Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Marcela Joglová před startem na OH: „Pro tenhle moment jsem se do běhání opřela!“

Svůj cíl si vytyčila naprosto jasně – nominovat se na olympijské hry do Tokia. Loni byly kvůli covidu odložené, letos už se ale uskuteční a Marcela Joglová na nich nebude chybět. Poporvé v kariéře okusí atmosféru pod pěti kruhy a zaběhne si olympijský maraton. Jak se těší, co ji čeká a na jakou výživu spoléhá? To všechno prozrazuje členka Enervit Teamu v našem rozhovoru.

Letošní sezona přinesla splnění vašeho největšího cíle – kvalifikovat se na olympijské hry. Ty odstartují už za měsíc, tak jak se těšíte?

Určitě se moc těším, vždyť právě pro tento moment, pro tuto šanci jsem se do běhání naplno opřela :) Zároveň se ale přiznám, že mám v sobě takové smíšené pocity. Bude to pro mě velká premiéra a navíc za dosti specifických podmínek, takže jsem moc zvědavá, jak vše bude probíhat.


Víte, co od olympijského maratonu čekat? Ať už se to týká trati, atmosféry nebo různých opatření?

Pořád trošku doufám a věřím, že v Sapporu to bude o maličko volnější než přímo v Tokiu, a přijdou nám alespoň fandit místní kolem trati. Japonci přece jen běh milují. Zároveň je mi strašně moc líto, že nezažiju skutečnou olympijskou vesnici, atmosféru celého našeho týmu i jiných národních výprav. Vzhledem k teplotám, které mají panovat v Tokiu, to naopak kvituji – v Sapporu by mohlo být alespoň o 10 stupňů méně. Což stále bude vysoko, ale určitě pro organismus přijatelnější.


Máte stanovený cíl i pro olympijský maraton?

Vzhledem ke zkušenostem z Dauhá si netroufnu házet čísly. Zřejmě to nebude nejrychlejší maraton, co se podmínek i trati týče, ale budu spokojená, pokud doběhnu a s pocitem, že jsem tam nechala všechno.


Na olympiádu jste se kvalifikovala díky skvělému času v Enschede – svůj dosud nejrychlejší maratonský čas jste stlačila o další více než 3 minuty. Kam až se dá ve vašem zlepšování jít?

Snažím se být trpělivá a jít krůček po krůčku. Zatím cítím, že bychom ještě nemuseli být na limitu, že by to snad v budoucnu mohlo jít rychleji. Ale to vše skutečně až postupně. Teď chci podat co nejlepší  výkon na olympijských hrách.


V tréninku i při závodech spoléháte v oblasti výživy na Enervit. Co vám pomáhá přímo při závodě a bez čeho si nedokážete představit svůj trénink?

Těsně před závodem si dávám Enervit PRE Sport, v závodě mám pak namíchané iontové nápoje a střídám gely. Většinu mám bez kofeinu, s kofeinem si dám jen jeden a ke konci většinou přidám Enervit Liquid Gel. Před závodem samozřejmě používám i Enervit Magnesium, po závodě aminokyseliny BCAA. V tréninku je to i více doplňků od Enervitu.


Kdy se chystáte odletět do Japonska a jak bude probíhat vaše aklimatizace a trénink na místě?

Měli bychom odlétat asi jako poslední posádka, 26. července. Zamíříme do Koči, kde v rámci aklimatizace zůstaneme 3 dny, 30. července pak budeme pokračovat do Sappora.


Jaké další plány kromě olympiády letos máte?

Snažím se teď plánovat jen do olympiády a pak se uvidí. Je ale pravda, že alespoň zlehka jsem o plánech uvažovala a velmi ráda bych si zaběhla Birell Grand Prix od RunCzechu, možná nějakou triatlonovou štafetu v rámci týmu a bude-li možnost, zdraví a síla, asi i nějaký podzimní maraton. Upřesňovat plány ale budu skutečně až v srpnu po olympiádě.

AKTUALITY

20/7
Tadej Pogačar je opět králem Tour! I za pomoci Enervitu

Druhý start na slavném závodě a druhé vítězství. Bilance 22letého Tadeje Pogačara je výmluvná. Stejně jako jeho dominance v letošním ročníku, kdy na druhého v pořadí, Jonase Vingegaarda, najel více než 5 minut. I letos mu v etapách pomáhal výživový plán od Enervitu, stejně jako celé stáji UAE Team Emirates.

16/7
Využijte výhodného balení Enervit Gelů za akční letní cenu!

Naše další letní překvapení má podobu nového trojbalení oblíbených Enervit Gelů. Výhodné balení obsahuje 3 kusy gelů s citronovou příchutí a během léta jsme se rozhodli nabídnout vám ho za akční cenu – s 24% slevou.

6/7
Kajakář Vít Přindiš trojnásobným mistrem Evropy a medailistou ve SP

Letošní sezonu začal nejlépe, jak mohl – na mistrovství Evropy ve vodním slalomu vyhrál všechny tři závody, ke kterým nastoupil. Dokonce i jeho soupeři říkali, že napodobit takový výsledek se jen tak někomu nepovede. V závodech Světového poháru pak člen Enervit Teamu navázal medailovými úspěchy v extreme slalomu. Přečtěte si rozhovor s českým reprezentantem o jeho letošních startech, výživě i dalších plánech.   

2/7
Ochutnejte naše nové proteinové tyčinky. Máme pro vás i akci 3+1 ZDARMA

Nabité bílkovinami, s minimem cukru a se skvělou chutí. Takové jsou naše nové proteinové tyčinky Enervit Protein Bar. Vybírat můžete z lahodných příchutí – kokos, cookies, vanilka s čokoládou, červené ovoce, pomeranč s čokoládou a tmavá čokoláda.

29/6
Helena Karásková stříbrná na Xterra Czech, v short tracku brala 4. místo

První letošní start v terénním triatlonu se člence Enervit Teamu vydařil. V hlavním závodě vybojovala stříbrnou příčku a v následném short tracku skončila těsně pod stupni. V domácím prostředí a v tropických teplotách, které minulý víkend v Česku panovaly. I o tom Helena Karásková vypráví v našem rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 5. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 4. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Více aktualit