Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Enervit je důležitý i během tréninku - pro růst vaší výkonnosti

Co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže - ať je to dlouhá doba výkonu, nebo vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takovýto tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres) a v rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.

Základním principem růstu výkonnosti je tedy vhodné opakování tréninkových impulsů a na ně automaticky navazujících adaptací, kterými organizmus postupně zvyšuje svůj výkonnostní potenciál, aby stejnému typu tréninkové zátěže příště vzdoroval lépe. A správná výživa hodně pomůže. Jak? O tom se dočtete níže, nebo se ještě podrobněji dozvíte v našem dvoudílném videosemináři.

 

Jak pomáhá Enervit s růstem výkonnosti BĚHEM TRÉNINKU 

V úvodu jsme uvedli, že principem růstu výkonnosti je adaptace na předchozí tréninkový impulz. Růst výkonnosti je přímo úměrný náročnosti tréninkového impulzu, tzn. čím delší výkon, nebo čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií atd., tím výrazněji výkonnost roste. Velmi důležité ale je, aby onen náročný tréninkový impulz byl zařazen pouze v případě dokonale zregenerovaného organizmu s dostatkem energie pro prvotřídní výkon – jedině tehdy bude mít trénink skutečně prorůstový efekt.

A jak tedy může Enervit pomoci s růstem výkonnosti během tréninku? Enervit jakožto specialista na výživu pro vytrvalce doplňuje pitný režim a energii během tréninku, čímž:

  1. Prohlubuje tréninkový impulz (s větším množstvím energie vydržíte více).
  2. Dostatek energie při tréninku dokáže nakopnout „lenivějící“ organizmus z letargie a umožnit, aby proběhl kvalitní tréninkový impulz.
  3. Hlubší tréninkový impulz uvedený v bodech 1 a 2 vyvolá intenzivnější adaptaci.
  4. Intenzivnější adaptace vede k vyššímu růstu výkonnosti (čím větší tréninkový impulz, tím větší růst výkonnosti).

Z uvedeného vyplývá, že iontový nápoj během tréninku plus energetický gel, nebo energetické tablety (a v případě dlouhých tréninků i energetická tyčinka) dokážou díky dodatečné energii přivést organizmus k vyššímu tréninkovému impulzu, z něhož pak vyplývá intenzivnější adaptace s výraznějším efektem růstu výkonosti.

 

Jak Enervit pomáhá s růstem výkonnosti PO TRÉNINKU

Enervit po tréninku umožní rychle dočerpat tekutiny, energii a ztracené živiny pro rychlejší regeneraci, čímž:

  1. zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace (po náročném výkonu trvá regenerace 2-3 dny a zařadíme-li náročný trénink dříve, může takový přístup vést z dlouhodobého pohledu k negativním symptomům přetrénování);
  2. umožní častější zařazování náročných tréninků (protože organizmus regeneruje rychleji)
  3. a tím podpoří vyšší růst výkonnosti, protože ta roste s intenzivními tréninky (a je-li jich více, pak i výkonnost roste rychleji – samozřejmě při platnosti bodu 1).

Regenerační nápoj do 30 minut po skončení výkonu – a další dávka do 3 hodin po skončení výkonu nebo jídelníček přizpůsobený potřebám regenerace – tak umožní vyšší růst výkonnosti díky možnosti častějších intenzivních tréninků po plně dokončené fázi regenerace.

 

Jak pomůže Enervit s růstem výkonnosti PŘED TRÉNINKEM

Dobře víte, že Enervit před sportem doporučuje Enervit PRE Sport, který optimálně připraví organizmus na výkon. A to především tím, že stabilizuje hladinu krevního cukru, zažene nepříjemné příznaky hladu, nezatíží žaludek ani trávení a nastartuje energetické systémy potřebné pro vytrvalostní výkon. Tedy podstatné v tomto případě není ani tak doplňování energie, ale stabilizace organizmu před výkonem. A toto je důležité nejen před závodem nebo před těžkým tréninkem, ale dokonce i před tréninkem lehkým. Protože každý trénink, ať je těžký intenzivní, dlouhý vytrvalostní nebo lehký regenerační, má v celkovém tréninkovém plánu svůj důvod a tělo na něj musí být dobře připraveno.

Každý sportovní výkon, ať je to závod nebo jakýkoliv trénink, tak proběhne nejefektivněji tehdy, bude-li na něj tělo optimálně připraveno díky Enervit PRE Sportu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit