Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Důležitost výživy ve sportu očima cyklisty a biochemika Petra Nováka

O projektu Sport & Races, za kterým stojí bývalý cyklista Petr Novák, jsme na našem webu už psali. Zatím jsme ale moc nerozebírali jeho detailní pohled na výživu sportovce, což je oblast, které se manželé Novákovi také věnují a se kterou dokáže pomoci i Enervit – ať už produkty nebo články publikovanými na tomto webu. I proto vzniklo partnerství, ze kterého teď můžete čerpat. Třeba v pokračování našeho rozhovoru na téma výživy a doplňků stravy ve sportu, a to z pohledu člověka, který sám na vrcholové úrovni sportoval a s mnoha sportovci spolupracuje.

Na webu vašeho projektu zmiňujete výživu jako jeden z důležitých pilířů sportovního výkonu. V čem třeba dělají sportovci, kteří za vámi přijdou, nejčastější výživové chyby?

Přiznám se, že to by vydalo na několik stránek... Vždycky jsou problémem extrémy – máme zkušenosti s mistry republiky, kteří měli naprosto nedostatečné množství základních živin ve svojí stravě, v podstatě byli v určitých směrech podvyživení. Na druhé straně máme i zkušenosti s velmi kvalitními cyklisty, kteří se řídí heslem, že to stejně všechno spálí a jejich stravovací návyky jsou dost hrozné. Dalším problémem je fakt, že lidé si dnes neumí udělat dostatek času pro jídlo a řeší pak vše nějakými rychlými občerstveními, tzv. hotovkami a podobnými výdobytky naší civilizace. Zde už z logiky věci jasně platí, že když nepoužiji při přípravě jídla pořádné suroviny, nebude to nikdy ono. Proto je důležité si jídlo připravovat z čerstvých a hlavně kvalitních surovin a při jejich nákupu trochu víc přemýšlet, co si vlastně kupuji.

 

Jaké další problémy řešíte?

Třeba nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vždycky, když to se sportovci konzultujeme, jsou překvapení, kolik toho musí denně spořádat. Často vídaným nešvarem je také poměrně značný deficit v příjmu bílkovin. To ale souvisí s již zmiňovanou skutečností, že je potřeba hlídat si celkovou skladbu základních živin a vitamínů s minerály. Občas se setkávám s tím, že díky mediální masáži si sportovci snaží potřebné nutrienty doplnit pouze pomocí doplňků výživy, ale ani to není správně. Nejdřív je nutné si dát dohromady svůj jídelníček a zvýšenou potřebu určitých látek, kterou přináší sport, pak řešit výživovými doplňky.

 

Právě ty hrají při sportovním výkonu důležitou roli. Jaký je podle vás hlavní přínos sportovní výživy a doplňků stravy?

Role sportovní výživy při výkonu je neoddiskutovatelná, i tady je však nutné rozlišovat a pečlivě volit sportovní výživu podle dané disciplíny. Je jasné, že jiný efekt bude mít výživa pro rychlostní a jiný pro vytrvalostní disciplíny. Sportovní výživa začíná vlastně už dávno před výkonem a má za cíl připravit organismus sportovce na podání co nejlepšího výkonu. V průběhu výkonu je její účel jiný – udržet maximální možný výkon a pomoci překonat či oddálit únavu, zajistit hydrataci organismu a šetřit vnitřními zdroji energie organismu pro rozhodující chvíle závodu. Při tréninku je její role obdobná, akorát se jedná navíc ještě o možnost kvalitnější tréninkové jednotky, kdy je možno díky správné sportovní výživě opakovat v požadovaném výkonu například vyšší počet intervalů a podobně. No a po závodě je nezastupitelná role sportovní výživy pro nastartování a podpoře regenerace tak, abychom mohli buď závodit, nebo trénovat v potřebné kvalitě i další dny. Z vlastních zkušeností vím, že je podobně jako u běžné stravy velmi důležité zvolit správnou sportovní výživu, aby její efekt při závodě byl co nejvyšší a aby byl sportovec schopen podat svůj optimální výkon.

 

V oblasti sportovní výživy jste se rozhodli spolupracovat s Enervitem. Proč právě tato značka?

Enervit je mi velmi sympatický svým přístupem a filozofií. Jeho produkty jsem měl možnost vyzkoušet na mnoha závodech a vždy mi vyhovovaly. Pro mě jako biochemika je sympatická snaha o co nejnižší obsah konzervantů, sladidel, barviv a různých náhražek a plnidel, které v podobných produktech tvoří jakýsi balast a zbytečně zatěžují organismus. Z vlastní zkušenosti tak třeba vím, že od Enervitu mi stačilo daleko méně gelů a tyčinek než od některých jiných značek k tomu, abych úspěšně závodil i na tratích silničních maratonů. Dalším důvodem je, že Enervit má ucelené spektrum sportovní výživy. Nesoustředí se pouze na produkty z řady fitness, na produkty pro posilování nebo vytrvalostní sporty, ale má velmi široký záběr a pro každý směr relativně několik málo velmi kvalitních produktů. Je tak velmi lehké si v tom portfoliu výrobků vybrat, protože zákazník není zahlcen nekonečným množstvím v podstatě buď stejných, nebo nekvalitních produktů od jedné značky.

 

Když byste měl jmenovat tři z vašeho pohledu TOP produkty Enervitu, které by to byly a proč?

Vzal bych to podle tří základních skupin – před sportem, po sportu a během výkonu. Před výkonem se mi velmi osvědčilo želé Enervit PRE Sport. Musím přiznat, že jsem moc nevěřil, jak bezvadně funguje, a teď je to jeden z nejvíc používaných produktů v naší tréninkové skupině. Před časovkou užíváme jeho modifikaci s kofeinem, před delšími závody bez kofeinu. Z produktů používaných během výkonu bych vyzdvihl nový iontový nápoj a také proteiny. Ještě doplním čtvrtý produkt, kterým je regenerační nápoj Enervit Recovery Drink. Všichni ho znají, všichni ho zkouší napodobit a všichni si lámou hlavu nad tím, čím to, že tak skvěle funguje. Na ten opravdu nedám dopustit.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit