Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Dan Havel po sezoně: „S deblkajakem jsem spokojený.“

Letos čekaly člena Enervit Teamu dva vrcholy – mistrovství světa a Evropy. V tom prvním případě pak i dvě disciplíny – čtyřkajak a deblkajak. S ním skončil Daniel Havel těsně pod stupni na čtvrtém místě, když na medaili chybělo pouhých 14 setin sekundy. Jak hodnotí český reprezentant v rychlostní kanoistice sezonu, jaká výživa mu pomáhá a jaké jsou jeho další plány? To vše se dočtete v rozhovoru.

Máš za sebou oba letošní vrcholy – MS a ME v rychlostní kanoistice. Jak jsi s nimi spokojený?

Letošní sezónu bych rozdělil na dvě části – na čyřkajak a deblkajak. S tou první bohužel spokojený nejsem, protože jsme v žádném z letošních závodů nedokázali prodat to, na co jsme výkonnostně měli. Deblkajak tuhle sezonu ale pozvedl výš, protože se nám dařilo ukazovat, že patříme v nové olympijské disciplíně mezi světovou špičku. Ukázali jsme to hned na Světovém poháru v Račicích, kde jsme se v tvrdé konkurenci probojovali do finále a tam ve velice vyrovnaném závodě obsadili 7. příčku. Na mistrovství světa jsme pak dojeli čtvrtí v těsném kontaktu s medailovými příčkami.
 

Na MS jste byli na deblu opravdu kousek od medaile, od bronzu vás dělilo jen 14 setin sekundy. Mrzela tahle maličká ztráta hodně?

Na jednu stranu nás to mrzelo, ale na druhou stranu jsme měli radost, že se nám závod povedl a mohli jsme z mistrovství nakonec odjíždět s tím, že alespoň v jedné disciplíně jsme předvedli, na co máme. Většinu času se soustředíme na čtyřkajak a na deblkajaku proběhla změna olympijské disciplíny z kilometru na 500 metrů, takže to pro nás byla trochu neznámá, jak si v této našlapané disciplíně povedeme. Pětistovka se nám v minulosti několikrát povedla zajet rychle na domácích závodech, takže jsme byli rádi, že se nám takhle povedla i v té nejnabitější světové konkurenci.
 

Šlo o závod na 500 metrů, který je nově součástí i olympijských her. Ubírají se už tvé myšlenky i tímto směrem? Je účast na příští olympiádě tvým cílem?

Určitě to v hlavě někde je, v našem sportu jsou olympijské hry to nejdůležitější. Na 500 m se soustředím už delší dobu, protože na čtyřkajaku se tato trať jezdí už od roku 2017. Navíc by se časově mělo zvládnout startovat na olympiádě v obou disciplínách… Ale to se bude řešit až v momentě, kdy budeme mít místenky na olympiádu. Teď se všechno moje snažení bude ubírat směrem k příštímu mistrovství světa, které se koná příští srpen v německém Duisburgu a kde se právě budou rozdělovat místenky pro olympijské hry v Paříži. V jaké disciplíně tam budu startovat a snažit se vyjet místa, to ještě teď nevím, napoví až první domácí nominační závod. Máme tu teď spoustu mladých a šikovných kluků, kteří se přirozeně tlačí na místa nás starších, takže uvidíme, jak se mi bude dařit. Věřím, že do starého železa ještě nepatřím a nějaký rok ty „mladý pušky“ udržím za svými zády. (smích)
 

Kromě deblu jsi na obou šampionátech startoval i v závodě čtyřkajaků. Jak hodnotíš vaše výkony v této disciplíně? Pokaždé jste jeli v trochu jiné sestavě…

Na čtyřkajaku jsme měli lepší i horší jízdy a bohužel jsme si ty horší vždy vybrali spíš v těch důležitějších okamžicích. Na mistrovství světa to bylo ve finále, kde jsme skončili devátí a po vyhraném semifinále jsme rozhodně pomýšleli výš. Na evropském šampionátu se nám jízdy vůbec nevydařily a skončili jsme bohužel už v semifinále na 8. místě. Takže jsme se neprobojovali do finále a celkově obsadili 17. příčku, se kterou jsme rozhodně nemohli být spokojení. Na druhou stranu jsme každý závod jeli v jiné sestavě, což byl samozřejmě risk, ale zase jsme získali nějaké výstupy a data, co funguje a co ne. Byla to prostě taková testovací sezóna, abychom věděli, s čím můžeme pracovat v příštím roce, kde už půjde o místa na olympiádu a nebude čas zkoušet nějaké novinky.
 

Které z produktů sportovní výživy zařazuješ do tréninků a závodů?

Nejvíce používám Enervit Isotonic Gely, které mi rychle doplní energii, a samozřejmě ionťák Enervit Isotonic Drink, který piji během každého tréninku. Nikdy pak nedám dopustit na regenerační nápoj Enervit Recovery Drink, který po náročných trénincích rychle doplní vše, co mé tělo potřebuje.
 

V červenci se jelo i mistrovství České republiky v Račicích, kde jsi ale tentokrát chyběl. Proč?

Na mistrovství republiky jsme se letos rozhodli nestartovat, protože už to bylo hodně blízko mistrovství světa. Republika končila v neděli a my v pondělí odlétali, proto jsme letos start doma vynechali.
 

Jaké máš teď plány? Je sezona u konce, nebo se ještě na nějaké závody chystáš?

Sezóna je u konce a mě čeká odpočinek a čas s rodinou. Už jsme stihli dovolenou a užili si i s dětmi nějaké výlety po rakouských Alpách a italském Lago di Garda. Po návratu jsem ještě stihl jeden závod v Sezemicích, kde bydlím. Letos to pro mě bylo hodně speciální, protože jsem usedl do lodi se svojí 6letou dcerou Lili a odjeli jsme spolu závod rodinných mixů. Byl to její první závod v životě. Sice jsme nevybojovali medaili, ale šlo hlavně o radost a společný zážitek, který pro mě byl opravdu hodně emotivní. Lili po závodě dostala pohár pro nejmladší startující závodnici a vidět tu radost a nadšení v jejích očích bylo prostě úžasné!

 
 

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit