Po skončení loňského světového šampionátu, na kterém vybojoval bronzovou medaili v hlídkách, strávil měsíc v Peru v rámci své dovolené. Pak ale opět naskočil do tréninku a až do Vánoc pádloval na Vltavě. Teď se nachází na Novém Zélandu, odkud se přesune do Austrálie, kde ho čekají i první závody. Jak vypadá zimní příprava na sezonu u mistra světa a Evropy na divoké vodě, o tom Vít Přindiš mluví v našem rozhovoru.
Od vašeho pobytu v Peru jako byste byl neustále na cestách – alespoň podle vašich fotek na sociálních sítích. Předpokládám ale, že jde i o tréninkové destinace, že?
Možná to tak vypadá na sociálních sítích, ale v podstatě jsem strávil po Peru dva měsíce tvrdým podzimním tréninkem v Praze. Jen jeden víkend jsem věnoval návštěvě Dublinu – města, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Odpočinek se perfektně hodil, abych byl schopen hlavně psychicky v pohodě odtrénovat závěr roku. Přes svátky jsem se vydal do Japonska a teď už se nacházím na Novém Zélandu, kde budu měsíc trénovat a následně se přesunu na pět týdnů do Austrálie na olympijskou trať v Penrithu.
Na trénink na novou sezonu jste se vrhl už v listopadu. Jak máte, nebo naopak nemáte rád tohle období? Jak z pohledu trénování bez závodů, tak z pohledu počasí, kdy teploty míří dolů a není zdaleka tak hezky jako během léta, kdy probíhá sezona…
Podzim a začátek tréninku je asi jedna z nejtěžších fází přípravy. Ale musím říct, že letos asi i díky aktivnímu odpočinku v Peru jsem si tréninky užíval a celkově mám z odtrénovaného objemu velice dobrý pocit. Závody mi pomalu začínají chybět, ale nejdřív se potřebuji dostat do formy, abych mohl předvádět pořádné výsledky, takže mi v tomto období nikdy nijak extra nechybí.
Jak trénujete během zimy? Jezdíte na vodu, nebo trénujete více mimo ni?
Až do 21. prosince jsem jezdil v Praze na vodě v podstatě každý den. Počasí k nám bylo víceméně příznivé. Ale chodíme pádlovat jen jednou denně, další dvě fáze jsou většinou posilovna, běh, kolo, plavání, tělocvična nebo i další aktivity. Takže denně přibližně tři fáze.
Dostal jste se v rámci zpestření tréninku i na běžky, které vás baví?
Letos jsem bohužel na běžky ani nesáhnul. Minulý rok jsem během měsíce na běžkách absolvoval přibližně 700 kilometrů a dva závody. Z toho jsem měl skvělý pocit, ale letos to bude nejspíš nula (smích).
Jak často jste v posilovně a jaká je hlavní náplň vašich tréninků právě tam?
Přes zimu máme většinou posilovnu čtyřikrát v týdnu. Zaměření tréninků je různé – od čistě silových, kdy zvedáme těžké činky, po balanční na míčích a TRX. Já se hodně zaměřuji na zpevnění středu těla, protože mám problém s bederními ploténkami. Tudíž jsem začal spolupracovat s novým kondičním trenérem, takže jsem občas měl i dvě posilovny za den s různým zaměřením.
Při sportu spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co máte nejraději?
Nejvíce využívám regenerační nápoje Enervit R1 Sport a Enervit Recover Drink, dřívější R2 Sport. Má to jednoduchý důvod – abych se i z toho nejtěžšího tréninku dostal co nejdřív zpátky na nohy. Při vytrvalostí přípravě na běžkách či na kole se u sebe snažím mít vždy Enervit Gely a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport), abych se nedostal do krize.
Kdy a kde vás čekají první letošní závody na vodě?
Vynechávám závody na Novém Zélandu a do prvních nastoupím až v Austrálii v půlce února, kde se sejde téměř kompletní světová špička. Nicméně závody téměř každý jede z plného tréninku, takže se podle nich nedá nic extra soudit.
Jaké závody máte letos v plánu a co bude vrcholem sezony?
Prvním úkolem bude si vybojovat místo v týmu při jarních nominačních závodech. Následně, pokud se to povede, je vrcholem mistrovství Evropy na začátku června a následně mistrovství světa na konci září, což bude zároveň i první část olympijské nominace. Tak držte palce!