Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš hodnotí MS i sezonu, vládne spokojenost

I z mistrovství světa přivezl medaili, byť ta individuální mu tentokrát unikla. Proto může Vít Přindiš hodnotit vrchol i celou sezonu kladně. „Jsem rád, že jsem dokázal navázat na úspěchy z posledních let a znovu potvrdil pozici jednoho z TOP kajakářů světa,“ těší člena Enervit Teamu, který kromě stříbra z MS letos vybojoval i zlato na mistrovství Evropy, vítězství v Českém poháru nebo bronz v celkovém pořadí Světového poháru.

Sezonu jste zakončil 2. místem v týmech a 6. příčkou v individuálním závodě na MS. Jaký byl letošní šampionát z vašeho pohledu?

Letošní mistrovství světa dopadlo celkově úspěšně, ale samozřejmě mě mrzí chyby, které jsem udělal ve finále individuálního závodu a bohužel mě stály medaili. Příprava před závodem proběhla skvěle a cítil jsem se opravdu v dobré formě. Celé mistrovství provázela hezká atmosféra a organizátoři udělali maximum pro to, aby si to užili jak závodníci, tak diváci.


Jak hodnotíte celou letošní sezonu se spoustou úspěchů včetně medailí z MS a ME?

Samozřejmě velice kladně. Dokázal jsem navázat na úspěchy z posledních let a znovu potvrdil pozici jednoho z TOP kajakářů světa. Velice důležitým bodem pro mě bylo i to, že jsem dokázal po celou dobu vydržet zdravý. Stálo mě to však i hodně práce, musím v podstatě každý den cvičit, aby mé záda vydržela tréninkový a závodní nápor.


Který výsledek je pro vás letos nejvíc?

Jsem rád, že i letos se mezi výsledky těžko vybírá. Tím největším úspěchem je bezesporu individuální titul mistra Evropy z francouzského Pau.


Jak vám během roku pomáhal Enervit?

Enervit používám po celou sezónu, jak v přípravné, tak závodní fázi. Mezi mé úplně nejoblíbenější produkty patří Enervit Recovery Drink, který si dávám po každém tréninku a vím, že mi s regenerací opravdu pomůže. Ten doplňuji aminokyselinami Enervit BCAA a iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink.


Nejdůležitějším krokem byla určitě tradičně tvrdá nominace do reprezentace. Jaký byl letošní rok z pohledu českých kajakářů?

Nominace je rozhodně tím nejstresovějším obdobím celého roku. Naštěstí se mi ji i letos povedlo zvládnout a vítězstvím ve třech ze čtyř nominačních závodů jsem si zajistil místo v tříčlenném týmu. Pro český kajak to byl znovu velice úspěšný rok a možná dokonce ten nejúspěšnější v historii, protože jak na mistrovství Evropy a světa, tak v celkovém hodnocení Světového poháru stál vždy český kajakář na nejvyšším stupni. Dá se tedy říct, že jsme letos vyhráli vše, co se dalo.


Příští rok budou vrcholem olympijské hry v Tokiu. Jaká cesta k nim pro vás povede?

Nominace na olympijské hry se naplno rozběhla již na letošním mistrovství světa. Prvním důležitým krokem bylo vyjet účastnické místo, což se nám povedlo, takže máme jistotu, že příští rok bude na olympiádě jeden z nás startovat. Zároveň jsme si rozdělili první nominační body a při umístění celkově do sedmého místa jsme měli možnost získat i plusové body, které se následně přičítají. Dalším nominačním závodem bude samotná jarní nominace a následně mistrovství Evropy v Londýně v květnu, kde bude znovu možné získat i plusové body. Dva nejlepší výsledky z těchto tří závodů se započítají, přičtou se plusové body, a kdo bude mít bodů nejvíce, pojede do Tokia.


Jaký program máte teď – začala vám dovolená a budete odpočívat? Kam se chystáte?

Zrovna teď jsem akorát v polovině odpočinku, který bude trvat zhruba do konce října. Pak se vrhnu do přípravy na novou sezónu. Čeká nás pak hned soustředění na trati v Londýně a také následně na zbrusu nové trati v Tokiu, na kterou se opravdu těším!

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit