Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Tento článek máme zpracovaný i jako podcast, tedy v audio podobě.

Tekutiny je třeba doplňovat, i když nesportujete. Zvláště během vytrvalostních sportů pak ale dochází k násobně větší dehydrataci, tedy ztrátě tekutin. Zatímco při odpočinku se bavíme o desítkách mililitrů za hodinu, v případě běhu nebo cyklistiky je to přes litr a při běhu na lyžích až litr a půl.

Navíc platí, že trénovaný sportovec se potí více než netrénovaný. Tento jev je součástí adaptace související s nutností ochlazovat přehřívaný organizmus. Tělo totiž na častou fyzickou zátěž reaguje větším objemem tekutin v těle, což je důsledek toho, že se zvětšuje plocha těla, na které k pocení docházení, a zároveň roste i množství potu vylučovaného potními žlázami. To všechno proto, aby ochlazování organizmu fungovalo co nejlépe.

 

Ztráta potu znamená problém, který řeší hydratace

Během sportu se potíme nezávisle na dodržování pitného režimu, protože se jedná o významný nástroj pomáhající ochlazovat organizmus. Když tělo ztratí velké množství potu, krev se zahušťuje a tento stav pak vede až ke svalovým křečím. Pokud i nadále udržujete vysokou intenzitu výkonu a nedoplňujete dostatečně tekutiny, tělo začne snižovat produkci potu (aby ještě více nezahušťovalo krev) a současně i množství krve odváděné do kůže (aby se zachovalo množství cirkulující krve pro nejdůležitější orgány, především pro centrální nervový systém a srdce). Pokles produkce potu a prokrvení pokožky snižují schopnost těla ochlazovat se a tělesná teplota tak může vyšplhat až nad 41 °C s hrozícím úžehem.

U sportovců, kteří průběžně během sportu dostatečně pijí, se tyto negativní účinky nevyskytují, nebo s výrazně umírněnými příznaky. Přijímané tekutiny pomáhají regulovat vnitřní teplotu nejen nepřímo vlivem na dlouhodobé pocení, ale i přímo svojí teplotou, protože nápoj samotný náš organizmus zevnitř ochlazuje (je-li chladnější než teplota organizmu).

 

Na závod ano, na trénink ne?

Častým mýtem je, že pít je třeba jen při závodě. Přitom pravdou je, že během tréninků je třeba přijímat více tekutin než během závodu. To proto, že tréninky často bývají delší než závod, jsou pravidelné (tedy deficit hydratace je častý) a z pohledu výživy (a hydratace) se na tréninky určitě nepřipravujeme tak důsledně jako na závod. Častější a vydatnější produkce potu, která se navíc stupňuje v případě horkého počasí, může vést během pár tréninkových dní ke značné ztrátě vody i minerálních látek a tím i k poklesu vaší výkonnosti.

 

Jak tedy vypadá ideální pitný režim při sportu?

  • Během dne pijte pravidelně a často, na dostatečnou hydrataci pamatujte už 2-3 hodiny před výkonem, kdy byste měli vypít asi 500 až 600 ml vody nebo sportovního nápoje.
  • Minimálně v poslední hodině před výkonem už ale pijte jen čistou neslazenou a neperlivou vodu, pít byste měli spíše po doušcích, ale často.
  • Během výkonu upřednostněte hypotonický iontový nápoj – věrohodně odráží potřeby organizmu, a to z pohledu potřeby energie (sacharidy), doplňování minerálních látek ztrácených potem (nervové přenosy ve svalech) i optimální vstřebatelnosti.
  • V doplňování tekutin pokračujte i během fáze regenerace. V praxi to znamená začít pít hned po skončení tréninku nebo závodu (ideální je regenerační nápoj) a tekutiny doplňovat průběžně a často ještě několik hodin poté.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit