Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Miloš Nykodým má medaile z mistrovství republiky a chystá se na MS

Hodně nabitý program se závody republikového šampionátu i Světového poháru, legendární Jukola a nominační závody na mistrovství světa. To všechno čekalo na orientačního běžce Miloše Nykodýma v červnu a na začátku července. Člen Enervit Teamu už letos dokázal na závodech MČR vybojovat tři medaile a probojovat se opět na světový šampionát.

Máš za sebou víkendové nominační závody na mistrovství světa. Jak dopadly?

Na nominačky jsem se nijak zvlášť nepřipravoval, přece jen je potřeba ještě něco dotrénovat směrem k šampionátu. Věřil jsem, že i z tréninku budu schopný kluky z týmu porazit, ale to jsem se pekelně zmýlil. Na dlouhé trati jsem bral ještě druhé místo jen minutku za Pavlem Kubátem, takže to jsem potvrdil hezky. Do štafety se se mnou taky počítá. Ale na middlu jsem byl až čtvrtý, což nemusí pro start na mistrovství světa stačit… Definitivní rozhodnutí padne nejpozději do 17. července, ale je jasné, že na šampionát se určitě podívám. Jen jde o to, jestli poběžím všechny závody.


Máš za sebou také závody MČR, naposledy na krátké trati, kde jsi vybojoval stříbro. Jsi spokojený s výsledkem a výkonem?

Doufám, že to nevyzní špatně, ale nejsem spokojený ani s jedním. Druhé místo 5 vteřin za zlatým hattrickem nepotěší, zvlášť když jsem v lese udělal několik zbytečných chyb.


Na stupních jsi byl i v rámci květnového MČR ve sprintu, bral jsi bronz. Jaký pro tebe byl šampionát na trati, které se věnuješ nejméně?

Letos jsem absolvoval dva sprintové kempy, takže jsem byl připravený dobře. Závod to byl ovšem pekelně rychlý a navíc moc jednoduchý. S medailí ze sprintu jsem ale spokojený vždy, ať je jakákoli. Poslední tři roky se mi na krku vždy houpal bronz, což beru všema deseti. Porazit ve sprintu Vojtu Krále je téměř nemožné.


Bronz jsi bral i na republikovém šampionátu sprintových štafet. Jak závod probíhal tam?

Sprintová štafeta je poslední dobou naše nejsilnější zbraň. Závod dobře rozběhla Denča Kosová, která doběhla na děleném osmém místě se ztrátou 46 sekund na nejlepší závodnici světa Tove Alexanderssonovou. Na mě bylo zaběhnout co možná nejlépe druhý úsek. Celou dobu jsem běžel ve skupině a jen si hlídal svoje místo. O jednu příčku jsem naši pozici vylepšil a Vojta Král na třetím úseku vytáhnul štafetu na 3. místo. Na posledním úseku pak Terka Janošíková ukázala, že má ostré lokty a sebevědomým výkonem zajistila týmu bronz a velkou radost!


Jak ti pomáhá během závodů a nabitého programu Enervit?

Bez Enervitu si nedovedu představit absolvování tolika závodů v řadě, ani svůj celkem nabitý trénink. Společníkem jsou pro mě všechny základní produkty od gelů přes ionťák Isotonic Drink po regenerační nápoje Enervit Recovery Drink a After Sport. Ale snažím se zkoušet i nové věci – jako třeba Enervit Betain, Carbo Flow a různé tyčinky.


V červnu jsi měl hodně napilno, kromě MČR na krátké trati jsi startoval i na Světovém poháru a legendární Jukole. Jak se ti dařilo v tomto skandinávském závodě a jak sis ho letos užil?

Byl to pro mě už devátý start a druhý nejlepší výsledek. Na těchto závodech jde především o týmový výsledek, což s sebou nese hodně nervozity, ale zároveň větší zábavu. Náš start nebyl nejhorší, ale kluci na prvním, třetím a čtvrtém úseku udělali několik menších chyb, takže jsme vypadli z vedoucího balíku, který tou dobou čítal čtyři týmy. Já svůj pátý úsek zvládl výborně – udělal jsem jen malá vteřinová zaváhání, takže se mi podařilo ho vyhrát. Předával jsem na šestém místě jen pár vteřin za pátým a smazal dvě minuty z naší ztráty na čelo. Poslední dva úseky se nám také povedly a nakonec jsme byli v polovině závěrečného (sedmého) úseku skoro v boji o druhé místo. Bohužel přišly dvě chyby, které nás stály možnost o toto umístění bojovat. Skončili jsme čtvrtí a vyrovnali tak klubový novodobý rekord. Naposledy bylo OK Linné čtvrté v roce 2015, kdy se mi podařilo s týmem Kristiansand zvítězit.


Pojďme ke Světovému poháru – jak jsi spokojený s letošním startem?

Závody se konaly ve Finsku, což je pro nás kontinentální běžce nejhorší místo, protože je hodně odlišné od toho, na co jsme z domova zvyklí. Já jsem bohužel nebyl v nejlepším mapovém rozpoložení, což vedlo k neuspokojivým výsledkům. Na krátké trati jsem udělal moc chyb v začátku. To mi v průběhu závodu dost snížilo sebevědomí, a tak jsem po zbytek trati běžel se zataženou ruční brzdou. Stíhačku, která se běžela den poté, vyloženě nesnáším, i když mi celkem sedí. Tentokrát jsem ale svůj potenciál nedokázal využít. Vlak běžců, který startoval chvilku přede mnou se mi po náběhu do lesa nepodařilo zahlédnout, a tak jsem byl já ten, který byl doběhnut a musel spolupracovat s papírově horšími závodníky. Nakonec jsem se přece jenom malinko posunul výsledkově vzhůru, ale ne o tolik, aby to stálo za řeč.

AKTUALITY

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
19/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a dopravci už mají plné kapacity - přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

16/12
Poslední šance objednat Enervit na Vánoce

Rychle poběžte, než vám uteče možnost objednat Enervit s doručením do Vánoc! Dnešní objednávky (16. 12.) jsme schopní zítra dopoledne (17. 12.) poslat za vámi, aby do Vánoc dorazily. Pak už musíte počítat s tím, že dopravci nemusí stíhat...

12/12
Mrkněte na záznam semináře o mýtech spojených se sportovní výživou

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na mýty spojené se sportovní výživou. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v lednu - směrem k Jizerské 50. 

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Více aktualit