Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že... oblíbené magnesko není jen hořčík?

Ačkoliv minerální látka magnesium rovná se hořčík, mezi sportovci oblíbené „magnesko“ není jen hořčík. Je to sypký prášek pro přípravu nápoje s cílem zamezit svalovým křečím, a to díky obsahu hořčíku a dále i sodíku a draslíku. To vše je navíc umocněno účinky vitaminu C (chrání buňky před oxidativním stresem během sportu a snižuje míru únavy) a především obsahem sacharidů, které pomáhají s přenosem všech uvedených látek v organizmu rychleji. Ano, oblíbeným „magneskem“ je Enervit Magnesium Sport, které neobsahuje jen hořčík, ale celý komplex látek pomáhající proti křečím a únavě organizmu.

Jak to celé funguje?

Minerální látky jsou anorganické sloučeniny, které nemohou být lidským tělem produkovány ani spotřebovány. Jsou ale vylučovány v podobě potu, moči a stolice, proto je důležité je pravidelně doplňovat. A to logicky tím více, čím více se člověk potí, což u vytrvalců je důležité podtrhnout.


Minerální látky:

  • slouží především k udržení stabilního elektrického náboje na buněčných stěnách
  • vyskytují se nejčastěji jako elektricky nabité částice (ionty nebo elektrolyty)
  • jsou důležité pro přenos vzruchu mezi buňkami a nervovými vlákny
  • udržují rovnoměrné rozdělení tělesných tekutin tím, že regulují osmotický tlak uvnitř a vně buněk
  • regulují činnost enzymů
  • pomáhají udržovat stálou pH vnitřního prostředí organizmu
  • jsou stálou součástí tvrdých tkání (kosti, zuby)

Nejdůležitější minerální látky pro sportovce jsou sodík, draslík a hořčík.

 

Sodík

Sodík je nejdůležitější minerální látkou tekutin v mimobuněčném (extracelulárním) prostoru. Uvádí se, že u sportovců se díky každodennímu intenzivnímu tréninku v každém litru potu ztrácí 2 až 3 gramy sodíku a tato ztráta, nebude-li doplňována, může vést k předčasnému vyčerpání organizmu a ke křečím. Zrovna sodík ale nemusíme tolik řešit, protože jeho obsah je díky kuchyňské soli v jídelníčku poměrně dostatečně doplňován.

  • sodík se společně s draslíkem podílí na regulaci rovnováhy tekutin
  • vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak
  • podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů
  • jeho deficit vede ke křečím

 

Draslík

Draslík je stejně jako sodík důležitý pro regulaci osmotického tlaku uvnitř a vně buněk. Na rozdíl od sodíku je ale draslík nejdůležitější minerální látkou uvnitř buněk (intracelulární prostor), kde je jeho koncentrace až 40krát vyšší než v extracelulárním prostoru. Proto je dostatečná koncentrace draslíku nutná k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán a svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulzů.

  • draslík je elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni)
  • pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty
  • podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu

 

Hořčík (což je to samé co magnesium)

V lidském organizmu „koluje“ zhruba 20 až 30 gramů hořčíku, z čehož téměř polovina (8 až 12 gramů) je uložena v buňkách (především ve svalových). Zbytek je součástí pevných tkání (kostí). Hořčík se podílí na vytváření a správné funkci asi 300 různých enzymů, a to je právě důvod vysoké významnosti magnesia – zejména pro metabolické procesy v organizmu.

Přidejme si k tomu, že hořčík hraje důležitou roli při nervosvalových propojeních a optimální vzrušivosti nervového systému, tedy aby byla zajišťována dostatečně pružná „komunikace“ v organizmu. Když si dále uvědomíme, že hořčík je v běžném jídelníčku zastoupen výrazně méně než sodík (kuchyňská sůl), že je hořčík během sportu poměrně snadno vylučován (pocením), pak je jasné, proč je u vytrvalostních sportovců často zjištěna nižší hladina hořčíku. A nedostatek hořčíku může nepříznivě ovlivňovat výše uvedené funkce, tedy metabolismus (látkovou výměnu), což se projevuje zvýšenou únavou a nástupem svalových křečí.

  • hořčík podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů
  • podílí se na tvorbě bílkovin
  • je důležitý pro obranyschopnost organizmu
  • nízká hladina hořčíku může přispět ke svalovým křečím
  • jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii

Hořčíku by vytrvalci měli neustále věnovat významnou pozornost – a i proto nese jeho název výrobek od Enervitu pomáhající předcházet křečím, Enervit Magnesium Sport.      

 

Jak předcházet svalovým křečím

Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A obráceně – křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit, a to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Za účelem předcházení křečí je přímo vyroben Enervit Magnesium Sport.

 

Příprava na křeče a jejich minimalizování

Především vám, kteří trpíte na křeče, doporučujeme myslet na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to vypitím alespoň jednoho, ale klidně i dvou nápojů Enervit Magnesium Sport během dne. Od sportovců Enervit Teamu víme, že ti, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium Sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně. Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

 

Když křeče nastanou

Jakmile už vás křeče přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Pro takový případ mějte u sebe Enervit Magnesium Sport – sportovci, kteří na křeče trpí, si jej přimíchávají do iontového nápoje, který pijí přímo během sportu, nebo mají i dva různé nápoje (což je na kole docela snadno řešitelné) – v jednom bidonu mají iontový nápoj a v druhém nápoj Enervit Magnesium Sport.

 

Důvody pro tato doporučení hledejte v komplexním složení produktu. Enervit Magnesium Sport obsahuje mix (komplex) vysoce koncentrovaných minerálních látek. Jeden sáček (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus kvůli vyčerpání výrazně oslaben.

 

Shrnutí aneb Jak a kdy Enervit Magnesium Sport použít, abychom porazili křeče

  • Enervit Magnesium Sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně.
  • Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a popíjet během závodu či tréninku.
  • Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium sport denně i ve dnech následujících.

 

Vychytávka ze života:

Mnozí sportovci řeší svůj běžný pitný režim tak, že během dne (doma, v práci, v kanceláři, v autě atd.) popíjejí řídký nápoj Enervit Magnesium Sport (v ředění jeden sáček do 500-700 ml vody). Je to osvěžující a lahodné, proti únavě i ztrátě koncentrace, a především prospěšné pro jejich výkonnost a předcházení křečím.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit