Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Důležitost výživy ve sportu očima cyklisty a biochemika Petra Nováka

O projektu Sport & Races, za kterým stojí bývalý cyklista Petr Novák, jsme na našem webu už psali. Zatím jsme ale moc nerozebírali jeho detailní pohled na výživu sportovce, což je oblast, které se manželé Novákovi také věnují a se kterou dokáže pomoci i Enervit – ať už produkty nebo články publikovanými na tomto webu. I proto vzniklo partnerství, ze kterého teď můžete čerpat. Třeba v pokračování našeho rozhovoru na téma výživy a doplňků stravy ve sportu, a to z pohledu člověka, který sám na vrcholové úrovni sportoval a s mnoha sportovci spolupracuje.

Na webu vašeho projektu zmiňujete výživu jako jeden z důležitých pilířů sportovního výkonu. V čem třeba dělají sportovci, kteří za vámi přijdou, nejčastější výživové chyby?

Přiznám se, že to by vydalo na několik stránek... Vždycky jsou problémem extrémy – máme zkušenosti s mistry republiky, kteří měli naprosto nedostatečné množství základních živin ve svojí stravě, v podstatě byli v určitých směrech podvyživení. Na druhé straně máme i zkušenosti s velmi kvalitními cyklisty, kteří se řídí heslem, že to stejně všechno spálí a jejich stravovací návyky jsou dost hrozné. Dalším problémem je fakt, že lidé si dnes neumí udělat dostatek času pro jídlo a řeší pak vše nějakými rychlými občerstveními, tzv. hotovkami a podobnými výdobytky naší civilizace. Zde už z logiky věci jasně platí, že když nepoužiji při přípravě jídla pořádné suroviny, nebude to nikdy ono. Proto je důležité si jídlo připravovat z čerstvých a hlavně kvalitních surovin a při jejich nákupu trochu víc přemýšlet, co si vlastně kupuji.

 

Jaké další problémy řešíte?

Třeba nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vždycky, když to se sportovci konzultujeme, jsou překvapení, kolik toho musí denně spořádat. Často vídaným nešvarem je také poměrně značný deficit v příjmu bílkovin. To ale souvisí s již zmiňovanou skutečností, že je potřeba hlídat si celkovou skladbu základních živin a vitamínů s minerály. Občas se setkávám s tím, že díky mediální masáži si sportovci snaží potřebné nutrienty doplnit pouze pomocí doplňků výživy, ale ani to není správně. Nejdřív je nutné si dát dohromady svůj jídelníček a zvýšenou potřebu určitých látek, kterou přináší sport, pak řešit výživovými doplňky.

 

Právě ty hrají při sportovním výkonu důležitou roli. Jaký je podle vás hlavní přínos sportovní výživy a doplňků stravy?

Role sportovní výživy při výkonu je neoddiskutovatelná, i tady je však nutné rozlišovat a pečlivě volit sportovní výživu podle dané disciplíny. Je jasné, že jiný efekt bude mít výživa pro rychlostní a jiný pro vytrvalostní disciplíny. Sportovní výživa začíná vlastně už dávno před výkonem a má za cíl připravit organismus sportovce na podání co nejlepšího výkonu. V průběhu výkonu je její účel jiný – udržet maximální možný výkon a pomoci překonat či oddálit únavu, zajistit hydrataci organismu a šetřit vnitřními zdroji energie organismu pro rozhodující chvíle závodu. Při tréninku je její role obdobná, akorát se jedná navíc ještě o možnost kvalitnější tréninkové jednotky, kdy je možno díky správné sportovní výživě opakovat v požadovaném výkonu například vyšší počet intervalů a podobně. No a po závodě je nezastupitelná role sportovní výživy pro nastartování a podpoře regenerace tak, abychom mohli buď závodit, nebo trénovat v potřebné kvalitě i další dny. Z vlastních zkušeností vím, že je podobně jako u běžné stravy velmi důležité zvolit správnou sportovní výživu, aby její efekt při závodě byl co nejvyšší a aby byl sportovec schopen podat svůj optimální výkon.

 

V oblasti sportovní výživy jste se rozhodli spolupracovat s Enervitem. Proč právě tato značka?

Enervit je mi velmi sympatický svým přístupem a filozofií. Jeho produkty jsem měl možnost vyzkoušet na mnoha závodech a vždy mi vyhovovaly. Pro mě jako biochemika je sympatická snaha o co nejnižší obsah konzervantů, sladidel, barviv a různých náhražek a plnidel, které v podobných produktech tvoří jakýsi balast a zbytečně zatěžují organismus. Z vlastní zkušenosti tak třeba vím, že od Enervitu mi stačilo daleko méně gelů a tyčinek než od některých jiných značek k tomu, abych úspěšně závodil i na tratích silničních maratonů. Dalším důvodem je, že Enervit má ucelené spektrum sportovní výživy. Nesoustředí se pouze na produkty z řady fitness, na produkty pro posilování nebo vytrvalostní sporty, ale má velmi široký záběr a pro každý směr relativně několik málo velmi kvalitních produktů. Je tak velmi lehké si v tom portfoliu výrobků vybrat, protože zákazník není zahlcen nekonečným množstvím v podstatě buď stejných, nebo nekvalitních produktů od jedné značky.

 

Když byste měl jmenovat tři z vašeho pohledu TOP produkty Enervitu, které by to byly a proč?

Vzal bych to podle tří základních skupin – před sportem, po sportu a během výkonu. Před výkonem se mi velmi osvědčilo želé Enervit PRE Sport. Musím přiznat, že jsem moc nevěřil, jak bezvadně funguje, a teď je to jeden z nejvíc používaných produktů v naší tréninkové skupině. Před časovkou užíváme jeho modifikaci s kofeinem, před delšími závody bez kofeinu. Z produktů používaných během výkonu bych vyzdvihl nový iontový nápoj a také proteiny. Ještě doplním čtvrtý produkt, kterým je regenerační nápoj Enervit Recovery Drink. Všichni ho znají, všichni ho zkouší napodobit a všichni si lámou hlavu nad tím, čím to, že tak skvěle funguje. Na ten opravdu nedám dopustit.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Více aktualit

AKTUALITY

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

9/12
ROZHOVOR s kanoistou Danem Havlem o olympiádě i letošní sezoně

V Paříži absolvoval už svou třetí olympiádu a ani tentokrát se ve světové konkurenci neztratil, když s parťákem Jakubem Špicarem v tvrdé konkurenci vybojoval postup do finále. Jak své 7. místo hodnotí, jaká byla jeho třetí účast pod pěti kruhy i celá letošní sezona? Na to člen Enervit Teamu odpovídá v našem rozhovoru, kde prozradí i to, na které pomocníky od Enervitu nedá dopustit.

6/12
Vánoční tipy pro vás: vyberte rychle a se slevou

Vánoce se kvapem blíží, proto pro vás máme tipy na dárky pro všechny sportovce! Sáhněte po výhodnýyh baleních, balíčcích, výživových plánech a strategiích. Jejich nákupem ušetříte peníze i čas, protože budete mít dárek se slevou bez velkého vybírání po kusech a dlouhého přemýšlení. A vsaďte se, že rozhodně nešlápnete vedle...

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

Více aktualit