Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Lenka Štěrbová o dálkovém plavání i olympijském snu

Ve svých 27 letech už má na kontě přes 20 titulů mistryně republiky mezi ženami, 11x vybojovala vítězství v Českém poháru a v 16 se také stala nejmladší pokořitelkou kanálu La Manche. Lenka Štěrbová je úspěšná sportovkyně, která ale zvládá i studium medicíny na Univerzitě Karlově. V našem rozhovoru se členka Enervit Teamu rozpovídala o dálkovém plavání, své přípravě i olympijském snu.

Aktuálně jste na soustředění v Turecku – na co se zaměřujete?

Protože je začátek sezony, chceme naplavat objem. Už na konci března bychom ale měli na MČR v bazénu plnit limity na mistrovství Evropy v Římě, které je v srpnu, takže musíme zařadit i nějakou intenzitu. Jsme ve velkém sportovním centru, takže se zaměřujeme i na suchou přípravu, která je zpestřením tréninku.
 

Dá se vyčíslit, kolik kilometrů za rok naplavete a kolik času strávíte v bazénu?

Mám to spočítané, loni to bylo asi 2400 km. Pohybuje se to kolem 20 hodin týdně v bazénu, k tomu máme většinou posilovnu, která je hlavním doplňkem. Já se snažím zařazovat ještě běh, i když ho nemám moc ráda. Naopak si užívám třeba běžky, v létě zase kolo nebo brusle. Snažím se aspoň jednou týdně zařadit nějakou jinou aktivitu.
 

V prosinci jste se objevila i na tradičním otužileckém Memoriálu Alfreda Nikodéma, kterého se účastníte pravidelně. Vzduch měl minus 6 stupňů, voda něco málo nad 3. Ani takové podmínky vám nevadí?

Já jsem s otužováním začala už v sedmi letech. Oba dva rodiče se otužovali, babička i děda z druhé strany také. Brávali mě s sebou a nedělalo mi to žádné problémy, i když jsem byla malá. Postupně se to prodlužovalo a začala jsem jezdit i na soutěže. Důvod, proč jezdím na memoriál je, že táta tam působí jako hlasatel, je to rodinná akce.
 

Kde aktuálně nejčastěji trénujete? Vystačí si dálkový plavec s klasickým bazénem, nebo je to pro něj málo?

Většinu tréninku mám i já v bazénu. Je to dané i tím, že přes zimu je u nás fakt zima. Většinou trénujeme na otevřené vodě až před závody – abychom si osahali trať, podmínky, co tam panují. Já asi čerpám i z dětství, kdy jsem vždy v létě plavala na sečské přehradě. Myslím, že mi to dalo dobrý základ.
 

V bazénu jen trénujete, nebo se účastníte i závodů?

Plavu i závody, v prosinci se účastním MČR, pak většinou během letní sezony plavu závody Českého poháru a účastním se i letního mistrovství republiky. Skloubit se to určitě dá, navíc je dobré mít základní rychlost z bazénu, bez toho to úplně nejde. I kdybych na tom byla velmi dobře vytrvalostně, tak na evropské a světové úrovni bych neměla šanci v dálkovém plavání uspět.
 

Jaká jsou specifika dálkového plavání proti bazénovému?

Na dálkovém plavání je samozřejmě důležitá vytrvalost. Pak je tam také speciální rychlost – zrychluje se v průběhu, případně dochází k nějakým trhákům, na konci se finišuje. Je celkem jedno, za kolik má kdo první stovku, důležité je, za kolik kdo dokáže zaplavat tu poslední, třeba po deseti kilometrech. Hodně rozhodují také podmínky – vlny, proudy, případně počasí. Důležitý je i orientační smysl a smysl pro taktiku, ta je tu mnohem důležitější, než když plavete v bazénu 800 metrů a víte, že každou stovku máte jet stejně rychle.
 

Dálkové plavání je vytrvalecký sportovní výkon, což jste už sama několikrát zmínila. Člověk tak potřebuje během výkonu řešit i výživu, u vás navíc přímo ve vodě. Jakým způsobem to řešíte?

My to máme v člunu u trenéra. Díky tomu, že se plave na okruzích, tak máme speciálně vyrobené občerstvovací tyče. Ta moje je z rybářského prutu, na konci je držák a do toho dostaneme kelímek nebo lahev – v tom většinou ionťák a do toho zamíchané energetické gely. Při tréninku mám ionťák Enervit Isotonic Drink a občas si beru i tyčinku Enervit Competition Bar mezi tréninky. Při závodě to doplňuji Enervit Gely. Výživa je určitě důležitá a já spoléhám na Enervit.
 

Jaké distance nejčastěji plavete?

Mistrovství republiky máme na 5, 10 a 20 km. Dřív jsem se víc specializovala na 20 km, i kvůli přeplavbě kanálu La Manche, který jsem zdolala v roce 2010, postupně jsem to ale začala trochu snižovat. Tou nejdůležitější distancí je 10 km, protože je to olympijská distance, a asi nejvíc mě baví 5 km. Většinou absolvuji v rámci MČR všechny tři závody.
 

Jaký je váš sen spojený s dálkovým palváním?

Je to olympijská disciplína a olympijské hry v Paříži nejsou daleko, takže je to jasné – chtěla bych se tam kvalifikovat!

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit