Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš hodnotí MS i sezonu, vládne spokojenost

I z mistrovství světa přivezl medaili, byť ta individuální mu tentokrát unikla. Proto může Vít Přindiš hodnotit vrchol i celou sezonu kladně. „Jsem rád, že jsem dokázal navázat na úspěchy z posledních let a znovu potvrdil pozici jednoho z TOP kajakářů světa,“ těší člena Enervit Teamu, který kromě stříbra z MS letos vybojoval i zlato na mistrovství Evropy, vítězství v Českém poháru nebo bronz v celkovém pořadí Světového poháru.

Sezonu jste zakončil 2. místem v týmech a 6. příčkou v individuálním závodě na MS. Jaký byl letošní šampionát z vašeho pohledu?

Letošní mistrovství světa dopadlo celkově úspěšně, ale samozřejmě mě mrzí chyby, které jsem udělal ve finále individuálního závodu a bohužel mě stály medaili. Příprava před závodem proběhla skvěle a cítil jsem se opravdu v dobré formě. Celé mistrovství provázela hezká atmosféra a organizátoři udělali maximum pro to, aby si to užili jak závodníci, tak diváci.


Jak hodnotíte celou letošní sezonu se spoustou úspěchů včetně medailí z MS a ME?

Samozřejmě velice kladně. Dokázal jsem navázat na úspěchy z posledních let a znovu potvrdil pozici jednoho z TOP kajakářů světa. Velice důležitým bodem pro mě bylo i to, že jsem dokázal po celou dobu vydržet zdravý. Stálo mě to však i hodně práce, musím v podstatě každý den cvičit, aby mé záda vydržela tréninkový a závodní nápor.


Který výsledek je pro vás letos nejvíc?

Jsem rád, že i letos se mezi výsledky těžko vybírá. Tím největším úspěchem je bezesporu individuální titul mistra Evropy z francouzského Pau.


Jak vám během roku pomáhal Enervit?

Enervit používám po celou sezónu, jak v přípravné, tak závodní fázi. Mezi mé úplně nejoblíbenější produkty patří Enervit Recovery Drink, který si dávám po každém tréninku a vím, že mi s regenerací opravdu pomůže. Ten doplňuji aminokyselinami Enervit BCAA a iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink.


Nejdůležitějším krokem byla určitě tradičně tvrdá nominace do reprezentace. Jaký byl letošní rok z pohledu českých kajakářů?

Nominace je rozhodně tím nejstresovějším obdobím celého roku. Naštěstí se mi ji i letos povedlo zvládnout a vítězstvím ve třech ze čtyř nominačních závodů jsem si zajistil místo v tříčlenném týmu. Pro český kajak to byl znovu velice úspěšný rok a možná dokonce ten nejúspěšnější v historii, protože jak na mistrovství Evropy a světa, tak v celkovém hodnocení Světového poháru stál vždy český kajakář na nejvyšším stupni. Dá se tedy říct, že jsme letos vyhráli vše, co se dalo.


Příští rok budou vrcholem olympijské hry v Tokiu. Jaká cesta k nim pro vás povede?

Nominace na olympijské hry se naplno rozběhla již na letošním mistrovství světa. Prvním důležitým krokem bylo vyjet účastnické místo, což se nám povedlo, takže máme jistotu, že příští rok bude na olympiádě jeden z nás startovat. Zároveň jsme si rozdělili první nominační body a při umístění celkově do sedmého místa jsme měli možnost získat i plusové body, které se následně přičítají. Dalším nominačním závodem bude samotná jarní nominace a následně mistrovství Evropy v Londýně v květnu, kde bude znovu možné získat i plusové body. Dva nejlepší výsledky z těchto tří závodů se započítají, přičtou se plusové body, a kdo bude mít bodů nejvíce, pojede do Tokia.


Jaký program máte teď – začala vám dovolená a budete odpočívat? Kam se chystáte?

Zrovna teď jsem akorát v polovině odpočinku, který bude trvat zhruba do konce října. Pak se vrhnu do přípravy na novou sezónu. Čeká nás pak hned soustředění na trati v Londýně a také následně na zbrusu nové trati v Tokiu, na kterou se opravdu těším!

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit