Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Jak sis užil svůj triumf na Pražském maratonu a co jsi říkal na svůj čtvrtý titul mistra ČR?

Užil jsem si ho hodně, i když to na mě třeba není tolik vidět. Jsem spíš introvert a radost nedávám tolik najevo. Je to pro mě hodně cenné a nečekané vítězství. Maraton je pro mě pokaždé zážitek, i když se mi třeba nevydaří. Tím, že ho neběhám tak často a ty zážitky z druhé poloviny trati bývají dost silné, tak je každý dokončený maraton velká úleva a radost.


V rozhovoru pro Českou televizi jsi říkal, že je to nečekané a nejcennější z tvých vítězství. Proč?

Tréninku bylo letos hodně málo a do maratonu jsem se necítil vůbec dobře. Přes měsíc jsem v zimě promarodil a nešel žádný delší běh než nějakých 25 km. Moje jarní tempo na opakované kilometry v tréninku s jazykem na vestě bylo stejné, jakým jsem v kuse odběhl celý maraton. Bylo pro mě velkým překvapením, jak dobře a bez velkých krizí mi to šlo. 


Jak jsi spokojený s výsledným časem?

Moc! Zas tolikrát jsem neběžel rychleji, a i když je to skoro 4 minuty za osobákem, tak tréninkově je to letos úplně jinde.


V Praze bylo pod mrakem, teploty spíš nižší – dá se říct, že podmínky tedy byly ideální?

Pro mě ideální, já mám rád chladnější počasí, vítr foukal minimálně.


S jakým cílem a taktikou jsi do závodu šel?

Chtěl jsem se držet prvních afrických žen, které měly vlastního vodiče na tempo 3:18-20. Nakonec nikdo z českých mužů neběžel rychleji, a tak jsme se vzájemně hlídali v tomto relativně pohodlném tempu ve větší skupině.


Jak vypadal tvůj výživový plán? Co jsi zařadil hned na začátek?

Energeticky mi to vyšlo naprosto ideálně. Až do konce jsem měl dost sil a necítil žádnou velkou krizi. Limitovaly mě spíš omlácené nohy, které nejsou zvyklé na takovou nálož kilometrů, ale energie mi nechyběla. Na maraton už mám za ty roky tradiční recept: k brzké snídani si dám Enervit PRE Sport s pečivem s máslem, později další PRE Sport (případně 2, když cítím trochu hlad) a pár minut před startem pak Enervit Liquid Gel.


Jak potom vydala tvoje výživa během maratonu?

Od 10. kilometru střídám každých 5 kilometrů kofeinovou a bezkofeinovou variantu Enervit Liquid Gelu. Tyhle gely jsou tekuté, takže nemám potřebu je zapíjet, nástup energie je okamžitý a nemám po nich žádné vedlejší účinky. Mám vyzkoušené, že ten interval 5 kilometrů mezi gely je tak akorát na to, aby tělo stále mělo z čeho brát. Gely mi pomáhají oddalovat nástup cukerného deficitu a s ním spojený úpadek tempa. Když gel přijde pozdě, už mě znovu vrátit do požadované intenzity nedokáže.


Jak se pro tebe závod vyvíjel a jelo vše podle plánu?

Bez problémů jsem doběhl někam za 35. kilometr, pak už jsem cítil svalovou únavu. Ale zase už jsem měl náskok na čele českého mistrovství, a to mě hnalo dál. Pokračoval jsem v nastoleném tempu ve spolupráci se zahraničním závodníkem a snažil se držet tempo až do cíle.


Kdy jsi začal věřit, že z toho bude čtvrtý titul?

Když se mě pustil poslední z českých běžců Vláďa Marčík. To bylo někde za 30. kilometrem. Cítil jsem se pořád dostatečně v pohodě na to, abych držel nastolené tempo a měl jsem k sobě ještě řeckého běžce, který s námi od začátku běžel a pomáhali jsme si.


Na předchozích jarních závodech jsi buď nestartoval, nebo jsi je absolvoval v roli vodiče. Byl tvým jasným jarním cílem právě maraton, ke kterému vše směřovalo?

Závodní jaro jsem takto neplánoval, spíš ten můj program vyplynul z tréninkové bídy. Ale možná mi to nakonec prospělo.


Jaké máš plány teď na zbytek jara a letní měsíce?

Týden po maratonu se mi podařilo ještě neplánovaně získat bronz z mistrovství republiky v běhu do vrchu. Běželo se doma na Ještěd, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Další víkend jsem běžel ještě půlmaraton v Karlových Varech, ale teď už si zase asi dám chvíli od závodění pauzu, případně se uklidím na nějak menší lokální běhy.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit