Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že… příjem vitaminů z potravy je nesrovnatelně nižší než v minulosti?

Zvykli jsme si nevšímat si naší historie. Máme tendenci žít jen aktuálními pocity, předpoklady a myšlenkami. A přitom kolikrát je snazší poučit se právě z minulosti, abychom předešli tvrdému nárazu do zdi současnosti. Týká se to i příjmu vitaminů a minerálních látek, které jsou pro lidský organizmus nezbytné a pro sportovce hodně důležité. Jenže víte, kolik mikroživin přijímali lidé v pravěku a kolik dnes?

Uveďme si příklad – mezi příjmem omega 3 mastných kyselin a lidským zdravím je velmi silná závislost. Proč tomu ale tak je v případě něčeho, co si lidský organizmus neumí sám vytvářet a je odkázán na příjem „zvenčí“? U našich prapředků totiž byla strava bohatá na ryby a díky tomu měli dostatečný a pravidelný příjem omega 3 mastných kyselin. Proto evoluce na omega 3 založila lidské zdraví a současně začala výhradně využívat omega3 z potravy, než aby je nechala vyrábět těla sama. Bylo to efektivnější řešení.

 

Vitaminy a minerální látky

Ptáte se, jak to souvisí s vitaminy a minerálními látkami? I na nich je založeno lidské zdraví a vitalita. I ty si přitom lidské tělo až na malé výjimky neumí vytvářet samo. Organizmus je tak odkázán na jejich příjem potravou. Stalo se tak proto, že jídelníček našich předků byl stejně jako na omega 3 bohatý i na rozličné vitaminy a minerální látky. A stejně jako s minulostí značně prohráváme v jezení ryb, prohráváme i v příjmu vitaminů a minerálních látek.

 

Zatímco my se dnes živíme omezeným počtem druhů rostlin, pravěcí lidé jich konzumovali desítky.  Složení přijímaných potravin navíc není totožné, stále méně prvků se například vyskytuje v půdě, odkud si je rostliny berou. Obsah dalších látek v živočišné potravě je závislý na způsobu chovu a také se do hry dostává transport potravin, často napříč celým světem. Není tedy divu, že se dnes pohybujeme v otázce příjmu vitaminů a minerálních látek jinde než naši předci.

 

Ilustrovat to mohou například referenční hodnoty příjmu (RHP, dříve označované jako doporučené denní dávky) vybraných mikroživin. Ty jsou stanoveny státními orgány a jsou na hony vzdáleny od příjmu lovců a sběračů. U draslíku je to například rozdíl 2000 mg (RHP) versus 7000 mg za den, které denně přijali předchůdci dnešních lidí. U vitaminu D je to 5 vs. 100 µg, u vitaminu C 80 vs. 500 mg a podobně.

 

Význam mikroživin je zásadní i dnes, pro sportovce obzvlášť

I když jsou dnešní jídelníčky složené jen ze zlomku potravin, jimiž se živil tisíce let paleočlověk, vitaminy a minerální látky mají stále velkou moc, kterou jim přiřkla evoluce v době hojnosti. Je na nich postaveno lidské zdraví, mají roli „ovlivňovatelů“ různých chemických reakcí v těle (jsou katalyzátory), bez nichž by se ze sacharidů ani z tuků nevytvořila energie, či z bílkovin stavební látky pro svaly a orgány.

 

Jednu slabou stránku evoluce má – neměla křišťálovou kouli a neodhadla, že člověk zcela změní svůj zaběhnutý jídelníček a příjem živin, na který si organizmus tisíce let zvykal. Naštěstí si lidé nutnost dostatečného příjmu vitaminů uvědomili a zjistili, že budou-li dodržovat jejich příjem a doplňovat jimi svůj neodborně okleštěný jídelníček, budou zdravější, vitálnější a v případě sportovních výkonů i úspěšnější. Dokonce už v antice zjistili, že s tehdejšími doplňky stravy se jim bude sportovat lépe.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Více aktualit

AKTUALITY

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

Více aktualit