Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

David Foller, nový mistr ČR v běhu na 10 000 m: „Vítězství mě motivuje k další práci.“

Loni dokázal ovládnout dráhové mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů v kategorii juniorů a letos navázal stejně úspěšně už mezi muži. David Foller tak dokázal hned svůj první start mezi dospělými proměnit v mistrovský titul a získal motivaci do další přípravy. Ta se teď bude točit kolem překážkových běhů – člen Enervit Teamu by se rád nominoval na mistrovství Evropy do 23 let.

Už loni jste na 10kilometrové trati vybojoval titul mistra ČR, tehdy ještě v juniorské kategorii. Věřil jste, že máte šanci na něj navázat hned při svém prvním startu mezi dospělými?

Moc jsem tomu nevěřil, ale tajně jsem v to doufal. Říkal jsem si, že by to byl pěkný start, a podařilo se. Je to zvláštní stát se mistrem republiky hned na prvním šampionátu v kategorii mužů... V cíli jsem měl ze sebe opravdu dobrý pocit a také jsem cítil odhodlání do další práce. Uvědomil jsem si, že má výkonnost opravdu roste, což mě motivuje k další tvrdé práci.


Jak náročný byl boj o zlato přímo na dráze? Jak se pro vás závod vyvíjel?

Na rovinu řeknu, že se mi do sedmého kilometru běželo úplně „zdarma“ – opravdu to nijak nebolelo. Běželi jsme s klukama ve skupince a poctivě se střídali v čele. Na vedoucího Dominika Sádla jsme ztráceli něco přes 120 metrů. Na sedmém kilometru jsem si řekl, že je čas začít závodit a snažil jsem se Dominika docvaknout. To se mi podařilo necelé kolo a půl před cílem. Závod byl napínavý až do úplného konce!


Byl to váš první vrchol v letošní sezoně? Na jaké další se budete soustředit?

Nazval bych to spíš prvním velkým testem, i když je pravda, že tréninky jsme s trenérem k desítce přizpůsobili. Jako první opravdový vrchol sezóny mám 18. května steepl na 3000 metrů, který poběžím v rámci extraligy. Chystám se tam pokořit hranici devíti minut a také zaútočit na limit pro mistroství Evropy do 23 let ve Švédsku. Pokud se to podaří, tak tam bude můj hlavní vrchol celé letošní sezóny.


Běháte hned několik disciplín, nejen na dráze. Kolika se pravidelně účastníte a která je vaše nejoblíbenější?

Moje hlavní a zároveň nejoblíbenější disciplína je 3000 metrů překážek neboli steeplechase. Také běhám 3000, 5000 a 10 000 metrů i 10 kilometrů na silnici. Po sezóně a ve volných měsících běhám extrémní závody v horách – ať už Skyrace nebo Vertical kilometr.


Jak dlouho se běhu věnujete? Kdy a s jakými disciplínami jste začínal?

Začal jsem s atletikou v osmi letech, na tratích 800 a 1500 metrů. Také jsem se k tomu šest let věnoval biatlonu, ale nakonec u mě vyhrála atletika.


Kolik tréninků aktuálně absolvujete během typického týdne, jaký mají charakter a kde nejčastěji běháte?

Během týdne absolvuji asi šest běžeckých tréninků a jeden na posilováni středu těla – core. Zhruba třikrát týdně to je dráhový trénink a dvakrát cyklostezka nebo polní cesta. Jednou týdně jdu dlouhý vytrvalostní běh někde v přírodě. Trénink na překážkách moc speciální není – párkrát si před tréninkem natrénuji vodní příkop a jinak mám během tréninku úseky, kde mám jednu nebo dvě překážky.


Soustředíte se na všechny aspekty sportovního výkonu včetně výživy. Jak vám pomáhá ta sportovní a jaké zvyklosti máte? Které produkty využíváte nejčastěji?

Nejvíce mi vyhovuje Enervit, používám ho už přes čtyři roky. Před tréninky, především těmi těžkými, užívám aminokyseliny Enervit BCAA, a během tréninku standartně doplňuji tekutiny ionťákem. Bezprostředně po trénincích si dám regenerační nápoj Enervit R1 Sport, který je opravdu dobrý. Před spaním si pak dávám proteinový nápoj Enervit kvůli regeneraci. Při dlouhých výbězích okolo 20 kilometrů používám také energetické gely a Enervit PRE Sport. Před vrcholem sezóny si dávám před tréninkem i Enervit Carbo Flow a Betaina Endurance Sports. Sportovní výživa je nedílnou součástí mého tréninku a dokážu si ho bez ní jen těžko představit.

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit