Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak fungují produkty Enervit C2:1 a proč je zařadit do sportovních výkonů

Nová řada produktů Enervit C2:1 se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů v optimálním složení a poměru (2:1 glukóza:fruktóza) pro maximální možný příjem energie během výkonu. Ideální je tak pro dlouhotrvající výkony a intenzivní sportovní výkony vyžadující velký příjem energie přesahující 60 g za hodinu. Jak to dělají a proč zrovna hranice 60 gramů? Na to vše odpovídá náš článek.

1) Proč je vhodné řešit doplňování sacharidů při sportovním výkonu

Energie ze sacharidů je pro vytrvalostní sportovce klíčová. Uvolňuje se totiž dvakrát rychleji než z tuků a organizmus ji využívá při mírné, střední i vysoké intenzitě. V tom posledním případě dokonce jedeme výhradně na sacharidy. Během výkonů v mírné a střední intenzitě jsou zase sacharidy potřebné nejen jako zdroj energie, ale působí i jako katalyzátor pro získávání energie z tuků. Zásoby sacharidů v těle jsou přitom omezené, takže je musíme průběžně doplňovat.

 

2) Jak hospodařit se zásobami sacharidů během sportovního výkonu

Když mluvíme o zásobách sacharidové energie v těle, pak je řeč především o glykogenu. Tyto zásoby jsou ale – vzhledem k délce sportovního výkonu – poměrně rychle vyčerpatelné (do 90 minut, v závislosti na intenzitě). Toto omezení nám příroda naštěstí kompenzuje tím, že umožňuje tělu rychlé doplnění sacharidové energie potravou. Ovšem jen za předpokladu, že:

  • přijatá energie bude ve formě jednoduchých, tedy ihned vstřebatelných sacharidů (tedy ve formě glukózy/maltodextrinů nebo fruktózy);
  • součástí přijaté energie nebudou bílkoviny, tuky ani vláknina, které zpožďují absorpci potravy;
  • a současně bude přijatá potrava ve vhodné konzistenci (tedy ideálně v tekuté formě v isotonickém nebo hypotonickém ředění).

Už tedy víme, že k rozvoji naší výkonnosti bychom měli během sportu doplňovat sacharidy ve vhodném ředění. Ještě ale nevíme, jaké sacharidy konkrétně a v jakém množství…
 

 

3) Kolik sacharidů během sportu doplňovat?

Pokud uvažujeme střední intenzitu výkonu, pak doporučené druhy a množství sacharidů v závislosti na délce trvání vidíme na grafu. Z něj jasně vyplývají tato doporučení:

  • Pro výkony do 60 minut stačí doplňovat výživou jen menší množství energie, například formou hypotonického iontového nápoje, případně v kombinaci s 1-2 ks energetických tablet nebo energetickým gelem.
  • Při výkonech trvajících do 90 minut je vhodné přijímat výživou zhruba 30 gramů sacharidů za každou hodinu výkonu, ideálně ve formě glukózy nebo maltodextrinů. Bavíme se samozřejmě o dobře vstřebatelné formě prostřednictvím sportovní výživy – energetických tablet, gelů nebo nápoje.
  • Při výkonech trvajících 90–180 minut je doporučená dávka sacharidů 60 gramů každou hodinu (při dvouhodinovém výkonu tedy 120 gramů sacharidů celkem), čehož dosáhneme opět kombinací iontového nápoje a energetických doplňků s obsahem potřebného množství sacharidů.
  • U výkonu nad 3 hodiny doporučujeme příjem energie v podobě 90 gramů sacharidů každou hodinu, což už ale znamená striktně dodržet kombinaci glukóza:fruktóza v poměru 2:1 (vysvětlení najdete níže).

Při středních intenzitě výkonu, kterou výše popisujeme, se do celkového energetického krytí kromě sacharidů zapojují ve velké míře i tuky, ale s rostoucí intenzitou výkonu podíl tuků na energetickém krytí klesá (viz graf níže). Čím je tedy výkon intenzivnější, tím více se sacharidy podílejí na krytí energetické potřeby a tím rychleji ubývá glykogen uložený v těle. To znamená, že tím více musíme dodávat sacharidy výživou. Proto platí, že při intenzivních výkonech lze doporučit dávkování 90 gramů sacharidů na hodinu i při kratších výkonech.

Poznámka: Jaký je vliv trénovanosti na dávkování sacharidů?

I v tomto případě můžeme vyjít z grafu, který znázorňuje podíl tuků na energetickém krytí výkonu. Z něj vidíme, že trénovaný sportovec je schopen krýt potřebnou energii pro svůj výkon z tuků více než sportovec netrénovaný. To znamená, že u netrénovaných sportovců „běží“ organizmus více na sacharidy než u sportovců trénovaných. Je to proto, že získat energii ze sacharidů je pro organizmus snazší a než se (opakováním sportování) naučí se sacharidovou energií šetřit, nějaký čas to zabere – i to je jeden z efektů pravidelně se opakujících tréninků. Jinými slovy: co trénovaný sportovec považuje za lehký výběh, netrénovaný může považovat za vysokou intenzitu, při které běží především na sacharidy, které tak logicky rychleji ubývají.

 

4) Proč dodržovat kombinaci glukózy a fruktózy

Protože po vstřebání těchto dvou jednoduchých sacharidů z tenkého střeva jsou krví do pracujících svalů „dopravovány“ molekuly glukózy jinými nosiči než molekuly fruktózy. Zatímco při příjmu jen jednoho z uvedených sacharidů byste tedy využili přinejlepším maximální kapacitu jednoho druhu nosiče, při příjmu kombinace glukózy a fruktózy se zapojí oba typy. Pro přenos energie ke svalům jich tak bude sloužit víc a množství i rychlost dodané energie pracujícím svalům bude větší. Tohle je tedy tím tajemstvím pro maximální přísun energie během sportu.

Zatímco „vagónky“ určené pro glukózu jsou schopny přepravit 1 gram glukózy za minutu (60 gramů za hodinu), „vagónky“ přepravující fruktózu zvládnou 0,7 gramu fruktózy za minutu (42 gramů za hodinu). Platí tedy, že při potřebě doplňovat větší množství sacharidů než 60 gramů za hodinu se musí jednat o kombinaci glukózy a fruktózy, kde množství glukózy je maximálně 60 gramů za hodinu vyplývajících z fyziologických zákonitostí organizmu.

 

Přínos kombinace glukózy a fruktózy na sportovní výkon:

 

Nová řada Enervit C2:1 reflektuje fyziologické zákonitosti zmiňované výše a obsahuje sacharidy glukózu a fruktózu v optimálním poměru 2:1, který umožňuje snadné počítání příjmu energie během sportovního výkonu. Navíc umožňuje snadnou kombinaci s dalšími produkty a odpovídá i požadavkům sportovců z terénu – řada Enervit C2:1 byla vyvinuta ve spolupráci s profesionálními sportovci, například s cyklisty ze stájí Trek-Segrafredo a UAE Team Emirates.

Produkty z řady C2:1 můžete objednávat na našem e-shopu.

 

Čtěte také:
Jaké produkty patří do nové řady Enervit C2:1 a jaké jsou jejich přednosti?

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

Více aktualit