Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým pátý v prestižní Tiomile, teď ho čeká MČR

Noční štafetový závod týmů konající se ve Švédsku je prestižní záležitostí. A Miloš Nykodým Tiomilu dobře zná – na jejím startu stál poprvé před deseti lety. V posledních dvou ročnících se pak postavil dokonce na stupně vítězů, když se svým skandinávským týmem vybojoval stříbro. Letos to na bednu nestačilo, člen Enervit Teamu bral se svými parťáky 5. místo. „Není to nic, s čím bychom byli extra spokojení po dvou druhých místech z posledních dvou let, ale na druhou stranu ani žádné zklamání. Mysleli jsme výš, ale mapa a noc byly tentokrát bohužel proti nám,“ říká známý orientační běžec.

Jak se ti vedlo na tvém úseku?

Běžel jsem osmý, 12 kilometrů dlouhý úsek, který byl od pořadatelů rozepsán jako částečně rozednívací a denní orienťák. Bohužel se nakonec odehrával celý v noci, na což jsem nebyl připravený. Nočních tréninků jsem letos neabsolvoval mnoho a taky to podle toho vypadalo. Po vydařeném začátku, kdy jsem na čelo minutu stáhnul, přišla střední pasáž v zavřenějším lese, kde jsem začal chybovat. Tam jsem naopak sedm minut nabral a ztratil veškerou sebedůvěru… Po průběhu arénou jsem se do toho ale opět trošku dostal a ztrátu začal zmenšovat. Vybíhal jsem třetí a doběhl jsem pátý.


Poprvé jsi ve známém švédském závodě startoval přesně před 10 lety. V čem je pro tebe tenhle závod výjimečný a na který ročník nejraději vzpomínáš?

Výjimečný je v tom, že se běží přes noc a svůj výkon a pocity sdílíte s dalšími devíti členy týmu. Nejlepší vzpomínky mám na ročník 2012 a svůj první start pro severský oddíl Kristiansand OK (NOR). Běžel jsem první úsek a zhruba ve dvou třetinách trati jsem na několik postupů běžel na prvním místě. Pak samozřejmě rád vzpomínám na druhé místo z roku 2017 z Göteborgu, kdy jsem zase poprvé běžel za OK Linné (SWE) a hned z toho byla bedna.


Pravidelně absolvuješ Tiomilu i s Enervitem – po kterých produktech saháš před, během a po závodě?

Před závodem po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím Enervit Recovery Drink.


V květnu tě čeká první český šampionát – ve sprintu. Jak se těšíš a co od sebe očekáváš?

Na sprinty se celkově připravuji nejméně ze všech disciplín, takže se zas tak moc netěším. Ale i tak bych moc rád zopakoval umístění na stupních vítězů. Bude to ale těžší než v minulých letech, konkurence je každým rokem silnější a aspirantů na medaile hodně.


Máš za sebou také dubnové závody s reprezentací. Podíváš se i letos na mistrovství světa a bude to pro tebe vrchol sezony?

Doufám, že ano. Trénink k tomuto vrcholu směřuji již od loňského podzimu, kdy jsem vyrazil na první soustředění do Norska, kde se šampionát na začátku srpna uskuteční.


Loni jsi dokázal vyhrát jeden ze závodů Světového poháru. S čím bys byl ve svěťáku spokojený letos, a kdy do něj naskočíš?

Letos se na Světový pohár nezaměřuji. Dvě ze čtyř kol jsou skandinávské a tam bude hodně složité uspět. Naopak ve Švýcarsku a Číně, kde by terén mohl být více nakloněn nám středoevropanům, se poběží hlavně sprinty. Obhájit loňské 11. místo v celkovém hodnocení SP bude hodně těžké. Prvním závodem bude krátká trať u Helsinek 8. června, Následovat bude stíhačka na zkrácené trati o den později. Druhé kolo svěťáku je zároveň mistrovstvím světa a začíná kvalifikací na krátké 13. srpna.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit