Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš se chystá na novou sezonu. Jak vypadá jeho příprava?

Po skončení loňského světového šampionátu, na kterém vybojoval bronzovou medaili v hlídkách, strávil měsíc v Peru v rámci své dovolené. Pak ale opět naskočil do tréninku a až do Vánoc pádloval na Vltavě. Teď se nachází na Novém Zélandu, odkud se přesune do Austrálie, kde ho čekají i první závody. Jak vypadá zimní příprava na sezonu u mistra světa a Evropy na divoké vodě, o tom Vít Přindiš mluví v našem rozhovoru.

Od vašeho pobytu v Peru jako byste byl neustále na cestách – alespoň podle vašich fotek na sociálních sítích. Předpokládám ale, že jde i o tréninkové destinace, že?

Možná to tak vypadá na sociálních sítích, ale v podstatě jsem strávil po Peru dva měsíce tvrdým podzimním tréninkem v Praze. Jen jeden víkend jsem věnoval návštěvě Dublinu – města, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Odpočinek se perfektně hodil, abych byl schopen hlavně psychicky v pohodě odtrénovat závěr roku. Přes svátky jsem se vydal do Japonska a teď už se nacházím na Novém Zélandu, kde budu měsíc trénovat a následně se přesunu na pět týdnů do Austrálie na olympijskou trať v Penrithu.


Na trénink na novou sezonu jste se vrhl už v listopadu. Jak máte, nebo naopak nemáte rád tohle období? Jak z pohledu trénování bez závodů, tak z pohledu počasí, kdy teploty míří dolů a není zdaleka tak hezky jako během léta, kdy probíhá sezona…

Podzim a začátek tréninku je asi jedna z nejtěžších fází přípravy. Ale musím říct, že letos asi i díky aktivnímu odpočinku v Peru jsem si tréninky užíval a celkově mám z odtrénovaného objemu velice dobrý pocit. Závody mi pomalu začínají chybět, ale nejdřív se potřebuji dostat do formy, abych mohl předvádět pořádné výsledky, takže mi v tomto období nikdy nijak extra nechybí.


Jak trénujete během zimy? Jezdíte na vodu, nebo trénujete více mimo ni?

Až do 21. prosince jsem jezdil v Praze na vodě v podstatě každý den. Počasí k nám bylo víceméně příznivé. Ale chodíme pádlovat jen jednou denně, další dvě fáze jsou většinou posilovna, běh, kolo, plavání, tělocvična nebo i další aktivity. Takže denně přibližně tři fáze.


Dostal jste se v rámci zpestření tréninku i na běžky, které vás baví?

Letos jsem bohužel na běžky ani nesáhnul. Minulý rok jsem během měsíce na běžkách absolvoval přibližně 700 kilometrů a dva závody. Z toho jsem měl skvělý pocit, ale letos to bude nejspíš nula (smích).


Jak často jste v posilovně a jaká je hlavní náplň vašich tréninků právě tam?

Přes zimu máme většinou posilovnu čtyřikrát v týdnu. Zaměření tréninků je různé – od čistě silových, kdy zvedáme těžké činky, po balanční na míčích a TRX. Já se hodně zaměřuji na zpevnění středu těla, protože mám problém s bederními ploténkami. Tudíž jsem začal spolupracovat s novým kondičním trenérem, takže jsem občas měl i dvě posilovny za den s různým zaměřením.


Při sportu spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co máte nejraději?

Nejvíce využívám regenerační nápoje Enervit R1 Sport a Enervit Recover Drink, dřívější R2 Sport. Má to jednoduchý důvod – abych se i z toho nejtěžšího tréninku dostal co nejdřív zpátky na nohy. Při vytrvalostí přípravě na běžkách či na kole se u sebe snažím mít vždy Enervit Gely a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport), abych se nedostal do krize.


Kdy a kde vás čekají první letošní závody na vodě?

Vynechávám závody na Novém Zélandu a do prvních nastoupím až v Austrálii v půlce února, kde se sejde téměř kompletní světová špička. Nicméně závody téměř každý jede z plného tréninku, takže se podle nich nedá nic extra soudit.


Jaké závody máte letos v plánu a co bude vrcholem sezony?

Prvním úkolem bude si vybojovat místo v týmu při jarních nominačních závodech. Následně, pokud se to povede, je vrcholem mistrovství Evropy na začátku června a následně mistrovství světa na konci září, což bude zároveň i první část olympijské nominace. Tak držte palce!

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit