Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Petr Vinický má medaile z MČR i ME v OCR

Dlouhé roky patří ke stálicím české i mezinárodní OCR scény (Obstacle Course Running - překážkové závody typu Spartan, Gladiator apod.) a i letos přidává další cenné kovy do své sbírky. Petr Vinický byl členem bronzové štafety na nedávném mistrovství Evropy a v rámci českého šampionátu bral v týmech zlato a ve sprintu bronz. O všech těchto závodech jsme si s členem Enervit Teamu povídali v našem rozhovoru, který je i o výživě a dětech na závodech coby velké motivaci.

Máte za sebou první část sezony včetně nedávného mistrovství Evropy. Jak se vám na šampionátu závodilo a na jakých distancích jste startoval?

Závodil jsem na všech třech závodech, tedy sprintu na 3 km, standard na 12 km a týmové štafety na závěr šampionátu. Musím říct, že jsem se cítil dobře – jak na překážkách, tak v běhu. I přesto že si s námi trochu pohrálo počasí, tak to bylo dobré. Jediné, co se nepovedlo, byl standard, kde jsem šel v poslední vlně a nedostal jsem se vůbec do závodu. Překážkově dobré, ale běh byl tragédie. Oproti úvodnímu sprintu, kdy jsem byl na 10. místě a šlo se mi výborně, se mi druhý závod úplně nepovedl.
 

Ve štafetách jste vybojovali bronz. Jak se závod vyvíjel a jak probíhala vaše část?

Měli jsme štěstí, že jsme byli vylosovaní do první vlny spolu se dvěma favority na medaili. Mužská kategorie je tam nejvíc našlapaná a podle toho to i vypadalo… Štafetu jsem rozbíhal já na svůj silový úsek. Jen pro představu – na prvním kilometru jsme nosili dvě bedýnky na cca 300 m a i přesto jsme měli průměrné tempo 3:19 na kilometr… Na svém prvním úseku jsem si opravu hrábnul do rezerv a předával jsem na druhém místě se ztrátou cca 15-20 sekund. Ale už bylo vidět, že holandský tým je odskočený.
 

Jak probíhal závod dál?

Patrik Stupka na technickém úseku a Pavel Hrdina podali výkon na hranici možností, co se dá udělat po třech dnech závodů. Nakonec jsme v našem rozběhu udrželi druhé místo, nicméně ztráta se nám zvětšila. Časem nás přeskočilo ještě Dánsko, ale i tak to byla premiérová medaile z mistrovství Evropy a jsem šťastný, že se to povedlo! Přece jenom týmový úspěch je trochu víc.
 

Jak celkově hodnotíte mistrovství Evropy?

Jako povedené. Našlo se pár much, ale ukázalo se, jak důležité je umět překážky chodit v rychlosti a celé to kombinovat s během. Nebylo to tak těžké ve smyslu dlouhých překážek, ale když je jdete ve vysoké intenzitě, pak se ta únava kumuluje a je to znát. Vrcholem bylo finále na 100 metrů, což byla nádherná a napínavá podívaná.
 

Na kontě už letos máte i medaili z mistrovství České republiky. Jak s odstupem vzpomínáte na svůj medailový závod a celý šampionát? I tady jste stál na startu vícekrát…

Česká republika patří mezi země, která na mezinárodním poli má mistry světa, závodníky, kteří promlouvají do světových pořadí v TOP10. Navíc naše mistrovství je svou úrovní a překážkami na úrovni evropského šampionátu. Proto každá medaile v takto nabitém poli je pro mne velmi cenná. Stříbro ze sprintu super, brambora z dlouhé trati trochu zklamání, protože se považuji za vytrvalce. Nakonec se nám ale povedlo ještě obhájit medaili v týmovém závodě, kde máme druhý rok po sobě zlato. Nejvíc pro mne ale znamenalo, že to celé mohly sledovat moje děti. Byly v cíli, viděly finiš všech závodů a já mohl ty emoce sdílet s nimi. To bylo asi nejvíc!
 

V první polovině sezony jste nechyběl ani na sprinterském klání v Mnichově. Čím si vás tenhle závod získal? Čím je pro vás specifický a jak se vám letos závodilo?

Mnichov je pro mne nějako jako Roubaix pro cyklisty. Jarní klasika, monument okořeněný olympijským stadionem. Tady ten závod nemá slabinu a vždy se tu sejde evropská konkurence. Tak brzo z jara jsem nebyl úplně rozzávoděný, ale přesto se mi povedlo doběhnout s minimální ztrátou na bednu a hlavně se kvalifikovat na evropské finále 3K na podzim v Madridu, což byl hlavní cíl. Nově jsme měli zakomponované laserové pistole jako překážku a musím říct, že to bylo super.
 

Jaké produkty od Enervitu patří k vašim stálicím a kdy si co dáváte během závodů a tréninků?

Mám několik jasných favoritů. Když pominu důležité regenerační nápoje Enervit R2 Recovery nebo After Sport Drink po každém tréninku nebo závodě, tak před závodem jsou to želé Enervit PRE Sport a pak energetické gely. Letos jsem zkoušel i novinku z řady C2:1, a to je výborné, sedí mi to. Před velkými závody používám ještě Enervit Carbo Flow a průběžně Magnesium. To jsou moji favorité.
 

Kromě OCR jste si zazávodil i v čistě běžeckém prostředí – na Běhej lesy – a hned z toho bylo vítězství. Jaké zážitky jste si z Klínovce odvezl?

Ke Klínovci mám zvláštní vztah. Poprvé jsem tu před mnoha lety běžel půlmaraton a teď byla možnost si tu střihnout kratší trať. Hezky mi to padlo do tréninku a i přes úmorné teplo jsem si to užil. Běželo se mi výborně a v podstatě od druhé kilometru už jen sám na sebe. Trať se mi hodně líbila a ač se zdá, že první polovina klesá, že to je pohoda, tak opak je pravdou – ono po seběhu a unavených stehnech to do kopce moc netáhne. Ale nakonec to dopadlo a já mohl slavit.

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit