Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým běhá traily a vyhrál dva testovací tréninky repre

Člověk míní, koronavirus mění. Minimálně co se sportovních plánů na letošní sezonu týče. A tak si reprezentant v orientačním běhu a člen Enervit Teamu Miloš Nykodým našel jinou „zábavu“. Místo orienťácké jarní sezony absolvoval vlastní výzvu v podobě několika trailových ultramaratonů a účastní se seriálu Inov8-TrailTour. Vítěz závodu Světového poháru a několikanásobný mistr ČR už se ale stihl blýsknout i tam, kde standardně vyniká a kam patří – ve světě orientačního běhu. V květnu totiž vyhrál oba měřené testy české reprezentace. Podrobnosti prozrazuje v našem rozhovoru.

Jarní orienťácké závody byly kvůli koronaviru zrušené. Jak ses s tím popral, když najednou odpadlo něco, na co jsi přes zimu trénoval?

Zhruba měsíc jsem trénoval, jako by se nic nedělo, a doufal, že to rychle přejde. Pak se ale začaly rušit závody jako na běžícím páse. Nejdřív světové poháry, pak celá domácí jarní sezóna a také mistrovství světa. V tu chvíli jsem potřeboval změnu. Přestal jsem trénovat a vymyslel jsem si svou vlastní korona výzvu v podobě několika trailových ultramaratonů. Tomu jsem obětoval dva týdny, šel jsem osm startů a následující týden jsem byl zcela nepoužitelný. Přece jen jsem nikdy nic podobného neběhal.


Když nebylo možné pořádání hromadných akcí, rozjely se právě individuální a virtuální výzvy. Účastnil ses některých?

V rámci tréninku jsem se zúčastnil velikonočního virtuálu od Run magazine týmu, na tratích 3 a 19 km. Trojku jsem v tréninku bouchnul pod devět, to jsem se celkem snažil, a trať covid-19 km jsem si zaběhl v rámci tempového běhu jen pro účast. Za mě tedy spíš z nouze ctnost, ale pořád lepší než nic.


V květnu se už uskutečnily alespoň testovací orientační běhy v rámci reprezentace. Kde a jak probíhaly?

Příští rok bude lesní mistrovství světa u nás, na Kokořínsku, takže naše příprava i testovací tréninky probíhají právě v této oblasti. Prvním závodem byl 12. května hromadný start na krátké trati na Kokořínsku, druhým měřeným tréninkem pak byla klasická trať v Českém ráji u zámku Hrubá Skála. Ta už proběhla standardně intervalovým startem za deště, šera a 10 stupňů. Mně se podařilo v obou trénincích zvítězit. Větší radost mám z klasiky, protože ta nás prověřila po všech stránkách.


Protože jsi v obou závodech slavil vítězství, tak panuje celkově spokojenost? Jak se ti běželo?

V rámci období, ve kterém teď jsme, jsem spokojený. Trénink se vlastně nestačil přehoupnout do fáze ladění formy, ale to máme asi všichni v týmu společné. Velkou váhu těm výhrám nepřikládám, ale potěší to. Zvlášť když vezmu v potaz, že je to terén podobný příštímu šampionátu. V obou případech jsem se cítil fyzicky překvapivě dobře, ač jsem se nijak zvlášť nepřipravoval a absolvoval je v podstatě z plného tréninku.


Zapojil ses i do čistě běžecké výzvy – Inov8-TrailTour. Čím tě tenhle podnik zlákal a jaké v něm máš cíle?

Tenhle seriál jsem objevil loni na podzim a zlákal mě především svou klubovou soutěží a také tím, že člověk v rámci “závodu” pozná krásná nová místa Česka. Do konce července bych rád objel co možná nejvíce etap, abych tím přispěl na konto svého domácího klubu SK Žabovřesky Brno. I cesta může být cíl.


Kolik tras jsi už zvládnul a kolik jich plánuješ?

Aktuálně mám za sebou 16 etap a snad bych jich mohl kolem 40 zvládnout. Na většinu z nich jezdím se svojí přítelkyní, ale některé absolvujeme i společně v rámci klubového výjezdu.


Je to čistě o běhu, nebo vzhledem k „virtuální“ podobě i o orientaci a dobré přípravě? Už tě něco někde překvapilo?

Rozhodující je určitě běh, ale člověk se musí doma předem připravit na to, co ho čeká. Tratě jsou značené jen turistickým nebo cyklo značením, takže je lepší vědět, kdy a kam zatočit. Většina lidí to řeší vytištěnou turistickou mapou v ruce, navigací v hodinkách nebo alespoň nějakým tím nápisem na ruce. Pokud už někdo dobrý trasu absolvoval, tak já si ještě napíšu na ruku pár mezičasů, abych průběžně věděl, jak si vedu. Párkrát už jsem trošku zabloudil, ale nic strašného. Se spárováním jsem zatím problém nikdy neměl, navíc běhám se dvěma hodinkami – jedny mám pro navigaci, druhé na sledování tempa.


Trasy jsou většinou o náročném profilu i terénu. Jak doplňuješ energii během závodů, jak se na ně po stránce výživy připravuješ, a co využíváš k regeneraci?

Zatím jsem žádnou hodně dlouhou etapu neběžel, takže Enervit PRE Sport před startem, ionťák Enervit Isotonic Drink v průběhu a po závodě nesmí chybět regenerační nápoj – Enervit After Sport nebo Recovery Drink.


Do léta se chystáš věnovat téhle sérii. Co bude dál? Rýsuje se odložený start orienťácké sezony?

Vypadá to, že by se podzimní sezóna měla uskutečnit. A protože byly všechny mistrovské závody na jaře zrušeny, bude podzimní termínovka závodů mistrovství ČR hodně nabitá. Už se nemůžu dočkat!

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit