Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Dan Havel hodnotí sezonu: „Bronz z MS byl velká vzpruha!“

Loni kvůli epidemii koronaviru moc závodit nemohl a přišel i o vrcholy v podobě mistrovství Evropy a světa. Letos se oba šampionáty do programu kajakářů vrátily a Dan Havel na nich byl úspěšný. Se čtyřkajakem dokonce vybojoval bronzovou medaili, kterou označil za výjimečnou. Proč, a jak se ohlíží za svou letošní sezonou? To prozradí člen Enervit Teamu v našem rozhovoru. Včetně toho, které doplňky od Enervitu rád využívá.

Loni jste nemohli moc závodit, velké mezinárodní závody se rušily. Byl z tohoto pohledu letošní rok už lepší?

Loňská sezona byla hodně nezvyklá. U nás jsme stihli alespoň mistrovství republiky a pak nás čekalo několikeré odkládání mistrovství Evropy a světa, až nakonec byla úplně zrušena. Bylo to náročné hlavně na psychiku, protože člověk pořádně nevěděl, na jaký závod nebo termín se připravit do TOP formy. Spíš jsem se celosezonně udržoval na nějaké slušné výkonnosti, ale vyladit se ve správný čas vlastně nebylo možné. Letos už to bylo výrazně lepší a celá naše sezona proběhla v plném rozsahu, jak měla. Jedinou změnou oproti původnímu programu bylo místo konání mistrovství Evropy. To mělo být původně v německém Duisburgu, ale kvůli nastaveným opatřením ho tam nebylo možné uspořádat. Naštěstí polští organizátoři, kteří se ho hned ujali jako náhradníci, vše zvládli bravurně a nakonec i v původním termínu.
 

Kolik startů jste si tedy letos připsal?

V letošním roce jsem se zúčastnil dvou závodů v Česku, kterými byly jarní nominační závod a mistrovství republiky. Pak jsem absolvoval tři mezinárodní starty – na Světovém poháru v Szegedu a na mistrovství Evropy a světa.
 

Připsal jste si velký úspěch ve čtyřkajaku – na mistrovství světa jste letos brali bronz, který jste označil za snad nejcennější. Jak jste medaili prožíval a byl to v těžké době nový impulz do dalšího tréninku?

Byla to velká chvíle nejen pro mě, ale i pro celý tým kolem čtyřkajaku. Byli jsme zvyklí spoustu let standardně vozit medaile z každého závodu, pak ale v roce 2017 došlo ke změně disciplín z 1000 m na 500 m a s tím přišel od roku 2018 i výsledkový útlum. Takže jsme byli moc rádi, že se vyplatila tvrdá práce a vrátili jsme se zpět na medailové příčky. Myslím, že velkou zásluhu na tom má i můj bývalý parťák ze čtyřkajaku Jan Štěrba, který se letos ujal pozice hlavního trenéra mužského čtyřkajaku. Spolupráce s ním nás všechny baví, zvlášť když vidíme, že se to hned promítá v našich závodech a výsledcích.
 

Pomohl bronzový úspěch i vám osobně?

Pro mě to byla také velká vzpruha. Nejen medaile ze šampionátu, ale i celá letošní sezona. Zimní přípravu jsem měl trochu omezenou kvůli zdravotním potížím, které mě provázely, takže příprava šla trochu stranou. Na druhou stranu to beru tak, že tělo si o odpočinek prostě řeklo, a nakonec mi i pomohl. Nepamatuji si, že bych za posledních 12 let měl tak dlouhé volno a v následné přípravě nebylo tréninkové manko ani tolik znát.
 

Jak se vám dařilo v ostatních závodech?

Od začátku sezony mi dobře vycházely závody ve všech disciplínách. Na jaře jsem se nominoval do čtyřkajaku, se kterým jsme následně byli na Světovém poháru i na mistrovství Evropy shodně pátí v kontaktu s medailovými příčkami, což nás povzbudilo do další práce. Na Evropě jsme si dali zároveň i deblkajak na 500 m, což bude od příští sezony nová olympijská disciplína, a obsadili 4. místo. Dařilo se mi výborně i na singlkajaku, na kterém jsem si při mistrovství republiky vylepšil osobní rekord na 500 m skoro o celé 2 sekundy. Nevěřil jsem, že si ve 30 letech ještě osobní rekord posunu a k tomu ještě o tolik! Pak přišla ta medaile z mistrovství světa, která mě utvrdila v tom, že jdu správným směrem a že chci pokračovat dál. Takové utvrzení jsem hodně potřeboval, protože myšlenky na konec kariéry při tom horším psychickém stavu, který jsem zažíval, rozhodně přicházely často.

 

Jak bude vypadat vaše zimní příprava? Kde, kdy a jak se budete připravovat?

Teď jsem se vrátil z italské Sabaudie, kde jsem byl napádlovat ještě nějaké kilometry v lepších podmínkách, než které panují v listopadu v Česku. Před Vánocemi mě ještě čeká vysokohorské soustředění v Livignu, kde budeme trénovat hlavně vytrvalost na běžkách. V lednu bych se měl podívat do Livigna ještě jednou a potom už budeme koncem února putovat zase někam za teplejším počasím, abychom mohli začít s pádlováním na vodě. Jinak se má zimní příprava skládá většinou z posilovny, pádlování na kajakářském trenažeru, plavání, běhu a běhu na lyžích.
 

Jak vám při tréninku a závodech pomáhá Enervit?

Enervit mi pomáhá každý den v podobě iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a hlavně po tréninkových jednotkách nebo závodech, kdy potřebuji doplnit ztracené živiny. To používám Enervit R2 Recovery Drink, asi můj nejoblíbenější produkt od Enervitu. Během delších tréninkových jednotek pak používám často Enervit Isotonic Gely, které mi vždy rychle dodají energii.
 

Blíží se konec roku – dáváte si nějaká předsevzetí do toho příštího?

Já si novoroční předsevzetí moc nedávám, ale mým cílem pro příští rok je opět se nominovat do čtyřkajaku a bojovat o medaile na mistrovství světa a Evropy.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit