Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Závodní rok 2016 očima triatlonisty Filipa Ospalého

Jakých závodů se účastnil a jak byl spokojený se svými výkony? Na jaké produkty od Enervitu spoléhal a s čím mu pomáhají? Co patří k nejlepším a nejnepříjemnějším zážitkům končícího roku? To vše se dozvíte v ohlédnutí triatlonisty Filipa Ospalého za rokem 2016, který dopředu označil za svůj poslední závodní.

Jakých závodů se účastnil a jak byl spokojený se svými výkony? Na jaké produkty od Enervitu spoléhal a s čím mu pomáhají? Co patří k nejlepším a nejnepříjemnějším zážitkům končícího roku? To vše se dozvíte v ohlédnutí triatlonisty Filipa Ospalého za rokem 2016, který dopředu označil za svůj poslední závodní...

 

První závod, první medaile

Jako závodní start do sezóny jsem si vybral na začátku května Challenge Rimini. Na toto italské město mám jen samé příjemné vzpomínky – v roce  2006 jsem zde získal titul mistra Evropy v duatlonu a loni titul mistra Evropy ve středním triatlonu. Bohužel se u mě pár týdnů před závodem objevil zdravotní problém, který mě limitoval v běžeckém tréninku, přesto jsem se ale dva dny před závodem rozhodl, že se na start postavím.

Plavání a kolo nebylo problém, když neberu v potaz to, že loni druhý Ital Molinari nám všem ujel na náročné cyklistické trati skoro o 8 minut… Běh jsem začal jako vždy, bez jakýchkoliv zábran. Do sedmého kilometru, kdy jsem běžel na 2. místě, šlo vše perfektně. Pak se ale projevil běžecký výpadek a musel jsem se sklonit před nejrychlejším běžcem dne, Němcem Bittnerem. Ovšem i 3. místo beru jako úspěch.

 

V Dánsku těsně pod stupni

Naplánovaný druhý závod sezóny – Ironman 70.3 St. Pőlten, který jsem v letech 2010-12 třikrát vyhrál, jsem kvůli tréninkovému výpadku vynechal a zaměřil se na červnový závod Challenge Billund-Herning v Dánsku. Pořadatelé tohoto závodu slibují jednu z nejrychlejších cyklistických tratí, pokud ovšem fouká vítr tím správným směrem… To se letos nestalo a většinu z 90km tratě jsme tak jeli proti větru. Běh už byl z mého pohledu úplně o něčem jiném než v Rimini, přesto stačil můj výkon pouze na 4. místo – ztráta z kola na rychlejší cyklisty byla veliká.

 

Červenec bronzový i nedokončený

V červenci jsem se vypravil nejdříve na Ironman 70.3 Haugesund (vítěz 2012-2014). Městečko na západě Norska přivítalo účastníky typickým počasím – ráno při startu zhruba 10 stupňů, během cyklistiky průtrž mračen, ale na běh už vysušené ulice od slunce a teplota necelých 20 °C. Ideální počasí pro vytrvalostní výkon! Všem favoritům vypálil rybník teprve 20letý domácí mladík Iden, pro kterého to byl první start na středních tratích. Po společné cyklistice 5 triatletů nasadil od začátku běhu tempo, kterému nikdo nestačil a v polovině půlmaratonu už měl dvouminutový náskok. I když jsme se s Fromholdem snažili běžet, co to šlo… Nerozvážnost svého počátečního tempa zjistil mladík v druhé polovině běhu, kdy mu začaly docházet síly, ale naštěstí pro něj byl jeho náskok dostatečný. Fromhold doběhl do 30 sekund za ním na druhém místě, já o pár vteřin za ním na 3. pozici.

Na domácím TRIPrague na konci července jsem chtěl navázat na své loňské vítězství, kdy jsem druhého porazil skoro o 10 minut. Bohužel jsem však se na tento závod nedokázal kvalitně připravit a během cyklistiky jsem odstoupil

 

Brambory na Slovensku, zlato v Norsku

Následoval srpnový tréninkový blok, po kterém jsem byl skvěle připravený na dvojici závodů série Challenge. Na Slovensku v Šamoríně to bohužel ještě nedopadlo a 4. místo bylo velkým zklamáním, protože v resortu x-bionic sphere jsem se díky častým tréninkovým pobytům cítil jako doma. Menší nehoda během cyklistiky – vypadnutí bidonu s výživou – mě stály na konci umístění na bedně. I když jsem se snažil dohnat výživový deficit, nepodařilo se a na třináctém kilometru jsem se z 2. místa propadl na bramborovou příčku.

Šest dní po tomto závodě jsem ale znovu stál na startu v Norsku. Tam už vše běželo podle plánu a z vody jsem šel na 3. místě se ztrátou půl minuty na nejlepší plavce. Během cyklistiky jezdil sice na prvním místě Švéd, ale jen 30 sekund za ním čtyřčlenná skupina, která se na konci cyklistiky zúžila jen na mě a Španěla Baldeloua. Na první místo jsem se dostal zhruba na třetím kilometru běhu a od té doby už můj náskok jen narůstal, až na 3 minuty v cíli, kde jsem slavil vítězství!

 

Světový šampionát nevyšel…

Vrcholem sezóny mělo být mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU na vzdálenostech 4-120-30 km v americké Oklahomě. Vysoká teplota vzduchu a silný vítr v den startu však udělaly ze závodu jeden z nejnáročnějších, který jsem kdy absolvoval. Bylo to nad mé síly a během běžecké části jsem ze závodu odstoupil. Nezlepšil jsem si tak své umístění na tomto mistrovství, kde jsem byl loni ve Švédsku osmý…

Na závěr sezóny jsem si naplánoval dva závody, kde se mi loni dařilo – Challenge Paguera-Mallorca jsem vyhrál a při Challenge Sardinia jsem doběhl druhý. Letos už se mi dařilo méně. 8. místo v Pagueře však mělo být o dost lepší – během cyklistiky několik atletů porušilo jízdu v háku, a i když dostalo modrou kartu, do penalty boxu nezajelo a směle doběhli do cíle, někteří z nich i na bedně. I když byli po protestu diskvalifikovaní, na jejich protiprotest byli zpět zařazeni do výsledkové listiny… Závod na Sardinii už byl z tohoto pohledu mnohem férovější a zvítězili ti nejlepší! Já jsem obsadil 5. místo.

 

Na co jezdí Filip Ospalý?

Není tajemstvím, že už řadu let spoléhám na špičkovou sportovní výživu Enervit. Vyzkoušel jsem již mnoho produktů a dnes k maximální spokojenosti používám:

 

Jsme rád, že jsem i v nabídce VITARu našel doplňky stravy, které mi pomáhají při trénincích a závodech:

  • před závodem používám VITAR Odkyselení organismu, aby byl můj organismus maximálně připraven na den D a hodinu H
  • Koenzym Q10 pro mě představuje ochranu srdce, které je u sportovce nejvíce namáhaným svalem
  • Omega 3 představuje esenciální látky, které si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu je dodávat
  • v období zvýšené tréninkové zátěže užívám ženšen pro posílení imunity
  • důležitým doplňkem stravy, bez kterého se neobejde nikdo, je vitamin C, který má VITAR v mnoha podobách – tabletách, šumivých tabletách nebo v sypké formě v sáčku, tzv. stick-packu

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit