Loni dokázal ovládnout dráhové mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů v kategorii juniorů a letos navázal stejně úspěšně už mezi muži. David Foller tak dokázal hned svůj první start mezi dospělými proměnit v mistrovský titul a získal motivaci do další přípravy. Ta se teď bude točit kolem překážkových běhů – člen Enervit Teamu by se rád nominoval na mistrovství Evropy do 23 let.
Už loni jste na 10kilometrové trati vybojoval titul mistra ČR, tehdy ještě v juniorské kategorii. Věřil jste, že máte šanci na něj navázat hned při svém prvním startu mezi dospělými?
Moc jsem tomu nevěřil, ale tajně jsem v to doufal. Říkal jsem si, že by to byl pěkný start, a podařilo se. Je to zvláštní stát se mistrem republiky hned na prvním šampionátu v kategorii mužů... V cíli jsem měl ze sebe opravdu dobrý pocit a také jsem cítil odhodlání do další práce. Uvědomil jsem si, že má výkonnost opravdu roste, což mě motivuje k další tvrdé práci.
Jak náročný byl boj o zlato přímo na dráze? Jak se pro vás závod vyvíjel?
Na rovinu řeknu, že se mi do sedmého kilometru běželo úplně „zdarma“ – opravdu to nijak nebolelo. Běželi jsme s klukama ve skupince a poctivě se střídali v čele. Na vedoucího Dominika Sádla jsme ztráceli něco přes 120 metrů. Na sedmém kilometru jsem si řekl, že je čas začít závodit a snažil jsem se Dominika docvaknout. To se mi podařilo necelé kolo a půl před cílem. Závod byl napínavý až do úplného konce!
Byl to váš první vrchol v letošní sezoně? Na jaké další se budete soustředit?
Nazval bych to spíš prvním velkým testem, i když je pravda, že tréninky jsme s trenérem k desítce přizpůsobili. Jako první opravdový vrchol sezóny mám 18. května steepl na 3000 metrů, který poběžím v rámci extraligy. Chystám se tam pokořit hranici devíti minut a také zaútočit na limit pro mistroství Evropy do 23 let ve Švédsku. Pokud se to podaří, tak tam bude můj hlavní vrchol celé letošní sezóny.
Běháte hned několik disciplín, nejen na dráze. Kolika se pravidelně účastníte a která je vaše nejoblíbenější?
Moje hlavní a zároveň nejoblíbenější disciplína je 3000 metrů překážek neboli steeplechase. Také běhám 3000, 5000 a 10 000 metrů i 10 kilometrů na silnici. Po sezóně a ve volných měsících běhám extrémní závody v horách – ať už Skyrace nebo Vertical kilometr.
Jak dlouho se běhu věnujete? Kdy a s jakými disciplínami jste začínal?
Začal jsem s atletikou v osmi letech, na tratích 800 a 1500 metrů. Také jsem se k tomu šest let věnoval biatlonu, ale nakonec u mě vyhrála atletika.
Kolik tréninků aktuálně absolvujete během typického týdne, jaký mají charakter a kde nejčastěji běháte?
Během týdne absolvuji asi šest běžeckých tréninků a jeden na posilováni středu těla – core. Zhruba třikrát týdně to je dráhový trénink a dvakrát cyklostezka nebo polní cesta. Jednou týdně jdu dlouhý vytrvalostní běh někde v přírodě. Trénink na překážkách moc speciální není – párkrát si před tréninkem natrénuji vodní příkop a jinak mám během tréninku úseky, kde mám jednu nebo dvě překážky.
Soustředíte se na všechny aspekty sportovního výkonu včetně výživy. Jak vám pomáhá ta sportovní a jaké zvyklosti máte? Které produkty využíváte nejčastěji?
Nejvíce mi vyhovuje Enervit, používám ho už přes čtyři roky. Před tréninky, především těmi těžkými, užívám aminokyseliny Enervit BCAA, a během tréninku standartně doplňuji tekutiny ionťákem. Bezprostředně po trénincích si dám regenerační nápoj Enervit R1 Sport, který je opravdu dobrý. Před spaním si pak dávám proteinový nápoj Enervit kvůli regeneraci. Při dlouhých výbězích okolo 20 kilometrů používám také energetické gely a Enervit PRE Sport. Před vrcholem sezóny si dávám před tréninkem i Enervit Carbo Flow a Betaina Endurance Sports. Sportovní výživa je nedílnou součástí mého tréninku a dokážu si ho bez ní jen těžko představit.