Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Petr Vinický má medaile z MČR i ME v OCR

Dlouhé roky patří ke stálicím české i mezinárodní OCR scény (Obstacle Course Running - překážkové závody typu Spartan, Gladiator apod.) a i letos přidává další cenné kovy do své sbírky. Petr Vinický byl členem bronzové štafety na nedávném mistrovství Evropy a v rámci českého šampionátu bral v týmech zlato a ve sprintu bronz. O všech těchto závodech jsme si s členem Enervit Teamu povídali v našem rozhovoru, který je i o výživě a dětech na závodech coby velké motivaci.

Máte za sebou první část sezony včetně nedávného mistrovství Evropy. Jak se vám na šampionátu závodilo a na jakých distancích jste startoval?

Závodil jsem na všech třech závodech, tedy sprintu na 3 km, standard na 12 km a týmové štafety na závěr šampionátu. Musím říct, že jsem se cítil dobře – jak na překážkách, tak v běhu. I přesto že si s námi trochu pohrálo počasí, tak to bylo dobré. Jediné, co se nepovedlo, byl standard, kde jsem šel v poslední vlně a nedostal jsem se vůbec do závodu. Překážkově dobré, ale běh byl tragédie. Oproti úvodnímu sprintu, kdy jsem byl na 10. místě a šlo se mi výborně, se mi druhý závod úplně nepovedl.
 

Ve štafetách jste vybojovali bronz. Jak se závod vyvíjel a jak probíhala vaše část?

Měli jsme štěstí, že jsme byli vylosovaní do první vlny spolu se dvěma favority na medaili. Mužská kategorie je tam nejvíc našlapaná a podle toho to i vypadalo… Štafetu jsem rozbíhal já na svůj silový úsek. Jen pro představu – na prvním kilometru jsme nosili dvě bedýnky na cca 300 m a i přesto jsme měli průměrné tempo 3:19 na kilometr… Na svém prvním úseku jsem si opravu hrábnul do rezerv a předával jsem na druhém místě se ztrátou cca 15-20 sekund. Ale už bylo vidět, že holandský tým je odskočený.
 

Jak probíhal závod dál?

Patrik Stupka na technickém úseku a Pavel Hrdina podali výkon na hranici možností, co se dá udělat po třech dnech závodů. Nakonec jsme v našem rozběhu udrželi druhé místo, nicméně ztráta se nám zvětšila. Časem nás přeskočilo ještě Dánsko, ale i tak to byla premiérová medaile z mistrovství Evropy a jsem šťastný, že se to povedlo! Přece jenom týmový úspěch je trochu víc.
 

Jak celkově hodnotíte mistrovství Evropy?

Jako povedené. Našlo se pár much, ale ukázalo se, jak důležité je umět překážky chodit v rychlosti a celé to kombinovat s během. Nebylo to tak těžké ve smyslu dlouhých překážek, ale když je jdete ve vysoké intenzitě, pak se ta únava kumuluje a je to znát. Vrcholem bylo finále na 100 metrů, což byla nádherná a napínavá podívaná.
 

Na kontě už letos máte i medaili z mistrovství České republiky. Jak s odstupem vzpomínáte na svůj medailový závod a celý šampionát? I tady jste stál na startu vícekrát…

Česká republika patří mezi země, která na mezinárodním poli má mistry světa, závodníky, kteří promlouvají do světových pořadí v TOP10. Navíc naše mistrovství je svou úrovní a překážkami na úrovni evropského šampionátu. Proto každá medaile v takto nabitém poli je pro mne velmi cenná. Stříbro ze sprintu super, brambora z dlouhé trati trochu zklamání, protože se považuji za vytrvalce. Nakonec se nám ale povedlo ještě obhájit medaili v týmovém závodě, kde máme druhý rok po sobě zlato. Nejvíc pro mne ale znamenalo, že to celé mohly sledovat moje děti. Byly v cíli, viděly finiš všech závodů a já mohl ty emoce sdílet s nimi. To bylo asi nejvíc!
 

V první polovině sezony jste nechyběl ani na sprinterském klání v Mnichově. Čím si vás tenhle závod získal? Čím je pro vás specifický a jak se vám letos závodilo?

Mnichov je pro mne nějako jako Roubaix pro cyklisty. Jarní klasika, monument okořeněný olympijským stadionem. Tady ten závod nemá slabinu a vždy se tu sejde evropská konkurence. Tak brzo z jara jsem nebyl úplně rozzávoděný, ale přesto se mi povedlo doběhnout s minimální ztrátou na bednu a hlavně se kvalifikovat na evropské finále 3K na podzim v Madridu, což byl hlavní cíl. Nově jsme měli zakomponované laserové pistole jako překážku a musím říct, že to bylo super.
 

Jaké produkty od Enervitu patří k vašim stálicím a kdy si co dáváte během závodů a tréninků?

Mám několik jasných favoritů. Když pominu důležité regenerační nápoje Enervit R2 Recovery nebo After Sport Drink po každém tréninku nebo závodě, tak před závodem jsou to želé Enervit PRE Sport a pak energetické gely. Letos jsem zkoušel i novinku z řady C2:1, a to je výborné, sedí mi to. Před velkými závody používám ještě Enervit Carbo Flow a průběžně Magnesium. To jsou moji favorité.
 

Kromě OCR jste si zazávodil i v čistě běžeckém prostředí – na Běhej lesy – a hned z toho bylo vítězství. Jaké zážitky jste si z Klínovce odvezl?

Ke Klínovci mám zvláštní vztah. Poprvé jsem tu před mnoha lety běžel půlmaraton a teď byla možnost si tu střihnout kratší trať. Hezky mi to padlo do tréninku a i přes úmorné teplo jsem si to užil. Běželo se mi výborně a v podstatě od druhé kilometru už jen sám na sebe. Trať se mi hodně líbila a ač se zdá, že první polovina klesá, že to je pohoda, tak opak je pravdou – ono po seběhu a unavených stehnech to do kopce moc netáhne. Ale nakonec to dopadlo a já mohl slavit.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit