Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Jak sis užil svůj triumf na Pražském maratonu a co jsi říkal na svůj čtvrtý titul mistra ČR?

Užil jsem si ho hodně, i když to na mě třeba není tolik vidět. Jsem spíš introvert a radost nedávám tolik najevo. Je to pro mě hodně cenné a nečekané vítězství. Maraton je pro mě pokaždé zážitek, i když se mi třeba nevydaří. Tím, že ho neběhám tak často a ty zážitky z druhé poloviny trati bývají dost silné, tak je každý dokončený maraton velká úleva a radost.


V rozhovoru pro Českou televizi jsi říkal, že je to nečekané a nejcennější z tvých vítězství. Proč?

Tréninku bylo letos hodně málo a do maratonu jsem se necítil vůbec dobře. Přes měsíc jsem v zimě promarodil a nešel žádný delší běh než nějakých 25 km. Moje jarní tempo na opakované kilometry v tréninku s jazykem na vestě bylo stejné, jakým jsem v kuse odběhl celý maraton. Bylo pro mě velkým překvapením, jak dobře a bez velkých krizí mi to šlo. 


Jak jsi spokojený s výsledným časem?

Moc! Zas tolikrát jsem neběžel rychleji, a i když je to skoro 4 minuty za osobákem, tak tréninkově je to letos úplně jinde.


V Praze bylo pod mrakem, teploty spíš nižší – dá se říct, že podmínky tedy byly ideální?

Pro mě ideální, já mám rád chladnější počasí, vítr foukal minimálně.


S jakým cílem a taktikou jsi do závodu šel?

Chtěl jsem se držet prvních afrických žen, které měly vlastního vodiče na tempo 3:18-20. Nakonec nikdo z českých mužů neběžel rychleji, a tak jsme se vzájemně hlídali v tomto relativně pohodlném tempu ve větší skupině.


Jak vypadal tvůj výživový plán? Co jsi zařadil hned na začátek?

Energeticky mi to vyšlo naprosto ideálně. Až do konce jsem měl dost sil a necítil žádnou velkou krizi. Limitovaly mě spíš omlácené nohy, které nejsou zvyklé na takovou nálož kilometrů, ale energie mi nechyběla. Na maraton už mám za ty roky tradiční recept: k brzké snídani si dám Enervit PRE Sport s pečivem s máslem, později další PRE Sport (případně 2, když cítím trochu hlad) a pár minut před startem pak Enervit Liquid Gel.


Jak potom vydala tvoje výživa během maratonu?

Od 10. kilometru střídám každých 5 kilometrů kofeinovou a bezkofeinovou variantu Enervit Liquid Gelu. Tyhle gely jsou tekuté, takže nemám potřebu je zapíjet, nástup energie je okamžitý a nemám po nich žádné vedlejší účinky. Mám vyzkoušené, že ten interval 5 kilometrů mezi gely je tak akorát na to, aby tělo stále mělo z čeho brát. Gely mi pomáhají oddalovat nástup cukerného deficitu a s ním spojený úpadek tempa. Když gel přijde pozdě, už mě znovu vrátit do požadované intenzity nedokáže.


Jak se pro tebe závod vyvíjel a jelo vše podle plánu?

Bez problémů jsem doběhl někam za 35. kilometr, pak už jsem cítil svalovou únavu. Ale zase už jsem měl náskok na čele českého mistrovství, a to mě hnalo dál. Pokračoval jsem v nastoleném tempu ve spolupráci se zahraničním závodníkem a snažil se držet tempo až do cíle.


Kdy jsi začal věřit, že z toho bude čtvrtý titul?

Když se mě pustil poslední z českých běžců Vláďa Marčík. To bylo někde za 30. kilometrem. Cítil jsem se pořád dostatečně v pohodě na to, abych držel nastolené tempo a měl jsem k sobě ještě řeckého běžce, který s námi od začátku běžel a pomáhali jsme si.


Na předchozích jarních závodech jsi buď nestartoval, nebo jsi je absolvoval v roli vodiče. Byl tvým jasným jarním cílem právě maraton, ke kterému vše směřovalo?

Závodní jaro jsem takto neplánoval, spíš ten můj program vyplynul z tréninkové bídy. Ale možná mi to nakonec prospělo.


Jaké máš plány teď na zbytek jara a letní měsíce?

Týden po maratonu se mi podařilo ještě neplánovaně získat bronz z mistrovství republiky v běhu do vrchu. Běželo se doma na Ještěd, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Další víkend jsem běžel ještě půlmaraton v Karlových Varech, ale teď už si zase asi dám chvíli od závodění pauzu, případně se uklidím na nějak menší lokální běhy.

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit