Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Enervit je důležitý i během tréninku - pro růst vaší výkonnosti

Co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže - ať je to dlouhá doba výkonu, nebo vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takovýto tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres) a v rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.

Základním principem růstu výkonnosti je tedy vhodné opakování tréninkových impulsů a na ně automaticky navazujících adaptací, kterými organizmus postupně zvyšuje svůj výkonnostní potenciál, aby stejnému typu tréninkové zátěže příště vzdoroval lépe. A správná výživa hodně pomůže. Jak? O tom se dočtete níže, nebo se ještě podrobněji dozvíte v našem dvoudílném videosemináři.

 

Jak pomáhá Enervit s růstem výkonnosti BĚHEM TRÉNINKU 

V úvodu jsme uvedli, že principem růstu výkonnosti je adaptace na předchozí tréninkový impulz. Růst výkonnosti je přímo úměrný náročnosti tréninkového impulzu, tzn. čím delší výkon, nebo čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií atd., tím výrazněji výkonnost roste. Velmi důležité ale je, aby onen náročný tréninkový impulz byl zařazen pouze v případě dokonale zregenerovaného organizmu s dostatkem energie pro prvotřídní výkon – jedině tehdy bude mít trénink skutečně prorůstový efekt.

A jak tedy může Enervit pomoci s růstem výkonnosti během tréninku? Enervit jakožto specialista na výživu pro vytrvalce doplňuje pitný režim a energii během tréninku, čímž:

  1. Prohlubuje tréninkový impulz (s větším množstvím energie vydržíte více).
  2. Dostatek energie při tréninku dokáže nakopnout „lenivějící“ organizmus z letargie a umožnit, aby proběhl kvalitní tréninkový impulz.
  3. Hlubší tréninkový impulz uvedený v bodech 1 a 2 vyvolá intenzivnější adaptaci.
  4. Intenzivnější adaptace vede k vyššímu růstu výkonnosti (čím větší tréninkový impulz, tím větší růst výkonnosti).

Z uvedeného vyplývá, že iontový nápoj během tréninku plus energetický gel, nebo energetické tablety (a v případě dlouhých tréninků i energetická tyčinka) dokážou díky dodatečné energii přivést organizmus k vyššímu tréninkovému impulzu, z něhož pak vyplývá intenzivnější adaptace s výraznějším efektem růstu výkonosti.

 

Jak Enervit pomáhá s růstem výkonnosti PO TRÉNINKU

Enervit po tréninku umožní rychle dočerpat tekutiny, energii a ztracené živiny pro rychlejší regeneraci, čímž:

  1. zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace (po náročném výkonu trvá regenerace 2-3 dny a zařadíme-li náročný trénink dříve, může takový přístup vést z dlouhodobého pohledu k negativním symptomům přetrénování);
  2. umožní častější zařazování náročných tréninků (protože organizmus regeneruje rychleji)
  3. a tím podpoří vyšší růst výkonnosti, protože ta roste s intenzivními tréninky (a je-li jich více, pak i výkonnost roste rychleji – samozřejmě při platnosti bodu 1).

Regenerační nápoj do 30 minut po skončení výkonu – a další dávka do 3 hodin po skončení výkonu nebo jídelníček přizpůsobený potřebám regenerace – tak umožní vyšší růst výkonnosti díky možnosti častějších intenzivních tréninků po plně dokončené fázi regenerace.

 

Jak pomůže Enervit s růstem výkonnosti PŘED TRÉNINKEM

Dobře víte, že Enervit před sportem doporučuje Enervit PRE Sport, který optimálně připraví organizmus na výkon. A to především tím, že stabilizuje hladinu krevního cukru, zažene nepříjemné příznaky hladu, nezatíží žaludek ani trávení a nastartuje energetické systémy potřebné pro vytrvalostní výkon. Tedy podstatné v tomto případě není ani tak doplňování energie, ale stabilizace organizmu před výkonem. A toto je důležité nejen před závodem nebo před těžkým tréninkem, ale dokonce i před tréninkem lehkým. Protože každý trénink, ať je těžký intenzivní, dlouhý vytrvalostní nebo lehký regenerační, má v celkovém tréninkovém plánu svůj důvod a tělo na něj musí být dobře připraveno.

Každý sportovní výkon, ať je to závod nebo jakýkoliv trénink, tak proběhne nejefektivněji tehdy, bude-li na něj tělo optimálně připraveno díky Enervit PRE Sportu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

27/10
Reprezentantka ČR, atletka Marcela Joglová: „Běh mi pořád přináší radost.“

Ačkoli se už v dětství věnovala řadě sportů, atletickou profesionálkou se stala až ve 32 letech. Poté, co překonala desetileté období s problémy s příjmem potravy. Do té doby si vyzkoušela řadu povolání – na záchrance, v baru, na soukromé klinice, ve fitness centru, hlídala také děti. Dnes patří k výrazným tvářím české atletiky, kam vlétla jako uragán. Stejně jako do světa triatlonu, po kterém také pošilhává. Seznamte se s Marcelou Joglovou, členkou Enervit Teamu.

Více aktualit