Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš si vybojoval místo v reprezentaci, teď ho čeká ME

Tým českých kajakářů je nabitý, konkurence obrovská. Dostat se do reprezentace je těžký úkol a volná místa baly letos jen dvě. Jiří Prskavec ho měl jisté díky výsledku na mistrovství světa v loňské sezoně, zbylé pozice obsadili Vavřinec Hradilek a člen Enervit Teamu Vít Přindiš. „Jsem hrozně rád, že letos znovu můžu bojovat na světových soutěžích a pokusit se i co nejlépe nakročit směrem k nominaci na olympijské hry v Tokiu,“ říká v rozhovoru před prvním vrcholem sezony – evropským šampionátem.

Konkurence mezi kajakáři byla letos opět obrovská – jak těžké pro vás bylo probojovat se do reprezentace?

Konkurence je v současné generaci opravdu extrémní a vybojovat si právo nosit reprezentační dres je náročný úkol. Letos jsem si však před nominací hodně věřil. Měl jsem dobrý pocit z celého několikaměsíčního tréninkového cyklu, který jsem odjel bez jakéhokoliv většího zranění a podařilo se mi i hodně zapracovat na problémech se zády. Věděl jsem, že jsem na tom fyzicky dobře a podařilo se mi i dobře nastavit hlavu na enormně stresující období. Šel jsem od jízdy k jízdě a od závodu k závodu, protože při nominaci není nic jistého, dokud celá neskončí. Ale zpětně jsem moc spokojený se všemi výkony a dokonce bych řekl, že to byla z mé strany jedna z nejlépe odjetých nominací v mé kariéře.


Skvěle jste zvládl hned první nominační víkend, když jste vyhrál oba dva závody. Věřil jste v tak úspěšný start? A jaké pocity ve vás převládaly po první části kvalifikace?

Doufal jsem, že si z prvního víkendu odvezu dva dobré výsledky, na kterých se bude dát dále stavět. To byl můj hlavní cíl. Nejet moc riskantně, aby nepřišla zbytečná chyba. To, že to vyšlo dvakrát na vítězství, bylo naprosto parádní a naplnilo mě optimismem, že moje pocity před nominací byly správné. Na druhou stranu jsem musel tlumit nadšení, hlavně ze strany mého okolí. Všichni mě už viděli v reprezentaci, ale já věděl, že mě ještě čeká druhá polovina a vše se může změnit.


Z další dvojice závodů se vám hned ten první nevydařil, nepostoupil jste do finále. V čem byl problém? A znervózněl jste po zapsané nule?

To vůbec nebylo o nervozitě. Do závodu jsem nastoupil úplně stejně jako v prvním víkendu, ale vybral jsem si trochu jezdeckou smůlu. Při průjezdu brankou jsem zavadil pádlem o spodní hranu jedné z tyček, ta mi vyrazila pádlo, málem jsem se převrátil a pak už těžko stíhal branku následující. Tím pro mě sobotní závod skončil a já věděl, že v neděli už půjde o všechno. Ale i tak jsem v sobotu nastoupil do B finále a tam předvedl jednu z nejlepších jízd dne, která by mi místo v reprezentaci s předstihem zajistila. Všichni tak viděli, že to byla opravdu především smůla a já si tak dodal znovu víc sebevědomí.


V posledním závodě už jste zase patřil mezi nejlepší, zajel jste druhé místo. Byl to pro vás dobrý test psychické odolnosti, která je u vodního slalomu hodně potřeba?

Určitě. V neděli ráno jsem se poprvé za celou nominaci probudil s pocitem velké nervozity. Hlavou mi běhaly myšlenky typu, co když se mi stane to stejné jako včera, co když nebudu moct letos reprezentovat. Pokusil jsem se je vypnout a nastoupit do závodu s čistou hlavou. Po první jízdě, kterou jsem vyhrál, už jsem tušil, že to dopadne dobře, pokud nenastane něco neočekávaného. Nenastalo a já tak letos znovu můžu bojovat na světových soutěžích a pokusit se i co nejlépe nakročit směrem k nominaci na olympijské hry v Tokiu.


Kromě odolnosti a techniky je potřeba i fyzička a energie. Jak jste se připravoval na letošní sezonu, a kde berete energii při trénincích i závodech?

Klasický trénink na vodě hodně doplňuji posilovnou, během, plaváním a dalšími sporty. Velkou část přípravy jsem strávil na soustředění na jižní polokouli. Hodně jsem pracoval i s osobním kondičním trenérem, především na tom, aby se mi stabilizovala středová část a odlehčila tak přetíženým zádům. U tréninků mi hodně pomáhá i Enervit. V podstatě neabsolvuji trénink bez aminokyselin BCAA, ionťáku Enervit Isotonic Drink a následné regenerace v podobě nápoje Enervit Recovery Drink, dříve R2.


V reprezentaci kromě vás figuruje opět Vavřinec Hradilek a také loňský vicemistr světa Prskavec. Jste rád za takovou společnost?

Samozřejmě. Vávra je můj tréninkový parťák, společně se na každém tréninku hecujeme a posouváme. Jsem za to moc rád, protože vím, že do toho dal maximum a myslím, že si společnou sezónu užijeme. I Jířa je můj velký kamarád, se kterým se známe od dětství a věřím, že v týmovém závodě i letos předvedeme parádní jízdy.


Teď už můžete naplno přemýšlet o největších závodech sezony. Které pro vás budou letošními vrcholy a který přijde na řadu jako první?

Jako první přijde na řadu mistrovství Evropy, které je už teď v červnu. Hned bude následovat řada závodů Světového poháru, ale úplný vrchol bude na konci září ve Španělsku na mistrovsví světa. Půjdu o první krok olympijské nominace a samozřejmě také o tituly mistrů světa. To bude úplný vrchol sezóny a pokusím se všechnu snahu směřovat tam. Cílem je určitě pokusit se zabojovat o titul.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit