Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Pokud nebudete myslet na regeneraci po každém tréninku, tělo bude strádat a vaše výkonnost neporoste. Jednoduše proto, že organizmu budou chybět důležité látky i podmínky k tomu, aby se co nejlépe připravilo na další zátěž.

Sportovní výkon je totiž pro tělo náročná činnost, která z organizmu značně vyčerpává energii, minerální látky a tekutiny a poškozuje svalová vlákna. Organizmus po výkonu potřebuje tyto živiny načerpat zpět, a to prostřednictvím výživy. Proto je výživa nezbytnou a strašně důležitou součástí regeneračních pochodů:

 

CÍL POVÝKONOVÉHO DOPLŇOVÁNÍ ŽIVIN

ČÍM TO URYCHLIT

doplnění tekutin a minerálních látek

nápoje obsahující minerální látky

obnova glykogenových zásob

sacharidy s vysokým glykemickým indexem

oprava poškozené tkáně a syntéza bílkovin

bílkoviny + aminokyseliny BCAA
(z nich zejména leucin)

 

Kdy a s čím začít

Začít doplňovat živiny je potřeba hned po skončení výkonu. Ve 20-30 minutách po sportu je dokáže organizmus absorbovat a využít nejlépe – díky tzv. anabolickému oknu. A aby bylo vstřebání a využití pro tělo co nejsnazší a nejrychlejší, je ideální forma nápoje – regeneračního nápoje s obsahem sacharidů, vitaminů, minerálních látek a aminokyselin. To vše najdete v regeneračním nápoji Enervit Recovery Drink známém i pod předchozím názvem R2.

Doplněním potřebných živin prostřednictvím regeneračního nápoje můžete velice efektivně zapracovat na tom, abyste měli před startem závodu maximum glykogenových zásob. A to je přínos, který je pro vás směrem ke startu Jizerské 50 klíčový – protože množství glykogenu rozhoduje v náročných pasážích (jde o rychlý zdroj energie).

 

Načerpejte energii na závod díky Enervit regeneračním nápojům a buďte připraveni na den D díky Enervit výživovým plánům na míru – vše koupíte na našem e-shopu.

Sledujte náš seriál a buďte perfektně připravení na letošní Jizerskou 50!  

O regeneraci si můžete více přečíst také v těchto článcích: