Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Miloš Nykodým na MS v orientačním běhu: se zlomeným palcem ke 4. místu

Tři týdny před vrcholem sezony přišla krutá zpráva: máš zlomený palec, léčba běžně zabere 5-7 týdnů. Miloš Nykodým ale věřil, že o mistrovství světa v orientačním běhu ani letos nepřijde. Dal se dohromady tak, aby mohl absolvovat aspoň některé závody a doběhl si pro 15. místo v jednotlivcích a 4. místo se štafetou. O tom, jak náročné to bylo, vypráví člen Enervit Teamu v našem rozhovoru. 

Tvůj start na mistrovství světa ohrozil zlomený prst na noze. Kdy a kde ke zranění došlo a co sis v tu chvíli říkal?

Došlo k tomu ve Švédsku na pětidenních závodech O-ringen, přesně tři týdny do prvního ostrého startu na mistrovství světa. Napřed jsem si myslel, že to mám jen nakopnuté, ale když palec nezačal otékat, tušil jsem, že to bude zlomené a že mám po mistrovství. Potvrzení přišlo hned na shromaždišti, kde měli mobilní nemocnici i s rentgenem. Čekal jsem asi hodinu a půl, než přišel doktor s verdiktem, že je to zlomené. Prognóza normálního hojení je 5-7 týdnů.


Jak jsi absolvoval skandinávský O-ringen? Jaké závody jsi stihl?

Palec jsem si zlomil už ve druhé etapě, takže jsem bohužel musel odstoupit. V prvních dvou etapách se mi ale celkem dařilo. Obě dvě byly klasické tratě a na vítěze jsem oba dny ztratil něco málo přes čtyři minuty.


Předpokládám, že ses snažil udělat všechno pro to, abys na MS mohl startovat. Jak probíhala tvoje rekonvalescence a kdy ses mohl zase proběhnout?

Nejdůležitější byl optimismus. Pak jsem do sebe cpal velké množství enzymů a hodně důležité bylo začít co nejdřív palec rozcvičovat, aby neztuhnul. Ale jen v rozumné míře, abych nepřerušil hojení. První běhání jsem vyzkoušel devět dní po zlomenině. Bez bolesti to nebylo, ale šlo to překvapivě „dobře“.


Kdy se definitivně rozhodlo, že do Norska na MS odletíš?

Po prvním běhání jsem měl den alternativního tréninku a hned ten další den jsem musel palec vyzkoušet na delším běžeckém tréninku. Oběhnul jsem si brněnskou přehradu, zhruba 100 minut. Sice mě to ke konci bolelo na asfaltovém seběhu více, ale rozhodnul jsem se, že to na mistrovství světa kousnu. Hned po tréninku jsem volal šéftrenérovi, že to půjde.


Na jaké starty jsi byl připravený? Hrálo v tom zranění roli?

Do Norska jsem odjížděl s tím, že se uvidí, na jaké tratě mě palec pustí, jestli vůbec na nějakou. Norský terén totiž u Brna nenasimulujete. Po prvním modelovém tréninku, který trval necelých padesát minut, jsem zjistil, že neběhám úplně normálně a zhruba po délce middlu začínám mít v tom těžkém terénu, kde nejde skrz vřes a borůvky ani vidět pod nohy, problém s rovnováhou. Rozhodnul jsem se, že nejrozumnější bude vynechat klasiku a soustředit se na krátké disciplíny. Mohlo by se totiž stát, že se na klasice zraním, nedoběhnu a nebudu moct absolvovat finálové tratě. Všichni naši vedoucí mě v tom podpořili a viděli v tom jen pozitiva, hlavně směrem ke štafetám.


Na middlu jsi zaběhl 15. místo i se svým zraněním – byl jsi s ním i vzhledem k okolnostem spokojený?

