Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Extrémní překážkový běh neboli OCR: Jak trénuje mistr světa Petr Vinický?

Sezona mu skončila, vzpomínky na ni ho ale budou hřát dlouho – stal se totiž mistrem světa v OCR neboli extrémním překážkovém běhu, a to v kategorii štafet. I když svůj sportovní život musí každý den skloubit s tím pracovním. Jak vypadá jeho trénink nebo jídelníček? A jak trénuje na náročné překážky, které jsou součástí závodů? To Petr Vinický prozrazuje v první části našeho rozhovoru…

Sezona mu skončila, vzpomínky na ni ho ale budou hřát dlouho – stal se totiž mistrem světa v OCR neboli extrémním překážkovém běhu, a to v kategorii štafet. I když svůj sportovní život musí každý den skloubit s tím pracovním. Jak vypadá jeho trénink nebo jídelníček? A jak trénuje na náročné překážky, které jsou součástí závodů? To Petr Vinický prozrazuje v první části našeho rozhovoru…

 

OCR neboli extrémní překážkový běh je specifické odvětví, kde je třeba poradit si s řadou překážek. Jak se na ně připravujete? Trénujete s během dohromady, nebo každé zvlášť?

Je to poměrně specifické. Dobrý běžec bez síly v rukou nemá šanci na překážkách a prohraje tam závod. Na druhou stranu dobrý závodník na překážkách se špatným během toho taky moc nesvede, protože běh je 75 procent úspěchu. Já většinou trénuji tyto dvě věci odděleně, ale mám i tréninky, kdy se snažím nějaký prvek překážek zapracovat do běhu, ať už silový, nebo balanční. Tělo si musí zvyknout na změnu tempa a tento specifický druh zatížení. Na trati je pak různé spektrum překážek: můžete nosit do sjezdovky závaží, kde vám budou hořet nohy, nebo ručkovat. Výjimkou není ani balance, kde musíte přejít třeba kladinu, kůly v zemi a podobně. A to vše s tepovkou vyhnanou k maximálním hodnotám. Právě to sladění různorodosti je kouzlo celého OCR a alfa a omega úspěchu.

 

Jak tedy vypadá vaše příprava po stránce tréninkových prvků?

Z velké části je to běh. Když z nějakého důvodu nejde běh, tak je to kolo, plavání nebo třeba veslování. Jakákoliv aktivita, která zatíží tělo, tak jak zrovna potřebuji. Běh je však hlavní prvek tréninku. V posilovně mě asi nikdo jen tak neuvidí, nenávidím ty naleštěné stroje. Na druhou stranu posilování je nutnou součástí, v mém případě je to funkční trénink s vlastní vahou a na posílení středu těla, rukou, nohou, plus mnoho kompenzačních cvičení. K tomu využívám TRX, bossu nebo jiné pomůcky. Velký prostor dostává trénink na překážkách. Doma na zahradě jsem si udělal vlastní konstrukci, kde mám asi 10 druhů překážek a můžu si je kombinovat, jak je potřeba. V rámci přípravy na mistrovství světa se tohle ukázalo jako klíčové. Mohl jsem se každý večer mučit při ručkování, shybech, visu na rukou a pak jsem na šampionátu dvakrát visel jen na dvou prstech, a přesto jsem se udržel a nespadl.

 

Jak vypadá váš trénink po stránce časové – kdy a jak dlouho trénujete?

Mám to trochu složitější než ostatní, nebo vlastně úplně stejně jako každý amatér, co útočí na nejvyšší příčky. Ráno vstávám okolo páté hodiny a jdu na svou první fázi, kterou tvoří z největší části běh. Ráno stíhám maximálně dvě hodiny tréninku, pak přejedu do práce.  Po práci rodina, práce doma a všechno okolo toho. Pak večer přichází druhá fáze, která je kratší, a vše uzavřu regenerací – ať už strečinkem, nebo nějakou jinou formou. Trénuji 4-6x týdně, mnohdy právě v několika fázích denně. Víkendy jsou na tom podobně jako dny v týdnu. Při dobrém počasí si tam šoupnu ještě odpoledne kolo a vyrážím po Českém ráji na kole s vozíkem, ve kterém mám kluka. Pak ty kopečky chutnají trochu jinak…

 

Doma máte rodinu, sportu se věnujete při práci. Jak těžké je to všechno skloubit?

Skloubit to není jednoduché, trénink zabere dost času. Do toho pak práce doma na baráku nebo prostě jen pomáhat a být s rodinou. Mám tolerantní manželku, ale vždycky někdo trpí a odnáší to… Můj oblíbený trik je trénink na kole s nabídkou, že si vezmu kluka ven. Naložím ho do vozíku na kolo a vyrazím s ním trénovat. Snažím se co nejméně omezovat rodinu, ale moc to nejde, proto nemám téměř žádný volný čas. Stejné je to na závodech, když jsem nervózní před stratem. To už ví, že nemá cenu se mnou mluvit nebo tak něco, že normální budu opět až v cíli. Někdy si říkám, že by bylo fajn se tím živit a mít více času…

 

Důležitá pro vás určitě bude i výživa. Podle čeho se řídíte ve vašem jídelníčku?

Jídelníček jsem začal řešit zhruba před rokem, kdy jsem obrátil všechny své zvyky vzhůru nohama. Téměř nejím vepřové maso, naopak ryby, kuřecí či krůtí je teď moje oblíbené. Velké zastoupení mají luštěniny a těstoviny či rýže. Ráno začínám banánem nebo jablkem, po tréninku pak ovesná kaše, jogurt, tvaroh. Po svačině oběd a večer už jen lehčí jídla nebo saláty. Hodně si hlídám pitný režim a množství doplněných kalorií. Jídlo je velmi důležitou součástí regenerace a doplnění energie, nejde jen hodně trénovat a málo jíst. Tělo na to doplatí a dá vám to brzy vědět. Strava musí být hlavně pestrá, což vám potvrdí každý sportovec.

 

Jakou roli pro vás hraje sportovní výživa?

Samozřejmě velikou. Už skoro třetím rokem spoléhám na Enervit. Vyzkoušel jsem toho více, ale tyhle produkty mi nejvíce sedí a hlavně fungují. Na trénink si míchám hypotonický iontový nápoj Enervit G Sport a po tréninku určitě regenerační drink. Jedním z mých nejoblíbenějších je Enervit R2 nebo R1 Sport. Zvláště R2 dokáže oživit i mrtvolu! Dobré zkušenosti mám i s magnesiem, které jsem testoval právě před a během mistrovství světa a neměl jsem problémy s křečemi, na které trpím. Do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický gel Enervitene Sport Gel. Od středních vzdáleností, to znamená od 10 kilometrů výše, si závod bez gelu moc nedovedu představit. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervitene Sport Competition.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit