Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý hodnotí trojici závodů a popisuje, co se stane, když sportovci chybí energie

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

 

Říkáte, že se v cyklistice stala drobná chyba. O co šlo?

Řešil jsem ztrátu bidonu s gely, který mi vypadl na nerovnosti hned při výjezdu z resortu x-bionic sphere. Utvořil  jsem pak dvojici s Tomášem Renčem, jeli jsme za dvěma vedoucími muži závodu a snažili jsme se, aby naše ztráta moc nenarůstala. Mně  se však na  žádné z občerstvovacích stanic nepodařilo vzít gel. Na závěrečné občerstvovačce, zhruba 22 km před depem, kdy už pršelo, a protivítr byl silný, nás dojela čtveřice jezdců. Mezi nimi byl jak místní Karol Džalaj, tak nejrychlejší cyklista závodu, Němec Knosalla. Bohužel mi v závěrečné fázi tratě ujeli. Hned na začátku běhu jsem upravil výživu podle nastalé situace, ale jak  říkám posluchačům na svých seminářích – jakmile během cyklistické části podceníte příjem energie, na běhu  vás to dožene! A  mě to dohnalo v druhé polovině půlmaratonu, kdy jsem byl už jen kousek za druhým v pořadí...

 

Takže peripetie se vám kvůli nepříjemnosti s gely nevyhnuly jen při plavání. Jak jste s ním byl spokojený?

Plavání v Dunaji bylo slušné. Sice mi po 500 metrech začal uplavávat nejlepší plavec dne, Španěl Balldelou, ale v druhé polovině plavecké části jsem se osamostatnil na druhé pozici a z vody vylézal 30 sekund za prvním.

 

Když už přišla řeč na důležitost sportovní výživy během závodu, prozradíte, na jaké produkty jste spoléhal?

Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport, které mi však v neděli chyběly. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.

 

V Šamoríně pobýváte často, pořádáte tam i sportovní semináře. Je to pro vás ideální tréninková a závodní destinace?

Co se týče tréninkového zázemí, nic mi tam nechybí. Nedělní závod pak ukázal, že nechybí nic ani při pořádání mezinárodního závodu. V bohatém doprovodném programu od pátku do neděle, kdy se konaly sportovní exhibice, koncerty, kino a další akce, si musel vybrat každý.

 

Týden před slovenským závodem jste se připravoval v rámci Pálava Race ve štafetě. Jak jste byl spokojený s touhle generálkou?

Má účast ve štafetě EKOL teamu na Pálava Race byla "upečena" v pátek večer a šel jsem do toho opravdu jen tréninkově – den před startem jsem odtrénoval šest hodin. První ročník tohoto závodu zvládli organizátoři na výbornou a trénink vyšel i nám. Takže natrénováno je kvalitně. Teď jen dělám vše pro to, aby se to projevilo výrazně i na nějakém závodě.

 

Na konci července jste naopak nedokončil TRIPrague, na který jste se hodně těšil. Co se přesně stalo?

Bohužel jsem se ve dnech před startem necítil ve své kůži a nedokázal jsem se dostat do své závodní pohody. I přesto jsem se na start postavil s tím, že zabojuji. Tento boj sám se sebou jsem bohužel prohrál a přesně v polovině cyklistické části, kde jsem se pohyboval na třetím místě, jsem závod vzdal a zbytek kola dojel v tréninkovém tempu.

 

Jak jste si do odstoupení užíval atmosféru pražského závodu?

Závod v centru našeho hlavního města má zvláštní atmosféru. Někomu sedí, někomu ne. Mně sedí a smekám před organizátory, kteří se do toho pustili a takový závod pro triatlonisty v Praze dělají! 

 

Co dalšího vás teď čeká a k čemu se upínáte?

Teď v sobotu mě čeká další závod série Challenge v norském Tonsbergu. A poté už přijde můj letošní vrchol – mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU, to znamená na tratích 4, 120 a 30 kilometrů.

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit