Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Nový mistr ČR v maratonu Vít Pavlišta: „Žádná krize letos nepřišla.“

Pražský maraton je pro něj tradičním vrcholem jarní části sezony a jednou ho už dokázal v minulosti vyhrát. Z titulu se Vít Pavlišta radoval v roce 2015 a další triumf přidal před pár dny, navíc v osobním maximu. „Jsem hodně rád, že čekání skončilo! Podmínky byly pro mě téměř ideální, žádná krize i díky pravidelnému doplňování energie nepřišla,“ líčí v rozhovoru po velkém úspěchu dlouholetý člen Enervit Teamu.

O téměř minutu a půl jsi na Pražském maratonu vylepšil svůj osobák. Cítil jsi už před startem, že by to mohlo být na trati takhle dobré?

Cítil jsem se dobře, mnohem lépe než před mistrovským půlmaratonem v Pardubicích, nicméně žádný cílový čas jsem neodhadoval a ani na žádný necílil. Do závodu jsem šel s tím, že chci především co nejvíce znepříjemnit Jirkovi Homoláčovi obhajobu titulu a zase po roce ukázat laické běžecké veřejnosti, že není pouze Jirka a pak už nikdo.


Počasí bylo letos hodně chladné, foukalo. Jsou to podmínky, které ti vyhovují, nebo ses jich spíš zalekl? A jak ses s nimi vypořádal během závodu?

Podmínky byly pro mě letos téměř ideální. Chladné počasí mi vyhovuje, vítr nebyl zas tak silný. K ideálu chyběl už jen nějaký sparing na druhou polovinu závodu, se kterým bych se mohl střídat v určování tempa.


Jaký průběh pro tebe měl Pražský maraton a kdy sis uvědomil, že by z toho mohlo být vítězství i osobák?

Dlouho jsem se snažil běžet především na umístění a čas jsem vůbec neřešil. Na 35. kilometru mi někdo hlásil už docela solidní odstup od Jirky, který mě uklidnil a začal jsem si propočítávat možný cílový čas. Spíš teda jeho nejhorší možný scénář typu: „Když mi dojde a zpomalím poslední kilometry ke 4 minutám na kilometr, kolik z toho zaběhnu?“ Žádná krize ale naštěstí nepřišla a rovnoměrné tempo jsem udržel až do cíle.


Titul mistra republiky v maratonu jsi slavil naposledy v roce 2015. Jaké byly letošní pocity a jak moc jsi rád, že čtyřleté čekání na další triumf skončilo?

Jsem hodně rád! V roce 2016 jsem kvůli zranění nemohl vůbec vyběhnout, 2017 a 2018 jsem byl titulu blízko, v obou případech z toho ale nakonec bylo 2. místo v mizerných časech v nepovedeném závodě. Je to teprve druhý maraton v životě, který mi opravdu sedl.


Jak sis užil letošní atmosféru závodu?

V Praze běhám hrozně rád. Dost běžeckých fanoušků mě tam zná, fandí mi, volají na mě jménem. To je vždycky velká vzpruha. Jediná mrtvá část závodu je tradičně otočka do Smíchova mezi 26. a 30. kilometrem. Tam zároveň obvykle přichází krize a tempo upadá. Letos se mi tudy ale povedlo profičet bez ztráty kytičky.


Pražský maraton je pro tebe jedním z tradičních vrcholů. Ladil jsi i letos formu právě na tenhle závod? A které další pro tebe budou top?

Určitě je pro mě Pražský maraton vždy vrcholem jarní části sezóny. Po něm se chystám ještě na půlmaratony v Českých Budějovicích a Olomouci a na oddech od silničních běhů v podobě běhů do vrchu. Nejspíš se pro zpestření objevím na dráze na nějaké kratší trati. Na tyto závody už ale nijak speciálně neladím a těžím z toho, co jsem natrénoval přes zimu.


Jak se připravuješ na maraton po stránce výživy? Co všechno se snažíš hlídat před závodem a během něj? A jak ze sebe setřásáš 42 kilometrů po doběhu?

Vyloženě superkompenzační diety jsem nikdy žádné nezkoušel. Pár týdnů před maratonem dbám hlavně na dostatečný příjem sacharidů, vitamínů a minerálů. Společně s volnějším běžeckým režimem to letos přineslo kýžený výsledek. Při závodu se snažím co 5 kilometrů doplňovat energii, na což se mi osvědčily koncentráty Enervit Liquid Gel. Díky nim se mi daří oddálit únavu a předejít energetickým krizím. Na regeneraci po závodě používám aminokyseliny Enervit BCAA a regenerační nápoj Enervit Recovery Drink, dříve známý pod názvem R2 Sport.

AKTUALITY

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

9/12
ROZHOVOR s kanoistou Danem Havlem o olympiádě i letošní sezoně

V Paříži absolvoval už svou třetí olympiádu a ani tentokrát se ve světové konkurenci neztratil, když s parťákem Jakubem Špicarem v tvrdé konkurenci vybojoval postup do finále. Jak své 7. místo hodnotí, jaká byla jeho třetí účast pod pěti kruhy i celá letošní sezona? Na to člen Enervit Teamu odpovídá v našem rozhovoru, kde prozradí i to, na které pomocníky od Enervitu nedá dopustit.

6/12
Vánoční tipy pro vás: vyberte rychle a se slevou

Vánoce se kvapem blíží, proto pro vás máme tipy na dárky pro všechny sportovce! Sáhněte po výhodnýyh baleních, balíčcích, výživových plánech a strategiích. Jejich nákupem ušetříte peníze i čas, protože budete mít dárek se slevou bez velkého vybírání po kusech a dlouhého přemýšlení. A vsaďte se, že rozhodně nešlápnete vedle...

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Více aktualit