Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková má zlato z Italské Xterry: „Poslední kilometr jsem si užila!“

I když se vzdala života profesionálky, ve světové sérii terénního triatlonu přesto stále dokáže vítězit. Dlouholetá členka Enervit Teamu si připsala triumf na závodě Xterra v Itálii a plánuje i další starty v tomto seriálu.

Opět sis na krk pověsila zlato ze závodu Xterra – jaké byly pocity po doběhu do cíle a jak sis užila závod v Itálii?

Pocity v cíli byly skvělé! Hrozně moc jsem si užila ten poslední kilometr na trati a cílovou pásku, pak na mě ale padla strašná únava. I když vím, že konkurence tentokrát nebyla nejsilnější, tak si výsledku vážím, protože tratě v Itálii jsou těžké. Počínaje plaváním, které mi v jezeře Garda nikdy nesedlo a nikdy se mi tam neplavalo dobře. Ale kopce mám ráda a s postupujícím věkem nejenom ty nahoru – rozhodující náskok jsem si vybudovala ve sjezdech.


Šlo o tvůj druhý letošní start na Xteře. Kolik jich v letošní sezoně plánuješ?

Teď se chystáme s celou skupinou triatlonistů do Belgie na Xterráckou Evropu, ale pak bude zase chvíli pauza. Uvidím, jestli zvládnu domácí závody, Valachy a Prachatice, ale určitě se nebudu pouštět do short tracků, i když se mi ten formát moc líbí. Jako dvojzávod to už prostě nezvládnu, ta regenerace tam už není. Na konci prázdnin pak plánuji Žitavu a mistrovství světa v Molvenu.


Jaké budeš mít ambice? Ptám se záměrně, protože ses rozloučila s životem profesionálky a závodění se věnuješ při práci. Bylo zlato v Itálii o to větším překvapením?

Určitě ano, ale člověk jde podvědomě do závodu s tím, že by chtěl být vepředu. Na druhou stranu už trénink není mojí stoprocentní náplní. Práce je náročná jak fyzicky, tak někdy i psychicky, a pak není úplně jednoduché vyrazit na trénink. Takže i ten náhled na výsledek se spíš přesunul do roviny, že si přeju, aby se mi závodilo hezky.


Vraťme se ke zlatému závodu v Itálii – jak se ti vydařil start v plavání a následná cyklistika?

Plavání mi přišlo, že nebylo nic moc. Voda v Gardě mi prostě nesedí. Tak nějak divně se to vlní, pokaždé přijde vlnka z jiné strany… Ale podle času jsem zaplavala svůj standart, takže vlastně musím být spokojená. Na biku je první polovina okruhu skoro pořád do kopce. Sice jsem měla pocit, že to nejede, ale po prvním technické sjezdu jsem byla vepředu s náskokem a už jsem ho jen navyšovala. Zadarmo to ale nebylo – dělalo mi problémy předjíždět ve sjezdech a na brodu jsem si i ustlala…


Co závěrečný běh? Byl to boj, nebo hlídání vítězství?

Myslím, že oboje. Já jsem sice měla nějaké informace, jaký mám náskok, ale nevěděla jsem, kdo tam je. Nasadila jsem od začátku nějaké tempo a snažila se ho držet, v kopcích doběhnout co nejdál. Ale dobrý běh to nebyl… Zase mě asi zachránilo běhání z kopce dolů, to mi šlo vždycky dobře. Na druhou stranu jsem při běhu udělala i pár chyb. Třeba z občerstvovačky jsem vyrazila na druhou stranu, než vedla trať, nebo jsme přeběhla odbočku, vracela se pro pití… Bylo toho dost, co jsem zbytečně poztrácela, ale nakonec to nevadilo a ještě jsem si přinesla náskok asi minuty a půl. Takže konec běhu jsem si mohla opravdu užít.


Jak řešíš výživu během závodů?

Mám už vyzkoušené sušené ovoce, ořechy a Enervit PRE Sport těsně před závodem. Při něm si vezu pití – Enervit Maltodextrin Fructose namíchaný s iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink. Samozřejmostí jsou pak gely – klasické Enervit Gely s kofeinem, Isotonic Gely nebo Liquid Gely. Používám i energetické tablety Carbo Tablets a po náročných výkonech včetně tréninků si dávám regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, po kratších trénincích After Sport Drink.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit