Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jan Šneberger po Xterra premiéře na Havaji: „Přepadaly mě silné emoce.“

Na Havaji už startoval, ale před pěti lety to bylo na dlouhém silničním triatlonu. Tentokrát šlo o terénní Xterru a tím pádem i premiéru. „Od prvního startu uběhlo pět let a už při vystupování z letadla člověka přepadaly silné emoce. Tenkrát jsem ještě ani neznal svou nynější manželku Lucku a letos už jsem si ji vezl s sebou. Kdo by to byl tehdy řekl! Účast na mistrovství světa v terénním triatlonu byla třešničkou na třípatrovém dortu. Možná víc než samotný závod jsem si užíval vynikající společnost české „Xterácké“ výpravy,“ říká člen Enervit Teamu Jan Šneberger.

Jaký byl váš poslední start sezony?

Na ostrovy jsme s Luckou dorazili už tři týdny před závodem a tréninkový režim byl značně uvolněný.  Ovšem zuby nehty jsem se snažil částečně udržet morálku a soustředění na blížící se závod. Na poslední týden jsme přeletěli z „Ironmanského“ Big Ilandu na „Xterácký“ ostrov Maui a začala vedle plavecké a běžecké také cyklistická příprava a aklimatizace na místní unikátní podmínky. Příprava už tak byla příliš rozházená a nekoncepční. Sezónu jsem nedotáhl až do úplného konce a při závodě to bylo znát – nedokázal jsem zařadit závodní režim a poměrně hodně jsem zaostal za očekáváním.


Jak se vám závodilo a co jste říkal tratím? Překvapilo vás něco?

V den závodu mě nemile překvapily malé vlny. Z velkých vln jde strach, ale mělo by to jiné grády! Mám rád adrenalin a možná by mě to i lépe nastartovalo do dalšího výkonu. Kdo ví... Cyklistická trať byla překvapením už od prvního projetí pár dní před závodem. Jednalo se zjednodušeně řečeno o jeden dlouhý dvouokruhový singltrek v křoví. Žádné těžké technické pasáže, jen nekonečné kroucení řídítek a občas strmé stoupání nebo krátký jednoduchý sjezd. Běžecká trať se táhla téměř po totožných cestách, ale s podobným běžeckým terénem jsem počítal.


Když rozebereme jednotlivé části závodu, tak jak jste spokojený s disciplínami? Jak se pro vás závod vyvíjel?

Plavání bylo v mém případně klidné jako samotné moře. Jen tempo nebylo tak ostré, jak bych si představoval. Po vyběhnutí z vody jsem sedl na kolo a vydal se do kopců. Tentokrát jsem ale ztrácel tak nějak ve všech částech okruhu – ve stoupáních, sjezdech i pomalých kroutivých pasážích. Ráno trochu napršelo a mazlavé bahýnko s kořeny také není můj šálek kávy. Ve druhém okruhu se navíc přidala nutnost předjíždění později odstartovaných a pomalejších kategorií. Tempo pozvolna samo od sebe uvadalo, a přestože po kole ještě nebyla úplně ztracená šance na vysněné medailové pozice v kategorii, ani v závěrečném běhu jsem nevymáčkl potřebné tempo, které by mohlo být v mých možnostech. Z běžeckého výkonu jsem tak asi nejvíce rozmrzelý.


Jaké je tedy vaše celkové hodnocení výsledku?

Výsledné 11. místo v kategorii je zklamáním, ale s odstupem času jsem spokojený. Snaha tam byla, pot ze mě tekl a v cíli to bylo intenzivní. Těšil jsem se hlavně z výborných výsledků ostatních českých závodníků. Naše výprava byla vidět!


Co všechno jste s sebou vezl ze své výživové výbavy? Jak jste zvládl doplňovat energii během závodu?

Standardně jsem se snažil doplnit energii hlavně v obou depech. Za oběť padaly šroubovací Enervit Liquid Gely a další, pomalejší Enervit Gely jsem měl rozmíchané společně se solnými kapslemi Enervit Salt Caps v bidonu s vodou. Na běh jsem vyrážel už jen s chladnou vodou v jedné a šroubovacím Liquid Gelem v druhé ruce. Na větší gurmánské akce, tuhé jídlo nebo něco podobného, nebyl prostor. Přeci jen šlo na mé poměry o docela krátký závod. Důležité bylo hlavně intenzivní zavodňování.


Co jste říkal atmosféře a organizaci závodu?

Atmosféra je oproti velkým silničním akcím jiná, trochu komorní, ale víc osobní. Zkrátka menší závod, méně lidí a větší klid a pohoda. Po organizační stránce není pořadatelům co vytknout, snad jen volbu cyklistické tratě. Tu bych rád viděl na zajímavějších místech s výhledem do krásné tropické krajiny. Ale to je asi o vkusu a třeba to ani v této části ostrova lépe vymyslet nešlo.


Jaké jsou vaše další plány v terénu?

Terénu se určitě nepřestanu věnovat, ale stále to bude spíše okrajová záležitost. Potenciál a chuť do závodění cítím zejména na silnici a na delších tratích. Pár terénních závodů bych rád pro zpestření objel, ale s největší pravděpodobností jen na našem území v rámci Českého poháru.


Kdy plánujete odstartovat příští sezonu?

V současné době běží příprava na sportovní sezónu 2020, která mi začíná 1. ledna v Rokycanech každoročním tradičním běžecko-cyklistickým vrchařským podnikem na místní Žďárský vrch. Pokud mluvíme jen o triatlonu, první závody očekávám v květnu. Termínovka ale zatím převážně zeje prázdnotou.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit