Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš si vybojoval místo v reprezentaci, teď ho čeká ME

Tým českých kajakářů je nabitý, konkurence obrovská. Dostat se do reprezentace je těžký úkol a volná místa baly letos jen dvě. Jiří Prskavec ho měl jisté díky výsledku na mistrovství světa v loňské sezoně, zbylé pozice obsadili Vavřinec Hradilek a člen Enervit Teamu Vít Přindiš. „Jsem hrozně rád, že letos znovu můžu bojovat na světových soutěžích a pokusit se i co nejlépe nakročit směrem k nominaci na olympijské hry v Tokiu,“ říká v rozhovoru před prvním vrcholem sezony – evropským šampionátem.

Konkurence mezi kajakáři byla letos opět obrovská – jak těžké pro vás bylo probojovat se do reprezentace?

Konkurence je v současné generaci opravdu extrémní a vybojovat si právo nosit reprezentační dres je náročný úkol. Letos jsem si však před nominací hodně věřil. Měl jsem dobrý pocit z celého několikaměsíčního tréninkového cyklu, který jsem odjel bez jakéhokoliv většího zranění a podařilo se mi i hodně zapracovat na problémech se zády. Věděl jsem, že jsem na tom fyzicky dobře a podařilo se mi i dobře nastavit hlavu na enormně stresující období. Šel jsem od jízdy k jízdě a od závodu k závodu, protože při nominaci není nic jistého, dokud celá neskončí. Ale zpětně jsem moc spokojený se všemi výkony a dokonce bych řekl, že to byla z mé strany jedna z nejlépe odjetých nominací v mé kariéře.


Skvěle jste zvládl hned první nominační víkend, když jste vyhrál oba dva závody. Věřil jste v tak úspěšný start? A jaké pocity ve vás převládaly po první části kvalifikace?

Doufal jsem, že si z prvního víkendu odvezu dva dobré výsledky, na kterých se bude dát dále stavět. To byl můj hlavní cíl. Nejet moc riskantně, aby nepřišla zbytečná chyba. To, že to vyšlo dvakrát na vítězství, bylo naprosto parádní a naplnilo mě optimismem, že moje pocity před nominací byly správné. Na druhou stranu jsem musel tlumit nadšení, hlavně ze strany mého okolí. Všichni mě už viděli v reprezentaci, ale já věděl, že mě ještě čeká druhá polovina a vše se může změnit.


Z další dvojice závodů se vám hned ten první nevydařil, nepostoupil jste do finále. V čem byl problém? A znervózněl jste po zapsané nule?

To vůbec nebylo o nervozitě. Do závodu jsem nastoupil úplně stejně jako v prvním víkendu, ale vybral jsem si trochu jezdeckou smůlu. Při průjezdu brankou jsem zavadil pádlem o spodní hranu jedné z tyček, ta mi vyrazila pádlo, málem jsem se převrátil a pak už těžko stíhal branku následující. Tím pro mě sobotní závod skončil a já věděl, že v neděli už půjde o všechno. Ale i tak jsem v sobotu nastoupil do B finále a tam předvedl jednu z nejlepších jízd dne, která by mi místo v reprezentaci s předstihem zajistila. Všichni tak viděli, že to byla opravdu především smůla a já si tak dodal znovu víc sebevědomí.


V posledním závodě už jste zase patřil mezi nejlepší, zajel jste druhé místo. Byl to pro vás dobrý test psychické odolnosti, která je u vodního slalomu hodně potřeba?

Určitě. V neděli ráno jsem se poprvé za celou nominaci probudil s pocitem velké nervozity. Hlavou mi běhaly myšlenky typu, co když se mi stane to stejné jako včera, co když nebudu moct letos reprezentovat. Pokusil jsem se je vypnout a nastoupit do závodu s čistou hlavou. Po první jízdě, kterou jsem vyhrál, už jsem tušil, že to dopadne dobře, pokud nenastane něco neočekávaného. Nenastalo a já tak letos znovu můžu bojovat na světových soutěžích a pokusit se i co nejlépe nakročit směrem k nominaci na olympijské hry v Tokiu.


Kromě odolnosti a techniky je potřeba i fyzička a energie. Jak jste se připravoval na letošní sezonu, a kde berete energii při trénincích i závodech?

Klasický trénink na vodě hodně doplňuji posilovnou, během, plaváním a dalšími sporty. Velkou část přípravy jsem strávil na soustředění na jižní polokouli. Hodně jsem pracoval i s osobním kondičním trenérem, především na tom, aby se mi stabilizovala středová část a odlehčila tak přetíženým zádům. U tréninků mi hodně pomáhá i Enervit. V podstatě neabsolvuji trénink bez aminokyselin BCAA, ionťáku Enervit Isotonic Drink a následné regenerace v podobě nápoje Enervit Recovery Drink, dříve R2.


V reprezentaci kromě vás figuruje opět Vavřinec Hradilek a také loňský vicemistr světa Prskavec. Jste rád za takovou společnost?

Samozřejmě. Vávra je můj tréninkový parťák, společně se na každém tréninku hecujeme a posouváme. Jsem za to moc rád, protože vím, že do toho dal maximum a myslím, že si společnou sezónu užijeme. I Jířa je můj velký kamarád, se kterým se známe od dětství a věřím, že v týmovém závodě i letos předvedeme parádní jízdy.


Teď už můžete naplno přemýšlet o největších závodech sezony. Které pro vás budou letošními vrcholy a který přijde na řadu jako první?

Jako první přijde na řadu mistrovství Evropy, které je už teď v červnu. Hned bude následovat řada závodů Světového poháru, ale úplný vrchol bude na konci září ve Španělsku na mistrovsví světa. Půjdu o první krok olympijské nominace a samozřejmě také o tituly mistrů světa. To bude úplný vrchol sezóny a pokusím se všechnu snahu směřovat tam. Cílem je určitě pokusit se zabojovat o titul.

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit