Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Adéla Boudíková o Jizerské 50, covidu i tréninku

Na kontě má dvacítku startů v prestižním seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics a dlouhodobě patří mezi nejlepší české laufařky. Nejblíž k medaili měla na domácí Jizerské 50 v roce 2019, kdy skončila čtvrtá. Letos ji absolvovala po návratu po druhém porodu a brala 14. příčku, i když během závodu ztratila lyži. Jak hodnotí svůj výkon na domácí trati, a jak těžký je návrat do stopy po porodu? O tom všem mluví členka Vltava Fund Ski Teamu v našem rozhovoru.

V únoru ses potřetí v kariéře postavila na start Jizerské 50. Jak se ti letos jelo a jak jsi spokojená s výsledkem?

Když to jde, tak Jizerskou nemůžu vynechat! Sice to není závod, který mi úplně profilem sedí, ale jedná se o srdeční záležitost. Letos vyšlo úžasné počasí a panovaly skvělé sněhové podmínky. Jelo se mi navíc celkem dobře, jenže na 30. kilometru mi hrouda sněhu vypnula vázání, které jsem si zapomněla na startu zamknout. Ztratila jsem lyži a nevěděla, co se děje. Nakonec jsem zjistila, že je asi 30 metrů přede mnou ve stopě, ale ztratila jsem asi minutu a pak čekala, až mě někdo dojede. Byla jsem ráda, že se mi podařilo ještě dotáhnout a předjet holky před sebou, ale na druhou stranu mě chyba nezamknutého vázání strašně mrzela, protože umístění mohlo být o pár pozic lepší. (Více se o této příhodě můžete dočíst v blogu zde).
 

Je pro tebe výhoda, když jedeš na domácí trati, kterou dobře znáš?

Znalost trati je určitě velkou výhodou. Víte, jestli se vám vyplatí ještě chvíli držet tempo skupiny, a tušíte, kdy následuje sjezd, abyste si odpočinuli. Trasu Jizerské znám výborně, ale i tam mě občas něco překvapí, když si trať neprojedu delší dobu.
 

Na konci loňského roku jsi prodělala covid – jaký u tebe měl průběh, a zanechal nějaké následky z pohledu vrcholového sportu a výkonnosti?

Říká se, že u sportovců může dojít k trvalému poškození průdušek a plic, což může mít dopad na vytrvalostní výkon. Já jsem měla postižené i průdušky, takže jsem byla velmi opatrná a v prosinci radši trénovala v nižší intenzitě. Ještě teď v únoru vykašlávám, ale už si aspoň nepřipadám jako astmatik. Závody mi v tomhle směru pomáhají, protože toho po závodě dost vykašlu.
 

Do lyžařské stopy ses navíc letos vracela po porodu, což už sis jednou vyzkoušela. Jak náročné to je?

Návrat je náročný, ale pravidelný pohyb mi v těhotenství chyběl, takže jsem měla určitý absťák a ta bolest svalů v tréninku i po něm mi tolik nevadila. Rychle se dostanete zpátky, tělo má paměť. Netrénovala jsem u obou holek asi rok. Samozřejmě na procházky jsem chodila, nebo když byla možnost se sklouznout na lyžích, tak jsem na pohodu vyrazila, ale nic systematického a přehnaného. U první dcerky jsem začala trénovat půl roku po porodu a u druhé už dva měsíce po něm. Vlastně vždycky na jaře, abych se stihla do sezóny připravit. Péče o holky mě baví, ale nejvíc mě likvidují noci a časté vstávání.
 

Můžeš přiblížit, kolikrát týdně je třeba absolvovat trénink a v jakých dávkách?

Záleží, jaké máte cíle. Pokud chcete vyhrát Ski Classics, tak holky trénují kolem 800 hodin ročně. V mém případě je to méně než polovina. Když se ale budete snažit chodit kvalitní tréninky, zhruba dva rychlé týdně, dva tréninky zaměřené na sílu a dva vytrvalostní, stačí to na průměrný výkon, nebo velmi slušný pro amatéra. Deset až dvanáct hodin týdně je pro hobíka optimum. Samozřejmě musí brát v potaz, jak náročné má zaměstnání. I sezení v autě je pro tělo obrovský zápřah.
 

Dálkové běhy se jezdí soupaž. Jak rozdílná a náročná je tahle technika od klasiky?

U klasiky je to hlavně o ideálním načasování odrazu, u soupaže se musíte poprat s předozadní rovnováhou, abyste správně přenesli své těžiště dopředu nad lyže a využili sílu trupu. Soupaž je hodně o síle, musíte ji jezdit, abyste si věřili, že s ní dlouhé štreky objedete celé, přestože vás čekají pekelné kopce. Já jsem ji začala jezdit asi tři roky poté, co jsem se dostala k závodům. V tréninku se ale nesmí zapomínat ani na klasický běh, který více rozvíjí funkční kapacitu sportovce. 
 

V televizi to vypadá, že pracuje především horní polovina těla a hlavně ruce. Jaká je ale skutečnost?

Ruce jsou potřeba, ale pracuje celé tělo. Záleží, jak máte vypilovanou techniku. Pokud vytříbenou, dokážete se dostat svými srdečními tepy až na své maximum, což znamená, že zaměstnáváte prakticky všechny svalové partie. Kromě trupu (záda a břicho) a ramen pracují i nohy, při závodě uděláte mnoho polodřepů a vše drží především stehenní svaly a hýždě.
 

Jak řešíš při závodech občerstvování a obecně stránku výživy?

Trénovanost je hezká věc, ale jak podceníte občerstvování, je vám výkonnost k ničemu. Hlavně u laufů, které trvají několik hodin. Možná někomu přijde zbytečné si vézt bidon s pitím, když jsou na trati občerstvovací stanice, ale vyplatí se. Ideální je, když se napijete třeba každých 5 km. Už roky používám Enervit, který mi sedí.
 

Prozradíš, na co konkrétně při závodě spoléháš?

Na trati kombinuji iontový nápoj Enervit Isotonic DrinkEnervit gely – ty si míchám do pití, protože je obtížné si na trati v rukavicích rozdělávat gely a potom je ještě zapíjet. Piju co nejčastěji, jak je to možné. Klidně v každém sjezdu, přestože se zdá, že je to po půl kilometru nesmysl. Potom se snažím zhruba každou hodinu, nebo i za kratší dobu, dát si energetickou tabletu (Enervit Carbo Tablets). Po dojezdu se snažím včas vypít regenerační nápoj Enervit Recovery Drink a co nejdřív se dostat i na ubytování a sníst oběd.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit