Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým pátý v prestižní Tiomile, teď ho čeká MČR

Noční štafetový závod týmů konající se ve Švédsku je prestižní záležitostí. A Miloš Nykodým Tiomilu dobře zná – na jejím startu stál poprvé před deseti lety. V posledních dvou ročnících se pak postavil dokonce na stupně vítězů, když se svým skandinávským týmem vybojoval stříbro. Letos to na bednu nestačilo, člen Enervit Teamu bral se svými parťáky 5. místo. „Není to nic, s čím bychom byli extra spokojení po dvou druhých místech z posledních dvou let, ale na druhou stranu ani žádné zklamání. Mysleli jsme výš, ale mapa a noc byly tentokrát bohužel proti nám,“ říká známý orientační běžec.

Jak se ti vedlo na tvém úseku?

Běžel jsem osmý, 12 kilometrů dlouhý úsek, který byl od pořadatelů rozepsán jako částečně rozednívací a denní orienťák. Bohužel se nakonec odehrával celý v noci, na což jsem nebyl připravený. Nočních tréninků jsem letos neabsolvoval mnoho a taky to podle toho vypadalo. Po vydařeném začátku, kdy jsem na čelo minutu stáhnul, přišla střední pasáž v zavřenějším lese, kde jsem začal chybovat. Tam jsem naopak sedm minut nabral a ztratil veškerou sebedůvěru… Po průběhu arénou jsem se do toho ale opět trošku dostal a ztrátu začal zmenšovat. Vybíhal jsem třetí a doběhl jsem pátý.


Poprvé jsi ve známém švédském závodě startoval přesně před 10 lety. V čem je pro tebe tenhle závod výjimečný a na který ročník nejraději vzpomínáš?

Výjimečný je v tom, že se běží přes noc a svůj výkon a pocity sdílíte s dalšími devíti členy týmu. Nejlepší vzpomínky mám na ročník 2012 a svůj první start pro severský oddíl Kristiansand OK (NOR). Běžel jsem první úsek a zhruba ve dvou třetinách trati jsem na několik postupů běžel na prvním místě. Pak samozřejmě rád vzpomínám na druhé místo z roku 2017 z Göteborgu, kdy jsem zase poprvé běžel za OK Linné (SWE) a hned z toho byla bedna.


Pravidelně absolvuješ Tiomilu i s Enervitem – po kterých produktech saháš před, během a po závodě?

Před závodem po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím Enervit Recovery Drink.


V květnu tě čeká první český šampionát – ve sprintu. Jak se těšíš a co od sebe očekáváš?

Na sprinty se celkově připravuji nejméně ze všech disciplín, takže se zas tak moc netěším. Ale i tak bych moc rád zopakoval umístění na stupních vítězů. Bude to ale těžší než v minulých letech, konkurence je každým rokem silnější a aspirantů na medaile hodně.


Máš za sebou také dubnové závody s reprezentací. Podíváš se i letos na mistrovství světa a bude to pro tebe vrchol sezony?

Doufám, že ano. Trénink k tomuto vrcholu směřuji již od loňského podzimu, kdy jsem vyrazil na první soustředění do Norska, kde se šampionát na začátku srpna uskuteční.


Loni jsi dokázal vyhrát jeden ze závodů Světového poháru. S čím bys byl ve svěťáku spokojený letos, a kdy do něj naskočíš?

Letos se na Světový pohár nezaměřuji. Dvě ze čtyř kol jsou skandinávské a tam bude hodně složité uspět. Naopak ve Švýcarsku a Číně, kde by terén mohl být více nakloněn nám středoevropanům, se poběží hlavně sprinty. Obhájit loňské 11. místo v celkovém hodnocení SP bude hodně těžké. Prvním závodem bude krátká trať u Helsinek 8. června, Následovat bude stíhačka na zkrácené trati o den později. Druhé kolo svěťáku je zároveň mistrovstvím světa a začíná kvalifikací na krátké 13. srpna.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit