Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš se chystá na novou sezonu. Jak vypadá jeho příprava?

Po skončení loňského světového šampionátu, na kterém vybojoval bronzovou medaili v hlídkách, strávil měsíc v Peru v rámci své dovolené. Pak ale opět naskočil do tréninku a až do Vánoc pádloval na Vltavě. Teď se nachází na Novém Zélandu, odkud se přesune do Austrálie, kde ho čekají i první závody. Jak vypadá zimní příprava na sezonu u mistra světa a Evropy na divoké vodě, o tom Vít Přindiš mluví v našem rozhovoru.

Od vašeho pobytu v Peru jako byste byl neustále na cestách – alespoň podle vašich fotek na sociálních sítích. Předpokládám ale, že jde i o tréninkové destinace, že?

Možná to tak vypadá na sociálních sítích, ale v podstatě jsem strávil po Peru dva měsíce tvrdým podzimním tréninkem v Praze. Jen jeden víkend jsem věnoval návštěvě Dublinu – města, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Odpočinek se perfektně hodil, abych byl schopen hlavně psychicky v pohodě odtrénovat závěr roku. Přes svátky jsem se vydal do Japonska a teď už se nacházím na Novém Zélandu, kde budu měsíc trénovat a následně se přesunu na pět týdnů do Austrálie na olympijskou trať v Penrithu.


Na trénink na novou sezonu jste se vrhl už v listopadu. Jak máte, nebo naopak nemáte rád tohle období? Jak z pohledu trénování bez závodů, tak z pohledu počasí, kdy teploty míří dolů a není zdaleka tak hezky jako během léta, kdy probíhá sezona…

Podzim a začátek tréninku je asi jedna z nejtěžších fází přípravy. Ale musím říct, že letos asi i díky aktivnímu odpočinku v Peru jsem si tréninky užíval a celkově mám z odtrénovaného objemu velice dobrý pocit. Závody mi pomalu začínají chybět, ale nejdřív se potřebuji dostat do formy, abych mohl předvádět pořádné výsledky, takže mi v tomto období nikdy nijak extra nechybí.


Jak trénujete během zimy? Jezdíte na vodu, nebo trénujete více mimo ni?

Až do 21. prosince jsem jezdil v Praze na vodě v podstatě každý den. Počasí k nám bylo víceméně příznivé. Ale chodíme pádlovat jen jednou denně, další dvě fáze jsou většinou posilovna, běh, kolo, plavání, tělocvična nebo i další aktivity. Takže denně přibližně tři fáze.


Dostal jste se v rámci zpestření tréninku i na běžky, které vás baví?

Letos jsem bohužel na běžky ani nesáhnul. Minulý rok jsem během měsíce na běžkách absolvoval přibližně 700 kilometrů a dva závody. Z toho jsem měl skvělý pocit, ale letos to bude nejspíš nula (smích).


Jak často jste v posilovně a jaká je hlavní náplň vašich tréninků právě tam?

Přes zimu máme většinou posilovnu čtyřikrát v týdnu. Zaměření tréninků je různé – od čistě silových, kdy zvedáme těžké činky, po balanční na míčích a TRX. Já se hodně zaměřuji na zpevnění středu těla, protože mám problém s bederními ploténkami. Tudíž jsem začal spolupracovat s novým kondičním trenérem, takže jsem občas měl i dvě posilovny za den s různým zaměřením.


Při sportu spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co máte nejraději?

Nejvíce využívám regenerační nápoje Enervit R1 Sport a Enervit Recover Drink, dřívější R2 Sport. Má to jednoduchý důvod – abych se i z toho nejtěžšího tréninku dostal co nejdřív zpátky na nohy. Při vytrvalostí přípravě na běžkách či na kole se u sebe snažím mít vždy Enervit Gely a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport), abych se nedostal do krize.


Kdy a kde vás čekají první letošní závody na vodě?

Vynechávám závody na Novém Zélandu a do prvních nastoupím až v Austrálii v půlce února, kde se sejde téměř kompletní světová špička. Nicméně závody téměř každý jede z plného tréninku, takže se podle nich nedá nic extra soudit.


Jaké závody máte letos v plánu a co bude vrcholem sezony?

Prvním úkolem bude si vybojovat místo v týmu při jarních nominačních závodech. Následně, pokud se to povede, je vrcholem mistrovství Evropy na začátku června a následně mistrovství světa na konci září, což bude zároveň i první část olympijské nominace. Tak držte palce!

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit