Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Pavel Brýdl: česká legenda skyrunningu o běhu, výživě i závodech

Začínal přespolními běhy v rámci přípravy na běžky, pak začal závodit na silnici a dnes je jeho jméno pevně spjato se skyrunningem a horskými běhy. Jaké závody má Pavel Brýdl letos v plánu, jak jeho sezonu poznamenal covid-19, kolik toho naběhá a jak vypadá jeho výživový plán? To všechno prozrazuje člen Enervit Teamu v našem rozhovoru. 

Kolik závodů jsi v jarní části sezony, poznamenané covidem, zvládl? Který z nich bereš jako nejúspěšnější?

Letošní sezonu jsem zahájil už v lednu, kdy se mi podařilo vyhrát všechny tři závody v rámci Polského poháru v horských bězích. Nucenou pauzu jsem se pak snažil využít k tréninku na horách. I díky tomu jsem se při posledních závodech cítil dobře a přetavil to na bronzovou pozici v rámci skyrace LHUT, což bylo mistrovství republiky v ultra sky.


Jak se ti změnil závodní kalendář pro letošní sezonu? Přišel jsi o nějaké vrcholy? Na které TOP závody se nově chystáš?

Bohužel byla spousta závodů zrušena, tak jsem musel svůj kalendář trošku upravit. Ale našel jsem si díky tomu i spoustu nových závodů a destinací, kam bych se chtěl podívat. Mezi letošní vrcholy řadím Swissalpine marathon v Davosu, legendární Sierre – Zinal bohužel zrušili. K tomu bych chtěl odběhat Český pohár ve skyrace a Polský pohár v horských bězích.


V tréninku i při závodech spoléháš na Enervit. Prozradíš, které produkty ti pomáhají, a proč je do své přípravy zařazuješ?

Enervit je pro mě dlouhodobě asi to nejlepší, co je dostupné na trhu. A to jsem měl možnost vyzkoušet spoustu značek a produktů. Tady vím, že když si vezmu gel, tak mě nakopne a zároveň nebudu mít žaludeční problémy.

Před závodem si dávám kakaovou tyčinku Enervit Performance Bar (cca 2,5 hod před startem). Je dobře stravitelná a „zaplácne“ mě i na dlouhé závody, které trvají třeba 4 hodiny. Pak si dávám Enervit PRE Sport, podle délky závodu 1-2 balení. Když mám dlouhý závod, tak si PRE Sport beru i místo prvního gelu po 30 minutách. Jinak v průběhu závodu spoléhám na gely, každých 30 minut si vezmu jeden. Pokud je možnost, aby mi někdo podal občerstvení v závěru závodu, tak si navíc připravím Enervit Liquid Gel. A do soft flašky (250ml) si míchám ionťák Enervit Isotonic Drink, někdy i s jedním gelem.


Co se ti osvědčilo po závodě?

Po závodě nebo intenzivním tréninku beru Enervit After Sport Drink, po delším tréninku používám Enervit Recovery Drink. Pokud potřebuji rychlejší regeneraci, tak si ho po závodech namíchám ještě po After Sport Drinku.


Běháš náročné skyrunningové a horské závody. Co tě přivedlo do hor a v čem pro tebe má kouzlo pořádné převýšení na trati?

Pocházím z Police nad Metují, kde je nádherná příroda. Od mala jsem trávil s rodiči spoustu času venku a od té doby mám i kladný vztah k horám. Postupem času jsem přešel z Krkonoš přes Tatry do Alp a zredukoval běhání po silnici a na rovině. Navíc jsem si mezi závodníky a organizátory vytvořil spoustu kamarádů, tak se na určitá místa a podniky rád vracím.


Jak dlouho se specializuješ na skyrunning? Běhal jsi předtím i jiné typy závodů?

Začínal jsem jako běžec na lyžích. Od jara do podzimu jsme hlavně běhali, na suchu, a k tomu jsme závodili na místních přespolácích. Když jsem po vysoké škole nastoupil do práce, tak bylo nemožné s ní skloubit lyžařskou přípravu a běh je mnohem méně organizačně náročný. Mohu si jít zaběhat večer, nemusím dojíždět za sněhem, chystat si lyže a podobně. Zpočátku jsem běhal jak silniční závody, tak jsme s Robertem Krupičkou jezdili na běhy do vrchu do Alp. Postupně jsme se dostali k horským běhům (Fletta Trail - Malono, Sierre Zinal, Thyon - Dixence) a skyrace (Lodrino Lavertezzo).


Ty jsi s během tedy začínal později, po zkušenostech s jinými sporty. Můžeš potvrdit, že na start s běháním i na velmi vysoké úrovni není nikdy pozdě?

Běhám tak nějak celý život, ale horskému běhu jsem se začal intenzivněji věnovat, až když mi bylo 24 let. Možná i díky tomu mě to pořád baví a mám tu správnou motivaci (smích).


Jaký typ tréninku vyžaduje skyrunning a horské běhy? Probíhá i tvoje příprava spíše v kopcích?

Část tréninku odběhám po „rovině“ v okolí Trutnova. Ale aspoň jednou týdně se snažím vyrazit na hory, kam to mám asi 15 km, a proběhnout se přes Sněžku nebo jiné větší kopce. Navíc mám možnost jezdit trénovat ke kamarádovi do rakouského Ischglu. Tam je to opravdový ráj - jak pro horské běžce, tak pro rodinku, která mě vždy doprovází.


Kolik kilometrů ročně naběháš a kolik jich máš v nohách za letošní pololetí?

Letos jsem i díky Enervitu vydržel být celou zimu zdravý a natrénovat asi největší objem za poslední roky. V přípravě jsem naběhal zhruba 100–130 kilometrů týdně. Teď v závodním období je to asi 80 km týdně.


Kterých úspěchů si zatím ceníš nejvíc?

Na silničních závodech je to určitě 2. místo v půlmaratonu na mistrovství republiky a stupně vítězů v zahraničních závodech – 3. místo na Lausanne marathon a vítězství v závodech Midwinter marathon Apeldoorn a Ticino Marathon. V horách pak beru jako nejprestižnější titul mistra republiky ve skymarathonu, vítězství v Silvrettarun 3000 (Ischgl) a 15. místo v závodě Sierre Zinal v čase 2:48:50.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit