Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Nový mistr ČR v maratonu Vít Pavlišta: „Žádná krize letos nepřišla.“

Pražský maraton je pro něj tradičním vrcholem jarní části sezony a jednou ho už dokázal v minulosti vyhrát. Z titulu se Vít Pavlišta radoval v roce 2015 a další triumf přidal před pár dny, navíc v osobním maximu. „Jsem hodně rád, že čekání skončilo! Podmínky byly pro mě téměř ideální, žádná krize i díky pravidelnému doplňování energie nepřišla,“ líčí v rozhovoru po velkém úspěchu dlouholetý člen Enervit Teamu.

O téměř minutu a půl jsi na Pražském maratonu vylepšil svůj osobák. Cítil jsi už před startem, že by to mohlo být na trati takhle dobré?

Cítil jsem se dobře, mnohem lépe než před mistrovským půlmaratonem v Pardubicích, nicméně žádný cílový čas jsem neodhadoval a ani na žádný necílil. Do závodu jsem šel s tím, že chci především co nejvíce znepříjemnit Jirkovi Homoláčovi obhajobu titulu a zase po roce ukázat laické běžecké veřejnosti, že není pouze Jirka a pak už nikdo.


Počasí bylo letos hodně chladné, foukalo. Jsou to podmínky, které ti vyhovují, nebo ses jich spíš zalekl? A jak ses s nimi vypořádal během závodu?

Podmínky byly pro mě letos téměř ideální. Chladné počasí mi vyhovuje, vítr nebyl zas tak silný. K ideálu chyběl už jen nějaký sparing na druhou polovinu závodu, se kterým bych se mohl střídat v určování tempa.


Jaký průběh pro tebe měl Pražský maraton a kdy sis uvědomil, že by z toho mohlo být vítězství i osobák?

Dlouho jsem se snažil běžet především na umístění a čas jsem vůbec neřešil. Na 35. kilometru mi někdo hlásil už docela solidní odstup od Jirky, který mě uklidnil a začal jsem si propočítávat možný cílový čas. Spíš teda jeho nejhorší možný scénář typu: „Když mi dojde a zpomalím poslední kilometry ke 4 minutám na kilometr, kolik z toho zaběhnu?“ Žádná krize ale naštěstí nepřišla a rovnoměrné tempo jsem udržel až do cíle.


Titul mistra republiky v maratonu jsi slavil naposledy v roce 2015. Jaké byly letošní pocity a jak moc jsi rád, že čtyřleté čekání na další triumf skončilo?

Jsem hodně rád! V roce 2016 jsem kvůli zranění nemohl vůbec vyběhnout, 2017 a 2018 jsem byl titulu blízko, v obou případech z toho ale nakonec bylo 2. místo v mizerných časech v nepovedeném závodě. Je to teprve druhý maraton v životě, který mi opravdu sedl.


Jak sis užil letošní atmosféru závodu?

V Praze běhám hrozně rád. Dost běžeckých fanoušků mě tam zná, fandí mi, volají na mě jménem. To je vždycky velká vzpruha. Jediná mrtvá část závodu je tradičně otočka do Smíchova mezi 26. a 30. kilometrem. Tam zároveň obvykle přichází krize a tempo upadá. Letos se mi tudy ale povedlo profičet bez ztráty kytičky.


Pražský maraton je pro tebe jedním z tradičních vrcholů. Ladil jsi i letos formu právě na tenhle závod? A které další pro tebe budou top?

Určitě je pro mě Pražský maraton vždy vrcholem jarní části sezóny. Po něm se chystám ještě na půlmaratony v Českých Budějovicích a Olomouci a na oddech od silničních běhů v podobě běhů do vrchu. Nejspíš se pro zpestření objevím na dráze na nějaké kratší trati. Na tyto závody už ale nijak speciálně neladím a těžím z toho, co jsem natrénoval přes zimu.


Jak se připravuješ na maraton po stránce výživy? Co všechno se snažíš hlídat před závodem a během něj? A jak ze sebe setřásáš 42 kilometrů po doběhu?

Vyloženě superkompenzační diety jsem nikdy žádné nezkoušel. Pár týdnů před maratonem dbám hlavně na dostatečný příjem sacharidů, vitamínů a minerálů. Společně s volnějším běžeckým režimem to letos přineslo kýžený výsledek. Při závodu se snažím co 5 kilometrů doplňovat energii, na což se mi osvědčily koncentráty Enervit Liquid Gel. Díky nim se mi daří oddálit únavu a předejít energetickým krizím. Na regeneraci po závodě používám aminokyseliny Enervit BCAA a regenerační nápoj Enervit Recovery Drink, dříve známý pod názvem R2 Sport.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit