Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak fungují produkty Enervit C2:1 a proč je zařadit do sportovních výkonů

Nová řada produktů Enervit C2:1 se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů v optimálním složení a poměru (2:1 glukóza:fruktóza) pro maximální možný příjem energie během výkonu. Ideální je tak pro dlouhotrvající výkony a intenzivní sportovní výkony vyžadující velký příjem energie přesahující 60 g za hodinu. Jak to dělají a proč zrovna hranice 60 gramů? Na to vše odpovídá náš článek.

1) Proč je vhodné řešit doplňování sacharidů při sportovním výkonu

Energie ze sacharidů je pro vytrvalostní sportovce klíčová. Uvolňuje se totiž dvakrát rychleji než z tuků a organizmus ji využívá při mírné, střední i vysoké intenzitě. V tom posledním případě dokonce jedeme výhradně na sacharidy. Během výkonů v mírné a střední intenzitě jsou zase sacharidy potřebné nejen jako zdroj energie, ale působí i jako katalyzátor pro získávání energie z tuků. Zásoby sacharidů v těle jsou přitom omezené, takže je musíme průběžně doplňovat.

 

2) Jak hospodařit se zásobami sacharidů během sportovního výkonu

Když mluvíme o zásobách sacharidové energie v těle, pak je řeč především o glykogenu. Tyto zásoby jsou ale – vzhledem k délce sportovního výkonu – poměrně rychle vyčerpatelné (do 90 minut, v závislosti na intenzitě). Toto omezení nám příroda naštěstí kompenzuje tím, že umožňuje tělu rychlé doplnění sacharidové energie potravou. Ovšem jen za předpokladu, že:

  • přijatá energie bude ve formě jednoduchých, tedy ihned vstřebatelných sacharidů (tedy ve formě glukózy/maltodextrinů nebo fruktózy);
  • součástí přijaté energie nebudou bílkoviny, tuky ani vláknina, které zpožďují absorpci potravy;
  • a současně bude přijatá potrava ve vhodné konzistenci (tedy ideálně v tekuté formě v isotonickém nebo hypotonickém ředění).

Už tedy víme, že k rozvoji naší výkonnosti bychom měli během sportu doplňovat sacharidy ve vhodném ředění. Ještě ale nevíme, jaké sacharidy konkrétně a v jakém množství…
 

 

3) Kolik sacharidů během sportu doplňovat?

Pokud uvažujeme střední intenzitu výkonu, pak doporučené druhy a množství sacharidů v závislosti na délce trvání vidíme na grafu. Z něj jasně vyplývají tato doporučení:

  • Pro výkony do 60 minut stačí doplňovat výživou jen menší množství energie, například formou hypotonického iontového nápoje, případně v kombinaci s 1-2 ks energetických tablet nebo energetickým gelem.
  • Při výkonech trvajících do 90 minut je vhodné přijímat výživou zhruba 30 gramů sacharidů za každou hodinu výkonu, ideálně ve formě glukózy nebo maltodextrinů. Bavíme se samozřejmě o dobře vstřebatelné formě prostřednictvím sportovní výživy – energetických tablet, gelů nebo nápoje.
  • Při výkonech trvajících 90–180 minut je doporučená dávka sacharidů 60 gramů každou hodinu (při dvouhodinovém výkonu tedy 120 gramů sacharidů celkem), čehož dosáhneme opět kombinací iontového nápoje a energetických doplňků s obsahem potřebného množství sacharidů.
  • U výkonu nad 3 hodiny doporučujeme příjem energie v podobě 90 gramů sacharidů každou hodinu, což už ale znamená striktně dodržet kombinaci glukóza:fruktóza v poměru 2:1 (vysvětlení najdete níže).

Při středních intenzitě výkonu, kterou výše popisujeme, se do celkového energetického krytí kromě sacharidů zapojují ve velké míře i tuky, ale s rostoucí intenzitou výkonu podíl tuků na energetickém krytí klesá (viz graf níže). Čím je tedy výkon intenzivnější, tím více se sacharidy podílejí na krytí energetické potřeby a tím rychleji ubývá glykogen uložený v těle. To znamená, že tím více musíme dodávat sacharidy výživou. Proto platí, že při intenzivních výkonech lze doporučit dávkování 90 gramů sacharidů na hodinu i při kratších výkonech.

Poznámka: Jaký je vliv trénovanosti na dávkování sacharidů?

I v tomto případě můžeme vyjít z grafu, který znázorňuje podíl tuků na energetickém krytí výkonu. Z něj vidíme, že trénovaný sportovec je schopen krýt potřebnou energii pro svůj výkon z tuků více než sportovec netrénovaný. To znamená, že u netrénovaných sportovců „běží“ organizmus více na sacharidy než u sportovců trénovaných. Je to proto, že získat energii ze sacharidů je pro organizmus snazší a než se (opakováním sportování) naučí se sacharidovou energií šetřit, nějaký čas to zabere – i to je jeden z efektů pravidelně se opakujících tréninků. Jinými slovy: co trénovaný sportovec považuje za lehký výběh, netrénovaný může považovat za vysokou intenzitu, při které běží především na sacharidy, které tak logicky rychleji ubývají.

 

4) Proč dodržovat kombinaci glukózy a fruktózy

Protože po vstřebání těchto dvou jednoduchých sacharidů z tenkého střeva jsou krví do pracujících svalů „dopravovány“ molekuly glukózy jinými nosiči než molekuly fruktózy. Zatímco při příjmu jen jednoho z uvedených sacharidů byste tedy využili přinejlepším maximální kapacitu jednoho druhu nosiče, při příjmu kombinace glukózy a fruktózy se zapojí oba typy. Pro přenos energie ke svalům jich tak bude sloužit víc a množství i rychlost dodané energie pracujícím svalům bude větší. Tohle je tedy tím tajemstvím pro maximální přísun energie během sportu.

Zatímco „vagónky“ určené pro glukózu jsou schopny přepravit 1 gram glukózy za minutu (60 gramů za hodinu), „vagónky“ přepravující fruktózu zvládnou 0,7 gramu fruktózy za minutu (42 gramů za hodinu). Platí tedy, že při potřebě doplňovat větší množství sacharidů než 60 gramů za hodinu se musí jednat o kombinaci glukózy a fruktózy, kde množství glukózy je maximálně 60 gramů za hodinu vyplývajících z fyziologických zákonitostí organizmu.

 

Přínos kombinace glukózy a fruktózy na sportovní výkon:

 

Nová řada Enervit C2:1 reflektuje fyziologické zákonitosti zmiňované výše a obsahuje sacharidy glukózu a fruktózu v optimálním poměru 2:1, který umožňuje snadné počítání příjmu energie během sportovního výkonu. Navíc umožňuje snadnou kombinaci s dalšími produkty a odpovídá i požadavkům sportovců z terénu – řada Enervit C2:1 byla vyvinuta ve spolupráci s profesionálními sportovci, například s cyklisty ze stájí Trek-Segrafredo a UAE Team Emirates.

Produkty z řady C2:1 můžete objednávat na našem e-shopu.

 

Čtěte také:
Jaké produkty patří do nové řady Enervit C2:1 a jaké jsou jejich přednosti?

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit