Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

OSMOLALITA a OSMOLARITA: Pojmy, které rozhodují o rychlosti vstřebávání

Uvědomit si význam těchto termínů je pro vytrvalce velmi důležité. Osmolarita udává, kolik je v litru vody osmoticky aktivních částic, což jsou v případě sportu dobře známé látky obsažené například v iontovém nápoji – tedy sacharidy a ionty protikřečových minerálů. Osmolalita udává to samé, jen vztaženo na 1 kilogram tekutiny, v níž je iontový nápoj rozpuštěný. A protože sportovci si iontový nápoj míchají pouze do vody, u které platí, že 1 litr vody váží 1 kg, hodnoty osmolality jsou totožné s hodnotami osmolarity.

Fyziologický roztok, nazývaný rovněž isotonický, obsahuje tolik látek, že jeho osmolarita je shodná s osmolaritou krve (krevní plazmy), která se udává v rozmezí kolem 285-290 mOsmol/l. Při dehydrataci osmolarita krevní plazmy stoupá, tzn. krev se zahušťuje, což může být docela problém. Krev je totiž transportní roztok, v němž putují živiny, kyslík, odpadní látky a vše musí být transportováno plynule. Když je krev hustší, přirozeně i transport látek neprobíhá tak snadno.

 

A protože silně dehydratující činností je vytrvalostní sport, doporučujeme během něho pravidelně pít. Jenže co? Přínosů sportovního pitného režimu by mělo být několik:

  1. v kontextu výše uvedeného především doplňovat tekutiny a tedy pomáhat „ředit“ krevní plazmu,
  2. ochlazovat vnitřní prostředí organizmu,
  3. doplňovat energii (ve formě sacharidů),
  4. doplňovat minerální látky (které jsou součástí potu).

 

Voda vs. ionťák

První otázkou je, zda nepít jen čistou vodu. Fyziologie ukazuje, že to pro vytrvalce během sportu není nejlepší řešení. Jednak čistá voda naplní jen první dva výše uvedené přínosy, především ale výzkumy ukazují, že rehydratační rychlost je největší u nápojů, které obsahují kromě asi 5 % sacharidů rovněž sodík v dávce cca 50 mmol/l (Murray, 2002).

 

Druhou otázkou je, jak iontový nápoj ředit. Má-li iontový nápoj pomáhat ředit krevní plazmu, která je isotonická s tendencí se zahušťovat, pak se jako optimální hustota iontového nápoje jeví hustota nižší, tedy hypotonická, jejíž osmolarita je ≤ 250 mOsmol/l. V takovém případě je nápoj řidší než krevní plazma a tudíž ji pomáhá ředit. Současně ale existence sacharidů a minerálních látek v nápoji zajišťuje rychlou rehydrataci organizmu. Z výše uvedených 4 přínosů tak hypotonický iontový nápoj naplňuje všechny.

 

Jak ředit iontový nápoj

Někdy se stává, že na závod si sportovec namíchá nápoj jinak než hypotonicky (což je ředění, které doporučujeme na etiketě iontových nápojů Enervit). Cílem zřejmě je dát toho organizmu během závodu více, než je doporučeno, s vizí lepšího výsledku. Stává se tak, že si sportovec místo jedné odměrky namíchá nápoj ze tří i více odměrek. Ve fyziologické terminologii si právě namíchal hypertonický nápoj, jehož osmolarita je ≥ 340 mOsmol/l.

Takový nápoj má však výrazně jiné účinky, než jaké sportovec předpokládal:

  • Nenaplňuje hned první bod ve výše uvedených přínosech; nápoj je příliš hustý na to, aby pomohl zředit již hustou krevní plazmu a naopak za účelem zředění přijatého „nápoje“ musí ještě část tekutin z těla stáhnout, což dehydrataci ještě zvýší.
  • Současně je nápoj tak hustý, že se v žaludku „zadrhne“, nevstřebá se tak rychle a tudíž neproběhne ani doplnění energie a minerálních látek tak, jak by k tomu došlo při námi doporučovaném hypotonickém ředění.

 

Proto platí, že hypotonické ředění nápoje byste měli volit vždy, a to obzvláště na závod, kdy navíc kromě iontového nápoje doplňujete energii i formou gelů nebo energetických tablet.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit