Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Závodní rok 2016 očima triatlonisty Filipa Ospalého

Jakých závodů se účastnil a jak byl spokojený se svými výkony? Na jaké produkty od Enervitu spoléhal a s čím mu pomáhají? Co patří k nejlepším a nejnepříjemnějším zážitkům končícího roku? To vše se dozvíte v ohlédnutí triatlonisty Filipa Ospalého za rokem 2016, který dopředu označil za svůj poslední závodní.

Jakých závodů se účastnil a jak byl spokojený se svými výkony? Na jaké produkty od Enervitu spoléhal a s čím mu pomáhají? Co patří k nejlepším a nejnepříjemnějším zážitkům končícího roku? To vše se dozvíte v ohlédnutí triatlonisty Filipa Ospalého za rokem 2016, který dopředu označil za svůj poslední závodní...

 

První závod, první medaile

Jako závodní start do sezóny jsem si vybral na začátku května Challenge Rimini. Na toto italské město mám jen samé příjemné vzpomínky – v roce  2006 jsem zde získal titul mistra Evropy v duatlonu a loni titul mistra Evropy ve středním triatlonu. Bohužel se u mě pár týdnů před závodem objevil zdravotní problém, který mě limitoval v běžeckém tréninku, přesto jsem se ale dva dny před závodem rozhodl, že se na start postavím.

Plavání a kolo nebylo problém, když neberu v potaz to, že loni druhý Ital Molinari nám všem ujel na náročné cyklistické trati skoro o 8 minut… Běh jsem začal jako vždy, bez jakýchkoliv zábran. Do sedmého kilometru, kdy jsem běžel na 2. místě, šlo vše perfektně. Pak se ale projevil běžecký výpadek a musel jsem se sklonit před nejrychlejším běžcem dne, Němcem Bittnerem. Ovšem i 3. místo beru jako úspěch.

 

V Dánsku těsně pod stupni

Naplánovaný druhý závod sezóny – Ironman 70.3 St. Pőlten, který jsem v letech 2010-12 třikrát vyhrál, jsem kvůli tréninkovému výpadku vynechal a zaměřil se na červnový závod Challenge Billund-Herning v Dánsku. Pořadatelé tohoto závodu slibují jednu z nejrychlejších cyklistických tratí, pokud ovšem fouká vítr tím správným směrem… To se letos nestalo a většinu z 90km tratě jsme tak jeli proti větru. Běh už byl z mého pohledu úplně o něčem jiném než v Rimini, přesto stačil můj výkon pouze na 4. místo – ztráta z kola na rychlejší cyklisty byla veliká.

 

Červenec bronzový i nedokončený

V červenci jsem se vypravil nejdříve na Ironman 70.3 Haugesund (vítěz 2012-2014). Městečko na západě Norska přivítalo účastníky typickým počasím – ráno při startu zhruba 10 stupňů, během cyklistiky průtrž mračen, ale na běh už vysušené ulice od slunce a teplota necelých 20 °C. Ideální počasí pro vytrvalostní výkon! Všem favoritům vypálil rybník teprve 20letý domácí mladík Iden, pro kterého to byl první start na středních tratích. Po společné cyklistice 5 triatletů nasadil od začátku běhu tempo, kterému nikdo nestačil a v polovině půlmaratonu už měl dvouminutový náskok. I když jsme se s Fromholdem snažili běžet, co to šlo… Nerozvážnost svého počátečního tempa zjistil mladík v druhé polovině běhu, kdy mu začaly docházet síly, ale naštěstí pro něj byl jeho náskok dostatečný. Fromhold doběhl do 30 sekund za ním na druhém místě, já o pár vteřin za ním na 3. pozici.

Na domácím TRIPrague na konci července jsem chtěl navázat na své loňské vítězství, kdy jsem druhého porazil skoro o 10 minut. Bohužel jsem však se na tento závod nedokázal kvalitně připravit a během cyklistiky jsem odstoupil

 

Brambory na Slovensku, zlato v Norsku

Následoval srpnový tréninkový blok, po kterém jsem byl skvěle připravený na dvojici závodů série Challenge. Na Slovensku v Šamoríně to bohužel ještě nedopadlo a 4. místo bylo velkým zklamáním, protože v resortu x-bionic sphere jsem se díky častým tréninkovým pobytům cítil jako doma. Menší nehoda během cyklistiky – vypadnutí bidonu s výživou – mě stály na konci umístění na bedně. I když jsem se snažil dohnat výživový deficit, nepodařilo se a na třináctém kilometru jsem se z 2. místa propadl na bramborovou příčku.

Šest dní po tomto závodě jsem ale znovu stál na startu v Norsku. Tam už vše běželo podle plánu a z vody jsem šel na 3. místě se ztrátou půl minuty na nejlepší plavce. Během cyklistiky jezdil sice na prvním místě Švéd, ale jen 30 sekund za ním čtyřčlenná skupina, která se na konci cyklistiky zúžila jen na mě a Španěla Baldeloua. Na první místo jsem se dostal zhruba na třetím kilometru běhu a od té doby už můj náskok jen narůstal, až na 3 minuty v cíli, kde jsem slavil vítězství!

 

Světový šampionát nevyšel…

Vrcholem sezóny mělo být mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU na vzdálenostech 4-120-30 km v americké Oklahomě. Vysoká teplota vzduchu a silný vítr v den startu však udělaly ze závodu jeden z nejnáročnějších, který jsem kdy absolvoval. Bylo to nad mé síly a během běžecké části jsem ze závodu odstoupil. Nezlepšil jsem si tak své umístění na tomto mistrovství, kde jsem byl loni ve Švédsku osmý…

Na závěr sezóny jsem si naplánoval dva závody, kde se mi loni dařilo – Challenge Paguera-Mallorca jsem vyhrál a při Challenge Sardinia jsem doběhl druhý. Letos už se mi dařilo méně. 8. místo v Pagueře však mělo být o dost lepší – během cyklistiky několik atletů porušilo jízdu v háku, a i když dostalo modrou kartu, do penalty boxu nezajelo a směle doběhli do cíle, někteří z nich i na bedně. I když byli po protestu diskvalifikovaní, na jejich protiprotest byli zpět zařazeni do výsledkové listiny… Závod na Sardinii už byl z tohoto pohledu mnohem férovější a zvítězili ti nejlepší! Já jsem obsadil 5. místo.

 

Na co jezdí Filip Ospalý?

Není tajemstvím, že už řadu let spoléhám na špičkovou sportovní výživu Enervit. Vyzkoušel jsem již mnoho produktů a dnes k maximální spokojenosti používám:

 

Jsme rád, že jsem i v nabídce VITARu našel doplňky stravy, které mi pomáhají při trénincích a závodech:

  • před závodem používám VITAR Odkyselení organismu, aby byl můj organismus maximálně připraven na den D a hodinu H
  • Koenzym Q10 pro mě představuje ochranu srdce, které je u sportovce nejvíce namáhaným svalem
  • Omega 3 představuje esenciální látky, které si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu je dodávat
  • v období zvýšené tréninkové zátěže užívám ženšen pro posílení imunity
  • důležitým doplňkem stravy, bez kterého se neobejde nikdo, je vitamin C, který má VITAR v mnoha podobách – tabletách, šumivých tabletách nebo v sypké formě v sáčku, tzv. stick-packu

AKTUALITY

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

8/7
ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš má dvě zlata z mistrovství Evropy

Sezonu zahájil závody Světového poháru, pak bojoval o medaile na mistrovství Evropy a také o kvalifikaci na olympijské hry v kajak krosu. Ta sice nakonec nedopadla, ale i tak má dlouholetý člen Enervit Teamu dost důvodů k radosti – na evropském šampionátu vybojoval dvě zlaté a dařilo se mu i na Světovém poháru po neúspěšné pražské kvalifikaci. O všech svých startech mluví Vít Přindiš v našem rozhovoru.

5/7
Triatlonistka a bikerka Helena Karásková hodnotí první závodní pololetí

Stejně jako v několika posledních letech, i letos kombinuje Helena Karásková triatlon se závody na horských kolech a do toho se s manželem stará o svůj tým. V prvním pololetí zvládla terénní triatlon ze série Xterra v Řecku, Světový pohár a hned tři starty v Českém poháru MTB. Jak se jí dařilo a jak hodnotí první polovinu roku? Dozvíte se v našem rozhovoru s dlouholetou členkou Enervit Teamu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Více aktualit