Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jak vypadá příprava triatlonisty Filipa Ospalého?

Má za sebou bronzový závod Challenge Rimini a čtvrté místo na Challenge Billund-Herning v Dánsku. Ty největší starty ho ale teprve čekají, vrcholem by mělo být zářijové mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou Mezinárodní triatlonové unie. Jak se elitní český triatlonista, spoléhající na sportovní výživu Enervit, připravoval na letošní sezonu?

Má za sebou bronzový závod Challenge Rimini a čtvrté místo na Challenge Billund-Herning v Dánsku. Ty největší starty ho ale teprve čekají, vrcholem by mělo být zářijové mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou Mezinárodní triatlonové unie. Jak se elitní český triatlonista, spoléhající na sportovní výživu Enervit, připravoval na letošní sezonu?

 

Filipe, prozraďte, zda letos byly ve vaší přípravě nějaké novinky oproti minulým rokům?

Starého psa novým kouskům nenaučíš (smích). Takže ani já už do svého tréninkového programu nic nového nepřidávám. Letos je to moje 25. sezona a za ta léta, co triatlon dělám, už vím, co, kdy a jak. Jediné, co přidávám, je regenerace plus kompenzační cvičení, aby byl můj organismus schopen podávat maximální výkony.

 

Můžete tedy popsat, jak konkrétně vypadal váš trénink na 25. závodní sezonu?

Poslední loňský závod proběhl na konci října, listopad byl vyloženě odpočinkový a v prosinci jsem se začal trochu hýbat. S pravidelným tréninkem jsem začal po Novém roce - nejdříve 6 týdnů doma, poté jsem odcestoval na 3 týdny na Kanárské ostrovy. V posledních letech létám na Fuerteventuru do resortu Las Playitas, kde se přidávám ke svěřencům Luboše Bílka. Letos jsem trénoval společně se Sebastianem Kielem, několikanásobným mistrem světa, a Manuelem Küngem. Po návratu domů a krátkém odpočinku jsem v přípravě pokračoval v domácích podmínkách s občasnými krátkými soustředěními v novém sportovním komplexu x-bionic sphere ve slovenském Šamoríně. Až do poloviny dubna probíhalo všechno moc dobře, poté bohužel přišlo zranění, které mě limitovalo v běžeckém tréninku (více o zranění zde).

 

Jak se liší váš trénink v přípravném období a v době, kdy začnou závody?

Samozřejmě je tam velký rozdíl. Zatímco v první fázi přípravného období je potřeba odtrénovat spousty hodin aerobní práce, s blížícím se závodním obdobím ubývají odtrénované hodiny, ale přidává se intenzita. V závodním období už je to o naslouchání vlastnímu organismu, je potřeba být připraven na každý závod. Po všech startech je nejdůležitější regenerace, abych mohl opět trénovat na další závody. Zatímco v přípravném období odtrénuji 20 až 35 hodin týdně v 15 a více jednotkách, během závodního období je to do 20 hodin ve 12 a méně jednotkách. Ale i v závodním období je nutné zařadit tréninkový blok, kdy se za týden odtrénuje více – závodní sezóna je dlouhá, trvá od května do října, a je nutné si ji rozdělit aspoň do dvou až tří bloků proložených tréninkovými i odpočinkovými týdny.

 

Při tréninku i v závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co všechno užíváte a z jakého důvodu?

Sportovní výživa Enervit je součástí mých sportovních výkonů už dlouhou řadu let. Vyzkoušel jsem již mnoho produktů a dnes k maximální spokojenosti používám ionťák G Sport během cyklistických a plaveckých tréninků, regenerační nápoj Enervit R2 Sport po intenzivních trénincích a závodech, aminokyseliny BCAA před závodem a po každém tréninku, když nepoužiji R2. Předzávodní stravou je pro mě pomerančový Enervit PRE Sport, sacharidové želé s nízkým glykemickým indexem. Před závody také užívám Carbo Flow. Po náročném tréninku zase dávkuji proteinový koktejl Time Release 4, který zařazuji před spaním. Poslední záchranou při dlouhých bězích jsou pro mě energetické tablety GT Sport, jinak během závodu jím energetické gely Enervitene Sport Competition a Enervitene Sport Gel. Zapomenout nesmím ani na energetické tyčinky Power Sport během cyklistických tréninků a Magnesium Sport, které představuje pravidelný přísun hořčíku, který se zvyšuje před závodem.

 

Své favority už ale máte i v doplňcích stravy od VITARu, který je výhradním distributorem Enervitu v Česku. Které to jsou?

Jsme rád, že jsem i v nabídce VITARu našel takové produkty, které mi pomáhají při trénincích a závodech. Třeba před závodem používám Odkyselení organismu, aby byl můj organismus maximálně připraven na den D a hodinu H. Koenzym Q10 pro mě představuje ochranu srdce, které je u sportovce nejvíce namáhaným svalem, Omega 3 zase esenciální látky, které si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu je dodávat. V období zvýšené tréninkové zátěže užívám ženšen pro posílení imunity a důležitým doplňkem stravy, bez kterého se neobejde nikdo, je vitamin C, který má VITAR v mnoha podobách – tabletách, šumivých tabletách nebo v sypké formě v sáčku, tzv. stick-packu.

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit