Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jak funguje cyklistické Sportovní centrum mládeže Karlovarského kraje?

Přinášíme vám první část rozhovoru s trenérem cyklistického Sportovního centra mládeže (SCM) Karlovarského kraje. Petr Novák v něm popisuje, čím se centrum zabývá, jaké děti trénuje a jak k tréninku přistupuje.

Kolik mladých cyklistů patří do vašeho SCM?

V roce 2019 to bylo 23 kluků a děvčat. Jedná se o ročníky narození 2001 až 2007, přičemž závodíme téměř ve všech cyklistických disciplínách s výjimkou kolové a krasojízdy. Mezi dětmi tak najdete silničáře, bikery, cyklokrosaře i dráhaře.


Jak často trénujete a jak tréninky probíhají?

Naše SCM má trochu jinou strukturu. Jsou v ní členové několika oddílů v kraji, kteří ve svých mateřských týmech trénují pod dohledem svých kmenových trenérů. Jedná se jak o tréninky ve skupině, tak o individuální. Trénink je pak koordinován hlavním trenérem SCM. Obecně platí, že cyklistika je na čas tréninku jeden z nejvíce náročných sportů. Naši svěřenci tráví na tréninku 5-6 dní v týdnu, s rostoucím věkem pak roste specializace a zaměření tréninku pro konkrétní sport a disciplínu.


Jak na tom jsou vaši svěřenci fyzicky a výkonnostně, když do SCM přicházejí?

Do SCM jsou přijímáni svěřenci na základě doporučení trenérů ze svých mateřských oddílů. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi věkově rozdílnou skupinu, kluky i holky, sledujeme spíše jejich individuální progres na závodech a při zátěžových testech.  Na druhou stranu je potřeba splnit kriteria Českého svazu cyklistiky na umístění určitého počtu svěřenců na mistrovstvích republiky a na Českém poháru, aby SCM mohlo pokračovat s tímto statusem i další sezonu.


Tréninkové kilometry určitě nebudou jedinou činností, které se se svými svěřenci věnujete. Co všechno se snažíte mladé cyklisty naučit a kolikačlenný tým se jim věnuje?

Cyklistika opravdu není pouze o objemu najetých kilometrů a fyzické připravenosti. Je potřeba dobře ovládat kolo, zvládnout techniku jízdy v terénu či ve skupině cyklistů a stále větší roli hraje i taktická vyspělost mladých závodníků. Kromě šéftrenéra, koordinátora a oddílových trenérů musíme jako významnou pomoc při činnosti SCM zmínit i mnohé rodiče mladých cyklistů.


Jak důležitá je pro tuto věkovou skupinu dostatečná regenerace a jak se jí věnujete?

Mládež má jednu obrovskou výhodu, kterou je vysoká rychlost regenerace. Bohužel, řada trenérů si ji plete s tím, že děti a mládež zregenerují všechno zatížení, a proto jsou mladí sportovci často přetěžováni. Je potřeba si neplést pojem rychlost regenerace, kterou mají mladí závodníci obrovskou, s pojmem optimálního zatížení a regenerační schopností organismu – je totiž velmi lehké mládež přetížit nebo dokonce přetrénovat. V našem SCM záleží míra a kvalita regenerace na práci trenérů v jednotlivých oddílech. Všichni trenéři mají k dispozici hlavního trenéra, pokud je potřeba řešit nějaké komplikace nejen v přípravě, ale i části regenerační. Máme domluveného maséra, fyzioterapeuta, pro mladé závodníky je na závodech vždy připraven pitný režim a výživa Enervit.

O výživě mladých sportovců bude druhá část našeho rozhovoru, na kterou se můžete těšit už brzy!

AKTUALITY

29/5
Cyklistický Nova Cup odstartuje 13. 6. a my budeme u toho

Cyklisté se dočkali - start NOVA Cupu se blíží a druhý červnový víkend to vypukne! Enervit bude u toho jako oficiální výživový partner seriálu, který vyvrcholí posledním podnikem 3. října v Mikulově. Enervit tak budete mít vždy na dosah, aby se vám jelo lépe!

27/5
Využijte AKCE 3+1 ZDARMA a snížených cen na e-shopu

Využijte speciální akci a načerpejte energii pro své sportovní výkony díky tyčinkám Enervit Competition Bar. Ke každým 3 objednaným kusům vám dáme automaticky 1 ks ZDARMA, když do poznámky napíšete TYCINKA. Akce platí na našem e-shopu jen do 31. 5. - tak si pospěšte! Akci není možné využít v případě osobního odběru na prodejnách.

20/5
Seriál Běhej lesy odstartuje 6. června, samozřejmě i s Enervitem

Odložený start populárního běžeckého seriálu je tu a v červnu proběhnou hned tři závody – na Vysočině, v Lednici a ve Slavkovském lese. Enervit ani na jedné štaci nebude chybět a je připravený vám pomoci sportovat lépe v rámci celé série.

11/5
Závody se rozjíždějí, první MTB start bude i s Enervitem

Už o víkendu se pojede první cyklistický závod! Cyklovýzva NOVA CUP láká na parádní trať u Hradce Králové a je jasné, že u toho Enervit jako specialista na výživu vytrvalců nemůže chybět. Vždyť jsme hrdými partnery celého seriálu NOVA CUP, který odstartuje už v červnu.

2/5
Tomáš Bárta ovládl Kooperativa Lipno Lake, on-line závod Kola pro život

Závodníkům týmu TUFO PARDUS Prostějov se daří i ve virtuálních cyklistických startech. Závod Kola pro život Lipno Lake ovládl Tomáš Bárta, jeho týmový kolega Bruno Stoček byl bronzový.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají SACHARIDY sportovat lépe?

Pro vytrvalecký výkon jsou sacharidy zřejmě nejklíčovější živinou. Jedná se o zdroj energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech, nebo na začátku jakéhokoliv sportování.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit