Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Bidon: nezbytný pomocník všech sportovců

Pojem "bidon" zná asi každý cyklista, ale divili byste se, kolik lidí na vás bude při vyslovení tohoto pojmu nechápavě zírat. Jaká jsou specifika kvalitního bidonu, a odkud tohle slovo pochází?

Bidon má svůj původ ve francouzštině, kde znamená plechovku, kanystr nebo bandasku. My ho můžeme v češtině označit za cyklistickou plastovou lahev. A obecněji i jako sportovní lahev. Její podstatou je snadné pití jednou rukou – proto je z plastu (lehkost, dá se dobře zmáčknout) a opatřena speciálním ventilem (snadné otevření ústy bez nutnosti zapojovat druhou ruku).

Tři hlavní prvky: plast, ventil, velikost

Vybíráte-li si vhodný bidon pro své sportovní potřeby, bude vás zajímat především jeho velikost a provedení. Co se týče materiálu, tam je celkem jasně daný plast – jak jsme už zmínili výše, je velmi praktický, protože je lehký a dá se zmáčknout. Tím se zvýší průtok nápoje a jeho konzumace je pohodlná i za použití jedné ruky.

Aby bylo používání bidonu komfortní, je potřeba, aby lahev měla kvalitní ventil, skrz který tekutina proudí. Měl by výborně těsnit, aby nikde neprotékal, ale zároveň by měl jít snadno otevřít, a to třeba i zuby, což se při sportu hodí. Stejně dobře by pak měl jít i zavřít.

Když se zaměříme na velikost, u té stojí za povšimnutí dva prvky – objem a velikost hrdla. Jinou velikost bidonu budete potřebovat před nebo po startu, kdy vás většinou nic moc nelimituje, a během sportu, kdy už musíte počítat, kam bidon dáte. Třeba do ruky nebo kapsy cyklistického dresu se hodí lahve menší (0,5 litru), na rám kola pak podle možností i 0,7l lahve. U Enervitu můžete vybírat z objemů 0,5, 0,7 a 1 litr.

Zmínili jsme ale i velikost hrdla – ta je totiž důležitá z praktického hlediska, konkrétně z pohledu čištění vnitřní části bidonu. Čím větší otvor je, tím lépe se lahev čistí. I na to je tedy dobré myslet a Enervit s tím počítá.

Historie bidonů

Pokud byste pátrali v historii, tak zjistíte, že nejdřív žádné bidony nebyly. Cyklisté byli i při velkých závodech typu Tour de France zvyklí na pití zastavit, klidně u nějaké hospody. Dnes je situace úplně jiná jak z pohledu toho, co se při sportu pije (viz níže), tak z pohledu existence bidonů.

Prapředci bidonu v cyklistickém pelotonu, kteří se začali objevovat po první světové válce, měli skleněnou podobu a zavěšovali se na řídítka, třeba v kožených vacích. Pak došlo na hliník a korkové špunty a větší rozvoj po druhé světové válce. Až později přišel na řadu plast a bidon se dostal na rámovou trubku kola. Od té doby není problém mít při sobě pití během cyklistiky, ale slouží samozřejmě i dalším sportovcům – ať už přímo na tratích, nebo třeba na střídačkách nebo na občerstvovacích stanicích. A vlastně už si bez něj sportování ani nedokážeme představit, což je dobře – protože pitný režim při sportu je velmi důležitý.

Čím naplnit bidon?

AKTUALITY

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na zářijový seminář s tématem "Jak si sestavit výživový plán"

Po prázdninách opět pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 17. 9. bude "Jak si postavit tréninkový plán na trénink/závod". Podíváme se, jak přemýšlet o výživové plánu na závod, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

3/9
Členové Enervit Teamu na olympiádě: Krejčíková i Havel v TOP7

Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Zasáhlo do nich 111 českých sportovců včetně dvou členů Enervit Teamu – tenistky Barbory Krejčíkové a rychlostního kanoisty Daniela Havla. Oba dva si pod pěti kruhy připsali výborná umístění: Havel skončil sedmý v závodě deblkanoí a Krejčíková byla pátá v singlu i deblu.

30/8
Exkluzivní novinka a dárek pro vás: ENERVIT Protein Deal

Představujeme vám zcela nové, úžasně lahodné proteinové tyčinky s 5 klíčovými benefity. Až do 8. září je můžete ochutnat zdarma díky naší zaváděcí akci na eshop.enervit.cz, kde jsou exkluzivně k dostání. A při jejich nákupu navíc vždy ušetříte díky výhodným balením. 

28/8
Držíme palce Českému paralympijskému týmu!

Právě dnes startují letní paralympijské hry v Paříži a my budeme bedlivě sledovat představení českých reprezentantů. Enervit je hrdým partnerem Českého paralympijského týmu, takže budeme držet palce!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Více aktualit