Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

David Foller, nový mistr ČR v běhu na 10 000 m: „Vítězství mě motivuje k další práci.“

Loni dokázal ovládnout dráhové mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů v kategorii juniorů a letos navázal stejně úspěšně už mezi muži. David Foller tak dokázal hned svůj první start mezi dospělými proměnit v mistrovský titul a získal motivaci do další přípravy. Ta se teď bude točit kolem překážkových běhů – člen Enervit Teamu by se rád nominoval na mistrovství Evropy do 23 let.

Už loni jste na 10kilometrové trati vybojoval titul mistra ČR, tehdy ještě v juniorské kategorii. Věřil jste, že máte šanci na něj navázat hned při svém prvním startu mezi dospělými?

Moc jsem tomu nevěřil, ale tajně jsem v to doufal. Říkal jsem si, že by to byl pěkný start, a podařilo se. Je to zvláštní stát se mistrem republiky hned na prvním šampionátu v kategorii mužů... V cíli jsem měl ze sebe opravdu dobrý pocit a také jsem cítil odhodlání do další práce. Uvědomil jsem si, že má výkonnost opravdu roste, což mě motivuje k další tvrdé práci.


Jak náročný byl boj o zlato přímo na dráze? Jak se pro vás závod vyvíjel?

Na rovinu řeknu, že se mi do sedmého kilometru běželo úplně „zdarma“ – opravdu to nijak nebolelo. Běželi jsme s klukama ve skupince a poctivě se střídali v čele. Na vedoucího Dominika Sádla jsme ztráceli něco přes 120 metrů. Na sedmém kilometru jsem si řekl, že je čas začít závodit a snažil jsem se Dominika docvaknout. To se mi podařilo necelé kolo a půl před cílem. Závod byl napínavý až do úplného konce!


Byl to váš první vrchol v letošní sezoně? Na jaké další se budete soustředit?

Nazval bych to spíš prvním velkým testem, i když je pravda, že tréninky jsme s trenérem k desítce přizpůsobili. Jako první opravdový vrchol sezóny mám 18. května steepl na 3000 metrů, který poběžím v rámci extraligy. Chystám se tam pokořit hranici devíti minut a také zaútočit na limit pro mistroství Evropy do 23 let ve Švédsku. Pokud se to podaří, tak tam bude můj hlavní vrchol celé letošní sezóny.


Běháte hned několik disciplín, nejen na dráze. Kolika se pravidelně účastníte a která je vaše nejoblíbenější?

Moje hlavní a zároveň nejoblíbenější disciplína je 3000 metrů překážek neboli steeplechase. Také běhám 3000, 5000 a 10 000 metrů i 10 kilometrů na silnici. Po sezóně a ve volných měsících běhám extrémní závody v horách – ať už Skyrace nebo Vertical kilometr.


Jak dlouho se běhu věnujete? Kdy a s jakými disciplínami jste začínal?

Začal jsem s atletikou v osmi letech, na tratích 800 a 1500 metrů. Také jsem se k tomu šest let věnoval biatlonu, ale nakonec u mě vyhrála atletika.


Kolik tréninků aktuálně absolvujete během typického týdne, jaký mají charakter a kde nejčastěji běháte?

Během týdne absolvuji asi šest běžeckých tréninků a jeden na posilováni středu těla – core. Zhruba třikrát týdně to je dráhový trénink a dvakrát cyklostezka nebo polní cesta. Jednou týdně jdu dlouhý vytrvalostní běh někde v přírodě. Trénink na překážkách moc speciální není – párkrát si před tréninkem natrénuji vodní příkop a jinak mám během tréninku úseky, kde mám jednu nebo dvě překážky.


Soustředíte se na všechny aspekty sportovního výkonu včetně výživy. Jak vám pomáhá ta sportovní a jaké zvyklosti máte? Které produkty využíváte nejčastěji?

Nejvíce mi vyhovuje Enervit, používám ho už přes čtyři roky. Před tréninky, především těmi těžkými, užívám aminokyseliny Enervit BCAA, a během tréninku standartně doplňuji tekutiny ionťákem. Bezprostředně po trénincích si dám regenerační nápoj Enervit R1 Sport, který je opravdu dobrý. Před spaním si pak dávám proteinový nápoj Enervit kvůli regeneraci. Při dlouhých výbězích okolo 20 kilometrů používám také energetické gely a Enervit PRE Sport. Před vrcholem sezóny si dávám před tréninkem i Enervit Carbo Flow a Betaina Endurance Sports. Sportovní výživa je nedílnou součástí mého tréninku a dokážu si ho bez ní jen těžko představit.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit