Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že… příjem vitaminů z potravy je nesrovnatelně nižší než v minulosti?

Zvykli jsme si nevšímat si naší historie. Máme tendenci žít jen aktuálními pocity, předpoklady a myšlenkami. A přitom kolikrát je snazší poučit se právě z minulosti, abychom předešli tvrdému nárazu do zdi současnosti. Týká se to i příjmu vitaminů a minerálních látek, které jsou pro lidský organizmus nezbytné a pro sportovce hodně důležité. Jenže víte, kolik mikroživin přijímali lidé v pravěku a kolik dnes?

Uveďme si příklad – mezi příjmem omega 3 mastných kyselin a lidským zdravím je velmi silná závislost. Proč tomu ale tak je v případě něčeho, co si lidský organizmus neumí sám vytvářet a je odkázán na příjem „zvenčí“? U našich prapředků totiž byla strava bohatá na ryby a díky tomu měli dostatečný a pravidelný příjem omega 3 mastných kyselin. Proto evoluce na omega 3 založila lidské zdraví a současně začala výhradně využívat omega3 z potravy, než aby je nechala vyrábět těla sama. Bylo to efektivnější řešení.

 

Vitaminy a minerální látky

Ptáte se, jak to souvisí s vitaminy a minerálními látkami? I na nich je založeno lidské zdraví a vitalita. I ty si přitom lidské tělo až na malé výjimky neumí vytvářet samo. Organizmus je tak odkázán na jejich příjem potravou. Stalo se tak proto, že jídelníček našich předků byl stejně jako na omega 3 bohatý i na rozličné vitaminy a minerální látky. A stejně jako s minulostí značně prohráváme v jezení ryb, prohráváme i v příjmu vitaminů a minerálních látek.

 

Zatímco my se dnes živíme omezeným počtem druhů rostlin, pravěcí lidé jich konzumovali desítky.  Složení přijímaných potravin navíc není totožné, stále méně prvků se například vyskytuje v půdě, odkud si je rostliny berou. Obsah dalších látek v živočišné potravě je závislý na způsobu chovu a také se do hry dostává transport potravin, často napříč celým světem. Není tedy divu, že se dnes pohybujeme v otázce příjmu vitaminů a minerálních látek jinde než naši předci.

 

Ilustrovat to mohou například referenční hodnoty příjmu (RHP, dříve označované jako doporučené denní dávky) vybraných mikroživin. Ty jsou stanoveny státními orgány a jsou na hony vzdáleny od příjmu lovců a sběračů. U draslíku je to například rozdíl 2000 mg (RHP) versus 7000 mg za den, které denně přijali předchůdci dnešních lidí. U vitaminu D je to 5 vs. 100 µg, u vitaminu C 80 vs. 500 mg a podobně.

 

Význam mikroživin je zásadní i dnes, pro sportovce obzvlášť

I když jsou dnešní jídelníčky složené jen ze zlomku potravin, jimiž se živil tisíce let paleočlověk, vitaminy a minerální látky mají stále velkou moc, kterou jim přiřkla evoluce v době hojnosti. Je na nich postaveno lidské zdraví, mají roli „ovlivňovatelů“ různých chemických reakcí v těle (jsou katalyzátory), bez nichž by se ze sacharidů ani z tuků nevytvořila energie, či z bílkovin stavební látky pro svaly a orgány.

 

Jednu slabou stránku evoluce má – neměla křišťálovou kouli a neodhadla, že člověk zcela změní svůj zaběhnutý jídelníček a příjem živin, na který si organizmus tisíce let zvykal. Naštěstí si lidé nutnost dostatečného příjmu vitaminů uvědomili a zjistili, že budou-li dodržovat jejich příjem a doplňovat jimi svůj neodborně okleštěný jídelníček, budou zdravější, vitálnější a v případě sportovních výkonů i úspěšnější. Dokonce už v antice zjistili, že s tehdejšími doplňky stravy se jim bude sportovat lépe.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit