Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým běhá traily a vyhrál dva testovací tréninky repre

Člověk míní, koronavirus mění. Minimálně co se sportovních plánů na letošní sezonu týče. A tak si reprezentant v orientačním běhu a člen Enervit Teamu Miloš Nykodým našel jinou „zábavu“. Místo orienťácké jarní sezony absolvoval vlastní výzvu v podobě několika trailových ultramaratonů a účastní se seriálu Inov8-TrailTour. Vítěz závodu Světového poháru a několikanásobný mistr ČR už se ale stihl blýsknout i tam, kde standardně vyniká a kam patří – ve světě orientačního běhu. V květnu totiž vyhrál oba měřené testy české reprezentace. Podrobnosti prozrazuje v našem rozhovoru.

Jarní orienťácké závody byly kvůli koronaviru zrušené. Jak ses s tím popral, když najednou odpadlo něco, na co jsi přes zimu trénoval?

Zhruba měsíc jsem trénoval, jako by se nic nedělo, a doufal, že to rychle přejde. Pak se ale začaly rušit závody jako na běžícím páse. Nejdřív světové poháry, pak celá domácí jarní sezóna a také mistrovství světa. V tu chvíli jsem potřeboval změnu. Přestal jsem trénovat a vymyslel jsem si svou vlastní korona výzvu v podobě několika trailových ultramaratonů. Tomu jsem obětoval dva týdny, šel jsem osm startů a následující týden jsem byl zcela nepoužitelný. Přece jen jsem nikdy nic podobného neběhal.


Když nebylo možné pořádání hromadných akcí, rozjely se právě individuální a virtuální výzvy. Účastnil ses některých?

V rámci tréninku jsem se zúčastnil velikonočního virtuálu od Run magazine týmu, na tratích 3 a 19 km. Trojku jsem v tréninku bouchnul pod devět, to jsem se celkem snažil, a trať covid-19 km jsem si zaběhl v rámci tempového běhu jen pro účast. Za mě tedy spíš z nouze ctnost, ale pořád lepší než nic.


V květnu se už uskutečnily alespoň testovací orientační běhy v rámci reprezentace. Kde a jak probíhaly?

Příští rok bude lesní mistrovství světa u nás, na Kokořínsku, takže naše příprava i testovací tréninky probíhají právě v této oblasti. Prvním závodem byl 12. května hromadný start na krátké trati na Kokořínsku, druhým měřeným tréninkem pak byla klasická trať v Českém ráji u zámku Hrubá Skála. Ta už proběhla standardně intervalovým startem za deště, šera a 10 stupňů. Mně se podařilo v obou trénincích zvítězit. Větší radost mám z klasiky, protože ta nás prověřila po všech stránkách.


Protože jsi v obou závodech slavil vítězství, tak panuje celkově spokojenost? Jak se ti běželo?

V rámci období, ve kterém teď jsme, jsem spokojený. Trénink se vlastně nestačil přehoupnout do fáze ladění formy, ale to máme asi všichni v týmu společné. Velkou váhu těm výhrám nepřikládám, ale potěší to. Zvlášť když vezmu v potaz, že je to terén podobný příštímu šampionátu. V obou případech jsem se cítil fyzicky překvapivě dobře, ač jsem se nijak zvlášť nepřipravoval a absolvoval je v podstatě z plného tréninku.


Zapojil ses i do čistě běžecké výzvy – Inov8-TrailTour. Čím tě tenhle podnik zlákal a jaké v něm máš cíle?

Tenhle seriál jsem objevil loni na podzim a zlákal mě především svou klubovou soutěží a také tím, že člověk v rámci “závodu” pozná krásná nová místa Česka. Do konce července bych rád objel co možná nejvíce etap, abych tím přispěl na konto svého domácího klubu SK Žabovřesky Brno. I cesta může být cíl.


Kolik tras jsi už zvládnul a kolik jich plánuješ?

Aktuálně mám za sebou 16 etap a snad bych jich mohl kolem 40 zvládnout. Na většinu z nich jezdím se svojí přítelkyní, ale některé absolvujeme i společně v rámci klubového výjezdu.


Je to čistě o běhu, nebo vzhledem k „virtuální“ podobě i o orientaci a dobré přípravě? Už tě něco někde překvapilo?

Rozhodující je určitě běh, ale člověk se musí doma předem připravit na to, co ho čeká. Tratě jsou značené jen turistickým nebo cyklo značením, takže je lepší vědět, kdy a kam zatočit. Většina lidí to řeší vytištěnou turistickou mapou v ruce, navigací v hodinkách nebo alespoň nějakým tím nápisem na ruce. Pokud už někdo dobrý trasu absolvoval, tak já si ještě napíšu na ruku pár mezičasů, abych průběžně věděl, jak si vedu. Párkrát už jsem trošku zabloudil, ale nic strašného. Se spárováním jsem zatím problém nikdy neměl, navíc běhám se dvěma hodinkami – jedny mám pro navigaci, druhé na sledování tempa.


Trasy jsou většinou o náročném profilu i terénu. Jak doplňuješ energii během závodů, jak se na ně po stránce výživy připravuješ, a co využíváš k regeneraci?

Zatím jsem žádnou hodně dlouhou etapu neběžel, takže Enervit PRE Sport před startem, ionťák Enervit Isotonic Drink v průběhu a po závodě nesmí chybět regenerační nápoj – Enervit After Sport nebo Recovery Drink.


Do léta se chystáš věnovat téhle sérii. Co bude dál? Rýsuje se odložený start orienťácké sezony?

Vypadá to, že by se podzimní sezóna měla uskutečnit. A protože byly všechny mistrovské závody na jaře zrušeny, bude podzimní termínovka závodů mistrovství ČR hodně nabitá. Už se nemůžu dočkat!

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit