Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jan Šneberger po Xterra premiéře na Havaji: „Přepadaly mě silné emoce.“

Na Havaji už startoval, ale před pěti lety to bylo na dlouhém silničním triatlonu. Tentokrát šlo o terénní Xterru a tím pádem i premiéru. „Od prvního startu uběhlo pět let a už při vystupování z letadla člověka přepadaly silné emoce. Tenkrát jsem ještě ani neznal svou nynější manželku Lucku a letos už jsem si ji vezl s sebou. Kdo by to byl tehdy řekl! Účast na mistrovství světa v terénním triatlonu byla třešničkou na třípatrovém dortu. Možná víc než samotný závod jsem si užíval vynikající společnost české „Xterácké“ výpravy,“ říká člen Enervit Teamu Jan Šneberger.

Jaký byl váš poslední start sezony?

Na ostrovy jsme s Luckou dorazili už tři týdny před závodem a tréninkový režim byl značně uvolněný.  Ovšem zuby nehty jsem se snažil částečně udržet morálku a soustředění na blížící se závod. Na poslední týden jsme přeletěli z „Ironmanského“ Big Ilandu na „Xterácký“ ostrov Maui a začala vedle plavecké a běžecké také cyklistická příprava a aklimatizace na místní unikátní podmínky. Příprava už tak byla příliš rozházená a nekoncepční. Sezónu jsem nedotáhl až do úplného konce a při závodě to bylo znát – nedokázal jsem zařadit závodní režim a poměrně hodně jsem zaostal za očekáváním.


Jak se vám závodilo a co jste říkal tratím? Překvapilo vás něco?

V den závodu mě nemile překvapily malé vlny. Z velkých vln jde strach, ale mělo by to jiné grády! Mám rád adrenalin a možná by mě to i lépe nastartovalo do dalšího výkonu. Kdo ví... Cyklistická trať byla překvapením už od prvního projetí pár dní před závodem. Jednalo se zjednodušeně řečeno o jeden dlouhý dvouokruhový singltrek v křoví. Žádné těžké technické pasáže, jen nekonečné kroucení řídítek a občas strmé stoupání nebo krátký jednoduchý sjezd. Běžecká trať se táhla téměř po totožných cestách, ale s podobným běžeckým terénem jsem počítal.


Když rozebereme jednotlivé části závodu, tak jak jste spokojený s disciplínami? Jak se pro vás závod vyvíjel?

Plavání bylo v mém případně klidné jako samotné moře. Jen tempo nebylo tak ostré, jak bych si představoval. Po vyběhnutí z vody jsem sedl na kolo a vydal se do kopců. Tentokrát jsem ale ztrácel tak nějak ve všech částech okruhu – ve stoupáních, sjezdech i pomalých kroutivých pasážích. Ráno trochu napršelo a mazlavé bahýnko s kořeny také není můj šálek kávy. Ve druhém okruhu se navíc přidala nutnost předjíždění později odstartovaných a pomalejších kategorií. Tempo pozvolna samo od sebe uvadalo, a přestože po kole ještě nebyla úplně ztracená šance na vysněné medailové pozice v kategorii, ani v závěrečném běhu jsem nevymáčkl potřebné tempo, které by mohlo být v mých možnostech. Z běžeckého výkonu jsem tak asi nejvíce rozmrzelý.


Jaké je tedy vaše celkové hodnocení výsledku?

Výsledné 11. místo v kategorii je zklamáním, ale s odstupem času jsem spokojený. Snaha tam byla, pot ze mě tekl a v cíli to bylo intenzivní. Těšil jsem se hlavně z výborných výsledků ostatních českých závodníků. Naše výprava byla vidět!


Co všechno jste s sebou vezl ze své výživové výbavy? Jak jste zvládl doplňovat energii během závodu?

Standardně jsem se snažil doplnit energii hlavně v obou depech. Za oběť padaly šroubovací Enervit Liquid Gely a další, pomalejší Enervit Gely jsem měl rozmíchané společně se solnými kapslemi Enervit Salt Caps v bidonu s vodou. Na běh jsem vyrážel už jen s chladnou vodou v jedné a šroubovacím Liquid Gelem v druhé ruce. Na větší gurmánské akce, tuhé jídlo nebo něco podobného, nebyl prostor. Přeci jen šlo na mé poměry o docela krátký závod. Důležité bylo hlavně intenzivní zavodňování.


Co jste říkal atmosféře a organizaci závodu?

Atmosféra je oproti velkým silničním akcím jiná, trochu komorní, ale víc osobní. Zkrátka menší závod, méně lidí a větší klid a pohoda. Po organizační stránce není pořadatelům co vytknout, snad jen volbu cyklistické tratě. Tu bych rád viděl na zajímavějších místech s výhledem do krásné tropické krajiny. Ale to je asi o vkusu a třeba to ani v této části ostrova lépe vymyslet nešlo.


Jaké jsou vaše další plány v terénu?

Terénu se určitě nepřestanu věnovat, ale stále to bude spíše okrajová záležitost. Potenciál a chuť do závodění cítím zejména na silnici a na delších tratích. Pár terénních závodů bych rád pro zpestření objel, ale s největší pravděpodobností jen na našem území v rámci Českého poháru.


Kdy plánujete odstartovat příští sezonu?

V současné době běží příprava na sportovní sezónu 2020, která mi začíná 1. ledna v Rokycanech každoročním tradičním běžecko-cyklistickým vrchařským podnikem na místní Žďárský vrch. Pokud mluvíme jen o triatlonu, první závody očekávám v květnu. Termínovka ale zatím převážně zeje prázdnotou.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit