Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Běžec na lyžích Jan Šrail před Vasovým během: „Chci se dostat do TOP 20.“

Člen Vltava Fund Ski Teamu je zatím druhým nejlepším Čechem v celkovém pořadí prestižního závodu dálkových běhů Visma Ski Classics. Byť ho v letošním ročníku provází smůla – zlomené hůlky a dokonce i lyže. Jizerskou 50 dokončil na výborném 23. místě, i když ji musel z poloviny absolvovat s jednou lyží vypůjčenou. Honza Šrail se teď chystá na legendární Vasův běh a v rozhovoru o něm mluví i z pohledu výživy.

Jak se těšíš na další závod Visma Ski Classics – legendární Vasův běh? Jaký výsledek by sis přál?

Na další závod se těším, protože se v této sezoně cítím daleko lépe než v předešlých letech. I přesto, že mě provázely problémy se zlomenou rukou před sezonou a se zlomenou lyží nebo hůlkou v průběhu závodů. Na Vasově běhu udělám maximum, abych se dostal do TOP 20.


V minulosti ses do historie nejslavnějšího dálkového běhu zapsal dlouhým, 60kilometrovým únikem. Jak na tuhle epizodu vzpomínáš? Věřil jsi, že by z toho mohlo být i něco víc?

Je to krásná vzpomínka a doufám, že ji někdy zopakuji a dotáhnu to až do cíle. Před těmi čtyřmi lety jsem do toho šel, protože jsem vycítil možnost, ale věděl jsem, že to bude těžké. Můj názor je, že se to musí neustále zkoušet a ono to jednou vyjde, člověk se otrká.


Jak náročných je 90 km na Vasově běhu – i v rámci laufů hodně velká porce kilometrů? Je potřeba speciální příprava, pohlídat si jinak průběh?

Je to určitě speciální závod. Každý ví, že musí maximálně uspořit energii a snažit se pořádně stravovat jak před závodem, tak i v jeho průběhu. Určitě je dobré každých pět kilometrů něco sníst a vypít. Využívám nejen občerstvení od servisu, ale sám si vezu nějaké zásoby, abych nevynechal jedinou možnost. Já i celý tým spoléháme na Enervit. Energetické gely jsou základ a výborná věc, ale kolikrát si rád dám i Enervit PRE Sport v průběhu závodu – abych měl pocit, že jsem něco snědl.


Jaké gely na trati konzumuješ?

Snažím se jíst postupně od pomalých cukrů a čím více kilometrů mám za sebou, dostavám do sebe rychlé cukry až cukry s kofeinem. Takže nejdřív klasické Enervit Gely, pak Liquid Gely a nakonec Enervit Liquid Gel Competition s kofeinem. Stálý přísun cukrů a tekutin je velice důležitý, protože jinak může přijít rychlý a nečekaný „konec“ závodu, kdy mi prostě „dojde“ a v tu chvíli nevíte, zda se vůbec dostanete do cíle.


Dá se v průběhu sezony ještě natrénovat směrem třeba k Vasově běhu, který následuje po třítýdenní závodní pauze?

O tom nejsem přesvědčený. Je důležité mít dobrý základ z léta a poté je to především o ladění formy. V průběhu sezóny zařazuji dlouhé tréninky kolem 3 hodin a víc by před takovým závodem mohlo být kontraproduktivní. Od Jizerské 50 se snažím jít každý den právě 3 hodiny tréninku. Nejdřív jsem se snažil dostat trošku do síly a teď už je to spíš opět o ladění formy směrem k Vasově běhu.


Dá se tedy říct, že to hlavní pro sezonu je potřeba natrénovat ještě před jejím začátkem?

V tomto ohledu se snažím být jako Egypťan a postavit velice kvalitní pyramidu s pevným základem v objemu. Čím blíže k sezóně, tím zkracuji hodiny na tréninku, abych se připravil co nejlépe na její vrchol.


Na Jizerské 50 jsi bral 23. místo. Jak jsi se svým výsledkem a výkonem spokojený?

V každém závodě mě bohužel potkal nějaký karambol a stalo se to i na Jizerské 50 – v polovině závodu jsem zlomil lyži. Ale nevzdal jsem to a dojel na 23.místě, což je myslím velký úspěch, protože lyže nebyla připravena od servisu.


Zatím jsi druhým nejlepším Čechem v individuálním pořadí seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, patří ti 29. příčka. Jsi s tím zatím spokojený?

Nejsem, protože by to mohlo být lepší. Ještě ale nepatřím do starého železa a pořád je čas něco zlepšit.

AKTUALITY

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Více aktualit