Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý udělal na PálavaRace zlatou tečkou za svou úspěšnou kariérou

Už po loňské sezoně oznámil, že končí. Svět triatlonu ale po 25 letech neopustil, dál v něm působí a také slíbil, že některé závody ještě absolvuje, především jako člen štafet. Nakonec se ale rozhodl ještě pro jeden individuální start, kterým se chtěl rozloučit s dlouhou a úspěšnou kariérou v domácím prostředí. Loučení mu vyšlo dokonale – závod PálavaRace vyhrál. Jak si poslední individuální start užil, jak v něm doplňoval energii, a jaké myšlenky se mu honily v hlavě v cíli, o tom všem člen Enervit Teamu vypráví v našem rozhovoru.

Proč jste si pro svůj poslední individuální start vybral zrovna Pálavu?

Loni mi můj start na domácí půdě v rámci TRIPrague vůbec nevyšel podle představ, a tak jsem se chtěl s domácím publikem rozloučit v lepším světle. Hledal jsem proto vhodný start v okolí mého domova a deset dní před startem PalavaRace zvítězila chuť se s tím poprat ještě jednou. Pálavu mám rád, jak v přírodě, tak ve skleničce, vidím ji z domu i kanceláře a s rodinou tam často jezdím na výlety. Je tam prostě fajn!


Jak vypadala vaše příprava na poslední individuální start – předpokládám, že se vzhledem k ukončení kariéry lišila…

Ano, lišila se hodně. S pravidelným tréninkem jsem skončil před závěrečným závodem loňského roku v říjnu a od té doby o pravidelném tréninku nemůže být ani řeč. Dokonce jsem si po 25 letech přestal psát tréninkový deník, aby mě to psychicky nedeptalo, že nic nedělám (smích).  Ale sport mám rád, triatlon obzvlášť, takže se hýbám i nadále, i když priority už jsou jiné. Takže příprava spočívala především v posilování psychiky – vždy jsem tvrdil, že u elitních závodníků dělá výsledek ze 75 % hlava.


S výsledkem musíte být spokojený, dokázal jste v silné konkurenci vyhrát a udělat tak zlatou tečku za svými individuálními triatlonovými starty. Jaké pocity se ve vás mísily v cíli?

Emocí tam bylo více než dost… Nebylo to „vyhrál jsem další závod, kdy bude další?“ Tady jsem věděl, že je to můj závěrečný závod na středních tratích v jednotlivcích. A chtěl jsem si to užít a prožít.


Pojďme si projít samotný závod. Plavání bylo zkrácené na 1400 metrů, vadilo vám to nějak?

Vadilo mi zkrácení kvůli silnému větru a velkým vlnám, i to, že i když ještě v pátek byla teplota vody okolo 26 stupňů, a plavalo by se bez neoprenu, v sobotu naměřili rozhodčí o tři stupně méně a povolili tak neopren. Ten totiž pomáhá více slabším než lepším plavcům a já se troufám řadit k těm lepším (úsměv). I když v rámci bezpečí to bylo v sobotu asi dobře, protože vlny na otevřené vodě nádrží Vodní mlýny byly celkem velké a nepříjemné a domnívám se, že všichni okusili chuť zdejší vody (smích). I já a už jsem se těšil, jak si po nasednutí na kolo spravím chuť ionťákem G Sport od Enervitu.


Podařilo se vám naplnit cíl, který jste si pro plaveckou část dával před startem?

V sobotu startovali všichni účastníci závodu PalavaRace v jedné vlně, to znamená jednotlivci i štafety. Jedna štafeta tam byla velmi silná – Jirka Kalus a Tomáš Mika. Takže jsem doufal, že se mi podaří uviset Jirku ve vodě a po plavání budu mít nějaký náskok na své soupeře. To první se nepodařilo, to druhé ano – na dalšího muže v pořadí jsem měl náskok 75 sekund.


Jak se vám dařilo na kole?

Počasí nám ten den na Pálavě nic nedarovalo a vystřídalo se vše – od deště, silného větru, průtrže mračen i po chvilkové vysvitnutí slunce. Na kole se mi i v těchto podmínkách dařilo na své soupeře jen získávat. Pravidelným tempem a pravidelným přísunem tekutin a energie v podobě iontového nápoje Enervit G Sport, gelu Enervitene Sport a koncentrátu Enervitene Sport Competition jsem nechal daleko za sebou i zmiňovanou štafetu. Po 87,5 km podle Garmina jsem měl v druhém depu skoro čtyř a půlminutový náskok na skupinu 6 dalších favoritů závodu.


Věřil jste, že ho v běhu udržíte?

Ten náskok asi většinu diváků ukolébal do stavu, že v mužích už je o vítězi rozhodnuto. Ale jen já a moje rodina víme, kolik toho mám v poslední době natrénováno, respektive nenatrénováno.  Cíl závodu je vždy až po běžecké části a ta měla na Pálavě délku 21,3 km. Ne že bych se bál všech 6 závodníků, kteří mě pronásledovali, ale věděl jsem, že jeden nebo dva se najdou, kteří budou mít více sil a budou se snažit mě doběhnout. Nakonec se v nejlepším světle ukázal Petr Soukup, který hned od začátku pravidelně stahoval můj náskok. Díky obrátkám jsem měl možnost sledovat jeho ztrátu a propočítávat si, zda to vyjde, nebo ne. Nakonec to vyšlo, i když jsem musel držet svoje pravidelné tempo až do závěrečných metrů a nemohl jsem nikde polevit nebo se dostat do krize. Před ní mě uchránila i výživa v podobě jednoho energetického gelu Enervitene Sport a jednoho energetického koncentrátu Enervitene Sport Competition.


Když už mluvíte o výživě, tak které produkty jste využil před závodem a po doběhu v rámci regenerace?

Před závodem patří neodmyslitelně k mé přípravě Enervit Carbo Flow a Enervit PRE Sport. Před startem pak popíjím nápoj Enervit Magnesium Sport společně s přípravkem MaxiVita Odkyselení organismu od VITARu. Po závodě jsem sice delší dobu seděl a jen si to užíval, než jsem se dostal ke svým věcem, pak jsem ale mohl doplnit energii díky nápoji Enervit R2 Sport. Večer před spaním pak přišel na řadu další přísun důležitých látek v podobě proteinového koktejlu Enervit Time Release 4.


Jaké plány máte pro zbytek triatlonové sezony?

Individuální start v triatlonu už žádný neplánuji, s těmi už je definitivně konec. Ale v rámci štafety se na vybraných závodech ještě objevím. Letos, příští rok… Uvidíme, jak dlouho mi bude výkonnost stačit na rychlé časy. Nejbližším takovým startem bude poslední červencovou sobotu závod FORD Challenge Prague, kdy se poprvé na našem území uskuteční závod pod hlavičkou některé mezinárodní triatlonové série. Poté se ještě ukážu první zářijový víkend v Karlových Varech, kde se uskuteční další významný závod - Světový pohár ITU, který budu spolukomentovat pro Českou televizi.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit