Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Běžec na lyžích Jan Šrail před Vasovým během: „Chci se dostat do TOP 20.“

Člen Vltava Fund Ski Teamu je zatím druhým nejlepším Čechem v celkovém pořadí prestižního závodu dálkových běhů Visma Ski Classics. Byť ho v letošním ročníku provází smůla – zlomené hůlky a dokonce i lyže. Jizerskou 50 dokončil na výborném 23. místě, i když ji musel z poloviny absolvovat s jednou lyží vypůjčenou. Honza Šrail se teď chystá na legendární Vasův běh a v rozhovoru o něm mluví i z pohledu výživy.

Jak se těšíš na další závod Visma Ski Classics – legendární Vasův běh? Jaký výsledek by sis přál?

Na další závod se těším, protože se v této sezoně cítím daleko lépe než v předešlých letech. I přesto, že mě provázely problémy se zlomenou rukou před sezonou a se zlomenou lyží nebo hůlkou v průběhu závodů. Na Vasově běhu udělám maximum, abych se dostal do TOP 20.


V minulosti ses do historie nejslavnějšího dálkového běhu zapsal dlouhým, 60kilometrovým únikem. Jak na tuhle epizodu vzpomínáš? Věřil jsi, že by z toho mohlo být i něco víc?

Je to krásná vzpomínka a doufám, že ji někdy zopakuji a dotáhnu to až do cíle. Před těmi čtyřmi lety jsem do toho šel, protože jsem vycítil možnost, ale věděl jsem, že to bude těžké. Můj názor je, že se to musí neustále zkoušet a ono to jednou vyjde, člověk se otrká.


Jak náročných je 90 km na Vasově běhu – i v rámci laufů hodně velká porce kilometrů? Je potřeba speciální příprava, pohlídat si jinak průběh?

Je to určitě speciální závod. Každý ví, že musí maximálně uspořit energii a snažit se pořádně stravovat jak před závodem, tak i v jeho průběhu. Určitě je dobré každých pět kilometrů něco sníst a vypít. Využívám nejen občerstvení od servisu, ale sám si vezu nějaké zásoby, abych nevynechal jedinou možnost. Já i celý tým spoléháme na Enervit. Energetické gely jsou základ a výborná věc, ale kolikrát si rád dám i Enervit PRE Sport v průběhu závodu – abych měl pocit, že jsem něco snědl.


Jaké gely na trati konzumuješ?

Snažím se jíst postupně od pomalých cukrů a čím více kilometrů mám za sebou, dostavám do sebe rychlé cukry až cukry s kofeinem. Takže nejdřív klasické Enervit Gely, pak Liquid Gely a nakonec Enervit Liquid Gel Competition s kofeinem. Stálý přísun cukrů a tekutin je velice důležitý, protože jinak může přijít rychlý a nečekaný „konec“ závodu, kdy mi prostě „dojde“ a v tu chvíli nevíte, zda se vůbec dostanete do cíle.


Dá se v průběhu sezony ještě natrénovat směrem třeba k Vasově běhu, který následuje po třítýdenní závodní pauze?

O tom nejsem přesvědčený. Je důležité mít dobrý základ z léta a poté je to především o ladění formy. V průběhu sezóny zařazuji dlouhé tréninky kolem 3 hodin a víc by před takovým závodem mohlo být kontraproduktivní. Od Jizerské 50 se snažím jít každý den právě 3 hodiny tréninku. Nejdřív jsem se snažil dostat trošku do síly a teď už je to spíš opět o ladění formy směrem k Vasově běhu.


Dá se tedy říct, že to hlavní pro sezonu je potřeba natrénovat ještě před jejím začátkem?

V tomto ohledu se snažím být jako Egypťan a postavit velice kvalitní pyramidu s pevným základem v objemu. Čím blíže k sezóně, tím zkracuji hodiny na tréninku, abych se připravil co nejlépe na její vrchol.


Na Jizerské 50 jsi bral 23. místo. Jak jsi se svým výsledkem a výkonem spokojený?

V každém závodě mě bohužel potkal nějaký karambol a stalo se to i na Jizerské 50 – v polovině závodu jsem zlomil lyži. Ale nevzdal jsem to a dojel na 23.místě, což je myslím velký úspěch, protože lyže nebyla připravena od servisu.


Zatím jsi druhým nejlepším Čechem v individuálním pořadí seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, patří ti 29. příčka. Jsi s tím zatím spokojený?

Nejsem, protože by to mohlo být lepší. Ještě ale nepatřím do starého železa a pořád je čas něco zlepšit.

AKTUALITY

16/4
Vít Pavlišta má rekordní titul z MČR v půlmaratonu!

Sedmkrát už vybojoval člen Enervit Teamu titul mistra republiky na půlmaratonské trati a svým posledním dubnovým triumfem překonal v počtu prvenství Róberta Štefka. Letos se šampionát konal v Ostřešanech, protože ani tentokrát se mistrovství nemohlo kvůli covidu uskutečnit v rámci tradičního pardubického vinařského půlmaratonu. Vít Pavlišta si na tamní trati ale opět doběhl pro vítězství a historický rekord.

15/4
Ochutnejte novou příchuť Performance Bar ZDARMA

Abyste mohli ochutnat novou příchuť naší oblíbené energetické tyčinky, rozhodli jsme se vám ji poslat - ke každé objednávce nad 600 Kč s heslem NOVINKA v poznámce. Ochutnejte novou Enervit Performance Bar! Akce platí do 22. dubna. 

13/4
Na e-shopu najdete i nové kompresní oblečení Royal Bay

Rozšířili jsme pro vás sortiment kompresního oblečení ROYAL BAY na eshop.enervit.cz. Nově na našem e-shopu pořídíte kompresní podkolenky Energy nebo sportovní ponožky v neonově modré barvě a také zcela nové produkty – kompresní podkolenky Therapy se zdravotní kompresí, kompresní podkolenky Relax nebo kompresní kraťasy a stehenní i pažní návleky řady Extreme.

9/4
Enervit NOVINKY: Isotonic Gel s kofeinem a Perfomance Bar s novou příchutí

Se startem jarní sezony přicházejí tradičně i naše novinky! Tentokrát vás potěší nový druh Enervit Isotonic Gelu s kofeinem a nová příchuť oblíbené energetické tyčinky Enervit Performance Bar – tmavá čokoláda. K novinkám pro letošní sezonu řadíme i energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1, který jsme na český trh uvedli koncem minulého roku.

30/3
Skvělá tečka za sezonou pro Vltava Fund Ski Team: Luusua vybojoval 3. místo

Nejdelší závod a nejlepší výsledek. Tahle nej patří z pohledu Vltava Fund Ski Teamu poslednímu závodu seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Po 100 kilometrech Arefjällsloppetu se totiž na stupně vítězů postavil člen českého týmu spoléhajícího na Enervit – Ari Luusua.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

Jaké zdroje energie využíváme při vytrvalostním sportu?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organizmus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce tak není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A co je důležité – všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Více aktualit