Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš se chystá na novou sezonu. Jak vypadá jeho příprava?

Po skončení loňského světového šampionátu, na kterém vybojoval bronzovou medaili v hlídkách, strávil měsíc v Peru v rámci své dovolené. Pak ale opět naskočil do tréninku a až do Vánoc pádloval na Vltavě. Teď se nachází na Novém Zélandu, odkud se přesune do Austrálie, kde ho čekají i první závody. Jak vypadá zimní příprava na sezonu u mistra světa a Evropy na divoké vodě, o tom Vít Přindiš mluví v našem rozhovoru.

Od vašeho pobytu v Peru jako byste byl neustále na cestách – alespoň podle vašich fotek na sociálních sítích. Předpokládám ale, že jde i o tréninkové destinace, že?

Možná to tak vypadá na sociálních sítích, ale v podstatě jsem strávil po Peru dva měsíce tvrdým podzimním tréninkem v Praze. Jen jeden víkend jsem věnoval návštěvě Dublinu – města, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Odpočinek se perfektně hodil, abych byl schopen hlavně psychicky v pohodě odtrénovat závěr roku. Přes svátky jsem se vydal do Japonska a teď už se nacházím na Novém Zélandu, kde budu měsíc trénovat a následně se přesunu na pět týdnů do Austrálie na olympijskou trať v Penrithu.


Na trénink na novou sezonu jste se vrhl už v listopadu. Jak máte, nebo naopak nemáte rád tohle období? Jak z pohledu trénování bez závodů, tak z pohledu počasí, kdy teploty míří dolů a není zdaleka tak hezky jako během léta, kdy probíhá sezona…

Podzim a začátek tréninku je asi jedna z nejtěžších fází přípravy. Ale musím říct, že letos asi i díky aktivnímu odpočinku v Peru jsem si tréninky užíval a celkově mám z odtrénovaného objemu velice dobrý pocit. Závody mi pomalu začínají chybět, ale nejdřív se potřebuji dostat do formy, abych mohl předvádět pořádné výsledky, takže mi v tomto období nikdy nijak extra nechybí.


Jak trénujete během zimy? Jezdíte na vodu, nebo trénujete více mimo ni?

Až do 21. prosince jsem jezdil v Praze na vodě v podstatě každý den. Počasí k nám bylo víceméně příznivé. Ale chodíme pádlovat jen jednou denně, další dvě fáze jsou většinou posilovna, běh, kolo, plavání, tělocvična nebo i další aktivity. Takže denně přibližně tři fáze.


Dostal jste se v rámci zpestření tréninku i na běžky, které vás baví?

Letos jsem bohužel na běžky ani nesáhnul. Minulý rok jsem během měsíce na běžkách absolvoval přibližně 700 kilometrů a dva závody. Z toho jsem měl skvělý pocit, ale letos to bude nejspíš nula (smích).


Jak často jste v posilovně a jaká je hlavní náplň vašich tréninků právě tam?

Přes zimu máme většinou posilovnu čtyřikrát v týdnu. Zaměření tréninků je různé – od čistě silových, kdy zvedáme těžké činky, po balanční na míčích a TRX. Já se hodně zaměřuji na zpevnění středu těla, protože mám problém s bederními ploténkami. Tudíž jsem začal spolupracovat s novým kondičním trenérem, takže jsem občas měl i dvě posilovny za den s různým zaměřením.


Při sportu spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co máte nejraději?

Nejvíce využívám regenerační nápoje Enervit R1 Sport a Enervit Recover Drink, dřívější R2 Sport. Má to jednoduchý důvod – abych se i z toho nejtěžšího tréninku dostal co nejdřív zpátky na nohy. Při vytrvalostí přípravě na běžkách či na kole se u sebe snažím mít vždy Enervit Gely a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport), abych se nedostal do krize.


Kdy a kde vás čekají první letošní závody na vodě?

Vynechávám závody na Novém Zélandu a do prvních nastoupím až v Austrálii v půlce února, kde se sejde téměř kompletní světová špička. Nicméně závody téměř každý jede z plného tréninku, takže se podle nich nedá nic extra soudit.


Jaké závody máte letos v plánu a co bude vrcholem sezony?

Prvním úkolem bude si vybojovat místo v týmu při jarních nominačních závodech. Následně, pokud se to povede, je vrcholem mistrovství Evropy na začátku června a následně mistrovství světa na konci září, což bude zároveň i první část olympijské nominace. Tak držte palce!

AKTUALITY

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

3/1
Čistíme sklady - ušetřete až 40 %

Přihlaste se o poslední kusy, než budou pryč! Během svátků jsme pečlivě prošli naše sklady a narazili na některé kousky, které vám můžeme nabídnout za skvělou cenu s ohledem na blížící se datum expirace.

29/12
Prostějovští cyklisté zakončili rok ziskem několika medailí na dráhovém MČR

Na pražském velodromu proběhly v prosinci poslední letošní závody – mistrovství České republiky na dráze. A dařilo se v něm cyklistům TUFO Pardus Prostějov, kteří spoléhají na Enervit. Jen Matyáš Koblížek vybojoval dvě tituly a přidal dvě stříbra. A další cenné kovy přidali i jeho týmoví parťáci.

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Více aktualit