Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Petr Vinický má medaile z MČR i ME v OCR

Dlouhé roky patří ke stálicím české i mezinárodní OCR scény (Obstacle Course Running - překážkové závody typu Spartan, Gladiator apod.) a i letos přidává další cenné kovy do své sbírky. Petr Vinický byl členem bronzové štafety na nedávném mistrovství Evropy a v rámci českého šampionátu bral v týmech zlato a ve sprintu bronz. O všech těchto závodech jsme si s členem Enervit Teamu povídali v našem rozhovoru, který je i o výživě a dětech na závodech coby velké motivaci.

Máte za sebou první část sezony včetně nedávného mistrovství Evropy. Jak se vám na šampionátu závodilo a na jakých distancích jste startoval?

Závodil jsem na všech třech závodech, tedy sprintu na 3 km, standard na 12 km a týmové štafety na závěr šampionátu. Musím říct, že jsem se cítil dobře – jak na překážkách, tak v běhu. I přesto že si s námi trochu pohrálo počasí, tak to bylo dobré. Jediné, co se nepovedlo, byl standard, kde jsem šel v poslední vlně a nedostal jsem se vůbec do závodu. Překážkově dobré, ale běh byl tragédie. Oproti úvodnímu sprintu, kdy jsem byl na 10. místě a šlo se mi výborně, se mi druhý závod úplně nepovedl.
 

Ve štafetách jste vybojovali bronz. Jak se závod vyvíjel a jak probíhala vaše část?

Měli jsme štěstí, že jsme byli vylosovaní do první vlny spolu se dvěma favority na medaili. Mužská kategorie je tam nejvíc našlapaná a podle toho to i vypadalo… Štafetu jsem rozbíhal já na svůj silový úsek. Jen pro představu – na prvním kilometru jsme nosili dvě bedýnky na cca 300 m a i přesto jsme měli průměrné tempo 3:19 na kilometr… Na svém prvním úseku jsem si opravu hrábnul do rezerv a předával jsem na druhém místě se ztrátou cca 15-20 sekund. Ale už bylo vidět, že holandský tým je odskočený.
 

Jak probíhal závod dál?

Patrik Stupka na technickém úseku a Pavel Hrdina podali výkon na hranici možností, co se dá udělat po třech dnech závodů. Nakonec jsme v našem rozběhu udrželi druhé místo, nicméně ztráta se nám zvětšila. Časem nás přeskočilo ještě Dánsko, ale i tak to byla premiérová medaile z mistrovství Evropy a jsem šťastný, že se to povedlo! Přece jenom týmový úspěch je trochu víc.
 

Jak celkově hodnotíte mistrovství Evropy?

Jako povedené. Našlo se pár much, ale ukázalo se, jak důležité je umět překážky chodit v rychlosti a celé to kombinovat s během. Nebylo to tak těžké ve smyslu dlouhých překážek, ale když je jdete ve vysoké intenzitě, pak se ta únava kumuluje a je to znát. Vrcholem bylo finále na 100 metrů, což byla nádherná a napínavá podívaná.
 

Na kontě už letos máte i medaili z mistrovství České republiky. Jak s odstupem vzpomínáte na svůj medailový závod a celý šampionát? I tady jste stál na startu vícekrát…

Česká republika patří mezi země, která na mezinárodním poli má mistry světa, závodníky, kteří promlouvají do světových pořadí v TOP10. Navíc naše mistrovství je svou úrovní a překážkami na úrovni evropského šampionátu. Proto každá medaile v takto nabitém poli je pro mne velmi cenná. Stříbro ze sprintu super, brambora z dlouhé trati trochu zklamání, protože se považuji za vytrvalce. Nakonec se nám ale povedlo ještě obhájit medaili v týmovém závodě, kde máme druhý rok po sobě zlato. Nejvíc pro mne ale znamenalo, že to celé mohly sledovat moje děti. Byly v cíli, viděly finiš všech závodů a já mohl ty emoce sdílet s nimi. To bylo asi nejvíc!
 

V první polovině sezony jste nechyběl ani na sprinterském klání v Mnichově. Čím si vás tenhle závod získal? Čím je pro vás specifický a jak se vám letos závodilo?

Mnichov je pro mne nějako jako Roubaix pro cyklisty. Jarní klasika, monument okořeněný olympijským stadionem. Tady ten závod nemá slabinu a vždy se tu sejde evropská konkurence. Tak brzo z jara jsem nebyl úplně rozzávoděný, ale přesto se mi povedlo doběhnout s minimální ztrátou na bednu a hlavně se kvalifikovat na evropské finále 3K na podzim v Madridu, což byl hlavní cíl. Nově jsme měli zakomponované laserové pistole jako překážku a musím říct, že to bylo super.
 

Jaké produkty od Enervitu patří k vašim stálicím a kdy si co dáváte během závodů a tréninků?

Mám několik jasných favoritů. Když pominu důležité regenerační nápoje Enervit R2 Recovery nebo After Sport Drink po každém tréninku nebo závodě, tak před závodem jsou to želé Enervit PRE Sport a pak energetické gely. Letos jsem zkoušel i novinku z řady C2:1, a to je výborné, sedí mi to. Před velkými závody používám ještě Enervit Carbo Flow a průběžně Magnesium. To jsou moji favorité.
 

Kromě OCR jste si zazávodil i v čistě běžeckém prostředí – na Běhej lesy – a hned z toho bylo vítězství. Jaké zážitky jste si z Klínovce odvezl?

Ke Klínovci mám zvláštní vztah. Poprvé jsem tu před mnoha lety běžel půlmaraton a teď byla možnost si tu střihnout kratší trať. Hezky mi to padlo do tréninku a i přes úmorné teplo jsem si to užil. Běželo se mi výborně a v podstatě od druhé kilometru už jen sám na sebe. Trať se mi hodně líbila a ač se zdá, že první polovina klesá, že to je pohoda, tak opak je pravdou – ono po seběhu a unavených stehnech to do kopce moc netáhne. Ale nakonec to dopadlo a já mohl slavit.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit