Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Bidon: nezbytný pomocník všech sportovců

Pojem "bidon" zná asi každý cyklista, ale divili byste se, kolik lidí na vás bude při vyslovení tohoto pojmu nechápavě zírat. Jaká jsou specifika kvalitního bidonu, a odkud tohle slovo pochází?

Bidon má svůj původ ve francouzštině, kde znamená plechovku, kanystr nebo bandasku. My ho můžeme v češtině označit za cyklistickou plastovou lahev. A obecněji i jako sportovní lahev. Její podstatou je snadné pití jednou rukou – proto je z plastu (lehkost, dá se dobře zmáčknout) a opatřena speciálním ventilem (snadné otevření ústy bez nutnosti zapojovat druhou ruku).

Tři hlavní prvky: plast, ventil, velikost

Vybíráte-li si vhodný bidon pro své sportovní potřeby, bude vás zajímat především jeho velikost a provedení. Co se týče materiálu, tam je celkem jasně daný plast – jak jsme už zmínili výše, je velmi praktický, protože je lehký a dá se zmáčknout. Tím se zvýší průtok nápoje a jeho konzumace je pohodlná i za použití jedné ruky.

Aby bylo používání bidonu komfortní, je potřeba, aby lahev měla kvalitní ventil, skrz který tekutina proudí. Měl by výborně těsnit, aby nikde neprotékal, ale zároveň by měl jít snadno otevřít, a to třeba i zuby, což se při sportu hodí. Stejně dobře by pak měl jít i zavřít.

Když se zaměříme na velikost, u té stojí za povšimnutí dva prvky – objem a velikost hrdla. Jinou velikost bidonu budete potřebovat před nebo po startu, kdy vás většinou nic moc nelimituje, a během sportu, kdy už musíte počítat, kam bidon dáte. Třeba do ruky nebo kapsy cyklistického dresu se hodí lahve menší (0,5 litru), na rám kola pak podle možností i 0,7l lahve. U Enervitu můžete vybírat z objemů 0,5, 0,7 a 1 litr.

Zmínili jsme ale i velikost hrdla – ta je totiž důležitá z praktického hlediska, konkrétně z pohledu čištění vnitřní části bidonu. Čím větší otvor je, tím lépe se lahev čistí. I na to je tedy dobré myslet a Enervit s tím počítá.

Historie bidonů

Pokud byste pátrali v historii, tak zjistíte, že nejdřív žádné bidony nebyly. Cyklisté byli i při velkých závodech typu Tour de France zvyklí na pití zastavit, klidně u nějaké hospody. Dnes je situace úplně jiná jak z pohledu toho, co se při sportu pije (viz níže), tak z pohledu existence bidonů.

Prapředci bidonu v cyklistickém pelotonu, kteří se začali objevovat po první světové válce, měli skleněnou podobu a zavěšovali se na řídítka, třeba v kožených vacích. Pak došlo na hliník a korkové špunty a větší rozvoj po druhé světové válce. Až později přišel na řadu plast a bidon se dostal na rámovou trubku kola. Od té doby není problém mít při sobě pití během cyklistiky, ale slouží samozřejmě i dalším sportovcům – ať už přímo na tratích, nebo třeba na střídačkách nebo na občerstvovacích stanicích. A vlastně už si bez něj sportování ani nedokážeme představit, což je dobře – protože pitný režim při sportu je velmi důležitý.

Čím naplnit bidon?

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit