Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Lucie Šnebergerová zvítězila na Ironmanu v Kalmaru

Poslední závod sezony se člence Enervit Teamu vydařil skvěle – ve své věkové kategorii zvítězila a celkově byla druhá. Lucie Šnebergerová tak zvládla svůj letošní hlavní vrchol v podobě Ironmanu ve švédském Kalmaru na výbornou, byť ladění formy na závod neprobíhalo úplně optimálně kvůli odražené patě. I o tom mluví v rozhovoru po svém triumfu, který vybojovala i s podporou Enervitu.

Vítězství ukazuje, že příprava se podařila vyladit dokonale. Probíhalo vše podle plánu nebo se objevily i komplikace?

Na poloviční distanci ve Walchsee, kde jsem startovala v červenci, jsem si při přeběhu v depu nepříjemně odrazila patu, takže jsme se trenérkou domluvily na týdnu volna a následovaném finálním bloku. Návrat k tréninku se ale moc nedařil, tělo nechtělo spolupracovat a těžší tréninky byly nepřiměřeně vyčerpávající. Nakonec jsem odtrénovala jen ty nejzákladnější věci a víc odpočívala.  Vyladění tedy rozhodně neprobíhalo podle představ.
 

Hned v úvodní plavecké části jsi ale vylepšila svůj osobák…

Já byla z plavání hodně vyplašená. Týden před Kalmarem Honza startoval na půlce v polské Gdyni, kde jsme se byli pro příjezdu vyplavat a moře bylo doslova plné malých medúz. Byly úplně všude. Pokud jste je rukama všechny „nevyčápli“, rozplácly se vám přes obličej. Takže v Gdyni jsem už do moře nevlezla a chodila plavat do bazénu s tím, že se musím na Kalmar psychicky připravit. Ve Švédsku to ale nebylo tak zlé a při závodě jsem ty rosolovité potvory nevnímala. Z plaveckého výkonu jsem ale trošku zklamaná, určitě jsem měla šanci být rychlejší. Někde v první třetině jsem se nechala vytlačit mimo bojku a musela jsem se kousek vracet. Mezitím mi balík plavců cuknul a už jsem je nedoplavala. Zůstala jsem tak v mezeře a zbytek si musela odtáhnout sama.
 

Dařilo se ti v běhu, kde jsi měla nejrychlejší čas. Jaké to bylo na trati při běhu a cyklistice? 

Cyklistika mi z velké části připomínala jízdu doma na trenažeru – s hlavou zabořenou dolů na čísla budíku. Běžecká trať v Kalmaru určitě nepatří k rychlým, ale rozhodně je TOP po stránce „zážitkové“. Tak úžasnou atmosféru a takové davy lidí skandujících vaše jméno nebo místní „heja heja“ po úplně celé trati jsem nikde jinde nezažila! Velké díky za to, protože taková atmosféra vám nedovolí polevit, i když nemáte svůj běžecký den. Mně tentokrát po kole dlouho trvalo, než nohy povolily a dostaly se do tempa. Od 30. kilometru mě kromě křečí, které byly asi způsobeny botami, začínal zlobit i žaludek. Od kamarádky, co fandila u trati, jsem ale věděla, že nesmím zpomalit. Soupeřky sice taky „tuhly“, ale nebyly daleko. Hrálo se o minuty.
 

Jak vypadal tvůj výživový plán na dobu před, během a po závodě?

Tentokrát to byl trošku punk, který se podepsal právě na druhé půlce běhu. Starťáček, co jsem měla ráno před závodem, mi nedovolil téměř nic sníst. Jediné, co jsem do sebe před plaváním nasoukala, byl ve třetince rozmíchaný Enervit Gel. Během cyklistiky jsem pak kombinovala 5 Enervit Gelů rozmíchaných ve vodě s tuhou stravou (banány, tyčinky, tortilla se sýrem), k tomu jeden Enervit Liquid Gel s kofeinem a každou půlhodinu solnou tabletu Enervit Salt Caps. Na běhu jsem pak měla jeden Enervit Gel a 4 Liquid Gely kombinované s colou. Po závodě jsem místo klasiky v podobě regeneračního Enervit Recovery Drinku nafasovala v medical stanu dvě dvoudecky „zázračného“, ale ne moc chutného nápoje na uklidnění žaludku.
 

V Kalmaru jsi kromě triumfu v kategorii dosáhla i na nominaci na Havaj. Slot jsi ale nevzala – proč?

Dlouho jsem říkala, že závodit na Havaji mě neláká. Kvůli problémům s draftingem, klimatickým podmínkám, ceně slotu proti kvalitě služeb poskytovaných Ironmanem... Ale na dovolenou tam pojedu moc ráda!

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit