Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jak vypadá příprava triatlonisty Filipa Ospalého?

Má za sebou bronzový závod Challenge Rimini a čtvrté místo na Challenge Billund-Herning v Dánsku. Ty největší starty ho ale teprve čekají, vrcholem by mělo být zářijové mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou Mezinárodní triatlonové unie. Jak se elitní český triatlonista, spoléhající na sportovní výživu Enervit, připravoval na letošní sezonu?

Má za sebou bronzový závod Challenge Rimini a čtvrté místo na Challenge Billund-Herning v Dánsku. Ty největší starty ho ale teprve čekají, vrcholem by mělo být zářijové mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou Mezinárodní triatlonové unie. Jak se elitní český triatlonista, spoléhající na sportovní výživu Enervit, připravoval na letošní sezonu?

 

Filipe, prozraďte, zda letos byly ve vaší přípravě nějaké novinky oproti minulým rokům?

Starého psa novým kouskům nenaučíš (smích). Takže ani já už do svého tréninkového programu nic nového nepřidávám. Letos je to moje 25. sezona a za ta léta, co triatlon dělám, už vím, co, kdy a jak. Jediné, co přidávám, je regenerace plus kompenzační cvičení, aby byl můj organismus schopen podávat maximální výkony.

 

Můžete tedy popsat, jak konkrétně vypadal váš trénink na 25. závodní sezonu?

Poslední loňský závod proběhl na konci října, listopad byl vyloženě odpočinkový a v prosinci jsem se začal trochu hýbat. S pravidelným tréninkem jsem začal po Novém roce - nejdříve 6 týdnů doma, poté jsem odcestoval na 3 týdny na Kanárské ostrovy. V posledních letech létám na Fuerteventuru do resortu Las Playitas, kde se přidávám ke svěřencům Luboše Bílka. Letos jsem trénoval společně se Sebastianem Kielem, několikanásobným mistrem světa, a Manuelem Küngem. Po návratu domů a krátkém odpočinku jsem v přípravě pokračoval v domácích podmínkách s občasnými krátkými soustředěními v novém sportovním komplexu x-bionic sphere ve slovenském Šamoríně. Až do poloviny dubna probíhalo všechno moc dobře, poté bohužel přišlo zranění, které mě limitovalo v běžeckém tréninku (více o zranění zde).

 

Jak se liší váš trénink v přípravném období a v době, kdy začnou závody?

Samozřejmě je tam velký rozdíl. Zatímco v první fázi přípravného období je potřeba odtrénovat spousty hodin aerobní práce, s blížícím se závodním obdobím ubývají odtrénované hodiny, ale přidává se intenzita. V závodním období už je to o naslouchání vlastnímu organismu, je potřeba být připraven na každý závod. Po všech startech je nejdůležitější regenerace, abych mohl opět trénovat na další závody. Zatímco v přípravném období odtrénuji 20 až 35 hodin týdně v 15 a více jednotkách, během závodního období je to do 20 hodin ve 12 a méně jednotkách. Ale i v závodním období je nutné zařadit tréninkový blok, kdy se za týden odtrénuje více – závodní sezóna je dlouhá, trvá od května do října, a je nutné si ji rozdělit aspoň do dvou až tří bloků proložených tréninkovými i odpočinkovými týdny.

 

Při tréninku i v závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co všechno užíváte a z jakého důvodu?

Sportovní výživa Enervit je součástí mých sportovních výkonů už dlouhou řadu let. Vyzkoušel jsem již mnoho produktů a dnes k maximální spokojenosti používám ionťák G Sport během cyklistických a plaveckých tréninků, regenerační nápoj Enervit R2 Sport po intenzivních trénincích a závodech, aminokyseliny BCAA před závodem a po každém tréninku, když nepoužiji R2. Předzávodní stravou je pro mě pomerančový Enervit PRE Sport, sacharidové želé s nízkým glykemickým indexem. Před závody také užívám Carbo Flow. Po náročném tréninku zase dávkuji proteinový koktejl Time Release 4, který zařazuji před spaním. Poslední záchranou při dlouhých bězích jsou pro mě energetické tablety GT Sport, jinak během závodu jím energetické gely Enervitene Sport Competition a Enervitene Sport Gel. Zapomenout nesmím ani na energetické tyčinky Power Sport během cyklistických tréninků a Magnesium Sport, které představuje pravidelný přísun hořčíku, který se zvyšuje před závodem.

 

Své favority už ale máte i v doplňcích stravy od VITARu, který je výhradním distributorem Enervitu v Česku. Které to jsou?

Jsme rád, že jsem i v nabídce VITARu našel takové produkty, které mi pomáhají při trénincích a závodech. Třeba před závodem používám Odkyselení organismu, aby byl můj organismus maximálně připraven na den D a hodinu H. Koenzym Q10 pro mě představuje ochranu srdce, které je u sportovce nejvíce namáhaným svalem, Omega 3 zase esenciální látky, které si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu je dodávat. V období zvýšené tréninkové zátěže užívám ženšen pro posílení imunity a důležitým doplňkem stravy, bez kterého se neobejde nikdo, je vitamin C, který má VITAR v mnoha podobách – tabletách, šumivých tabletách nebo v sypké formě v sáčku, tzv. stick-packu.

AKTUALITY

4/10
Poslední šance vyhrát výživový plán v naší soutěži

Třetí kolo naší soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme, se blíží do finále. 12. a 19. října proběhnoou poslední tři závody, na kterých můžete sbírat razítka do hrací karty a soutěž bude ukončena. Zapojili jste se už, nebo se chystáte na poslední štace? Ještě máte šanci - hrajeme o Enervit výživové plány na míru!

30/9
Jak si sestavit výživový plán? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na často poptávané výživové plány. Mluvili jsme především o jtom, ak přemýšlet o výživovém plánu na závod či trénink, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v říjnu. 

27/9
Cyklista Jan Voneš v rozhovoru říká: „Olympiáda byla splněním snu!“

7. místo v madisonu a 12. v omniu. To jsou výsledky dráhového cyklisty Jana Voneše na olympijských hrách v Paříži. Při své premiéře pod pěti kruhy tak český reprezentant zaznamenal výborné výsledky a v rozhovoru přiznává, že účast na olympiádě byla splněným snem. V reprezentačním dresu Jan Voneš spoléhá na Enervit, stejně jako v barvách svého domácího týmu Tufo Pardus Prostějov. Enervit je totiž partnerem jak prostějovských cyklistů, tak Českého svazu cyklistiky v sekci dráhařů, silničářů a BMX.

23/9
Obránce Dynama Pardubice Libor Hájek: „Myslím, že tým máme hodně dobrý."

Září patří v Česku startu hokejové extraligy, proto vám přinášíme rozhovor s Liborem Hájkem – hráčem pardubického Dynama a čerstvého mistra světa. Obránce, který má na kontě přes stovku zápasů v NHL. A také hokejistu, který aktuálně obléká dres extraligového týmu, který i letos patří mezi největší favority na titul a opět při tom spoléhá na sportovní výživu Enervit.

19/9
Enervit na Vueltě pomáhal k triumfům i zisku prestižních trikotů

Španělská Vuelta byla poslední z letošních Grand Tour a i do ní samozřejmě zasáhly profesionální cyklistické týmy spoléhající na Enervit – UAE Emirates a Lidl-Trek. Oba dva si připsaly řadu dílčích triumfů a získaly také prestižní trikoty – UAE má nejlepšího vrchaře a Lidl-Trek zase nejrychlejšího mladého jezdce. Na Giru a Tour se ze zisku nejprestižnějších trikotů pro celkového vítěze radoval Tadej Pogačar z UAE. Enervit tak opět potvrdil, že je výživou vítězů.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

Více aktualit