Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

Vám osobně se v loňské sezoně dařilo – stal jste se nejlepším golmanem Chance ligy i nejlepším hráčem play-off. Byl to pro vás zatím nejúspěšnější ročník?

Největší cíl byl samozřejmě návrat do extraligy, což se bohužel nepovedlo, ale z osobního hlediska ta sezona byla fakt povedená. Myslím, že mě nastartovala a určitě na to budu chtít navázat.
 

Sezona se přitom pro Zlín nejdřív nevyvíjela dobře, ale pak jste dokázali soutěž vyhrát a zahrát si baráž…

Bylo to jak na houpačce, i pro mě osobně – do sezony jsem šel spíš jako druhý brankář, ale strašně rychle se to změnilo a poprvé jsem byl v pozici jedničky. Dařilo se mi stabilně držet výkony, což pro mě bylo důležité – abych v každém zápase dával týmu šanci na vítězství. Bylo to ale těžké, když člověk cítil, že mu to jde, ale celkově se týmu moc nedaří… Pak se to naštěstí zázračně otočilo a všechno začalo šlapat. V play-off jsme prošli přes nejtěžší týmy a finále se Vsetínem bylo za odměnu. Pro mě to byl splněný sen, vyhrát titul ve Zlíně před našimi fanoušky. Když se na to dívám zpětně, tak mám pořád husí kůži. Byl to krásný pocit, který mě bude v kariéře pořád hnát dopředu, protože ho chci zažít znovu.
 

Zápasy mezi Zlínem a Vsetínem bývaly vždycky vyhrocené, jde o derby. Jakou atmosféru mělo finále a jak to dolehlo na vás?

Vyhrocené to bylo, atmosféra byla hodně specifická. Plno lidí bylo před zimákem už v době, kdy jsme do Vsetína přijeli, takže člověk vyšel z autobusu a už procházel mezi fanoušky. Já byl ale zamčený v sobě, takže jsem okolí až tak nevnímal. Po druhém zápase, co jsme ve Vsetíně urvali, jsem šel do tiskového centra na rozhovor a prý mi tam vsetínský trenér nadával. Já to přitom ani nevěděl! Ptali se mě, jestli jsem v pohodě a já říkal, že ani nevím, že na mě někdo něco pořvával (smích). Vzpomínat na tuhle sérii ale budu do konce života, myslím, že to jsou v mém věku obrovské zkušenosti, které mi pomáhají se posunout. Nejlepší by bylo to celé zažít znovu a se stejným výsledkem. Byla to skvělá reklama na hokej. A já jsem rád, že jsem byl v historii zlínského hokeje první golman, který dokázal pomoct týmu porazit Vsetín, protože to se ještě nepovedlo (smích).


V baráži proti Kladnu jste si zachytal proti hokejovým osobnostem jako jsou Jágr nebo Plekanec. Jak se na ně brankář připravuje?

Já se na ně připravoval stejně jako na každou sérii a až na jeden výpadek v jednom zápase si myslím, že ta připravenost byla dobrá. Kladno má samozřejmě výborné hokejisty, které jsem sledoval dřív spíš jako divák ještě v extralize, když jsme s nimi hráli. Věřil jsem si na ně, jen škoda, že se nám nepodařilo v nějakém zápase dát víc gólů a vyhrát.
 

Sezona vám skončila v dubnu. Co čeká hokejisty pak?

Měli jsme zhruba měsíc volno, než odstartovala letní příprava na novou sezonu. Já ho ale trávil zavřený doma v pokoji a tři týdny se učil, protože mě čekaly státnice ve škole.


Jak dopadly?

Úspěšně! Dokončil jsem bakaláře, sociální pedagogiku. I učitelé byli překvapení, jak jsem naučený. Až jsem si pak říkal, že jsem to možná zbytečně přehnal (smích). Teď už mám ale splněno a jsem rád, že můžu být opět na ledě a budu zase ve svém živlu.


Jak vypadá vaše letní příprava, než se dostanete na led? A liší se nějak pro vás coby brankáře, nebo jedete to samé jako hráči?

Trénovali jsme od pondělí do pátku, někdy i dvoufázově – dopoledne a odpoledne. Já už minulou sezonu měl trošku individuální přípravu, co se týče posilovny. I letos jsme to jako golmani měli nastavené tak, že posilovnu jsme měli svou. Navíc jsme absolvovali s naším trenérem brankářů speciální tréninky na suchu. Kondiční věci jako běh, kolo a podobně jsme ale jeli normálně s týmem.


V kabině Beranů používáte sportovní výživu Enervit. Jak jste s ním vy osobně spokojený?

Od Enervitu toho využívám hodně a cítím, že mi pomáhá. Využívám želé Enervit PRE Sport před zápasem, během něj pak energetické gely nebo želatinky pro doplnění energie a po zápase Enervit R2 Recovery Drink. Ten doplní všechno, co tělo po sportu potřebuje a já se zrovna hodně potím, takže pro mě je to důležité a beru si ho po každém zápase. I chuťově je výborný.

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

6/9
11. a 19. září proběhnou další výživové semináře. Přihlaste se!

V září pořádáme hned dva semináře - 11. 9. ve spolupráci s cyklistickým závodem Pražská 50, jehož výživovými partnery s Enervitem jsme, a 19. 9. pokračujeme v našem seriálu online seminářů zaměřených na nejčastěji kladené dotazy. Přihlaste se a sportujte lépe! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit