Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý hodnotí trojici závodů a popisuje, co se stane, když sportovci chybí energie

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

 

Říkáte, že se v cyklistice stala drobná chyba. O co šlo?

Řešil jsem ztrátu bidonu s gely, který mi vypadl na nerovnosti hned při výjezdu z resortu x-bionic sphere. Utvořil  jsem pak dvojici s Tomášem Renčem, jeli jsme za dvěma vedoucími muži závodu a snažili jsme se, aby naše ztráta moc nenarůstala. Mně  se však na  žádné z občerstvovacích stanic nepodařilo vzít gel. Na závěrečné občerstvovačce, zhruba 22 km před depem, kdy už pršelo, a protivítr byl silný, nás dojela čtveřice jezdců. Mezi nimi byl jak místní Karol Džalaj, tak nejrychlejší cyklista závodu, Němec Knosalla. Bohužel mi v závěrečné fázi tratě ujeli. Hned na začátku běhu jsem upravil výživu podle nastalé situace, ale jak  říkám posluchačům na svých seminářích – jakmile během cyklistické části podceníte příjem energie, na běhu  vás to dožene! A  mě to dohnalo v druhé polovině půlmaratonu, kdy jsem byl už jen kousek za druhým v pořadí...

 

Takže peripetie se vám kvůli nepříjemnosti s gely nevyhnuly jen při plavání. Jak jste s ním byl spokojený?

Plavání v Dunaji bylo slušné. Sice mi po 500 metrech začal uplavávat nejlepší plavec dne, Španěl Balldelou, ale v druhé polovině plavecké části jsem se osamostatnil na druhé pozici a z vody vylézal 30 sekund za prvním.

 

Když už přišla řeč na důležitost sportovní výživy během závodu, prozradíte, na jaké produkty jste spoléhal?

Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport, které mi však v neděli chyběly. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.

 

V Šamoríně pobýváte často, pořádáte tam i sportovní semináře. Je to pro vás ideální tréninková a závodní destinace?

Co se týče tréninkového zázemí, nic mi tam nechybí. Nedělní závod pak ukázal, že nechybí nic ani při pořádání mezinárodního závodu. V bohatém doprovodném programu od pátku do neděle, kdy se konaly sportovní exhibice, koncerty, kino a další akce, si musel vybrat každý.

 

Týden před slovenským závodem jste se připravoval v rámci Pálava Race ve štafetě. Jak jste byl spokojený s touhle generálkou?

Má účast ve štafetě EKOL teamu na Pálava Race byla "upečena" v pátek večer a šel jsem do toho opravdu jen tréninkově – den před startem jsem odtrénoval šest hodin. První ročník tohoto závodu zvládli organizátoři na výbornou a trénink vyšel i nám. Takže natrénováno je kvalitně. Teď jen dělám vše pro to, aby se to projevilo výrazně i na nějakém závodě.

 

Na konci července jste naopak nedokončil TRIPrague, na který jste se hodně těšil. Co se přesně stalo?

Bohužel jsem se ve dnech před startem necítil ve své kůži a nedokázal jsem se dostat do své závodní pohody. I přesto jsem se na start postavil s tím, že zabojuji. Tento boj sám se sebou jsem bohužel prohrál a přesně v polovině cyklistické části, kde jsem se pohyboval na třetím místě, jsem závod vzdal a zbytek kola dojel v tréninkovém tempu.

 

Jak jste si do odstoupení užíval atmosféru pražského závodu?

Závod v centru našeho hlavního města má zvláštní atmosféru. Někomu sedí, někomu ne. Mně sedí a smekám před organizátory, kteří se do toho pustili a takový závod pro triatlonisty v Praze dělají! 

 

Co dalšího vás teď čeká a k čemu se upínáte?

Teď v sobotu mě čeká další závod série Challenge v norském Tonsbergu. A poté už přijde můj letošní vrchol – mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU, to znamená na tratích 4, 120 a 30 kilometrů.

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit