Tento typ dotazu patří snad k nejčastějším a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.
Chcete-li se dostat ke kýženému výsledku, musíte dodržovat dvě základní věci: 1) Řešit vždy pouze jeden cíl (na ten druhý úplně zapomeňte) a 2) udržovat svoji energetickou bilanci v rovnováze (v praxi to velmi často znamená, že byste měli více jíst).
Proč řešit vždy jen jeden cíl?
Jde o to, že hubnutí vyžaduje zcela opačné přístupy než růst výkonnosti, což dokládají body níže.
Co byste měli dělat pro hubnutí:
- Pohybovat se rovnoměrným tempem na nízké či nižší střední tepové frekvenci.
- Přijímat méně energie, než kolik vydáváte.
- Ve stravě se více zaměřovat na příjem bílkovin než sacharidů.
- Po výkonu nechat tělo bez příjmu živin s cílem prodloužit tukový metabolismus.
Co dělat pro růst výkonnosti:
- Občas si dát do těla formou tréninku ve vyšší tepové frekvenci.
- Hodně jíst, aby tělo správně regenerovalo.
- Mít na každý trénink k dispozici dostatek zásob energie; klíčové pro vytrvalce jsou především ty glykogenové tvořené nejefektivněji ze sacharidů.
- Ihned po výkonu je důležité nastartovat regenerační pochody vypitím regeneračního nápoje.
Zvláště klíčová je pak energetická bilance, protože hubnutí je velmi často spojeno s redukcí příjmu potravy a tedy i energie. Což je ale katastrofa pro sportovní výkon, protože nižší příjem energie v porovnání s jejím vysokým výdejem přináší z dlouhodobého pohledu zvýšenou míru únavy, psychické potíže a zpomalení metabolismu. To krátkodobě možná vede ke snížení hmotnosti, ale dlouhodobě se utlumí vitalita organizmu, který sníží obrátky. Když vás pak po čase přestane „dieta“ bavit a vrátíte se k předchozím stravovacím návykům, organizmus už bude zvyklý na nižší obrátky a vyšší příjem energie je pro něho rázem nadbytek, který se začne ukládat do tukových zásob.
Efektivnější cestou je proto soustředit se jen na jeden cíl – a tím správným cílem je růst výkonnosti. Za tímto účelem koncipovaný trénink má vliv nejen na výkonnost, ale i stavbu organizmu, úroveň metabolizmu a regenerační procesy. Má-li k tomuto všemu organizmus dostatek energie a správných živin (proto je klíčová otázka výživy, i té sportovní), pak se začne měnit také skladba tělesné schránky a začne ubývat tuková tkáň. Tím nepřímo dojde ke splnění druhého cíle, který jste si vytkli.