Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý hodnotí trojici závodů a popisuje, co se stane, když sportovci chybí energie

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

 

Říkáte, že se v cyklistice stala drobná chyba. O co šlo?

Řešil jsem ztrátu bidonu s gely, který mi vypadl na nerovnosti hned při výjezdu z resortu x-bionic sphere. Utvořil  jsem pak dvojici s Tomášem Renčem, jeli jsme za dvěma vedoucími muži závodu a snažili jsme se, aby naše ztráta moc nenarůstala. Mně  se však na  žádné z občerstvovacích stanic nepodařilo vzít gel. Na závěrečné občerstvovačce, zhruba 22 km před depem, kdy už pršelo, a protivítr byl silný, nás dojela čtveřice jezdců. Mezi nimi byl jak místní Karol Džalaj, tak nejrychlejší cyklista závodu, Němec Knosalla. Bohužel mi v závěrečné fázi tratě ujeli. Hned na začátku běhu jsem upravil výživu podle nastalé situace, ale jak  říkám posluchačům na svých seminářích – jakmile během cyklistické části podceníte příjem energie, na běhu  vás to dožene! A  mě to dohnalo v druhé polovině půlmaratonu, kdy jsem byl už jen kousek za druhým v pořadí...

 

Takže peripetie se vám kvůli nepříjemnosti s gely nevyhnuly jen při plavání. Jak jste s ním byl spokojený?

Plavání v Dunaji bylo slušné. Sice mi po 500 metrech začal uplavávat nejlepší plavec dne, Španěl Balldelou, ale v druhé polovině plavecké části jsem se osamostatnil na druhé pozici a z vody vylézal 30 sekund za prvním.

 

Když už přišla řeč na důležitost sportovní výživy během závodu, prozradíte, na jaké produkty jste spoléhal?

Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport, které mi však v neděli chyběly. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.

 

V Šamoríně pobýváte často, pořádáte tam i sportovní semináře. Je to pro vás ideální tréninková a závodní destinace?

Co se týče tréninkového zázemí, nic mi tam nechybí. Nedělní závod pak ukázal, že nechybí nic ani při pořádání mezinárodního závodu. V bohatém doprovodném programu od pátku do neděle, kdy se konaly sportovní exhibice, koncerty, kino a další akce, si musel vybrat každý.

 

Týden před slovenským závodem jste se připravoval v rámci Pálava Race ve štafetě. Jak jste byl spokojený s touhle generálkou?

Má účast ve štafetě EKOL teamu na Pálava Race byla "upečena" v pátek večer a šel jsem do toho opravdu jen tréninkově – den před startem jsem odtrénoval šest hodin. První ročník tohoto závodu zvládli organizátoři na výbornou a trénink vyšel i nám. Takže natrénováno je kvalitně. Teď jen dělám vše pro to, aby se to projevilo výrazně i na nějakém závodě.

 

Na konci července jste naopak nedokončil TRIPrague, na který jste se hodně těšil. Co se přesně stalo?

Bohužel jsem se ve dnech před startem necítil ve své kůži a nedokázal jsem se dostat do své závodní pohody. I přesto jsem se na start postavil s tím, že zabojuji. Tento boj sám se sebou jsem bohužel prohrál a přesně v polovině cyklistické části, kde jsem se pohyboval na třetím místě, jsem závod vzdal a zbytek kola dojel v tréninkovém tempu.

 

Jak jste si do odstoupení užíval atmosféru pražského závodu?

Závod v centru našeho hlavního města má zvláštní atmosféru. Někomu sedí, někomu ne. Mně sedí a smekám před organizátory, kteří se do toho pustili a takový závod pro triatlonisty v Praze dělají! 

 

Co dalšího vás teď čeká a k čemu se upínáte?

Teď v sobotu mě čeká další závod série Challenge v norském Tonsbergu. A poté už přijde můj letošní vrchol – mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU, to znamená na tratích 4, 120 a 30 kilometrů.

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit