Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jak funguje cyklistické Sportovní centrum mládeže Karlovarského kraje?

Přinášíme vám první část rozhovoru s trenérem cyklistického Sportovního centra mládeže (SCM) Karlovarského kraje. Petr Novák v něm popisuje, čím se centrum zabývá, jaké děti trénuje a jak k tréninku přistupuje.

Kolik mladých cyklistů patří do vašeho SCM?

V roce 2019 to bylo 23 kluků a děvčat. Jedná se o ročníky narození 2001 až 2007, přičemž závodíme téměř ve všech cyklistických disciplínách s výjimkou kolové a krasojízdy. Mezi dětmi tak najdete silničáře, bikery, cyklokrosaře i dráhaře.


Jak často trénujete a jak tréninky probíhají?

Naše SCM má trochu jinou strukturu. Jsou v ní členové několika oddílů v kraji, kteří ve svých mateřských týmech trénují pod dohledem svých kmenových trenérů. Jedná se jak o tréninky ve skupině, tak o individuální. Trénink je pak koordinován hlavním trenérem SCM. Obecně platí, že cyklistika je na čas tréninku jeden z nejvíce náročných sportů. Naši svěřenci tráví na tréninku 5-6 dní v týdnu, s rostoucím věkem pak roste specializace a zaměření tréninku pro konkrétní sport a disciplínu.


Jak na tom jsou vaši svěřenci fyzicky a výkonnostně, když do SCM přicházejí?

Do SCM jsou přijímáni svěřenci na základě doporučení trenérů ze svých mateřských oddílů. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi věkově rozdílnou skupinu, kluky i holky, sledujeme spíše jejich individuální progres na závodech a při zátěžových testech.  Na druhou stranu je potřeba splnit kriteria Českého svazu cyklistiky na umístění určitého počtu svěřenců na mistrovstvích republiky a na Českém poháru, aby SCM mohlo pokračovat s tímto statusem i další sezonu.


Tréninkové kilometry určitě nebudou jedinou činností, které se se svými svěřenci věnujete. Co všechno se snažíte mladé cyklisty naučit a kolikačlenný tým se jim věnuje?

Cyklistika opravdu není pouze o objemu najetých kilometrů a fyzické připravenosti. Je potřeba dobře ovládat kolo, zvládnout techniku jízdy v terénu či ve skupině cyklistů a stále větší roli hraje i taktická vyspělost mladých závodníků. Kromě šéftrenéra, koordinátora a oddílových trenérů musíme jako významnou pomoc při činnosti SCM zmínit i mnohé rodiče mladých cyklistů.


Jak důležitá je pro tuto věkovou skupinu dostatečná regenerace a jak se jí věnujete?

Mládež má jednu obrovskou výhodu, kterou je vysoká rychlost regenerace. Bohužel, řada trenérů si ji plete s tím, že děti a mládež zregenerují všechno zatížení, a proto jsou mladí sportovci často přetěžováni. Je potřeba si neplést pojem rychlost regenerace, kterou mají mladí závodníci obrovskou, s pojmem optimálního zatížení a regenerační schopností organismu – je totiž velmi lehké mládež přetížit nebo dokonce přetrénovat. V našem SCM záleží míra a kvalita regenerace na práci trenérů v jednotlivých oddílech. Všichni trenéři mají k dispozici hlavního trenéra, pokud je potřeba řešit nějaké komplikace nejen v přípravě, ale i části regenerační. Máme domluveného maséra, fyzioterapeuta, pro mladé závodníky je na závodech vždy připraven pitný režim a výživa Enervit.

O výživě mladých sportovců bude druhá část našeho rozhovoru, na kterou se můžete těšit už brzy!

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit