Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Orienťák Miloš Nykodým vítězem na MČR i v rámci Inov8-TrailTour

Závody republikového šampionátu v orientačním běhu absolvoval všechny a kromě sprinterských tratí stál vždy na stupních. Dvakrát na tom nejvyšším a jednou na bronzovém. Kromě toho odběhal kompletní trailový seriál čítající 50 etap a připsal si celkové vítězství jak v individuálním, tak týmovém hodnocení. Člen Enervit Teamu Miloš Nykodým se letos rozhodně nenudil a do tréninkového deníku zapsal téměř 700 hodin. 

Do jakých orienťáckých závodů tě epidemie koronaviru letos pustila? Jaké závody se konaly a kterých ses účastnil?

Celá mezinárodní sezóna orientačního běhu byla zrušená, i když se pořadatelé do posledních sil snažili, aby se aspoň domácí Euromeeting (EM) běžel. Mělo jít o generálku před světovým šampionátem, který se příští rok bude konat u nás. EM tak byl přesunutý na březen 2021. Domácí závody proběhly všechny v září a v prvním říjnové víkendu, pak se situace opět zhoršila a nebylo možné další závody uspořádat. V podstatě každý víkend se běželo mistrovství republiky a já se účastnil všech závodů.


Jak se ti letos v rámci MČR dařilo a jak se ti běžely jednotlivé disciplíny?

Na sprinty jsem nebyl rychlostně připravený, takže jsem byl víceméně spokojený se 4. a 5. místem, ale výkony nebyly ideální. Na klasice o dva týdny později jsem si spravil chuť, když se mi povedlo po roční pauze opět vybojovat titul, navíc po výborném výkonu – alespoň po běžecké stránce. Hned další víkend se běžely lesní štafety, na kterých jsme obhájili s klukama titul a získali tak pro SK Žabovřesky Brno zlatý hattrick. Před krátkou tratí jsem bohužel strávil skoro celou noc v nemocnici s bolestí břicha a vůbec nevěděl, jestli budu schopný závodit. Ještě v předzávodní karanténě jsem si nebyl jistý, jestli vyběhnu. Srdce závodníka mi ale nedovolilo závod vynechat, a tak jsem se značně unavený vydal na trať. Ze začátku mi to moc nešlo, ale postupně jsem se do toho dostával a nakonec vybojoval bronzovou medaili, což beru jako takový malý zázrak.


Miloš Nykodým_EnervitPři absenci mezinárodních závodů v orientačním běhu jsi absolvoval virtuální seriál běžeckých závodů Inov8-TrailTour. Kolik jsi toho v jeho rámci naběhal?

Jednalo se o padesát etap po celé republice. Absolvoval jsem všechny a v celkovém součtu to dalo dohromady 520 kilometrů s více než 17 000 metry převýšení. Celkem šlo o více než 35 běžeckých hodin. Některé etapy jsem absolvoval dokonce vícekrát, abych si zlepšil čas, takže ta čísla jsou reálně ještě vyšší. 


V rámci seriálu se jelo na individuální i týmové hodnocení. Jak jsi dopadl?

V obou případech z toho bylo vítězství. Navíc se i mé týmové kolegyni podařilo zvítězit v ženské kategorii, takže jsme uzmuli všechny možné výhry pro nás, což bylo něco speciálního. Ale nebylo to jednoduché, druhý brněnský oddíl TJ Tesla Brno nám dost dýchal na záda. V posledním týdnu soutěže jsme ale pořádně zabrali a dopadlo to pro nás dobře.


I během letošního roku jsi tedy sportoval ve velkém a musel řešit i tréninkovou a závodní výživu. Co ti nejvíc pomáhalo?

V rámci Inov8-TrailTour jsem několikrát běžel více etap ve stejný den, takže jsem hodně spoléhal na Enervit, abych měl dostatek energie při běhu a kvalitní regeneraci po něm. Ujíždím hlavně na PRE Sportu. Při delší etapě padl i nějaký ten gelík a po ní nemohl chybět regenerační nápoj Enervit Recovery Drink. Pitný režim při závodech jsem měl hlavně v podobě iontového nápoje Enervit Isotonic Drink. Vlastně úplně stejně to pak vypadalo i při orienťáckých šampionátech.


Jak vypadal tvůj letošní trénink při absenci mnoha závodů a velkých mezinárodních vrcholů? Dá se srovnávat s předchozími roky, nebo jsi zvolil jiný přístup?

Ze začátku roku, kdy jsme ještě věřili, že to brzo odezní, byl trénink stejný jako minulé roky. Na začátku dubna už ale bylo jasné, že se tak nestane, proto jsem si vymyslel svůj vlastní projekt nazvaný Corona Madness. Jednalo se vlastně o absolvování několika ultramaratonů v po sobě následujících dnech, dva týdny po sobě. Téměř pokaždé mě přítelkyně odvezla daleko od Liberce, kde žijeme, a já běžel domů. Nejdelší trať vedla zpoza České Lípy na druhý konec Liberce. Trať byla skoro 73 km dlouhá s 1 530 metry převýšení a vedla přes sedlo Ještědu. Trvalo mi to šest a půl hodiny… Hned po téhle taškařici jsem začal objíždět Inov8-TrailTour.


Kolik jsi toho tedy letos natrénoval?

Celý rok jsem bral jako tréninkový pro ten příští – s vrcholem na domácím mistrovství světa. Celkově jsem natrénoval téměř 700 hodin, z toho 500 byl klasický běh (5 630 km) a 100 h orientačního běhu. Po téhle stránce to byl můj druhý nejlepší rok po sezóně 2018, kdy jsem byl skoro celou zimu v Keni.

 

AKTUALITY

14/1
Za měsíc by měla odstartovat Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 14. února má proběhnout legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, se chystá na svůj 54. ročník. A přípravy jsou to letos velmi složité – kvůli epidemiologické situaci v Česku zatím není jasné, v jakém formátu závod proběhne. Jisté ale je, že Enervit zůstává hlavním výživovým partnerem a i letos jsme připravení vám na Jizerské 50 pomoci!

11/1
Vltava Fund Ski Team zahájí sezonu Visma Ski Classics na La Diagonele, i s Enervitem

Prestižní seriál dálkových běhů na lyžích odstartuje 16. ledna ve Švýcarsku, kdy se pojede La Diagonela. Na startu nebude chybět ani úspěšný český Vltava Fund Ski Team, který spoléhá na Enervit.

4/1
Enervit i letos partnerem SkiTour - pomůžeme vám v bílé stopě

Největší český seriál v běhu na lyžích se měl rozjet už 8. ledna na Bedřichovskému Night Light Maratonu. První dva lednové závody ale byly kvůli aktuální epidemické situaci přesunuty na únor a březen. Co se naopak nemění, to je podpora Enervitu, který je i letos výživovým partnerem oblíbeného seriálu - aby se vám sportovalo lépe.

22/12
Přejeme vám klidné Vánoce a úspěšný rok 2021!

Milí příznivci Enervitu,


děkujeme Vám za přízeň v letošním roce, který byl v mnohém jiný. Závody se rušily a my sportovci přišli o spoustu radosti. Věříme, že i přes tyto peripetie jste si letošní rok užili a zasportovali si. I s Enervitem, který vám pomáhá sportovat lépe.


Věříme také, že příští rok bude lepší a posune vás všechny zase o kus dál. Třeba i díky kompresnímu oblečení Royal Bay, které jsme nově zařadili do našeo portfolia, abychom vám mohli ještě více pomáhat při sportu. Tak ať je ho v příštím roce co nejvíc!   


Váš Enervit Team

10/12
Jak vám pomůže sportovat lépe kompresní oblečení Royal Bay?

Správně zvolená kvalitní komprese s garantovanými parametry pomáhá k lepším sportovním výkonům i efektivnější regeneraci. Jak toho dosahuje a jaké typy komprese známe? A proč je důležitá správná volba velikosti? To všechno vám prozradíme v našem článku.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Trénovanost zvýšíte i výživou

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? A v jaké fázi se nejvíce rozhoduje o únavě znatelné na následujícím tréninku? Správná odpověď zní, že výkonnost roste ve fázi zotavení, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie).

Jakou zvolit strategii pro hubnutí a současný růst výkonnosti?

Tuhle otázku dostáváme čaato a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. Nově i v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem vytrvalcům. Sportujte s námi lépe!

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit