Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

Vám osobně se v loňské sezoně dařilo – stal jste se nejlepším golmanem Chance ligy i nejlepším hráčem play-off. Byl to pro vás zatím nejúspěšnější ročník?

Největší cíl byl samozřejmě návrat do extraligy, což se bohužel nepovedlo, ale z osobního hlediska ta sezona byla fakt povedená. Myslím, že mě nastartovala a určitě na to budu chtít navázat.
 

Sezona se přitom pro Zlín nejdřív nevyvíjela dobře, ale pak jste dokázali soutěž vyhrát a zahrát si baráž…

Bylo to jak na houpačce, i pro mě osobně – do sezony jsem šel spíš jako druhý brankář, ale strašně rychle se to změnilo a poprvé jsem byl v pozici jedničky. Dařilo se mi stabilně držet výkony, což pro mě bylo důležité – abych v každém zápase dával týmu šanci na vítězství. Bylo to ale těžké, když člověk cítil, že mu to jde, ale celkově se týmu moc nedaří… Pak se to naštěstí zázračně otočilo a všechno začalo šlapat. V play-off jsme prošli přes nejtěžší týmy a finále se Vsetínem bylo za odměnu. Pro mě to byl splněný sen, vyhrát titul ve Zlíně před našimi fanoušky. Když se na to dívám zpětně, tak mám pořád husí kůži. Byl to krásný pocit, který mě bude v kariéře pořád hnát dopředu, protože ho chci zažít znovu.
 

Zápasy mezi Zlínem a Vsetínem bývaly vždycky vyhrocené, jde o derby. Jakou atmosféru mělo finále a jak to dolehlo na vás?

Vyhrocené to bylo, atmosféra byla hodně specifická. Plno lidí bylo před zimákem už v době, kdy jsme do Vsetína přijeli, takže člověk vyšel z autobusu a už procházel mezi fanoušky. Já byl ale zamčený v sobě, takže jsem okolí až tak nevnímal. Po druhém zápase, co jsme ve Vsetíně urvali, jsem šel do tiskového centra na rozhovor a prý mi tam vsetínský trenér nadával. Já to přitom ani nevěděl! Ptali se mě, jestli jsem v pohodě a já říkal, že ani nevím, že na mě někdo něco pořvával (smích). Vzpomínat na tuhle sérii ale budu do konce života, myslím, že to jsou v mém věku obrovské zkušenosti, které mi pomáhají se posunout. Nejlepší by bylo to celé zažít znovu a se stejným výsledkem. Byla to skvělá reklama na hokej. A já jsem rád, že jsem byl v historii zlínského hokeje první golman, který dokázal pomoct týmu porazit Vsetín, protože to se ještě nepovedlo (smích).


V baráži proti Kladnu jste si zachytal proti hokejovým osobnostem jako jsou Jágr nebo Plekanec. Jak se na ně brankář připravuje?

Já se na ně připravoval stejně jako na každou sérii a až na jeden výpadek v jednom zápase si myslím, že ta připravenost byla dobrá. Kladno má samozřejmě výborné hokejisty, které jsem sledoval dřív spíš jako divák ještě v extralize, když jsme s nimi hráli. Věřil jsem si na ně, jen škoda, že se nám nepodařilo v nějakém zápase dát víc gólů a vyhrát.
 

Sezona vám skončila v dubnu. Co čeká hokejisty pak?

Měli jsme zhruba měsíc volno, než odstartovala letní příprava na novou sezonu. Já ho ale trávil zavřený doma v pokoji a tři týdny se učil, protože mě čekaly státnice ve škole.


Jak dopadly?

Úspěšně! Dokončil jsem bakaláře, sociální pedagogiku. I učitelé byli překvapení, jak jsem naučený. Až jsem si pak říkal, že jsem to možná zbytečně přehnal (smích). Teď už mám ale splněno a jsem rád, že můžu být opět na ledě a budu zase ve svém živlu.


Jak vypadá vaše letní příprava, než se dostanete na led? A liší se nějak pro vás coby brankáře, nebo jedete to samé jako hráči?

Trénovali jsme od pondělí do pátku, někdy i dvoufázově – dopoledne a odpoledne. Já už minulou sezonu měl trošku individuální přípravu, co se týče posilovny. I letos jsme to jako golmani měli nastavené tak, že posilovnu jsme měli svou. Navíc jsme absolvovali s naším trenérem brankářů speciální tréninky na suchu. Kondiční věci jako běh, kolo a podobně jsme ale jeli normálně s týmem.


V kabině Beranů používáte sportovní výživu Enervit. Jak jste s ním vy osobně spokojený?

Od Enervitu toho využívám hodně a cítím, že mi pomáhá. Využívám želé Enervit PRE Sport před zápasem, během něj pak energetické gely nebo želatinky pro doplnění energie a po zápase Enervit R2 Recovery Drink. Ten doplní všechno, co tělo po sportu potřebuje a já se zrovna hodně potím, takže pro mě je to důležité a beru si ho po každém zápase. I chuťově je výborný.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit