Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková ovládla Valachy Man a Krušnomana, na biku se zranila

Dva velké závody terénního triatlonu v létě ovládla česká xterrová jednička a členka Enervit Teamu. Kromě triatlonu absolvovala i bikové závody včetně mistrovství republiky. Při posledním startu ji ale potkal nepříjemný pád. Závod dokončila, pak ale odjela na vyšetření a kromě stehů v puse dostala na ár dní i límec na krk. O tom všem vypráví Helena Karásková v našem letním rozhovoru.

Máš za sebou dva letní triumfy v terénním triatlonu – ovládla jsi závody Valachy Man a Krušnoman. Který z nich ti sednul víc?

Určitě mi víc sednul pohárový závod v Mostě. Hodně jsem se tam těšila, protože trať je nádherná, technická, stoupání nejsou tak těžká, i když ve druhém kole už jsou podstatně delší (smích). Části trati znám i z bikového maratonu, který se jezdí o pár týdnů dřív. Je to asi nejhezčí xterácká trať v poháru.  Valachy Man je od nás pěkně daleko a já jsem tam cestovala až ráno před závodem, takže cesta ani vstávání ve 4 ráno závodění moc nepřidá. Na druhou stranu tam bylo parádní bláto, krásně to klouzalo, a to mám docela ráda. Navíc se tam startuje intervalově, což je v triatlonu docela rarita.


Bylo to pro tebe zpestření? Jak máš ráda tenhle typ startu?

Mně se docela líbí, připomíná mi to intervalové závody na lyžích. Je to jen jednou za sezonu a určitě jde o hezké zpestření. Najednou je z toho trochu jiný adrenalin. Já jsem intervalové starty měla vždycky ráda – člověk má pak víc prostoru. I když musím říct, že tady byla některá místa na blátivé trati parádně ucpaná i s intervalovými starty.


Jak to tedy pro tebe na Valachy Manu vypadalo na trati při předjíždění a předbíhání soupeřů?

Na kole to bylo v některých místech složité. Kvůli blátu spousta lidí v šestikilometrovém stoupání tlačilo a překvapilo mě, že některé holky i z kopce. To mi jen tak hlavou blesklo, že je snad bezpečnější to sjet na kole, než jít pěšky... Na běhu je to vždycky jednoduší, člověk si nějakou tu skulinku pro předběhnutí najde skoro vždycky.


Bylo náročné počasí – vlhko a vedro. Jak ti takové podmínky vyhovují?

Já to mám ráda, ale také vím, že se na to musím připravit už dopředu. Samozřejmostí je magnezium, a když je pak velké vedro, tak i Enervit Salt Caps a dodržovat důsledně pitný režim už pár dní dopředu. Den předem se to už moc dohnat nedá.


Jaká atmosféra panovala na srpnovém Krušnomanovi v Mostě a jak se pro tebe závod vyvíjel?

Mně se moc nepovedlo plavání. Sice to mělo být 1200 metrů, ale byla to poctivá patnáctistovka. Pořádně jsem se ve vodě potrápila, ale na biku to šlo od prvního šlápnutí parádně. Myslím, že už na pátém kilometru jsem byla ve vedení a měla štěstí na spolupráci s klukama. Musím říct, že se mi to hrozně líbilo – střídali jsme se, a to byla paráda! Běhu jsem se bála, ale nakonec se mi také běželo dobře. Nikam jsem se nehnala, ale běželo to samo – to je pak krásný pocit!


Kromě terénního triatlonu jsi zvládla i bikové závody a na tom poslední, Českém poháru na Zadově, jsi měla nepříjemný pád. Co se stalo?

Já jsem se na ten závod hodně těšila, trať jsem měla krásně najetou. Sice tam nejezdím tak rychle jako většina holek, ale jsem schopná to sjet a všechno přejet. Taky jsem tam trénovala už od středy a myslím, že i nohy byly dobrý. Dokonce se mi z poslední řady podařilo dobře odstartovat. Už na prvním kilometru jsem se ale nechala vytlačit z trati a sjela skalku, která se moc sjet nedá… V první chvíli jsem si říkala, že konec přišel dřív, než jsem začala. Pak jsem se ale posbírala, kolo fungovalo, tak jsem jela dál. I když jako úplně poslední – i juniorky a kadetky, co startovaly po nás, už byly přede mnou. Bylo mi jasný, že musím pořádně zabrat, aby mě nestáhli ze závodu.


Závod jsi ale navzdory pádu dokončila…

Musím říct, že v prvním kole jsem si pořádně uvařila nohy a měla pocit, že už žádný další nedám. Nakonec to ale vyšlo a dala jsem plný počet kol. Fakt je, že při posledním okruhu, kousek před cílem, jsou dvě technické pasáže po kamenech, které už jsem nebyla schopná přejet, jak jsem byla unavená a nohy měla vyždímané. Chybou určitě bylo, že už jsem si nevzala na posledních pár minut závodu rychlý Enervit Liquid Gel, který používám. Bylo z toho nakonec umístění kolem 30. místa, ale myslím, že 6. místo z Češek, což bylo potěšující. Jen mě pak hrozně mrzelo, že jsem si mohla zazávodit daleko víc vepředu. A taky to, že jsem si po závodě nemohla sednou na louku a sledovat závod eliťáků, ale místo toho jsem frčela sanitkou do Budějovic.


Jak jsi dopadla?

Nakonec mi museli sešít část dásně, protože tam byla díra jako po granátu, a dostala jsem na pár dní krční límec. No, nadšená jsem z toho nebyla… Musela jsem překopat plány a návrat do bazénu jsem musela o pár dní odložit.


Na začátku července jsi absolvovala i MČR horských kol v Peci Pod Sněžkou. Jaká to pro tebe byla premiéra?

Já jsem se toho závodu hodně bála. Vím, jaká tam je trať – za sucha možná pro mě sjízdná, ale určitě ne za mokra. Hodně jsem tam s kolem běhala. Tentokrát jsem neměla moc dobré nohy a v pátek před závodem, při projíždění trati, jsem bojovala sama se sebou, jestli vůbec pojedu. Nakonec to bolelo od prvního šlápnutí. Po startu jsem byla bezkonkurenčně poslední, ale pomalu jsem se prokousávala na lepší pozice. Je ještě hodně na čem pracovat a nejsou to jen starty…


Jak se pro tebe liší výživa na triatlon a právě na bikovém závodě? Využíváš de facto to samé, nebo je v tom pro tebe výrazný rozdíl?

Při samotném závodě je to rozdíl. Jak jsou ty bikové pořád nahoru-dolů, je to víc intenzivní a občerstvuju Enervit Gely každý okruh. Takže ve finále za hodinu a půl závodu sním 5-6 gelů, kdežto při Xteře za 3 hodiny tak 4-5. Jinak samozřejmě piju ionťák a po závodě Enervit Recovery Drink pro kvalitní regeneraci.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit