Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý udělal na PálavaRace zlatou tečkou za svou úspěšnou kariérou

Už po loňské sezoně oznámil, že končí. Svět triatlonu ale po 25 letech neopustil, dál v něm působí a také slíbil, že některé závody ještě absolvuje, především jako člen štafet. Nakonec se ale rozhodl ještě pro jeden individuální start, kterým se chtěl rozloučit s dlouhou a úspěšnou kariérou v domácím prostředí. Loučení mu vyšlo dokonale – závod PálavaRace vyhrál. Jak si poslední individuální start užil, jak v něm doplňoval energii, a jaké myšlenky se mu honily v hlavě v cíli, o tom všem člen Enervit Teamu vypráví v našem rozhovoru.

Proč jste si pro svůj poslední individuální start vybral zrovna Pálavu?

Loni mi můj start na domácí půdě v rámci TRIPrague vůbec nevyšel podle představ, a tak jsem se chtěl s domácím publikem rozloučit v lepším světle. Hledal jsem proto vhodný start v okolí mého domova a deset dní před startem PalavaRace zvítězila chuť se s tím poprat ještě jednou. Pálavu mám rád, jak v přírodě, tak ve skleničce, vidím ji z domu i kanceláře a s rodinou tam často jezdím na výlety. Je tam prostě fajn!


Jak vypadala vaše příprava na poslední individuální start – předpokládám, že se vzhledem k ukončení kariéry lišila…

Ano, lišila se hodně. S pravidelným tréninkem jsem skončil před závěrečným závodem loňského roku v říjnu a od té doby o pravidelném tréninku nemůže být ani řeč. Dokonce jsem si po 25 letech přestal psát tréninkový deník, aby mě to psychicky nedeptalo, že nic nedělám (smích).  Ale sport mám rád, triatlon obzvlášť, takže se hýbám i nadále, i když priority už jsou jiné. Takže příprava spočívala především v posilování psychiky – vždy jsem tvrdil, že u elitních závodníků dělá výsledek ze 75 % hlava.


S výsledkem musíte být spokojený, dokázal jste v silné konkurenci vyhrát a udělat tak zlatou tečku za svými individuálními triatlonovými starty. Jaké pocity se ve vás mísily v cíli?

Emocí tam bylo více než dost… Nebylo to „vyhrál jsem další závod, kdy bude další?“ Tady jsem věděl, že je to můj závěrečný závod na středních tratích v jednotlivcích. A chtěl jsem si to užít a prožít.


Pojďme si projít samotný závod. Plavání bylo zkrácené na 1400 metrů, vadilo vám to nějak?

Vadilo mi zkrácení kvůli silnému větru a velkým vlnám, i to, že i když ještě v pátek byla teplota vody okolo 26 stupňů, a plavalo by se bez neoprenu, v sobotu naměřili rozhodčí o tři stupně méně a povolili tak neopren. Ten totiž pomáhá více slabším než lepším plavcům a já se troufám řadit k těm lepším (úsměv). I když v rámci bezpečí to bylo v sobotu asi dobře, protože vlny na otevřené vodě nádrží Vodní mlýny byly celkem velké a nepříjemné a domnívám se, že všichni okusili chuť zdejší vody (smích). I já a už jsem se těšil, jak si po nasednutí na kolo spravím chuť ionťákem G Sport od Enervitu.


Podařilo se vám naplnit cíl, který jste si pro plaveckou část dával před startem?

V sobotu startovali všichni účastníci závodu PalavaRace v jedné vlně, to znamená jednotlivci i štafety. Jedna štafeta tam byla velmi silná – Jirka Kalus a Tomáš Mika. Takže jsem doufal, že se mi podaří uviset Jirku ve vodě a po plavání budu mít nějaký náskok na své soupeře. To první se nepodařilo, to druhé ano – na dalšího muže v pořadí jsem měl náskok 75 sekund.


Jak se vám dařilo na kole?

Počasí nám ten den na Pálavě nic nedarovalo a vystřídalo se vše – od deště, silného větru, průtrže mračen i po chvilkové vysvitnutí slunce. Na kole se mi i v těchto podmínkách dařilo na své soupeře jen získávat. Pravidelným tempem a pravidelným přísunem tekutin a energie v podobě iontového nápoje Enervit G Sport, gelu Enervitene Sport a koncentrátu Enervitene Sport Competition jsem nechal daleko za sebou i zmiňovanou štafetu. Po 87,5 km podle Garmina jsem měl v druhém depu skoro čtyř a půlminutový náskok na skupinu 6 dalších favoritů závodu.


Věřil jste, že ho v běhu udržíte?

Ten náskok asi většinu diváků ukolébal do stavu, že v mužích už je o vítězi rozhodnuto. Ale jen já a moje rodina víme, kolik toho mám v poslední době natrénováno, respektive nenatrénováno.  Cíl závodu je vždy až po běžecké části a ta měla na Pálavě délku 21,3 km. Ne že bych se bál všech 6 závodníků, kteří mě pronásledovali, ale věděl jsem, že jeden nebo dva se najdou, kteří budou mít více sil a budou se snažit mě doběhnout. Nakonec se v nejlepším světle ukázal Petr Soukup, který hned od začátku pravidelně stahoval můj náskok. Díky obrátkám jsem měl možnost sledovat jeho ztrátu a propočítávat si, zda to vyjde, nebo ne. Nakonec to vyšlo, i když jsem musel držet svoje pravidelné tempo až do závěrečných metrů a nemohl jsem nikde polevit nebo se dostat do krize. Před ní mě uchránila i výživa v podobě jednoho energetického gelu Enervitene Sport a jednoho energetického koncentrátu Enervitene Sport Competition.


Když už mluvíte o výživě, tak které produkty jste využil před závodem a po doběhu v rámci regenerace?

Před závodem patří neodmyslitelně k mé přípravě Enervit Carbo Flow a Enervit PRE Sport. Před startem pak popíjím nápoj Enervit Magnesium Sport společně s přípravkem MaxiVita Odkyselení organismu od VITARu. Po závodě jsem sice delší dobu seděl a jen si to užíval, než jsem se dostal ke svým věcem, pak jsem ale mohl doplnit energii díky nápoji Enervit R2 Sport. Večer před spaním pak přišel na řadu další přísun důležitých látek v podobě proteinového koktejlu Enervit Time Release 4.


Jaké plány máte pro zbytek triatlonové sezony?

Individuální start v triatlonu už žádný neplánuji, s těmi už je definitivně konec. Ale v rámci štafety se na vybraných závodech ještě objevím. Letos, příští rok… Uvidíme, jak dlouho mi bude výkonnost stačit na rychlé časy. Nejbližším takovým startem bude poslední červencovou sobotu závod FORD Challenge Prague, kdy se poprvé na našem území uskuteční závod pod hlavičkou některé mezinárodní triatlonové série. Poté se ještě ukážu první zářijový víkend v Karlových Varech, kde se uskuteční další významný závod - Světový pohár ITU, který budu spolukomentovat pro Českou televizi.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit