obecně rád přípravu formou závodů místo tréninku?

Letos jsem běžel pouze 3 km v hale při Memoriálu Karla Líbala a Pečeckou desítku. Oba závody byly spíše přípravného charakteru, byť jsem je běžel naplno. Jaro mám nabité, proto závodními starty zatím šetřím a nastoupím až na Pražský půlmaraton.

 

O víkendu jste běžel Pečeckou desítku, na které jste vybojoval 2. místo v čase 30:44. Jak jste s časem a výsledkem spokojený a co vám říkají o vaší dosavadní přípravě?

V Pečkách to byl takový nevýrazný výsledek, se kterým nejsem spokojený, ale zároveň to nebyl ani vyloženě propadák. Závod jsem běžel bez nějakého ladění a z docela náročné přípravy, čímž si ten výsledek trochu omlouvám. Moje zimní příprava byla myslím kvalitní a věřím, že ji prodám na nadcházejících závodech. Hlavní je teď zůstat zdravý a „běhuschopný“.

AKTUALITY

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Více aktualit