Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Jak sis užil svůj triumf na Pražském maratonu a co jsi říkal na svůj čtvrtý titul mistra ČR?

Užil jsem si ho hodně, i když to na mě třeba není tolik vidět. Jsem spíš introvert a radost nedávám tolik najevo. Je to pro mě hodně cenné a nečekané vítězství. Maraton je pro mě pokaždé zážitek, i když se mi třeba nevydaří. Tím, že ho neběhám tak často a ty zážitky z druhé poloviny trati bývají dost silné, tak je každý dokončený maraton velká úleva a radost.


V rozhovoru pro Českou televizi jsi říkal, že je to nečekané a nejcennější z tvých vítězství. Proč?

Tréninku bylo letos hodně málo a do maratonu jsem se necítil vůbec dobře. Přes měsíc jsem v zimě promarodil a nešel žádný delší běh než nějakých 25 km. Moje jarní tempo na opakované kilometry v tréninku s jazykem na vestě bylo stejné, jakým jsem v kuse odběhl celý maraton. Bylo pro mě velkým překvapením, jak dobře a bez velkých krizí mi to šlo. 


Jak jsi spokojený s výsledným časem?

Moc! Zas tolikrát jsem neběžel rychleji, a i když je to skoro 4 minuty za osobákem, tak tréninkově je to letos úplně jinde.


V Praze bylo pod mrakem, teploty spíš nižší – dá se říct, že podmínky tedy byly ideální?

Pro mě ideální, já mám rád chladnější počasí, vítr foukal minimálně.


S jakým cílem a taktikou jsi do závodu šel?

Chtěl jsem se držet prvních afrických žen, které měly vlastního vodiče na tempo 3:18-20. Nakonec nikdo z českých mužů neběžel rychleji, a tak jsme se vzájemně hlídali v tomto relativně pohodlném tempu ve větší skupině.


Jak vypadal tvůj výživový plán? Co jsi zařadil hned na začátek?

Energeticky mi to vyšlo naprosto ideálně. Až do konce jsem měl dost sil a necítil žádnou velkou krizi. Limitovaly mě spíš omlácené nohy, které nejsou zvyklé na takovou nálož kilometrů, ale energie mi nechyběla. Na maraton už mám za ty roky tradiční recept: k brzké snídani si dám Enervit PRE Sport s pečivem s máslem, později další PRE Sport (případně 2, když cítím trochu hlad) a pár minut před startem pak Enervit Liquid Gel.


Jak potom vydala tvoje výživa během maratonu?

Od 10. kilometru střídám každých 5 kilometrů kofeinovou a bezkofeinovou variantu Enervit Liquid Gelu. Tyhle gely jsou tekuté, takže nemám potřebu je zapíjet, nástup energie je okamžitý a nemám po nich žádné vedlejší účinky. Mám vyzkoušené, že ten interval 5 kilometrů mezi gely je tak akorát na to, aby tělo stále mělo z čeho brát. Gely mi pomáhají oddalovat nástup cukerného deficitu a s ním spojený úpadek tempa. Když gel přijde pozdě, už mě znovu vrátit do požadované intenzity nedokáže.


Jak se pro tebe závod vyvíjel a jelo vše podle plánu?

Bez problémů jsem doběhl někam za 35. kilometr, pak už jsem cítil svalovou únavu. Ale zase už jsem měl náskok na čele českého mistrovství, a to mě hnalo dál. Pokračoval jsem v nastoleném tempu ve spolupráci se zahraničním závodníkem a snažil se držet tempo až do cíle.


Kdy jsi začal věřit, že z toho bude čtvrtý titul?

Když se mě pustil poslední z českých běžců Vláďa Marčík. To bylo někde za 30. kilometrem. Cítil jsem se pořád dostatečně v pohodě na to, abych držel nastolené tempo a měl jsem k sobě ještě řeckého běžce, který s námi od začátku běžel a pomáhali jsme si.


Na předchozích jarních závodech jsi buď nestartoval, nebo jsi je absolvoval v roli vodiče. Byl tvým jasným jarním cílem právě maraton, ke kterému vše směřovalo?

Závodní jaro jsem takto neplánoval, spíš ten můj program vyplynul z tréninkové bídy. Ale možná mi to nakonec prospělo.


Jaké máš plány teď na zbytek jara a letní měsíce?

Týden po maratonu se mi podařilo ještě neplánovaně získat bronz z mistrovství republiky v běhu do vrchu. Běželo se doma na Ještěd, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Další víkend jsem běžel ještě půlmaraton v Karlových Varech, ale teď už si zase asi dám chvíli od závodění pauzu, případně se uklidím na nějak menší lokální běhy.

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit