Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Enervit je důležitý i během tréninku - pro růst vaší výkonnosti

Co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže - ať je to dlouhá doba výkonu, nebo vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takovýto tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres) a v rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.

Základním principem růstu výkonnosti je tedy vhodné opakování tréninkových impulsů a na ně automaticky navazujících adaptací, kterými organizmus postupně zvyšuje svůj výkonnostní potenciál, aby stejnému typu tréninkové zátěže příště vzdoroval lépe. A správná výživa hodně pomůže. Jak? O tom se dočtete níže, nebo se ještě podrobněji dozvíte v našem dvoudílném videosemináři.

 

Jak pomáhá Enervit s růstem výkonnosti BĚHEM TRÉNINKU 

V úvodu jsme uvedli, že principem růstu výkonnosti je adaptace na předchozí tréninkový impulz. Růst výkonnosti je přímo úměrný náročnosti tréninkového impulzu, tzn. čím delší výkon, nebo čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií atd., tím výrazněji výkonnost roste. Velmi důležité ale je, aby onen náročný tréninkový impulz byl zařazen pouze v případě dokonale zregenerovaného organizmu s dostatkem energie pro prvotřídní výkon – jedině tehdy bude mít trénink skutečně prorůstový efekt.

A jak tedy může Enervit pomoci s růstem výkonnosti během tréninku? Enervit jakožto specialista na výživu pro vytrvalce doplňuje pitný režim a energii během tréninku, čímž:

  1. Prohlubuje tréninkový impulz (s větším množstvím energie vydržíte více).
  2. Dostatek energie při tréninku dokáže nakopnout „lenivějící“ organizmus z letargie a umožnit, aby proběhl kvalitní tréninkový impulz.
  3. Hlubší tréninkový impulz uvedený v bodech 1 a 2 vyvolá intenzivnější adaptaci.
  4. Intenzivnější adaptace vede k vyššímu růstu výkonnosti (čím větší tréninkový impulz, tím větší růst výkonnosti).

Z uvedeného vyplývá, že iontový nápoj během tréninku plus energetický gel, nebo energetické tablety (a v případě dlouhých tréninků i energetická tyčinka) dokážou díky dodatečné energii přivést organizmus k vyššímu tréninkovému impulzu, z něhož pak vyplývá intenzivnější adaptace s výraznějším efektem růstu výkonosti.

 

Jak Enervit pomáhá s růstem výkonnosti PO TRÉNINKU

Enervit po tréninku umožní rychle dočerpat tekutiny, energii a ztracené živiny pro rychlejší regeneraci, čímž:

  1. zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace (po náročném výkonu trvá regenerace 2-3 dny a zařadíme-li náročný trénink dříve, může takový přístup vést z dlouhodobého pohledu k negativním symptomům přetrénování);
  2. umožní častější zařazování náročných tréninků (protože organizmus regeneruje rychleji)
  3. a tím podpoří vyšší růst výkonnosti, protože ta roste s intenzivními tréninky (a je-li jich více, pak i výkonnost roste rychleji – samozřejmě při platnosti bodu 1).

Regenerační nápoj do 30 minut po skončení výkonu – a další dávka do 3 hodin po skončení výkonu nebo jídelníček přizpůsobený potřebám regenerace – tak umožní vyšší růst výkonnosti díky možnosti častějších intenzivních tréninků po plně dokončené fázi regenerace.

 

Jak pomůže Enervit s růstem výkonnosti PŘED TRÉNINKEM

Dobře víte, že Enervit před sportem doporučuje Enervit PRE Sport, který optimálně připraví organizmus na výkon. A to především tím, že stabilizuje hladinu krevního cukru, zažene nepříjemné příznaky hladu, nezatíží žaludek ani trávení a nastartuje energetické systémy potřebné pro vytrvalostní výkon. Tedy podstatné v tomto případě není ani tak doplňování energie, ale stabilizace organizmu před výkonem. A toto je důležité nejen před závodem nebo před těžkým tréninkem, ale dokonce i před tréninkem lehkým. Protože každý trénink, ať je těžký intenzivní, dlouhý vytrvalostní nebo lehký regenerační, má v celkovém tréninkovém plánu svůj důvod a tělo na něj musí být dobře připraveno.

Každý sportovní výkon, ať je to závod nebo jakýkoliv trénink, tak proběhne nejefektivněji tehdy, bude-li na něj tělo optimálně připraveno díky Enervit PRE Sportu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají SACHARIDY sportovat lépe?

Pro vytrvalecký výkon jsou sacharidy zřejmě nejklíčovější živinou. Jedná se o zdroj energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech, nebo na začátku jakéhokoliv sportování.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

29/5
Cyklistický Nova Cup odstartuje 13. 6. a my budeme u toho

Cyklisté se dočkali - start NOVA Cupu se blíží a druhý červnový víkend to vypukne! Enervit bude u toho jako oficiální výživový partner seriálu, který vyvrcholí posledním podnikem 3. října v Mikulově. Enervit tak budete mít vždy na dosah, aby se vám jelo lépe!

27/5
Využijte AKCE 3+1 ZDARMA a snížených cen na e-shopu

Využijte speciální akci a načerpejte energii pro své sportovní výkony díky tyčinkám Enervit Competition Bar. Ke každým 3 objednaným kusům vám dáme automaticky 1 ks ZDARMA, když do poznámky napíšete TYCINKA. Akce platí na našem e-shopu jen do 31. 5. - tak si pospěšte! Akci není možné využít v případě osobního odběru na prodejnách.

20/5
Seriál Běhej lesy odstartuje 6. června, samozřejmě i s Enervitem

Odložený start populárního běžeckého seriálu je tu a v červnu proběhnou hned tři závody – na Vysočině, v Lednici a ve Slavkovském lese. Enervit ani na jedné štaci nebude chybět a je připravený vám pomoci sportovat lépe v rámci celé série.

11/5
Závody se rozjíždějí, první MTB start bude i s Enervitem

Už o víkendu se pojede první cyklistický závod! Cyklovýzva NOVA CUP láká na parádní trať u Hradce Králové a je jasné, že u toho Enervit jako specialista na výživu vytrvalců nemůže chybět. Vždyť jsme hrdými partnery celého seriálu NOVA CUP, který odstartuje už v červnu.

2/5
Tomáš Bárta ovládl Kooperativa Lipno Lake, on-line závod Kola pro život

Závodníkům týmu TUFO PARDUS Prostějov se daří i ve virtuálních cyklistických startech. Závod Kola pro život Lipno Lake ovládl Tomáš Bárta, jeho týmový kolega Bruno Stoček byl bronzový.

Více aktualit