Vzhledem k okolnostem to je parádní umístění. Mapový výkon nemohl být o moc lepší. Zranění tohoto typu vás omezuje hlavně podvědomě, nejvíce pak v pasážích, kde nebylo pořádně vidět pod nohy. Toho, že jsem nebyl tak ofenzivní jako obvykle, si všimli i komentátoři televizního přenosu.


Jaký byl závod a jak moc tě prst limitoval?

Překvapivě velmi rychlý. Tomu napomohl také start v aréně. Už jen ke startovnímu lampionu to bylo dost daleko, a pak se ještě muselo cestou na první kontrolu přeběhnout celé golfové hřiště. Palec mě nejvíce omezoval v oblasti druhé televizní kontroly, kde byl terén opravdu hodně „zapráskaný“.


Nastoupil jsi ještě do štafety a skončil s ní těsně pod stupni, na 4. místě. Jak daleko byla vytoužená medaile a jak se tobě běžel tvůj úsek?

Chybělo nám 7 vteřin na bronz a 16 na stříbro. Nejlepší bylo, že jsem měl pocit, že mě palec tentokrát vůbec neomezuje. Pavel Kubát zaběhl první úsek naprosto skvěle, takže jsem měl ideální startovní pozici. Kousek za mnou vybíhal Olav Lundanes z Norska – dvojnásobný mistr světa z letošního roku. Bohužel jsem měl delší úsek hned na první kontrole, takže mi Olav okamžitě utekl. Po prvním krátkém okruhu jsem probíhal na čtvrtém místě kousek za Švédem. Většinu druhého delšího okruhu jsem absolvoval sám a v dobrém rytmu. Bohužel se mi do výkonu vloudila jedna zhruba minutová chyba v dohledávce, takže jsem byl doběhnutý Švýcarem a Francouzem, se kterými jsem to doklepal do cíle na průběžném šestém místě 3:10 za Olavem.


Pak jste se ale ještě dotáhli skoro na stupně…

Na posledním úseku se děly věci! Norovi to vůbec nešlo a z prvního místa se postupně propadl až na čtvrté, ze kterého ho ve finiši vystrnadil náš Vojta Král. Finovi se také nedařilo, jenže měl štěstí a profitoval ze spolupráce s Francouzem. Právě Francouz na začátku bohužel cuknul Vojtovi a bral nakonec bronz.


Jak celkově hodnotíš letošní MS?

Vzhledem k okolnostem jsem velmi spokojený. Mrzí mě ta moje chyba ve štafetách, která nás pravděpodobně stála medaili.


Jak ti na vrcholné akci pomáhal Enervit?

Enervit mi pomáhá v podstatě každý den. Před mistrovstvím jsem si vyzkoušel pár novinek, které jsem si pak na akci přivezl. Jako třeba Enervit Carbo Flow a Betaina Endurance Sports. Jinak pro mě platí osvědčená klasika: Před závodem sahám po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím regenerační Enervit Recovery Drink.


Jaké další plány v sezoně ještě máš?

Největším podzimním přáním pro mě je potřetí obhájit titul mistra ČR na klasické trati, která se poběží v lese mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Ještě nás také čekají dvě kola Světového poháru. Jedno ve švýcarském Laufenu a druhé, finálové, v čínském Guangzhou. Tam jedu hlavně s cílem poprat se o body do lesního žebříčku, abych měl dobrou startovní pozici za dva roky na světovém šampionátu, které se bude konat v Česku.

AKTUALITY

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
19/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a dopravci už mají plné kapacity - přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

16/12
Poslední šance objednat Enervit na Vánoce

Rychle poběžte, než vám uteče možnost objednat Enervit s doručením do Vánoc! Dnešní objednávky (16. 12.) jsme schopní zítra dopoledne (17. 12.) poslat za vámi, aby do Vánoc dorazily. Pak už musíte počítat s tím, že dopravci nemusí stíhat...

12/12
Mrkněte na záznam semináře o mýtech spojených se sportovní výživou

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na mýty spojené se sportovní výživou. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v lednu - směrem k Jizerské 50. 

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Více aktualit