Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Atletka Marcela Joglová: „Olympiáda zůstává mým hlavním cílem.“

Letos měla jasný cíl – pokusit se splnit tvrdý olympijský limit na maratonské trati a podívat se do Tokia. Olympijské hry ale byly odložené, stejně jako další závody, na kterých chtěla Marcela Joglová zkusit zaběhnout limit. Členka Enervit Teamu ale bere situaci tak, jak je a zůstává v klidu. Olympiáda je stále hlavní cíl, ať se uskuteční kdykoli. Nejen o tom mluví v našem rozhovoru, který se ohlíží i za její loňsku premiérou na mistrovství světa a rozebírá také úlohu výživy nejen při sportu.

Loni jste absolvovala maraton na mistrovství světa v Dauhá v téměř nelidských podmínkách, kvůli šílenému vedru navíc v noci. Jaké na to máte vzpomínky? Běžela jste někdy v něčem podobném?

To byla stoprocentní premiéra se vším všudy! V noci už jsem běžela v rámci Vltava runu, ve vedru zase při půlmaratonu v Olomouci od RunCzechu. Ale nikdy ne obojí najednou a ještě umocněné zhruba 70% vlhkostí. Už jen za chůze se na vás po 100 metrech lepilo oblečení a běžet v tom celý maraton… Uf! Navíc s minimem diváků. Bylo to skutečně divné, ale zajímavé a nevšední. Pro mě celkově pozitivní zážitek, ale nemám potřebu si to zopakovat. (smích)

 

Jak jste se nastavovala na noční start a celkově nestandardní podmínky?

Častokrát jsem přemýšlela, jak celou tu přípravu pojmout. Věděla jsem, že někteří sportovci posouvají tréninky do pozdních hodin, další dokonce trénují ve speciálních místnostech s vysokou vlhkostí. Já ale vždy skončila u stejného vyhodnocení - je to jen jeden, i když důležitý závod. Takže to musím brát jako jednorázovou záležitost, na kterou se připravím jen hlavou a tělo si s tím nějak poradí. Zařídit soustředění, abych mohla někde běhat v noci, nebo si pronajímat speciální místnosti, by šlo organizačně i finančně těžko. Navíc představa tréninků v takových podmínkách… Kdo ví, zda by mě to nezničilo už před šampionátem.

 

Další metou měl být posun maratonského času o 7 minut, splněný olympijský limit a letošní start v Tokiu. Vše ale zhatil koronavirus. Jak jste se s tím vším srovnávala, a jak vypadá situace aktuálně?

Já jsem s tím nijak nebojovala, tak nějak se to dalo postupně předpokládat a já se nepozastavuji nad věcmi, které nezměním. Přijala jsem to jako fakt a přizpůsobila se podmínkám, jaké byly. Víceméně se stále přizpůsobuji, protože ještě stále není nic jisté. To ale neznamená, že se mi mění cíle. Mění se ty malé, které vedou k cíli největšímu, ale ten je pořád stejný - ať to je letos, nebo příští rok. Co se týká plnění limitu, je tady malá naděje, že bych běžela už v prosinci ve Valencii, kde už by se eventuálně čas počítal. Ale nechme se překvapit, co nám letošní sezóna přinese.

 

Olympiáda je jedním z vašich snů, dalším je pak účast na havajském Ironmanu. Jak se dá obojí skloubit a jak jste na tom aktuálně s triatlonem? Trénujete, nebo se na něj chystáte spíš až v budoucnu?

Teď když už trochu reálněji usilujeme o účast na olympiádě, podřizuji vše běhu. To znamená, že běhám a na kolo jdu jen v rámci zpestření přípravy. Plavat jsem už nebyla dlouho – z důvodu koronaviru. Takže teď skutečně trénuji jen na maraton a až potom přijde na řadu triatlon a můj vysněný Ironman. Triatlon letos možná půjdu, ale jen v rámci štafety s klukama z týmu Here To Win.

 

Jak důležitou roli hraje podle vás při vytrvalostním sportu správná výživa?

Já myslím, že nejen ve sportu, ale i v životě hrozně velkou. Ke špatné životosprávě se přidružují různé nemoci. K nemocem se přidává nespokojenost a nepříjemné pocity. Pokud se člověk začne stravovat zdravě, pestře, z co nejméně upravených a smažených potravin a naopak z těch bohatých na vitaminy, minerály nebo vlákninu, jsem si jistá, že musí pocítit ohromnou změnu v tom, jak se cítí. Jak je najednou nabitý energií a pozitivní.

 

Jakých pravidel se snažíte držet vy?

Sportovci mají obecně sklon se stravovat zdravěji, ale pokud nemají před důležitým závodem, tak si určitě dovolí i nějaké ty sladkosti navíc. Naopak s blížícím se vrcholem, a teď mluvím za sebe, se začínám hlídat - už si nemůžu dát před spaním sušenku a sladit bez limitu. Před závodem si vybírám skutečně kvalitní, dalo by se říct dietní jídla plné ovoce a zeleniny. Tak abych se komplexně dostala do top formy v den závodu. Mám ale také štěstí, že mi chutnají celkem zdravá jídla a miluji ryby, rýži, hummus, veškeré ovoce či zeleninu nebo ovesné vločky. Člověk se ale nemusí cítit provinile, když si výjimečně dá u babičky kachnu s knedlíkem a se zelím. Zkrátka když si někde povolím, tak jinde musím ubrat, trochu to vybalancovat. Snažím se prostě držet selského rozumu.

 

Jak to máte s výživou přímo při sportu? Ať už před, během nebo po něm – co vám vyhovuje a pomáhá?

Tím že jsem se rozhodla jít do sportu naplno a obětovat zaměstnání s jistotou, je potřeba nejen samotný trénink brát na 100 procent. Týká se to i všech věcí okolo včetně regenerace a výživy. Není to jen o tom odtrénovat a mít tak splněno, zvlášť když vám není 20 let. Zkoušela jsem různé značky sportovní výživy a nejvíc se mi osvědčil Enervit. Proto jsem byla moc ráda, když přišel souhlas se spoluprací. Když si jdu jen zaklusat, tak výživu příliš neřeším, ale u zásadních, těžších tréninků a samozřejmě u závodů to smysl rozhodně má. Piju iontový nápoj Enervit Isotonic Drink a Enervit Magnesium, po tréninku užívám regenerační nápoje Enervit Recovery nebo After Sport Drink a aminokyseliny BCAA. Někdy si vezmu i protein, protože mívám problémy s bílkovinou. Když mám dlouhý běh, záměrně si beru alespoň jeden Enervit Gel, abych si zvykla na stejný postup jako při závodě. Na kolo ho beru vždy.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit