Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orientační běžec Miloš Nykodým před domácím MS: „Chci bojovat o medaili!“

Je mu třicet a na kontě má přes dvacet titulů mistra republiky v orientačním běhu. Už také dokázal vyhrát závod Světového poháru. A aktuálně vyhlíží start domácího mistrovství světa, které proběhne od 3. do 9. července v okolí Doks – v oblasti, kde člen Enervit Teamu v posledním roce naběhal stovky kilometrů. 

Jak se těšíš na mistrovství světa v domácím prostředí, které dobře znáš?

Těším se moc! Náš reprezentační tým je letos hodně silný, motivace zaběhnout si šampionát doma je dost velká pro všechny. Mně se naštěstí podařilo nominovat a měl bych běžet všechny závody kromě toho nejkratšího – sprintu.


Jakou roli hraje v orientačním běhu znalost terénu, který má člověk naběhaný?

Běhat v domácích terénech je v orientačním běhu o hodně větší výhoda než v jakémkoliv jiném sportu. Před světovým šampionátem sem ale všichni velmi často jezdili na soustředění, takže se výhoda lehce odmazává, nicméně pořád tam nějaká bude.


Po svém prvním triumfu ve Světovém poháru v roce 2018 – také v domácím prostředí – jsi říkal, že bys na něj rád navázal právě na mistrovství světa v Česku o tři roky později. Jsi tedy připravený bojovat doma opět o medaili?

Doufám, že ano. Bohužel jsem ale letos laboroval s kotníkem a achilovkou a kvůli tomu jsem v přípravě ztratil dost času. Doufám, že se mi to podařilo dohnat, od května už jsem naštěstí mohl běhat bez omezení.


Z čeho se skládá tvoje příprava?

Základem je běh v terénu s mapou. Neběhám ale jen v lese, polovina mého běžeckého tréninku se odehrává na různých cestách od lesních pěšinek až k asfaltu a částečně i na atletickém oválu. Týdně naběhám až 200 kilometrů, což vychází z mého „silového“ tréninku. Sám to nazývám „core“ -  jde o několik druhů cvičení převážně na stabilitu celého těla. Od základních sedů-lehů přes posilování s gumou až po balancování ve stoje na gymballu.


V otázce výživy při sportu spoléháš na Enervit. Co ti nejvíc pomáhá?

Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. Během závodu pak do sebe cpu energetické Enervit Gely a Liquid Gely. Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si patnáct minut před startem dám i gel. Po závodě pak regenerační nápoj Enervit After Sport Drink.


Jak se promítl covid do letošního kalendáře orientačního běhu? Byly rušené závody jako loni, nebo už před šampionátem nějaké proběhly?

V březnu a dubnu se domácí závody opět rušily, ale v květnu už nám sezóna začala. Konalo se dokonce i mistrovství Evropy sprintovaných disciplín ve Švýcarsku. Já ale bohužel neměl letos ideální přípravu kvůli zmiňovaným zdravotním problémům.

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit