Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Důležitost výživy ve sportu očima cyklisty a biochemika Petra Nováka

O projektu Sport & Races, za kterým stojí bývalý cyklista Petr Novák, jsme na našem webu už psali. Zatím jsme ale moc nerozebírali jeho detailní pohled na výživu sportovce, což je oblast, které se manželé Novákovi také věnují a se kterou dokáže pomoci i Enervit – ať už produkty nebo články publikovanými na tomto webu. I proto vzniklo partnerství, ze kterého teď můžete čerpat. Třeba v pokračování našeho rozhovoru na téma výživy a doplňků stravy ve sportu, a to z pohledu člověka, který sám na vrcholové úrovni sportoval a s mnoha sportovci spolupracuje.

Na webu vašeho projektu zmiňujete výživu jako jeden z důležitých pilířů sportovního výkonu. V čem třeba dělají sportovci, kteří za vámi přijdou, nejčastější výživové chyby?

Přiznám se, že to by vydalo na několik stránek... Vždycky jsou problémem extrémy – máme zkušenosti s mistry republiky, kteří měli naprosto nedostatečné množství základních živin ve svojí stravě, v podstatě byli v určitých směrech podvyživení. Na druhé straně máme i zkušenosti s velmi kvalitními cyklisty, kteří se řídí heslem, že to stejně všechno spálí a jejich stravovací návyky jsou dost hrozné. Dalším problémem je fakt, že lidé si dnes neumí udělat dostatek času pro jídlo a řeší pak vše nějakými rychlými občerstveními, tzv. hotovkami a podobnými výdobytky naší civilizace. Zde už z logiky věci jasně platí, že když nepoužiji při přípravě jídla pořádné suroviny, nebude to nikdy ono. Proto je důležité si jídlo připravovat z čerstvých a hlavně kvalitních surovin a při jejich nákupu trochu víc přemýšlet, co si vlastně kupuji.

 

Jaké další problémy řešíte?

Třeba nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vždycky, když to se sportovci konzultujeme, jsou překvapení, kolik toho musí denně spořádat. Často vídaným nešvarem je také poměrně značný deficit v příjmu bílkovin. To ale souvisí s již zmiňovanou skutečností, že je potřeba hlídat si celkovou skladbu základních živin a vitamínů s minerály. Občas se setkávám s tím, že díky mediální masáži si sportovci snaží potřebné nutrienty doplnit pouze pomocí doplňků výživy, ale ani to není správně. Nejdřív je nutné si dát dohromady svůj jídelníček a zvýšenou potřebu určitých látek, kterou přináší sport, pak řešit výživovými doplňky.

 

Právě ty hrají při sportovním výkonu důležitou roli. Jaký je podle vás hlavní přínos sportovní výživy a doplňků stravy?

Role sportovní výživy při výkonu je neoddiskutovatelná, i tady je však nutné rozlišovat a pečlivě volit sportovní výživu podle dané disciplíny. Je jasné, že jiný efekt bude mít výživa pro rychlostní a jiný pro vytrvalostní disciplíny. Sportovní výživa začíná vlastně už dávno před výkonem a má za cíl připravit organismus sportovce na podání co nejlepšího výkonu. V průběhu výkonu je její účel jiný – udržet maximální možný výkon a pomoci překonat či oddálit únavu, zajistit hydrataci organismu a šetřit vnitřními zdroji energie organismu pro rozhodující chvíle závodu. Při tréninku je její role obdobná, akorát se jedná navíc ještě o možnost kvalitnější tréninkové jednotky, kdy je možno díky správné sportovní výživě opakovat v požadovaném výkonu například vyšší počet intervalů a podobně. No a po závodě je nezastupitelná role sportovní výživy pro nastartování a podpoře regenerace tak, abychom mohli buď závodit, nebo trénovat v potřebné kvalitě i další dny. Z vlastních zkušeností vím, že je podobně jako u běžné stravy velmi důležité zvolit správnou sportovní výživu, aby její efekt při závodě byl co nejvyšší a aby byl sportovec schopen podat svůj optimální výkon.

 

V oblasti sportovní výživy jste se rozhodli spolupracovat s Enervitem. Proč právě tato značka?

Enervit je mi velmi sympatický svým přístupem a filozofií. Jeho produkty jsem měl možnost vyzkoušet na mnoha závodech a vždy mi vyhovovaly. Pro mě jako biochemika je sympatická snaha o co nejnižší obsah konzervantů, sladidel, barviv a různých náhražek a plnidel, které v podobných produktech tvoří jakýsi balast a zbytečně zatěžují organismus. Z vlastní zkušenosti tak třeba vím, že od Enervitu mi stačilo daleko méně gelů a tyčinek než od některých jiných značek k tomu, abych úspěšně závodil i na tratích silničních maratonů. Dalším důvodem je, že Enervit má ucelené spektrum sportovní výživy. Nesoustředí se pouze na produkty z řady fitness, na produkty pro posilování nebo vytrvalostní sporty, ale má velmi široký záběr a pro každý směr relativně několik málo velmi kvalitních produktů. Je tak velmi lehké si v tom portfoliu výrobků vybrat, protože zákazník není zahlcen nekonečným množstvím v podstatě buď stejných, nebo nekvalitních produktů od jedné značky.

 

Když byste měl jmenovat tři z vašeho pohledu TOP produkty Enervitu, které by to byly a proč?

Vzal bych to podle tří základních skupin – před sportem, po sportu a během výkonu. Před výkonem se mi velmi osvědčilo želé Enervit PRE Sport. Musím přiznat, že jsem moc nevěřil, jak bezvadně funguje, a teď je to jeden z nejvíc používaných produktů v naší tréninkové skupině. Před časovkou užíváme jeho modifikaci s kofeinem, před delšími závody bez kofeinu. Z produktů používaných během výkonu bych vyzdvihl nový iontový nápoj a také proteiny. Ještě doplním čtvrtý produkt, kterým je regenerační nápoj Enervit Recovery Drink. Všichni ho znají, všichni ho zkouší napodobit a všichni si lámou hlavu nad tím, čím to, že tak skvěle funguje. Na ten opravdu nedám dopustit.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit