Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko

Enervit je důležitý i během tréninku - pro růst vaší výkonnosti

Co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže - ať je to dlouhá doba výkonu, nebo vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takovýto tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres) a v rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.

Základním principem růstu výkonnosti je tedy vhodné opakování tréninkových impulsů a na ně automaticky navazujících adaptací, kterými organizmus postupně zvyšuje svůj výkonnostní potenciál, aby stejnému typu tréninkové zátěže příště vzdoroval lépe. A správná výživa hodně pomůže. Jak? O tom se dočtete níže, nebo se ještě podrobněji dozvíte v našem dvoudílném videosemináři.

 

Jak pomáhá Enervit s růstem výkonnosti BĚHEM TRÉNINKU 

V úvodu jsme uvedli, že principem růstu výkonnosti je adaptace na předchozí tréninkový impulz. Růst výkonnosti je přímo úměrný náročnosti tréninkového impulzu, tzn. čím delší výkon, nebo čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií atd., tím výrazněji výkonnost roste. Velmi důležité ale je, aby onen náročný tréninkový impulz byl zařazen pouze v případě dokonale zregenerovaného organizmu s dostatkem energie pro prvotřídní výkon – jedině tehdy bude mít trénink skutečně prorůstový efekt.

A jak tedy může Enervit pomoci s růstem výkonnosti během tréninku? Enervit jakožto specialista na výživu pro vytrvalce doplňuje pitný režim a energii během tréninku, čímž:

  1. Prohlubuje tréninkový impulz (s větším množstvím energie vydržíte více).
  2. Dostatek energie při tréninku dokáže nakopnout „lenivějící“ organizmus z letargie a umožnit, aby proběhl kvalitní tréninkový impulz.
  3. Hlubší tréninkový impulz uvedený v bodech 1 a 2 vyvolá intenzivnější adaptaci.
  4. Intenzivnější adaptace vede k vyššímu růstu výkonnosti (čím větší tréninkový impulz, tím větší růst výkonnosti).

Z uvedeného vyplývá, že iontový nápoj během tréninku plus energetický gel, nebo energetické tablety (a v případě dlouhých tréninků i energetická tyčinka) dokážou díky dodatečné energii přivést organizmus k vyššímu tréninkovému impulzu, z něhož pak vyplývá intenzivnější adaptace s výraznějším efektem růstu výkonosti.

 

Jak Enervit pomáhá s růstem výkonnosti PO TRÉNINKU

Enervit po tréninku umožní rychle dočerpat tekutiny, energii a ztracené živiny pro rychlejší regeneraci, čímž:

  1. zajistí, aby další tréninkový impulz byl ve fázi dokončené regenerace (po náročném výkonu trvá regenerace 2-3 dny a zařadíme-li náročný trénink dříve, může takový přístup vést z dlouhodobého pohledu k negativním symptomům přetrénování);
  2. umožní častější zařazování náročných tréninků (protože organizmus regeneruje rychleji)
  3. a tím podpoří vyšší růst výkonnosti, protože ta roste s intenzivními tréninky (a je-li jich více, pak i výkonnost roste rychleji – samozřejmě při platnosti bodu 1).

Regenerační nápoj do 30 minut po skončení výkonu – a další dávka do 3 hodin po skončení výkonu nebo jídelníček přizpůsobený potřebám regenerace – tak umožní vyšší růst výkonnosti díky možnosti častějších intenzivních tréninků po plně dokončené fázi regenerace.

 

Jak pomůže Enervit s růstem výkonnosti PŘED TRÉNINKEM

Dobře víte, že Enervit před sportem doporučuje Enervit PRE Sport, který optimálně připraví organizmus na výkon. A to především tím, že stabilizuje hladinu krevního cukru, zažene nepříjemné příznaky hladu, nezatíží žaludek ani trávení a nastartuje energetické systémy potřebné pro vytrvalostní výkon. Tedy podstatné v tomto případě není ani tak doplňování energie, ale stabilizace organizmu před výkonem. A toto je důležité nejen před závodem nebo před těžkým tréninkem, ale dokonce i před tréninkem lehkým. Protože každý trénink, ať je těžký intenzivní, dlouhý vytrvalostní nebo lehký regenerační, má v celkovém tréninkovém plánu svůj důvod a tělo na něj musí být dobře připraveno.

Každý sportovní výkon, ať je to závod nebo jakýkoliv trénink, tak proběhne nejefektivněji tehdy, bude-li na něj tělo optimálně připraveno díky Enervit PRE Sportu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je zač BETAIN a jak nám pomáhá?

Proč zapojujeme výživu do našeho sportování? Abychom zvyšovali výkonnost. Proto často pracujeme na zvyšování energetických zásob, na podpoře regenerace, na správném nastavení organizmu před výkonem – vše s cílem mít více toho, co považujeme za důležité pro vyšší výkonnost. Někdy je ale dobré mít něčeho také méně, například homocysteinu. A s tím nám pomůže právě betain. Co jsou tyto aminokyseliny zač?

Mrkněte na on-line seminář o ADAPTACI coby principu růstu výkonnosti

Chcete vědět, jak posunout svou výkonnost? Pusťte si náš on-line seminář! Dozvíte se na něm o adaptaci coby principu růstu výkonnosti.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

Více aktualit