Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte že… první vyhrání z kapsy vyhání?

Toto známé rčení nám říká, že s vítězstvím přichází euforie a pocity neporazitelnosti i neomylnosti. Přesvědčení, že nic špatného nemůže v blízké době přijít. Tento pocit je vražedný – kolik nadějných sportovců už skončilo jen proto, že ve chvílích své mediální slávy propadli euforii a zapomněli na pokoru a budoucnost. Zapomněli, že stejně jako stroj i lidské tělo potřebuje čas na odpočinek, servis a revizi. Jen u lidského těla tomu říkáme regenerace.

Budete-li odpočinek, servis, revizi či regeneraci podceňovat, přijde kolaps – to vychází z fyzikální zákonitosti akce a reakce. Zatímco zkolabovaný stroj můžeme vyměnit za odpovídající obnos peněz, když se nějak „poroucháte“ vy, jste jako jedinečný tvor plnohodnotně nevyměnitelný, a to za žádné peníze. Proto se vyplatí do kvality vašeho odpočinku a servisu/regenerace těla investovat dříve, než se to zadrhne.

 

Kdo na regeneraci nešetří, má za tři

Náročné sportovní výkony, což jsou všechny závody i rozvojové vytrvalostní tréninky, vyžadují plus minus 48hodinovou regeneraci. Což si málokdo uvědomuje a spíš se domnívá, že pro kvalitní regeneraci postačí potréninkový strečink. Nestačí. Ten totiž vypocené tekutiny, vyčerpanou energii, stavební látky pro svalová vlákna ani ztracené minerální látky nedoplní. Berte proto základy regenerace opravdu vážně a ona vám vaše snažení vrátí hned třikrát:

 

1) První přínos je popsaný výše

Průběžnou regenerací na odpovídající úrovni předejdete tomu, aby se ve vašem těle za delší či kratší dobu něco zadrhlo a přestalo fungovat (sval, šlacha, chronická únava, dlouhodobý nedostatek energie atd.).

 

2) Druhý přínos souvisí s růstem výkonnosti

Ke zvyšování výkonnosti dochází díky úžasné vlastnosti organizmu adaptovat se na předchozí zkušenost. Tak například sport – po výkonu se nejdříve tělo vyrovnává s mnoha potížemi: úbytkem energie, poškozením svalových vláken, úbytkem tekutin, minerálních látek, přebytkem laktátu v organizmu atd. Tento proces ukrojí významnou část z uvedených 48 hodin. I když se organizmus dostane zpět na úroveň před sportem, proces adaptace ještě nekončí.

Plynule přejde do fáze „poučení“, tedy na základě předchozí zkušenosti se předzásobí na další výkon podobný tomu nedávnému s cílem zvládnout příště výkon delší nebo náročnější. Tedy roste nám výkonnost. Ale jen s podmínkou, že během procesu adaptace regenerujeme potřebnou dobu a doplňováním potřebných živin a energie, a to těch spotřebovaných i vytvářených do zásoby.

 

3) Třetí přínos regenerace je psychická pohoda

Dovedete si představit někoho, kdo je dlouhodobě vyčerpaný, v chronické dlouhodobé únavě, se zdravotními potížemi, s nedostatkem energie, a přitom je optimistický, radostný a usměvavý? V takovéto náladě, chtě nechtě, může být jen ten, komu se daří po sportu doplňovat svému tělu dostatek energie i živin, tedy regenerovat dle fyziologických potřeb organizmu vytrvalce.


Enervit Recovery Drink: Regenerace, kterou skutečně cítíte

Jak jsme uvedli výše, základem správné regenerace je vrátit tělu zpět vypocené tekutiny, vyčerpanou energii, stavební látky pro svalová vlákna a ztracené minerální látky. Správná regenerace je tedy hodně závislá na výživě. Tělo je po sportu „vyšťavené“ a žádá si vše, o co přišlo. A potřebuje to hodně rychle. Proto existují regenerační nápoje, které sportovcům výrazně pomáhají s regenerací. Enervit Recovery Drink (dříve R2) je legendou a nedají na ni dopustit hobíci ani profesionálové.

Regenerační nápoj Enervit Recovery Drink urychluje procesy obnovy sil organizmu po závodě, tréninku a po déletrvající fyzické aktivitě. Obsahuje komplex toho, co unavené tělo potřebuje bezprostředně po výkonu: velké množství různých druhů sacharidů (dextróza, sacharóza a maltodextriny) v jednoduché formě pro rychlé doplnění vyčerpaných zásob energie, aminokyseliny (L-glutamin a BCAA), které putují přímo ke svalovým vláknům a přispívají tak k jejich obnově a zachování, a také mix potřebných vitaminů, antioxidantů a vypocených minerálních látek.

Chcete si Enervit Recovery Drink koupit? Navštivte náš e-shop!

 

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit