Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Bikerka Jana Czeczinkarová: „Letošní sezonu hodnotím pozitivně.“

Na mistrovství světa v maratonu byla nejlepší Češkou, když dojela na 14. místě. Nejrychlejší z českých závodnic byla i na evropském šampionátu v cross country, kde skončila těsně za elitní desítkou. V Českém poháru zvítězila a připsala si i pódiová umístění v jednotlivých závodech. Jana Czeczinkarová má za sebou úspěšnou sezonu, kterou si teď prodlužuje ještě cyklokrosovými starty. Členka Enervit Teamu se v našem rozhovoru rozpovídala nejen o sezoně, ale i své výživě.

Posledním letošním reprezentačním startem na biku bylo mistrovství světa v maratonu horských kol, na kterém jste si dojela pro 14. místo. Jak jste se šampionátem spokojená?

Závod se konal na italském ostrově Elba a trať se jela na dvě kola po 40 kilometrech. Celkově jsem tedy v cíli měla 80 kilometrů v nohách a nastoupáno přes 3400 metrů. Celý okruh se jel prakticky nahoru-dolů, bez žádné rovinky, kde by si člověk odpočinul. První kolo jsem jela v čelní skupině, ale postupně jsem cítila, že nedokážu do prudkých kopců držet kadenci a nakonec mě těžký okruh udolal a do cíle jsem dojela na 14. místě. Je to krásný výsledek, ale pomýšlela jsem určitě na víc.
 

V čem jsou pro vás maratony specifické oproti závodům cross country, které jezdíte v rámci Světového poháru?

Oproti krátkým cross country závodům bylo na mistrovství v maratonu nutné připravit poctivě výživový plán. Před závodem jsem seděla u mapy a po telefonu jsem ladila se svým poradcem z Enervitu každý průjezd depem a co sníst nebo vypít. Kdyby „došlo“, byl by velký problém vůbec na takové trati dojet do cíle, natož se pokusit o dobrý výsledek.
 

Sportovní výživa vám tedy hodně pomáhá?

Je to palivo do motoru. Čím kvalitnější výživa, tím lépe motor šlape a nestane se, že začne někde škytat (smích). Řekla bych, že 50 procent výkonu dělá strava a 50 trénink, jedno bez druhého nefunguje. Za mě je hrozně důležité načasování a skladba jídla. Jiná strava je před závody a jiná v přípravném období. Dokonce je i jiná ve volném dni a v tom tréninkovém. Je důležité si s tím hrát, ale neškrtit se drastickým dietami. Všeho je možné dosáhnou, když se nad stravou člověk zamyslí selským rozumem.
 

Které produkty vám vyhovují?

Měla jsem možnost vyzkoušet prakticky kompletní sortiment od Enervitu, který mi vyhovuje. Nejvíce používám ionťák Enervit Isotonic Drink a regenerační nápoj R2 Recovery Drink, energetické tyčinky Enervit Performance Bar a na závodech Enervit PRE Sport, Isotonic Gely a energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1. Teď v podzimním období jsem si oblíbila také šumivé vitamínové tablety rozpustné ve vodě a Enervit Magnesium.
 

Letos jste absolvovala hodně závodů včetně světového a evropského šampionátu. Dá se tedy říct, že svět horských kol už zase funguje jako v době před covidem?

Řekla bych že ano. Sice se pořád testuje, nosí se respirátory, občas si ceny přebíráme sami, ale víceméně už to není tak ve stresu jako na začátku a už jsme si na ta opatření všichni zvykli.
 

Jak hodnotíte letošní sezonu?

Určitě pozitivně. První polovinu sezóny jsem se, ne úplně šťastně, potýkala se zánětem šlachy, ale zdraví se srovnalo. Důležité bylo, že jsem letos poprvé analyzovala i skladbu výživy a doplňování energie při, před a po závodech. Snažila jsem se najít model, který mi bude vyhovovat i v závislostech na délce a obtížnosti trati nebo počasí. Bylo to hodně aspektů, kterým jsem doteď nedávala takový důraz, ale změnilo se to po zahájení spolupráce s Enervitem.
 

Kterých výsledků si nejvíc ceníte?

Největší radost mám z mistrovství Evropy v Novém Sadě, kde jsem mezi eliťačkami dojela na 11. místě. Potom z posledního závodu Českého poháru v Touškově, který jsem dojela za závodnicí ze Švýcarska druhá a tímto výsledkem jsem si pojistila celkové vítězství v Českém poháru horských kol. Posledním velkým závodem, na kterém jsem reprezentovala Českou republiku, bylo mistrovství světa v maratonu a byl to asi nejtěžší maratonský závod, který jsem doposud absolvovala.
 

Jaký je váš další podzimní program? Chystáte se na další závody?

Ano, chystám se na pár cyklokrosových závodů pro zpestření podzimního volnějšího programu, kdy nemáme žádné závody horských kol. Moc mě cyklokrosy baví! Je to krátké, rychlé, dají se tam natrénovat zatáčky i technika a obratnost na kole.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit