Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že... oblíbené magnesko není jen hořčík?

Ačkoliv minerální látka magnesium rovná se hořčík, mezi sportovci oblíbené „magnesko“ není jen hořčík. Je to sypký prášek pro přípravu nápoje s cílem zamezit svalovým křečím, a to díky obsahu hořčíku a dále i sodíku a draslíku. To vše je navíc umocněno účinky vitaminu C (chrání buňky před oxidativním stresem během sportu a snižuje míru únavy) a především obsahem sacharidů, které pomáhají s přenosem všech uvedených látek v organizmu rychleji. Ano, oblíbeným „magneskem“ je Enervit Magnesium Sport, které neobsahuje jen hořčík, ale celý komplex látek pomáhající proti křečím a únavě organizmu.

Jak to celé funguje?

Minerální látky jsou anorganické sloučeniny, které nemohou být lidským tělem produkovány ani spotřebovány. Jsou ale vylučovány v podobě potu, moči a stolice, proto je důležité je pravidelně doplňovat. A to logicky tím více, čím více se člověk potí, což u vytrvalců je důležité podtrhnout.


Minerální látky:

  • slouží především k udržení stabilního elektrického náboje na buněčných stěnách
  • vyskytují se nejčastěji jako elektricky nabité částice (ionty nebo elektrolyty)
  • jsou důležité pro přenos vzruchu mezi buňkami a nervovými vlákny
  • udržují rovnoměrné rozdělení tělesných tekutin tím, že regulují osmotický tlak uvnitř a vně buněk
  • regulují činnost enzymů
  • pomáhají udržovat stálou pH vnitřního prostředí organizmu
  • jsou stálou součástí tvrdých tkání (kosti, zuby)

Nejdůležitější minerální látky pro sportovce jsou sodík, draslík a hořčík.

 

Sodík

Sodík je nejdůležitější minerální látkou tekutin v mimobuněčném (extracelulárním) prostoru. Uvádí se, že u sportovců se díky každodennímu intenzivnímu tréninku v každém litru potu ztrácí 2 až 3 gramy sodíku a tato ztráta, nebude-li doplňována, může vést k předčasnému vyčerpání organizmu a ke křečím. Zrovna sodík ale nemusíme tolik řešit, protože jeho obsah je díky kuchyňské soli v jídelníčku poměrně dostatečně doplňován.

  • sodík se společně s draslíkem podílí na regulaci rovnováhy tekutin
  • vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak
  • podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů
  • jeho deficit vede ke křečím

 

Draslík

Draslík je stejně jako sodík důležitý pro regulaci osmotického tlaku uvnitř a vně buněk. Na rozdíl od sodíku je ale draslík nejdůležitější minerální látkou uvnitř buněk (intracelulární prostor), kde je jeho koncentrace až 40krát vyšší než v extracelulárním prostoru. Proto je dostatečná koncentrace draslíku nutná k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán a svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulzů.

  • draslík je elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni)
  • pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty
  • podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu

 

Hořčík (což je to samé co magnesium)

V lidském organizmu „koluje“ zhruba 20 až 30 gramů hořčíku, z čehož téměř polovina (8 až 12 gramů) je uložena v buňkách (především ve svalových). Zbytek je součástí pevných tkání (kostí). Hořčík se podílí na vytváření a správné funkci asi 300 různých enzymů, a to je právě důvod vysoké významnosti magnesia – zejména pro metabolické procesy v organizmu.

Přidejme si k tomu, že hořčík hraje důležitou roli při nervosvalových propojeních a optimální vzrušivosti nervového systému, tedy aby byla zajišťována dostatečně pružná „komunikace“ v organizmu. Když si dále uvědomíme, že hořčík je v běžném jídelníčku zastoupen výrazně méně než sodík (kuchyňská sůl), že je hořčík během sportu poměrně snadno vylučován (pocením), pak je jasné, proč je u vytrvalostních sportovců často zjištěna nižší hladina hořčíku. A nedostatek hořčíku může nepříznivě ovlivňovat výše uvedené funkce, tedy metabolismus (látkovou výměnu), což se projevuje zvýšenou únavou a nástupem svalových křečí.

  • hořčík podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů
  • podílí se na tvorbě bílkovin
  • je důležitý pro obranyschopnost organizmu
  • nízká hladina hořčíku může přispět ke svalovým křečím
  • jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii

Hořčíku by vytrvalci měli neustále věnovat významnou pozornost – a i proto nese jeho název výrobek od Enervitu pomáhající předcházet křečím, Enervit Magnesium Sport.      

 

Jak předcházet svalovým křečím

Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A obráceně – křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit, a to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Za účelem předcházení křečí je přímo vyroben Enervit Magnesium Sport.

 

Příprava na křeče a jejich minimalizování

Především vám, kteří trpíte na křeče, doporučujeme myslet na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to vypitím alespoň jednoho, ale klidně i dvou nápojů Enervit Magnesium Sport během dne. Od sportovců Enervit Teamu víme, že ti, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium Sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně. Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

 

Když křeče nastanou

Jakmile už vás křeče přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Pro takový případ mějte u sebe Enervit Magnesium Sport – sportovci, kteří na křeče trpí, si jej přimíchávají do iontového nápoje, který pijí přímo během sportu, nebo mají i dva různé nápoje (což je na kole docela snadno řešitelné) – v jednom bidonu mají iontový nápoj a v druhém nápoj Enervit Magnesium Sport.

 

Důvody pro tato doporučení hledejte v komplexním složení produktu. Enervit Magnesium Sport obsahuje mix (komplex) vysoce koncentrovaných minerálních látek. Jeden sáček (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus kvůli vyčerpání výrazně oslaben.

 

Shrnutí aneb Jak a kdy Enervit Magnesium Sport použít, abychom porazili křeče

  • Enervit Magnesium Sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně.
  • Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a popíjet během závodu či tréninku.
  • Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium sport denně i ve dnech následujících.

 

Vychytávka ze života:

Mnozí sportovci řeší svůj běžný pitný režim tak, že během dne (doma, v práci, v kanceláři, v autě atd.) popíjejí řídký nápoj Enervit Magnesium Sport (v ředění jeden sáček do 500-700 ml vody). Je to osvěžující a lahodné, proti únavě i ztrátě koncentrace, a především prospěšné pro jejich výkonnost a předcházení křečím.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

Více aktualit

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

Více aktualit