Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Jak hodně „rozbil“ a ovlivnil koronavirus vaši letošní sezonu, plánované vrcholy a tréninkový plán?

V podstatě úplně. Na jaře měla proběhnout nominace do reprezentace a také na olympijské hry do Tokia. V té době bylo docela dlouhé období nejistoty, které nakonec vyústilo ve variantu nominace na přelomu července a srpna. Stejně jsem se ale nedokázal zbavit pocitu, že to není tak, jak by mělo, závody se možná ani nepojedou a že jedeme nominaci o něco, co je teď někde ve vzduchoprázdnu. Tak se asi bohužel odvíjely i nominační závody, které si mi letos vůbec nepovedly.

 

Na rozdíl od mnoha sportů jste zvládli alespoň evropský šampionát. Ten se jel v Praze, ale bez diváků. Byl to pro vás na trati velký rozdíl? Jak mistrovství hodnotíte?

Bylo skvělé, že se šampionát uskutečnil. Bylo to za pět minut dvanáct, než se zase začalo vše zavírat, takže znovu do poslední chvíle panovala nejistota, zda se závod vůbec uskuteční. Diváci byli do počtu 1000 osob, takže se do Troje dostali opravdu jen ti nejvěrnější fanoušci a rodinní příslušníci, kteří v této mnohem menší kulise vytvořili skvělou atmosféru. Mě šampionát moc mrzí, protože jsem konečně zase cítil skvělou formu a odpovídaly tomu i výkony. Bohužel mě jeden lehký, téměř neznatelný dotek připravil o medaili, a to je škoda.

 

V Troji jste byl šestý v individuálním závodě, větší radost jste tedy měl v týmech, kde jste brali stříbro?

Myslím, že šesté místo na mistrovství Evropy pořád není špatné, ale i tak mě to umístění zamrzelo, protože medaile byla pár milimetrů daleko. V týmovém závodě jsme znovu obhajovali zlato, navíc na domácí vodě, takže nás i to stříbro trochu zamrzelo, ale každá medaile se počítá.

 

Koroně navzdory jste zvládli domácí vrcholy – Český pohár i MČR. Jste rád, že se to podařilo? A jak jste spokojený se svými výsledky? V obou případech jste nechyběl na bedně… 

Závodní sezóna byla, co se týká počtu závodů, nakonec vlastně klasická. Jen se dlouho čekalo, kdy se co a jak pojede. Na mistrovství republiky jsem bral stříbro a v celkovém hodnocení Českého poháru bronz. V obou případech mě lepší umístění stály doteky branek, které byly mým letošním prokletím. Celkově jsem samozřejmě moc rád, že jsme mohli přes léto závodit alespoň na domácí scéně. 

 

I v době mnoha omezení jste v listopadu odcestoval do Francie k závodu Světového poháru. Jak to v Pau vypadalo?

V podstatě stejně jako v Česku. Povinnost všude nosit roušky, nikam extra nevycházet a dodržovat další opatření. Na závod v Pau oproti Praze nemohli žádní diváci a my jako závodníci jsme museli mít roušky i do poslední chvíle před vstupem do lodi, což bylo dost otravné, protože jsme museli řešit, kam tu roušku v lodi schovat.
 

Na medaili jste i přes vydařenou semifinálovou jízdu nedosáhl, ale dopředu jste avizoval, že nejste v úplně top formě – nedalo se tedy úplně naplno trénovat?

Spíš jde o to, že jsme celou letošní sezónu odtrénovali bez alespoň krátké letní pauzy. Takže po mistrovství Evropy v Praze konečně přišel prostor odpočinout si a vyčistit hlavu. Vyrazil jsem s rodinou do hor a znovu trénovat jsem začal až dva týdny před závodem v Pau. Proto jsem ho od začátku bral spíš jako součást přípravy. Ale jezdilo se mi dobře, takže mě mrzí, že finálová jízda nevyšla tak jako třeba ta semifinálová.

 

Vy v tréninku i při závodech spoléháte na Enervit. Které produkty nechyběly ve vaší letošní výbavě? 

Pro mě je již mnohaletou klasikou kombinace aminokyselin BCAA, regeneračního nápoje Enervit Recovery Drink a iontového nápoje Enervit Isotonic Drink. Na tohle trio nedám dopustit!

 

Rýsují se ještě nějaké akce v letošní sezoně? 

Závodní akce teď asi dalších pár měsíců nebudou, ale snažíme se urputně vymyslet, kam vyrazit na soustředění v době, kdy se téměř nikam nemůže. Uvidíme, je to zvláštní doba. Hlavní ale je, aby všichni byli v pořádku. Sport je přeci jen pořád pouze zábava.

AKTUALITY

14/1
Za měsíc by měla odstartovat Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 14. února má proběhnout legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, se chystá na svůj 54. ročník. A přípravy jsou to letos velmi složité – kvůli epidemiologické situaci v Česku zatím není jasné, v jakém formátu závod proběhne. Jisté ale je, že Enervit zůstává hlavním výživovým partnerem a i letos jsme připravení vám na Jizerské 50 pomoci!

11/1
Vltava Fund Ski Team zahájí sezonu Visma Ski Classics na La Diagonele, i s Enervitem

Prestižní seriál dálkových běhů na lyžích odstartuje 16. ledna ve Švýcarsku, kdy se pojede La Diagonela. Na startu nebude chybět ani úspěšný český Vltava Fund Ski Team, který spoléhá na Enervit.

4/1
Enervit i letos partnerem SkiTour - pomůžeme vám v bílé stopě

Největší český seriál v běhu na lyžích se měl rozjet už 8. ledna na Bedřichovskému Night Light Maratonu. První dva lednové závody ale byly kvůli aktuální epidemické situaci přesunuty na únor a březen. Co se naopak nemění, to je podpora Enervitu, který je i letos výživovým partnerem oblíbeného seriálu - aby se vám sportovalo lépe.

22/12
Přejeme vám klidné Vánoce a úspěšný rok 2021!

Milí příznivci Enervitu,


děkujeme Vám za přízeň v letošním roce, který byl v mnohém jiný. Závody se rušily a my sportovci přišli o spoustu radosti. Věříme, že i přes tyto peripetie jste si letošní rok užili a zasportovali si. I s Enervitem, který vám pomáhá sportovat lépe.


Věříme také, že příští rok bude lepší a posune vás všechny zase o kus dál. Třeba i díky kompresnímu oblečení Royal Bay, které jsme nově zařadili do našeo portfolia, abychom vám mohli ještě více pomáhat při sportu. Tak ať je ho v příštím roce co nejvíc!   


Váš Enervit Team

16/12
ROZHOVOR: Orienťák Miloš Nykodým vítězem na MČR i v rámci Inov8-TrailTour

Závody republikového šampionátu v orientačním běhu absolvoval všechny a kromě sprinterských tratí stál vždy na stupních. Dvakrát na tom nejvyšším a jednou na bronzovém. Kromě toho odběhal kompletní trailový seriál čítající 50 etap a připsal si celkové vítězství jak v individuálním, tak týmovém hodnocení. Člen Enervit Teamu Miloš Nykodým se letos rozhodně nenudil a do tréninkového deníku zapsal téměř 700 hodin. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Trénovanost zvýšíte i výživou

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? A v jaké fázi se nejvíce rozhoduje o únavě znatelné na následujícím tréninku? Správná odpověď zní, že výkonnost roste ve fázi zotavení, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie).

Jakou zvolit strategii pro hubnutí a současný růst výkonnosti?

Tuhle otázku dostáváme čaato a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. Nově i v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem vytrvalcům. Sportujte s námi lépe!

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit