Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Marcela Joglová před startem na OH: „Pro tenhle moment jsem se do běhání opřela!“

Svůj cíl si vytyčila naprosto jasně – nominovat se na olympijské hry do Tokia. Loni byly kvůli covidu odložené, letos už se ale uskuteční a Marcela Joglová na nich nebude chybět. Poporvé v kariéře okusí atmosféru pod pěti kruhy a zaběhne si olympijský maraton. Jak se těší, co ji čeká a na jakou výživu spoléhá? To všechno prozrazuje členka Enervit Teamu v našem rozhovoru.

Letošní sezona přinesla splnění vašeho největšího cíle – kvalifikovat se na olympijské hry. Ty odstartují už za měsíc, tak jak se těšíte?

Určitě se moc těším, vždyť právě pro tento moment, pro tuto šanci jsem se do běhání naplno opřela :) Zároveň se ale přiznám, že mám v sobě takové smíšené pocity. Bude to pro mě velká premiéra a navíc za dosti specifických podmínek, takže jsem moc zvědavá, jak vše bude probíhat.


Víte, co od olympijského maratonu čekat? Ať už se to týká trati, atmosféry nebo různých opatření?

Pořád trošku doufám a věřím, že v Sapporu to bude o maličko volnější než přímo v Tokiu, a přijdou nám alespoň fandit místní kolem trati. Japonci přece jen běh milují. Zároveň je mi strašně moc líto, že nezažiju skutečnou olympijskou vesnici, atmosféru celého našeho týmu i jiných národních výprav. Vzhledem k teplotám, které mají panovat v Tokiu, to naopak kvituji – v Sapporu by mohlo být alespoň o 10 stupňů méně. Což stále bude vysoko, ale určitě pro organismus přijatelnější.


Máte stanovený cíl i pro olympijský maraton?

Vzhledem ke zkušenostem z Dauhá si netroufnu házet čísly. Zřejmě to nebude nejrychlejší maraton, co se podmínek i trati týče, ale budu spokojená, pokud doběhnu a s pocitem, že jsem tam nechala všechno.


Na olympiádu jste se kvalifikovala díky skvělému času v Enschede – svůj dosud nejrychlejší maratonský čas jste stlačila o další více než 3 minuty. Kam až se dá ve vašem zlepšování jít?

Snažím se být trpělivá a jít krůček po krůčku. Zatím cítím, že bychom ještě nemuseli být na limitu, že by to snad v budoucnu mohlo jít rychleji. Ale to vše skutečně až postupně. Teď chci podat co nejlepší  výkon na olympijských hrách.


V tréninku i při závodech spoléháte v oblasti výživy na Enervit. Co vám pomáhá přímo při závodě a bez čeho si nedokážete představit svůj trénink?

Těsně před závodem si dávám Enervit PRE Sport, v závodě mám pak namíchané iontové nápoje a střídám gely. Většinu mám bez kofeinu, s kofeinem si dám jen jeden a ke konci většinou přidám Enervit Liquid Gel. Před závodem samozřejmě používám i Enervit Magnesium, po závodě aminokyseliny BCAA. V tréninku je to i více doplňků od Enervitu.


Kdy se chystáte odletět do Japonska a jak bude probíhat vaše aklimatizace a trénink na místě?

Měli bychom odlétat asi jako poslední posádka, 26. července. Zamíříme do Koči, kde v rámci aklimatizace zůstaneme 3 dny, 30. července pak budeme pokračovat do Sappora.


Jaké další plány kromě olympiády letos máte?

Snažím se teď plánovat jen do olympiády a pak se uvidí. Je ale pravda, že alespoň zlehka jsem o plánech uvažovala a velmi ráda bych si zaběhla Birell Grand Prix od RunCzechu, možná nějakou triatlonovou štafetu v rámci týmu a bude-li možnost, zdraví a síla, asi i nějaký podzimní maraton. Upřesňovat plány ale budu skutečně až v srpnu po olympiádě.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit