Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte že… první vyhrání z kapsy vyhání?

Toto známé rčení nám říká, že s vítězstvím přichází euforie a pocity neporazitelnosti i neomylnosti. Přesvědčení, že nic špatného nemůže v blízké době přijít. Tento pocit je vražedný – kolik nadějných sportovců už skončilo jen proto, že ve chvílích své mediální slávy propadli euforii a zapomněli na pokoru a budoucnost. Zapomněli, že stejně jako stroj i lidské tělo potřebuje čas na odpočinek, servis a revizi. Jen u lidského těla tomu říkáme regenerace.

Budete-li odpočinek, servis, revizi či regeneraci podceňovat, přijde kolaps – to vychází z fyzikální zákonitosti akce a reakce. Zatímco zkolabovaný stroj můžeme vyměnit za odpovídající obnos peněz, když se nějak „poroucháte“ vy, jste jako jedinečný tvor plnohodnotně nevyměnitelný, a to za žádné peníze. Proto se vyplatí do kvality vašeho odpočinku a servisu/regenerace těla investovat dříve, než se to zadrhne.

 

Kdo na regeneraci nešetří, má za tři

Náročné sportovní výkony, což jsou všechny závody i rozvojové vytrvalostní tréninky, vyžadují plus minus 48hodinovou regeneraci. Což si málokdo uvědomuje a spíš se domnívá, že pro kvalitní regeneraci postačí potréninkový strečink. Nestačí. Ten totiž vypocené tekutiny, vyčerpanou energii, stavební látky pro svalová vlákna ani ztracené minerální látky nedoplní. Berte proto základy regenerace opravdu vážně a ona vám vaše snažení vrátí hned třikrát:

 

1) První přínos je popsaný výše

Průběžnou regenerací na odpovídající úrovni předejdete tomu, aby se ve vašem těle za delší či kratší dobu něco zadrhlo a přestalo fungovat (sval, šlacha, chronická únava, dlouhodobý nedostatek energie atd.).

 

2) Druhý přínos souvisí s růstem výkonnosti

Ke zvyšování výkonnosti dochází díky úžasné vlastnosti organizmu adaptovat se na předchozí zkušenost. Tak například sport – po výkonu se nejdříve tělo vyrovnává s mnoha potížemi: úbytkem energie, poškozením svalových vláken, úbytkem tekutin, minerálních látek, přebytkem laktátu v organizmu atd. Tento proces ukrojí významnou část z uvedených 48 hodin. I když se organizmus dostane zpět na úroveň před sportem, proces adaptace ještě nekončí.

Plynule přejde do fáze „poučení“, tedy na základě předchozí zkušenosti se předzásobí na další výkon podobný tomu nedávnému s cílem zvládnout příště výkon delší nebo náročnější. Tedy roste nám výkonnost. Ale jen s podmínkou, že během procesu adaptace regenerujeme potřebnou dobu a doplňováním potřebných živin a energie, a to těch spotřebovaných i vytvářených do zásoby.

 

3) Třetí přínos regenerace je psychická pohoda

Dovedete si představit někoho, kdo je dlouhodobě vyčerpaný, v chronické dlouhodobé únavě, se zdravotními potížemi, s nedostatkem energie, a přitom je optimistický, radostný a usměvavý? V takovéto náladě, chtě nechtě, může být jen ten, komu se daří po sportu doplňovat svému tělu dostatek energie i živin, tedy regenerovat dle fyziologických potřeb organizmu vytrvalce.


Enervit Recovery Drink: Regenerace, kterou skutečně cítíte

Jak jsme uvedli výše, základem správné regenerace je vrátit tělu zpět vypocené tekutiny, vyčerpanou energii, stavební látky pro svalová vlákna a ztracené minerální látky. Správná regenerace je tedy hodně závislá na výživě. Tělo je po sportu „vyšťavené“ a žádá si vše, o co přišlo. A potřebuje to hodně rychle. Proto existují regenerační nápoje, které sportovcům výrazně pomáhají s regenerací. Enervit Recovery Drink (dříve R2) je legendou a nedají na ni dopustit hobíci ani profesionálové.

Regenerační nápoj Enervit Recovery Drink urychluje procesy obnovy sil organizmu po závodě, tréninku a po déletrvající fyzické aktivitě. Obsahuje komplex toho, co unavené tělo potřebuje bezprostředně po výkonu: velké množství různých druhů sacharidů (dextróza, sacharóza a maltodextriny) v jednoduché formě pro rychlé doplnění vyčerpaných zásob energie, aminokyseliny (L-glutamin a BCAA), které putují přímo ke svalovým vláknům a přispívají tak k jejich obnově a zachování, a také mix potřebných vitaminů, antioxidantů a vypocených minerálních látek.

Chcete si Enervit Recovery Drink koupit? Navštivte náš e-shop!

 

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit