Ačkoliv minerální látka magnesium rovná se hořčík, mezi sportovci oblíbené „magnesko“ není jen hořčík. Je to sypký prášek pro přípravu nápoje s cílem zamezit svalovým křečím, a to díky obsahu hořčíku a dále i sodíku a draslíku. To vše je navíc umocněno účinky vitaminu C (chrání buňky před oxidativním stresem během sportu a snižuje míru únavy) a především obsahem sacharidů, které pomáhají s přenosem všech uvedených látek v organizmu rychleji. Ano, oblíbeným „magneskem“ je Enervit Magnesium Sport, které neobsahuje jen hořčík, ale celý komplex látek pomáhající proti křečím a únavě organizmu.
Jak to celé funguje?
Minerální látky jsou anorganické sloučeniny, které nemohou být lidským tělem produkovány ani spotřebovány. Jsou ale vylučovány v podobě potu, moči a stolice, proto je důležité je pravidelně doplňovat. A to logicky tím více, čím více se člověk potí, což u vytrvalců je důležité podtrhnout.
Minerální látky:
- slouží především k udržení stabilního elektrického náboje na buněčných stěnách
- vyskytují se nejčastěji jako elektricky nabité částice (ionty nebo elektrolyty)
- jsou důležité pro přenos vzruchu mezi buňkami a nervovými vlákny
- udržují rovnoměrné rozdělení tělesných tekutin tím, že regulují osmotický tlak uvnitř a vně buněk
- regulují činnost enzymů
- pomáhají udržovat stálou pH vnitřního prostředí organizmu
- jsou stálou součástí tvrdých tkání (kosti, zuby)
Nejdůležitější minerální látky pro sportovce jsou sodík, draslík a hořčík.
Sodík
Sodík je nejdůležitější minerální látkou tekutin v mimobuněčném (extracelulárním) prostoru. Uvádí se, že u sportovců se díky každodennímu intenzivnímu tréninku v každém litru potu ztrácí 2 až 3 gramy sodíku a tato ztráta, nebude-li doplňována, může vést k předčasnému vyčerpání organizmu a ke křečím. Zrovna sodík ale nemusíme tolik řešit, protože jeho obsah je díky kuchyňské soli v jídelníčku poměrně dostatečně doplňován.
- sodík se společně s draslíkem podílí na regulaci rovnováhy tekutin
- vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak
- podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů
- jeho deficit vede ke křečím
Draslík
Draslík je stejně jako sodík důležitý pro regulaci osmotického tlaku uvnitř a vně buněk. Na rozdíl od sodíku je ale draslík nejdůležitější minerální látkou uvnitř buněk (intracelulární prostor), kde je jeho koncentrace až 40krát vyšší než v extracelulárním prostoru. Proto je dostatečná koncentrace draslíku nutná k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán a svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulzů.
- draslík je elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni)
- pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty
- podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu
Hořčík (což je to samé co magnesium)
V lidském organizmu „koluje“ zhruba 20 až 30 gramů hořčíku, z čehož téměř polovina (8 až 12 gramů) je uložena v buňkách (především ve svalových). Zbytek je součástí pevných tkání (kostí). Hořčík se podílí na vytváření a správné funkci asi 300 různých enzymů, a to je právě důvod vysoké významnosti magnesia – zejména pro metabolické procesy v organizmu.
Přidejme si k tomu, že hořčík hraje důležitou roli při nervosvalových propojeních a optimální vzrušivosti nervového systému, tedy aby byla zajišťována dostatečně pružná „komunikace“ v organizmu. Když si dále uvědomíme, že hořčík je v běžném jídelníčku zastoupen výrazně méně než sodík (kuchyňská sůl), že je hořčík během sportu poměrně snadno vylučován (pocením), pak je jasné, proč je u vytrvalostních sportovců často zjištěna nižší hladina hořčíku. A nedostatek hořčíku může nepříznivě ovlivňovat výše uvedené funkce, tedy metabolismus (látkovou výměnu), což se projevuje zvýšenou únavou a nástupem svalových křečí.
- hořčík podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů
- podílí se na tvorbě bílkovin
- je důležitý pro obranyschopnost organizmu
- nízká hladina hořčíku může přispět ke svalovým křečím
- jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii
Hořčíku by vytrvalci měli neustále věnovat významnou pozornost – a i proto nese jeho název výrobek od Enervitu pomáhající předcházet křečím, Enervit Magnesium Sport.
Jak předcházet svalovým křečím
Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A obráceně – křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit, a to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Za účelem předcházení křečí je přímo vyroben Enervit Magnesium Sport.
Příprava na křeče a jejich minimalizování
Především vám, kteří trpíte na křeče, doporučujeme myslet na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to vypitím alespoň jednoho, ale klidně i dvou nápojů Enervit Magnesium Sport během dne. Od sportovců Enervit Teamu víme, že ti, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium Sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně. Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.
Když křeče nastanou
Jakmile už vás křeče přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Pro takový případ mějte u sebe Enervit Magnesium Sport – sportovci, kteří na křeče trpí, si jej přimíchávají do iontového nápoje, který pijí přímo během sportu, nebo mají i dva různé nápoje (což je na kole docela snadno řešitelné) – v jednom bidonu mají iontový nápoj a v druhém nápoj Enervit Magnesium Sport.
Důvody pro tato doporučení hledejte v komplexním složení produktu. Enervit Magnesium Sport obsahuje mix (komplex) vysoce koncentrovaných minerálních látek. Jeden sáček (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus kvůli vyčerpání výrazně oslaben.
Shrnutí aneb Jak a kdy Enervit Magnesium Sport použít, abychom porazili křeče
- Enervit Magnesium Sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně.
- Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a popíjet během závodu či tréninku.
- Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium sport denně i ve dnech následujících.
Vychytávka ze života:
Mnozí sportovci řeší svůj běžný pitný režim tak, že během dne (doma, v práci, v kanceláři, v autě atd.) popíjejí řídký nápoj Enervit Magnesium Sport (v ředění jeden sáček do 500-700 ml vody). Je to osvěžující a lahodné, proti únavě i ztrátě koncentrace, a především prospěšné pro jejich výkonnost a předcházení křečím.