Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Honza Tománek obhájil titul mistra světa v Ironmanu 70.3 mezi handicapovanými

Na svém kontě už má řadu úspěchů v mnoha sportech, zejména v cyklistice. Loni k nim přidal titul světového šampiona v para triatlonu na Ironmanu 70.3 a v letošní sezoně snil o obhajobě. Povedlo se a Honza Tománek se mohl v Jihoafrické republice radovat z dalšího velkého triumfu. „Poprvé je poprvé, ale podruhé to bylo určitě těžší,“ říká v rozhovoru úspěšný triatlet, kterého v patnácti letech dostal úraz na vozík.

Letos jsi měl jasný sen a cíl – obhájit titul mistra světa v Ironmanu 70.3, což se podařilo. Jak těžká byla cesta k obhajobě z pohledu celé sezony a přípravy?

Celá sezóna probíhala víceméně podle plánu. První část roku byla věnována výhradně závodům Světového poháru ITU a akorát před závodem v Kanadě mě trošku potrápily zdravotní problémy. Naštěstí mé tělo rychle zareagovalo na nasazenou léčbu a závodní program to neovlivnilo. Přechod na poloviční distanci mi nedělal problém a před mistrovským závodem jsem v rámci přípravy absolvoval Challenge Prague – middle distance.


Těsně před startem MS přišla nepříjemná zpráva – při letu do Afriky se ti poničila běžecká formule, tedy speciálně upravený vozík pro běžeckou část závodu. Jak zlé to bylo, co se ti v tu chvíli prohnalo hlavou a jak jsi situaci řešil?

V první chvíli jsem myslel, že je situace neřešitelná. Došlo k poškození uchycení zadního kola, oprava byla značně složitá a bez zázemí strojařské dílny nemožná. Naštěstí se mi přímo v Port Elizabeth podařilo zajistit strojařskou společnost, která dokázala vzniklou závadu odstranit a do závodu jsem mohl nastoupit.


Plavalo se v oceánu, mezi jednotlivými částmi závodu byl potřeba přesun po písečné pláži. Jak jsi na tohle vybavený a jak náročné to pro tebe je?

Přesun z vozíku do vody a následně z vody na vozík a do T1 je v režii organizátorů. Probíhá tak, že dva takzvaní handleři mě přenesou. V Port Elizabeth byla pláž opravdu dlouhá a mimo tradiční lidské síly byly pro handicapované účastníky připraveny speciální plážové vozíky s velkými koly, aby se nebořily do písku. Přesun z vody do T1 byl prováděn na nich. Bylo to relativně komfortní řešení, nicméně každý přesun prodlužuje čas a zvyšuje náročnost.


Plavecká část proběhla v Indickém oceánu. Jaké byly podmínky a jak jsi spokojený se svým časem?

Spokojený tak úplně nejsem, ale je pravda, že plavání bylo relativně náročné. Silné vlny a zejména „vracák“ komplikovaly úvod a také závěr plavecké části. Na otevřené vodě byly pro změnu citelné spodní proudy, které vás táhly na moře a před kterými i samotní organizátoři závodníky varovali.


Jaký profil na vás čekal na cyklistice? Ty jsi cyklista excelentní, vítěz závodů Evropského poháru mezi cyklisty-specialisty. Přišel tady tvůj hlavní útok?

Ano, do cyklistiky jsem vkládal největší naděje. Trať byla profilově náročná a zejména ve stoupáních jsem chtěl svůj náskok zvyšovat. Během prvních dvaceti kilometrů jsem na své soupeře najel nejvíc a dále jsem svůj náskok udržoval. Původním předpokladem bylo postupně ho navyšovat, ale nejelo to úplně podle představ. Na trati mě nejvíce potrápil hrubý asfalt, který byl hodně nekomfortní a pomalý.


Pak jsi přesedl z handbiku do běžecké formule. S jakými pocity, náskokem a kolik sil ti zbývalo?

Věděl jsem, že mám několik minut k dobru a současně jsem v porovnání s konkurencí byl i favorizovaný běžec, takže šlo o to rozjet standardní tempo a držet ho. Běh trošku komplikoval déšť, protože hnací obruče nemají takovou přilnavost jako na suchu. Proto jsem použil speciální lepidlo pro lepší adhezi, na které ale nejsem zvyklý a dávkování bylo trošku metodou pokus-omyl. Bylo ho tam moc a běh byl trošku utrápený, ale přesto jsem najel několik dalších minut na druhého Michal Šišku.


Kdy jsi už věděl, že ti titul mistra světa neunikne?

Stoprocentně jistý jsem si byl až v cílové rovince. Sice vše probíhalo podle plánu, ale pochybnost, jestli vydrží formule, tam byla pořád. V cílové rovince jsem už nepochyboval a poslední metry jsem si stoprocentně užil. Dokonce bych řekl, že euforie z obhajoby byla větší než loni při zisku prvního titulu mistra světa v 70.3 Ironmanu.


Celý závod pro tebe trval 5:37:24. Jsi spokojený s výsledným časem?

Uvážím-li déšť, ochlazení a vítr, které nás celým závodním dnem provázely, tak jsem spokojený. V cíli jsem cítil obrovskou radost a zároveň úlevu. Psychická únava byla i vzhledem k prodělané anabázi s běžeckou formulí obrovská. Ve srovnání se ziskem loňského titulu to bylo letos jednoznačně těžší. Určitě byla silnější konkurence a těžší klimatické podmínky. Poprvé je samozřejmě poprvé, ale podruhé to bylo určitě těžší.


Jak vypadá tvoje stravování v den závodu od probuzení po regeneraci? Na co jezdíš?

Strašně závisí na aktuální situaci. Snídaně bývá velmi intuitivní. Když mě čeká chladná voda, tak si klidně dám míchaná vajíčka se sýrem a bílým pečivem. Jako univerzální snídani považuji mozzarellu, parmskou šunku, bílé pečivo a zeleninu. K pití pak zpravidla zelený nebo černý čaj. K druhé snídani se to neobejde bez banánu a čokoládového muffinu. Když už jsem v závodě, tak po doplavání Enervit Liquid Gel s kofeinem. Během cyklistické části na 90 kilometrech pak každých 15 kilometrů pravidelně doplňuji energii a tekutiny. Mezi oblíbené pomocníky patří právě zmíněný Liquid Gel a tyčinky Enervit Performance Bar. Po závodě je jasnou volbou Enervit R2 Sport, která mi pomáhá ke kvalitnější regeneraci.


Jak dlouho se z 70.3 Ironmana dostáváš a jak vypadá tvoje regenerace? Máš osvědčené postupy, které tě dostanou z nejhoršího?

Zpravidla je to jeden týden, po kterém jsem zase schopen závodit. Samozřejmě záleží na více faktorech a zejména teplotě. Ale například teď po 11TRI Belgrade – middle distance jsem necítil únavu již po několika dnech. Aktivní regenerace, kvalitní spánek a dobré jídlo každopádně fungují vždy.


Už jsi zmínil svůj start na triatlonu v Bělehradě, ke kterému jsi nastoupil tři týdny po mistrovství světa. Jak se ti dařilo tam a jaké starty ještě do konce sezony chystáš?

Dařilo se. Do Bělehradu jsem jel s ambicí vylepšení osobního maxima a díky fantasticky zajeté cyklistické části se mi to o téměř deset minut podařilo. Bohužel běh nebyl tak rychlý, protože své maximum jsem chtěl stlačit ještě níž, ale nevadí, jsem spokojený. Teď mě čeká ještě závod Světového poháru ITU ve Spojených státech (14. 10.) a následně absolvuji 70.3 Ironman v New Orleans (21. 10.), kde uzavřu letošní úspěšnou sezónu.

 
 

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit