Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým pátý v prestižní Tiomile, teď ho čeká MČR

Noční štafetový závod týmů konající se ve Švédsku je prestižní záležitostí. A Miloš Nykodým Tiomilu dobře zná – na jejím startu stál poprvé před deseti lety. V posledních dvou ročnících se pak postavil dokonce na stupně vítězů, když se svým skandinávským týmem vybojoval stříbro. Letos to na bednu nestačilo, člen Enervit Teamu bral se svými parťáky 5. místo. „Není to nic, s čím bychom byli extra spokojení po dvou druhých místech z posledních dvou let, ale na druhou stranu ani žádné zklamání. Mysleli jsme výš, ale mapa a noc byly tentokrát bohužel proti nám,“ říká známý orientační běžec.

Jak se ti vedlo na tvém úseku?

Běžel jsem osmý, 12 kilometrů dlouhý úsek, který byl od pořadatelů rozepsán jako částečně rozednívací a denní orienťák. Bohužel se nakonec odehrával celý v noci, na což jsem nebyl připravený. Nočních tréninků jsem letos neabsolvoval mnoho a taky to podle toho vypadalo. Po vydařeném začátku, kdy jsem na čelo minutu stáhnul, přišla střední pasáž v zavřenějším lese, kde jsem začal chybovat. Tam jsem naopak sedm minut nabral a ztratil veškerou sebedůvěru… Po průběhu arénou jsem se do toho ale opět trošku dostal a ztrátu začal zmenšovat. Vybíhal jsem třetí a doběhl jsem pátý.


Poprvé jsi ve známém švédském závodě startoval přesně před 10 lety. V čem je pro tebe tenhle závod výjimečný a na který ročník nejraději vzpomínáš?

Výjimečný je v tom, že se běží přes noc a svůj výkon a pocity sdílíte s dalšími devíti členy týmu. Nejlepší vzpomínky mám na ročník 2012 a svůj první start pro severský oddíl Kristiansand OK (NOR). Běžel jsem první úsek a zhruba ve dvou třetinách trati jsem na několik postupů běžel na prvním místě. Pak samozřejmě rád vzpomínám na druhé místo z roku 2017 z Göteborgu, kdy jsem zase poprvé běžel za OK Linné (SWE) a hned z toho byla bedna.


Pravidelně absolvuješ Tiomilu i s Enervitem – po kterých produktech saháš před, během a po závodě?

Před závodem po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím Enervit Recovery Drink.


V květnu tě čeká první český šampionát – ve sprintu. Jak se těšíš a co od sebe očekáváš?

Na sprinty se celkově připravuji nejméně ze všech disciplín, takže se zas tak moc netěším. Ale i tak bych moc rád zopakoval umístění na stupních vítězů. Bude to ale těžší než v minulých letech, konkurence je každým rokem silnější a aspirantů na medaile hodně.


Máš za sebou také dubnové závody s reprezentací. Podíváš se i letos na mistrovství světa a bude to pro tebe vrchol sezony?

Doufám, že ano. Trénink k tomuto vrcholu směřuji již od loňského podzimu, kdy jsem vyrazil na první soustředění do Norska, kde se šampionát na začátku srpna uskuteční.


Loni jsi dokázal vyhrát jeden ze závodů Světového poháru. S čím bys byl ve svěťáku spokojený letos, a kdy do něj naskočíš?

Letos se na Světový pohár nezaměřuji. Dvě ze čtyř kol jsou skandinávské a tam bude hodně složité uspět. Naopak ve Švýcarsku a Číně, kde by terén mohl být více nakloněn nám středoevropanům, se poběží hlavně sprinty. Obhájit loňské 11. místo v celkovém hodnocení SP bude hodně těžké. Prvním závodem bude krátká trať u Helsinek 8. června, Následovat bude stíhačka na zkrácené trati o den později. Druhé kolo svěťáku je zároveň mistrovstvím světa a začíná kvalifikací na krátké 13. srpna.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit