Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Běžec Vít Pavlišta po zranění opět vítězí, triumfoval ve všech červnových startech

V květnu měl přijít vrchol první poloviny letošní závodní sezony v podobě mistrovství ČR v maratonu, které už v minulosti několikrát vyhrát. Víta Pavlištu však tentokrát do závodu nepustilo zranění, a tak favorit šampionátu na Pražském maratonu chyběl. Už v květnu se ale člen Enervit Teamu k závodění vrátil a od té doby proměňuje všechny své starty ve vítězství. Třeba v závodech seriálů RunCzech nebo RunTour.

Kdy a proč z tvé účasti na Pražském maratonu definitivně sešlo?

Měl jsem lehce natržený lýtkový sval. Už to vypadalo dobře, ještě týden před maratonem jsem doufal, že dám nohu do pořádku. V rámci testování nohy v týdnu před maratonem jsem si ale zranění znovu obnovil a bylo jasné, že to nepůjde.
 

Jak probíhala tvoje rekonvalescence? Kdy ses opět vrátil k běhání a závodům?

Jezdil jsem na koloběžce a cvičil, běhání jsem úplně vynechal. Relativně brzy, 14 dní po maratonu, jsem se už postavil na start RunCzech půlmaratonu v Karlových Varech, kde se mi podařilo vyhrát se solidním náskokem. Od něj jsem každý víkend stál na startu nějakého závodu. I když jsem nepodával top výkony, tak jsem se závoděním bavil a dodnes zůstal na různých tratích neporažený.
 

Už je tedy vše v pořádku? A považuješ vzhledem k vítězstvím svůj návrat za úspěšný?

Zdravotně je už vše v pořádku. Tréninkové manko je znát, ale to se mi třeba podaří trochu dohnat přes prázdniny. Jsem rád, že jsem se dal dohromady ještě na dva půlmaratony seriálu Runczech v květnu a v červnu. Koncem června ty větší závody končí a začíná se zase až v září. Mrzelo by mě, kdybych přišel o celou první polovinu běžecké sezóny.  
 

Kromě půlmaratonů ses zúčastnil i trailového závodu – GR8 Trails v Harrachově. S jakou tratí sis musel poradit a jak se ti běželo? Dokázal jsi překonat traťový rekord…

Trať byla hlavně v druhé polovině dost brutální, na posledních 8 km bylo přes 900 m převýšení. Běželo se mi ale asi nejlíp z celé sezóny. V té druhé půlce teda šlo spíš o chůzi, když jsme několikrát po sobě zdolávali výstup na Čertovu horu. Šel jsem si ale na čele svoje tempo, a tak jsem nemusel nijak tlačit na pilu. Po rovinatých bězích to byla příjemná změna.
 

Jak nakonec hodnotíš první polovinu sezony?

Moc kladně ne. Závody, na které jsem cílil, mi nevyšly optimálně, nebo jsem na nich ze zdravotních důvodů vůbec nenastoupil. Ani zimní příprava mi nevyšla úplně podle představ a odrazila se v jarních výsledcích. Holt už asi stárnu (smích).
 

Chystáš se na nějaké starty během léta? Už máš jasno o svém podzimním programu?

Když se budu cítit dobře, zkusil bych začátkem srpna mistrovství republiky v horském půlmaratonu v Jánských Lázních. Tam by měl být profil trochu víc běžecký, tak uvidíme, jestli mi to bude sedět stejně. Na podzim bych se rád zúčastnil Birell GP v Praze, půlmaratonu v Ústí, Běchovic a pak nějakých místních závodů, které mám rád.
 

V závodech spoléháš na Enervit. Jaké jsou tvoje top produkty?

Před závodem si dám 1-2 PRE Sporty. Během půlmaratonu zhruba v polovině zařazuji Enervit Liquid Gel Competition, který mě povzbudí do druhé půlky. Během maratonu od 10. kilometru střídám každých 5 km klasický Liquid Gel s Liquid Gelem Competition. Tím předcházím úpadku tempa v závěrečných kilometrech závodu. Po závodě si dávám aminokyseliny BCAA.

AKTUALITY

29/4
Na kterých závodech a sportovních akcích potkáte Enervit v květnu?

Cyklistická i běžecká sezona odstartovala, a tak nás i v květnu čeká spousta zajímavých závodů. Enervit je připravený vám v nich pomáhat a na řadě z nich narazíte i na náš červený stánek.

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit