Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková má zlato z Italské Xterry: „Poslední kilometr jsem si užila!“

I když se vzdala života profesionálky, ve světové sérii terénního triatlonu přesto stále dokáže vítězit. Dlouholetá členka Enervit Teamu si připsala triumf na závodě Xterra v Itálii a plánuje i další starty v tomto seriálu.

Opět sis na krk pověsila zlato ze závodu Xterra – jaké byly pocity po doběhu do cíle a jak sis užila závod v Itálii?

Pocity v cíli byly skvělé! Hrozně moc jsem si užila ten poslední kilometr na trati a cílovou pásku, pak na mě ale padla strašná únava. I když vím, že konkurence tentokrát nebyla nejsilnější, tak si výsledku vážím, protože tratě v Itálii jsou těžké. Počínaje plaváním, které mi v jezeře Garda nikdy nesedlo a nikdy se mi tam neplavalo dobře. Ale kopce mám ráda a s postupujícím věkem nejenom ty nahoru – rozhodující náskok jsem si vybudovala ve sjezdech.


Šlo o tvůj druhý letošní start na Xteře. Kolik jich v letošní sezoně plánuješ?

Teď se chystáme s celou skupinou triatlonistů do Belgie na Xterráckou Evropu, ale pak bude zase chvíli pauza. Uvidím, jestli zvládnu domácí závody, Valachy a Prachatice, ale určitě se nebudu pouštět do short tracků, i když se mi ten formát moc líbí. Jako dvojzávod to už prostě nezvládnu, ta regenerace tam už není. Na konci prázdnin pak plánuji Žitavu a mistrovství světa v Molvenu.


Jaké budeš mít ambice? Ptám se záměrně, protože ses rozloučila s životem profesionálky a závodění se věnuješ při práci. Bylo zlato v Itálii o to větším překvapením?

Určitě ano, ale člověk jde podvědomě do závodu s tím, že by chtěl být vepředu. Na druhou stranu už trénink není mojí stoprocentní náplní. Práce je náročná jak fyzicky, tak někdy i psychicky, a pak není úplně jednoduché vyrazit na trénink. Takže i ten náhled na výsledek se spíš přesunul do roviny, že si přeju, aby se mi závodilo hezky.


Vraťme se ke zlatému závodu v Itálii – jak se ti vydařil start v plavání a následná cyklistika?

Plavání mi přišlo, že nebylo nic moc. Voda v Gardě mi prostě nesedí. Tak nějak divně se to vlní, pokaždé přijde vlnka z jiné strany… Ale podle času jsem zaplavala svůj standart, takže vlastně musím být spokojená. Na biku je první polovina okruhu skoro pořád do kopce. Sice jsem měla pocit, že to nejede, ale po prvním technické sjezdu jsem byla vepředu s náskokem a už jsem ho jen navyšovala. Zadarmo to ale nebylo – dělalo mi problémy předjíždět ve sjezdech a na brodu jsem si i ustlala…


Co závěrečný běh? Byl to boj, nebo hlídání vítězství?

Myslím, že oboje. Já jsem sice měla nějaké informace, jaký mám náskok, ale nevěděla jsem, kdo tam je. Nasadila jsem od začátku nějaké tempo a snažila se ho držet, v kopcích doběhnout co nejdál. Ale dobrý běh to nebyl… Zase mě asi zachránilo běhání z kopce dolů, to mi šlo vždycky dobře. Na druhou stranu jsem při běhu udělala i pár chyb. Třeba z občerstvovačky jsem vyrazila na druhou stranu, než vedla trať, nebo jsme přeběhla odbočku, vracela se pro pití… Bylo toho dost, co jsem zbytečně poztrácela, ale nakonec to nevadilo a ještě jsem si přinesla náskok asi minuty a půl. Takže konec běhu jsem si mohla opravdu užít.


Jak řešíš výživu během závodů?

Mám už vyzkoušené sušené ovoce, ořechy a Enervit PRE Sport těsně před závodem. Při něm si vezu pití – Enervit Maltodextrin Fructose namíchaný s iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink. Samozřejmostí jsou pak gely – klasické Enervit Gely s kofeinem, Isotonic Gely nebo Liquid Gely. Používám i energetické tablety Carbo Tablets a po náročných výkonech včetně tréninků si dávám regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, po kratších trénincích After Sport Drink.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit