Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Lucie Šnebergerová zvítězila na Ironmanu v Kalmaru

Poslední závod sezony se člence Enervit Teamu vydařil skvěle – ve své věkové kategorii zvítězila a celkově byla druhá. Lucie Šnebergerová tak zvládla svůj letošní hlavní vrchol v podobě Ironmanu ve švédském Kalmaru na výbornou, byť ladění formy na závod neprobíhalo úplně optimálně kvůli odražené patě. I o tom mluví v rozhovoru po svém triumfu, který vybojovala i s podporou Enervitu.

Vítězství ukazuje, že příprava se podařila vyladit dokonale. Probíhalo vše podle plánu nebo se objevily i komplikace?

Na poloviční distanci ve Walchsee, kde jsem startovala v červenci, jsem si při přeběhu v depu nepříjemně odrazila patu, takže jsme se trenérkou domluvily na týdnu volna a následovaném finálním bloku. Návrat k tréninku se ale moc nedařil, tělo nechtělo spolupracovat a těžší tréninky byly nepřiměřeně vyčerpávající. Nakonec jsem odtrénovala jen ty nejzákladnější věci a víc odpočívala.  Vyladění tedy rozhodně neprobíhalo podle představ.
 

Hned v úvodní plavecké části jsi ale vylepšila svůj osobák…

Já byla z plavání hodně vyplašená. Týden před Kalmarem Honza startoval na půlce v polské Gdyni, kde jsme se byli pro příjezdu vyplavat a moře bylo doslova plné malých medúz. Byly úplně všude. Pokud jste je rukama všechny „nevyčápli“, rozplácly se vám přes obličej. Takže v Gdyni jsem už do moře nevlezla a chodila plavat do bazénu s tím, že se musím na Kalmar psychicky připravit. Ve Švédsku to ale nebylo tak zlé a při závodě jsem ty rosolovité potvory nevnímala. Z plaveckého výkonu jsem ale trošku zklamaná, určitě jsem měla šanci být rychlejší. Někde v první třetině jsem se nechala vytlačit mimo bojku a musela jsem se kousek vracet. Mezitím mi balík plavců cuknul a už jsem je nedoplavala. Zůstala jsem tak v mezeře a zbytek si musela odtáhnout sama.
 

Dařilo se ti v běhu, kde jsi měla nejrychlejší čas. Jaké to bylo na trati při běhu a cyklistice? 

Cyklistika mi z velké části připomínala jízdu doma na trenažeru – s hlavou zabořenou dolů na čísla budíku. Běžecká trať v Kalmaru určitě nepatří k rychlým, ale rozhodně je TOP po stránce „zážitkové“. Tak úžasnou atmosféru a takové davy lidí skandujících vaše jméno nebo místní „heja heja“ po úplně celé trati jsem nikde jinde nezažila! Velké díky za to, protože taková atmosféra vám nedovolí polevit, i když nemáte svůj běžecký den. Mně tentokrát po kole dlouho trvalo, než nohy povolily a dostaly se do tempa. Od 30. kilometru mě kromě křečí, které byly asi způsobeny botami, začínal zlobit i žaludek. Od kamarádky, co fandila u trati, jsem ale věděla, že nesmím zpomalit. Soupeřky sice taky „tuhly“, ale nebyly daleko. Hrálo se o minuty.
 

Jak vypadal tvůj výživový plán na dobu před, během a po závodě?

Tentokrát to byl trošku punk, který se podepsal právě na druhé půlce běhu. Starťáček, co jsem měla ráno před závodem, mi nedovolil téměř nic sníst. Jediné, co jsem do sebe před plaváním nasoukala, byl ve třetince rozmíchaný Enervit Gel. Během cyklistiky jsem pak kombinovala 5 Enervit Gelů rozmíchaných ve vodě s tuhou stravou (banány, tyčinky, tortilla se sýrem), k tomu jeden Enervit Liquid Gel s kofeinem a každou půlhodinu solnou tabletu Enervit Salt Caps. Na běhu jsem pak měla jeden Enervit Gel a 4 Liquid Gely kombinované s colou. Po závodě jsem místo klasiky v podobě regeneračního Enervit Recovery Drinku nafasovala v medical stanu dvě dvoudecky „zázračného“, ale ne moc chutného nápoje na uklidnění žaludku.
 

V Kalmaru jsi kromě triumfu v kategorii dosáhla i na nominaci na Havaj. Slot jsi ale nevzala – proč?

Dlouho jsem říkala, že závodit na Havaji mě neláká. Kvůli problémům s draftingem, klimatickým podmínkám, ceně slotu proti kvalitě služeb poskytovaných Ironmanem... Ale na dovolenou tam pojedu moc ráda!

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit