Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Jak hodně „rozbil“ a ovlivnil koronavirus vaši letošní sezonu, plánované vrcholy a tréninkový plán?

V podstatě úplně. Na jaře měla proběhnout nominace do reprezentace a také na olympijské hry do Tokia. V té době bylo docela dlouhé období nejistoty, které nakonec vyústilo ve variantu nominace na přelomu července a srpna. Stejně jsem se ale nedokázal zbavit pocitu, že to není tak, jak by mělo, závody se možná ani nepojedou a že jedeme nominaci o něco, co je teď někde ve vzduchoprázdnu. Tak se asi bohužel odvíjely i nominační závody, které si mi letos vůbec nepovedly.

 

Na rozdíl od mnoha sportů jste zvládli alespoň evropský šampionát. Ten se jel v Praze, ale bez diváků. Byl to pro vás na trati velký rozdíl? Jak mistrovství hodnotíte?

Bylo skvělé, že se šampionát uskutečnil. Bylo to za pět minut dvanáct, než se zase začalo vše zavírat, takže znovu do poslední chvíle panovala nejistota, zda se závod vůbec uskuteční. Diváci byli do počtu 1000 osob, takže se do Troje dostali opravdu jen ti nejvěrnější fanoušci a rodinní příslušníci, kteří v této mnohem menší kulise vytvořili skvělou atmosféru. Mě šampionát moc mrzí, protože jsem konečně zase cítil skvělou formu a odpovídaly tomu i výkony. Bohužel mě jeden lehký, téměř neznatelný dotek připravil o medaili, a to je škoda.

 

V Troji jste byl šestý v individuálním závodě, větší radost jste tedy měl v týmech, kde jste brali stříbro?

Myslím, že šesté místo na mistrovství Evropy pořád není špatné, ale i tak mě to umístění zamrzelo, protože medaile byla pár milimetrů daleko. V týmovém závodě jsme znovu obhajovali zlato, navíc na domácí vodě, takže nás i to stříbro trochu zamrzelo, ale každá medaile se počítá.

 

Koroně navzdory jste zvládli domácí vrcholy – Český pohár i MČR. Jste rád, že se to podařilo? A jak jste spokojený se svými výsledky? V obou případech jste nechyběl na bedně… 

Závodní sezóna byla, co se týká počtu závodů, nakonec vlastně klasická. Jen se dlouho čekalo, kdy se co a jak pojede. Na mistrovství republiky jsem bral stříbro a v celkovém hodnocení Českého poháru bronz. V obou případech mě lepší umístění stály doteky branek, které byly mým letošním prokletím. Celkově jsem samozřejmě moc rád, že jsme mohli přes léto závodit alespoň na domácí scéně. 

 

I v době mnoha omezení jste v listopadu odcestoval do Francie k závodu Světového poháru. Jak to v Pau vypadalo?

V podstatě stejně jako v Česku. Povinnost všude nosit roušky, nikam extra nevycházet a dodržovat další opatření. Na závod v Pau oproti Praze nemohli žádní diváci a my jako závodníci jsme museli mít roušky i do poslední chvíle před vstupem do lodi, což bylo dost otravné, protože jsme museli řešit, kam tu roušku v lodi schovat.
 

Na medaili jste i přes vydařenou semifinálovou jízdu nedosáhl, ale dopředu jste avizoval, že nejste v úplně top formě – nedalo se tedy úplně naplno trénovat?

Spíš jde o to, že jsme celou letošní sezónu odtrénovali bez alespoň krátké letní pauzy. Takže po mistrovství Evropy v Praze konečně přišel prostor odpočinout si a vyčistit hlavu. Vyrazil jsem s rodinou do hor a znovu trénovat jsem začal až dva týdny před závodem v Pau. Proto jsem ho od začátku bral spíš jako součást přípravy. Ale jezdilo se mi dobře, takže mě mrzí, že finálová jízda nevyšla tak jako třeba ta semifinálová.

 

Vy v tréninku i při závodech spoléháte na Enervit. Které produkty nechyběly ve vaší letošní výbavě? 

Pro mě je již mnohaletou klasikou kombinace aminokyselin BCAA, regeneračního nápoje Enervit Recovery Drink a iontového nápoje Enervit Isotonic Drink. Na tohle trio nedám dopustit!

 

Rýsují se ještě nějaké akce v letošní sezoně? 

Závodní akce teď asi dalších pár měsíců nebudou, ale snažíme se urputně vymyslet, kam vyrazit na soustředění v době, kdy se téměř nikam nemůže. Uvidíme, je to zvláštní doba. Hlavní ale je, aby všichni byli v pořádku. Sport je přeci jen pořád pouze zábava.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit