Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý hodnotí trojici závodů a popisuje, co se stane, když sportovci chybí energie

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

 

Říkáte, že se v cyklistice stala drobná chyba. O co šlo?

Řešil jsem ztrátu bidonu s gely, který mi vypadl na nerovnosti hned při výjezdu z resortu x-bionic sphere. Utvořil  jsem pak dvojici s Tomášem Renčem, jeli jsme za dvěma vedoucími muži závodu a snažili jsme se, aby naše ztráta moc nenarůstala. Mně  se však na  žádné z občerstvovacích stanic nepodařilo vzít gel. Na závěrečné občerstvovačce, zhruba 22 km před depem, kdy už pršelo, a protivítr byl silný, nás dojela čtveřice jezdců. Mezi nimi byl jak místní Karol Džalaj, tak nejrychlejší cyklista závodu, Němec Knosalla. Bohužel mi v závěrečné fázi tratě ujeli. Hned na začátku běhu jsem upravil výživu podle nastalé situace, ale jak  říkám posluchačům na svých seminářích – jakmile během cyklistické části podceníte příjem energie, na běhu  vás to dožene! A  mě to dohnalo v druhé polovině půlmaratonu, kdy jsem byl už jen kousek za druhým v pořadí...

 

Takže peripetie se vám kvůli nepříjemnosti s gely nevyhnuly jen při plavání. Jak jste s ním byl spokojený?

Plavání v Dunaji bylo slušné. Sice mi po 500 metrech začal uplavávat nejlepší plavec dne, Španěl Balldelou, ale v druhé polovině plavecké části jsem se osamostatnil na druhé pozici a z vody vylézal 30 sekund za prvním.

 

Když už přišla řeč na důležitost sportovní výživy během závodu, prozradíte, na jaké produkty jste spoléhal?

Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport, které mi však v neděli chyběly. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.

 

V Šamoríně pobýváte často, pořádáte tam i sportovní semináře. Je to pro vás ideální tréninková a závodní destinace?

Co se týče tréninkového zázemí, nic mi tam nechybí. Nedělní závod pak ukázal, že nechybí nic ani při pořádání mezinárodního závodu. V bohatém doprovodném programu od pátku do neděle, kdy se konaly sportovní exhibice, koncerty, kino a další akce, si musel vybrat každý.

 

Týden před slovenským závodem jste se připravoval v rámci Pálava Race ve štafetě. Jak jste byl spokojený s touhle generálkou?

Má účast ve štafetě EKOL teamu na Pálava Race byla "upečena" v pátek večer a šel jsem do toho opravdu jen tréninkově – den před startem jsem odtrénoval šest hodin. První ročník tohoto závodu zvládli organizátoři na výbornou a trénink vyšel i nám. Takže natrénováno je kvalitně. Teď jen dělám vše pro to, aby se to projevilo výrazně i na nějakém závodě.

 

Na konci července jste naopak nedokončil TRIPrague, na který jste se hodně těšil. Co se přesně stalo?

Bohužel jsem se ve dnech před startem necítil ve své kůži a nedokázal jsem se dostat do své závodní pohody. I přesto jsem se na start postavil s tím, že zabojuji. Tento boj sám se sebou jsem bohužel prohrál a přesně v polovině cyklistické části, kde jsem se pohyboval na třetím místě, jsem závod vzdal a zbytek kola dojel v tréninkovém tempu.

 

Jak jste si do odstoupení užíval atmosféru pražského závodu?

Závod v centru našeho hlavního města má zvláštní atmosféru. Někomu sedí, někomu ne. Mně sedí a smekám před organizátory, kteří se do toho pustili a takový závod pro triatlonisty v Praze dělají! 

 

Co dalšího vás teď čeká a k čemu se upínáte?

Teď v sobotu mě čeká další závod série Challenge v norském Tonsbergu. A poté už přijde můj letošní vrchol – mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU, to znamená na tratích 4, 120 a 30 kilometrů.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit